
Справа № 420/4384/20
У Х В А Л А
16 вересня 2020 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко O.A., розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної екологічної інспекції в Одеській області, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області, фермерське господарство «НАЗАРИ», ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 22 травня 2020 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Державної екологічної інспекції в Одеській області, Головного управління ДСНС України в Одеській області, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів: Трояндівська сільська рада Лиманського р-ну Одеської області, фермерське господарство «НАЗАРИ», ОСОБА_2 , в якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Державної екологічної інспекції в Одеській області, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо відсутності застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) із вчинення протиправних дій фермерським господарством «НАЗАРИ», як експлуатація не за цільовим призначенням споруд у невідповідності характеристичним даним технічного паспорту від 17.03.2015 р. приміщень, які розташовані на території АДРЕСА_1 , та складаються з літ. «А» - адмінбудівля, площею 254.2 кв.м., літ «Б» - корівник, площею 1333,3 кв.м., літ. «Б1» - телятник площею 342.0 кв.м., літ. «В» - навіс, літ. «Г» - склад, площею 1177,8 кв.м., літ. «Д,Е» - заправка, №1-4 огорожа, літери «І» - цистерна, літери «II» - пожежний резервуар:
2. Зобов`язати Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Державну екологічну інспекцію в Одеській області, Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до фермерського господарства «НАЗАРИ»:
- у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель належних пайщикам КСП «Кіровська птахофабрика», які складаються з літ. «А» - адмінбудівля, площею 254,2 кв.м., літ «Б» - корівник, площею 1333.3 кв.м., літ. «Б1» - телятник площею 342.0 кв.м., літ. «В» - навіс, літ. «Г» - склад, площею 1177,8 кв.м., літ. «Д,Е» - заправка, №1-4 огорожа, літери «І» - цистерна, літери «II» - пожежний резервуар, розташованих на території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області по вулиці Будівельників, 40;
- у порядок: шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаних будівель, належних пайщикам КСП «Кіровська птахофабрика», які складаються з літ. «А» - адмінбудівля площею 254.2 кв.м., літ «Б» - корівник, площею 1333.3 кв.м., літ. «Б1» - телятник площею.342,0 кв.м., літ. «В» - навіс, літ. «Г» - склад, площею 1177.8 кв.м., літ. «Д,Е» - заправка, №1-4 огорожа, літери «І» - цистерна, літери «II» - пожежний резервуар, розташованих на території Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області по вулиці Будівельників, 40 від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей.
Ухвалою від 27 травня 2020 року позов ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
22 червня 2020 року до суду від позивача за вх.№24037/20 надійшла належним чином оформлена позовна заява із засвідченими копіями картки платника податків, ухвали Одеського апеляційного суду по справі №504/2367/16-ц та довіреності на представництво Сатановським Михайлом Сергійовичем інтересів позивача, заяви ОСОБА_3 , листа Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області та технічного паспорта (у 7-ми примірниках).
Ухвалою від 30 червня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (вх.№24037/20), відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
15 липня 2020 року ухвалою суду заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову повернуто позивачу без розгляду.
Ухвалою суду від 24 липня 2020 року заяву позивача про заміну відповідача у справі - задоволено. Замінено відповідача - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України. Розпочато спочатку розгляд справи №420/4384/20.
31 серпня 2020 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову у адміністративній справі №420/4284/20 відмовлено.
Суд зазначає, що 09 вересня 2020 року до суду за вхід. № ЕП/14007/20 від представника Державної архітектурно-будівельної інспекції України надійшло клопотання про зупинення провадження по справі до завершення ліквідаційної процедури Державної архітектурно-будівельної інспекції України та встановлення її правонаступника, яке обґрунтовано тим, що відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №218 від 13.03.2020 року постановлено ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, а п.2 установлено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України продовжує здійснювати повноваження та функції до завершення заходів з утворення Державної сервісної служби містобудування. Зазначено, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 № 489-р покладено тимчасово виконання обов`язків голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України на заступника начальника відділу методології та нагляду за здійсненням декларативних процедур департаменту дозвільних процедур зазначеної Інспекції Федоренка Богдана Олександровича. На виконання окремого доручення В.о. Голови Держархбудінспекції Федоренка Б.О. від 01.09.2020 № 40-92-ОД, представникам Держархбудінспекції та її територіальних органів доручено подати клопотання про зупинення відкритих проваджень у справах, однією з сторін яких виступає Держархбудінспекція або її територіальний орган.
Розглядаючи вказане клопотання представника Державної архітектурно-будівельної інспекції України, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв`язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі ліквідації суб`єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, до встановлення правонаступника.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2020 року № 218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» постановлено ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію.
Згідно пункту 2 Постанови № 218 утворено Державну сервісну службу містобудування України. Згідно абзацу 2 пункту 4 Постанови № 218 установлено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України продовжує здійснювати повноваження та функції до завершення здійснення заходів з утворення Державної сервісної служби містобудування.
Таким чином, враховуючи те, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України здійснює свої повноваження та функції до завершення утворення Державної сервісної служби містобудування, суд приходить до висновку про відсутність підстав, які перешкоджають розгляду справи, а отже, клопотання представника Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зупинення провадження по справі задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 172, п.9 ч.2 ст.236 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Державної архітектурно-будівельної інспекції України про зупинення провадження по справі №420/4384/19 до завершення ліквідаційної процедури Державної архітектурно-будівельної інспекції України та встановлення її правонаступника - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя О.А. Вовченко