
Справа № 420/6600/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) до товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Дружба Народів» (ЄДРПОУ 05528817, адреса: 67642, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Яськи, вул. Центральна 7) про стягнення податкового боргу,–
ВСТАНОВИВ:
20.07.2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Дружба Народів» про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на 26.06.2020 року відповідно до облікових карток, що ведуться органом ДПС, згідно з Порядком ведення органами Державної фіскальної служби України , оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 № 751/28881, сумарний податковий борг ТОВ Агрофірма «Дружба Народів» складає 307377,25грн.
Ухвалою суду від 24.07.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Копію ухвали від 24.07.2020 року отримано відповідачем у справі 04.08.2020 р., про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. У встановлений в ухвалі від 24.07.2020 року строк відповідач відзив на адміністративний позов не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
ТОВ Агрофірма «Дружба Народів» зареєстроване Біляївською районною Державною адміністрацією Одеської області 10.01.1996 р. за № 04057095Ю001, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.7-12) та перебуває за основним місцем обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області, Чорноморське управлінні, Біляївській державній податковій інспекції (Біляївський район) за №301 від 10.01.1996 року. (а.с.13).
Відповідно до довідки-розрахунку заборгованості (а.с.20), розрахунку податкового боргу (а.с.21) та інтегрованої картки платника (ІКП) (а.с.22-32) податкова заборгованість Агрофірма «Дружба Народів» перед бюджетом становить 307 377,25грн.
Заборгованість по орендній платі з юридичних осіб на загальну суму 13672,51 грн. виникла на підставі поданих платником податків розрахунків земельного податку № 9025263681 від 19.02.2018 р. на суму 11368,72 грн., № 9253776239 від 15.11.2018 р. на суму 1 1701,18 грн. та нарахованої пені відповідно до п.п. 129.1.2. п. 129.1. ст. 129 ПК України в сумі 602,61 грн.
Таким чином, загальний податковий борг по орендній платі з юридичних осіб становить: 11368,72 грн. (основний платіж) + 1701,18 грн. (основний платіж) + 602,61 грн. (пеня) = 13672,51 грн.
Заборгованість по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік і дорівнює або перевищує 75 відсотків на загальну суму 71446,91 грн. виникла на підставі поданої платником податків декларацій платника єдиного податку четвертої групи № 9025263952 від 19.02.2018р. на суму 71446,91 грн.
Отже, загальний податковий борг по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків складає 71 446,91 грн.
Заборгованість по податку на прибуток приватних підприємств на суму 3060 грн. виникла на підставі податкового повідомлення-рішення Форми «ПС» № 0006345304 від 20.01.2020 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3060 грн.
Таким чином, загальний податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств складає 3 060 грн.
Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 219197,83 грн. виникла на підставі поданого платником податків уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з ПДВ № 21237821 на суму 212611, 83 грн., самостійно визначеного штрафу в уточнюючому розрахунку в сумі 6416 грн. та на підставі податкового повідомлення-рішення Форми «ПС» № 0142875306 від 08.07.2019 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 170 грн.
Таким чином, загальний податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становить: 212 611,83 грн. (основний платіж) + 6416 грн. (штрафна санкція) + 170 грн. (штрафна санкція) = 219 197,83 грн.
У зв`язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом винесено податкову вимогу форми «Ю» № 2456-53 від 06.02.2019 року, яку направлено на адресу відповідача (а.с.53).
Отже, податкова заборгованість ТОВ Агрофірма «Дружба Народів» перед бюджетом становить: 307 377,25грн. = 13672,51 грн. (борг по орендній платі з юридичних осіб) + 71446,91 грн. (борг по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників) + 3060 грн. (борг з податку на прибуток приватних підприємств) + 219 197,83 грн. (борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)).
Згідно з п. 15.1. ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI визначено, що платниками податків є фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або проводять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пп. 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно п. 36.1. ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податків обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи; крім того, п. 36.5. ст. 36 ПК України встановлено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно із п. п. 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПКУ, у разі якщо у платника податків якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилась, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З матеріалів справи вбачається, що з дати отримання податкової вимоги, відповідачем податковий борг не погашено, а отже, відповідно до статті 60 ПК України зазначена податкова вимога не відкликалася.
Підпунктом 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
При цьому, пунктом 41.2 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, позивач є органом державної влади, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає подання даного позову правомірним, позовні вимоги - обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги - доведеними.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено) ; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З огляду на те, що суб`єкт владних повноважень не поніс витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні витрати не підлягають розподілу та стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Дружба Народів» про стягнення суми податкового боргу – задовольнити.
Стягнути з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих Товариство зі обмеженою відповідальністю Агрофірма «Дружба Народів», код ЄДРПОУ 05528817 кошти за податковим боргом, а саме:
- по орендній платі з юридичних осіб в сумі 13672,51 грн. на бюджетний рахунок UA458999980334159812000015620, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37913781, отримувач коштів УК у Біляїв.р-ні/отг с. Яськи/18010600;
- по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків в сумі 71446,91 грн. на бюджетний рахунок UA518999980314000664000015620, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37913781, отримувач коштів УК у Біляїв.р-ні/отг с. Яськи/18050500;
- по податку на додану вартість в сумі 219197,83 грн. на бюджетний рахунок UA728999980313090029000015111, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37913781, отримувач коштів УК у Біляїв.р-ні/Біляївс.р-н/14060100;
- по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 3060 грн. на бюджетний рахунок UA488999980313020002000015111, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банку 899998, код отримувача 37913781, отримувач коштів УК у Біляїв.р-ні/Біляївс.р-н/11020100.
Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Токмілова Л.М.
.