Рішення № 91593091, 17.09.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2020
Номер справи
240/10301/20
Номер документу
91593091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/10301/20

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Нагірняк М.Ф.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправною відмову видачі довідки про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з 05.03.2019року та зобов`язати видати таку довідку.

Позивач зазначає, що є пенсіонером Збройних сил України, якому з червня 2001року пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 77% від суми його грошового забезпечення. На думку Позивача, з дня набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", має право на перерахунок розміру пенсії із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. На звернення до Відповідача щодо видачі такої довідки, в якій слід зазначити додаткові види грошового забезпечення (премію в розмірі 10%, надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50% та надбавку за роботу з таємними документами в розмірі 15%) отримав протиправну відмову.

Ухвалою від 28.07.2020року після усунення недоліків позовної заяви було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Відповідача, Житомирського обласного військового комісаріату, направив до суду відзив на позов, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив. Як зазначено у відзиві, збільшення грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивачу було зумовлено постановою КМ України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. N 704, яка набрала законної сили з 01.03.2018року. На підставі такого рішення КМ України Позивачу була видана відповідна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Інших рішень про збільшення грошового забезпечення військовослужбовців не приймалося, а тому нових підстав для видачі довідок не має.

На думку Відповідача, вказане рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яке набрало чинності з 05.03.2019року, не тягне за собою жодного обов`язку для Відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з червня 2001року пенсія призначена як військовослужбовцеві Збройних Сил України відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII в розмірі 77% від суми його грошового забезпечення, що підлягає врахуванню для призначення пенсії.

Безспірно, за приписами частини четвертої статті 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017р. N704 (надалі - постанова N704) були збільшені розміри грошового забезпечення військовослужбовців.

На виконання вказаної правової норми Закону N 2262-XII та постанови N704 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 21.02.2018 N103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ( надалі - постанова N103).

Сторонами визнається, що Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України, відповідно до положень вказаної постанови N103 направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для проведення з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача.

Як зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 19.06.2020року, до складу грошового забезпечення Позивача не було включено премію в розмірі 10%, надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50% та надбавку за роботу з таємними документами в розмірі 15% (а.с.11).

Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача на перерахунок з 05.03.2019року пенсії та включення до складу його грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, саме премії в розмірі 10%, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50% та надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 15% .

За приписами п.2 постанови N704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначено постановою N704 та додатком №15 до неї.

В зв`язку із цим суд вважає обґрунтованими доводи Позивача в частині щодо його права на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для проведення з 05.03.2019року перерахунку пенсії Позивача.

Як зазначалося судом, довідка про розмір грошового забезпечення Позивача для проведення з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача була зумовлена постановою N 103, а її форма була визначена в додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. N 45 (в редакції постанови N 103), ( надалі - Порядок N 45).

Правомірність вказаних положень постанови N 103 в частині внесення змін до додатку 2 (форма довідка) до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" також була предметом судового розгляду в адміністративній справі № 826/3858/18, що перебувала у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року в даній справі, окрім іншого, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 і додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. N 45.

Вказане судове рішення згідно положень ст.325 КАС України набрало чинності згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019року.

Тобто, з набуттям чинності вказаного судового рішення довідка про розмір грошового забезпечення Позивача для проведення з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача є такою, що не відповідає вимогам чинного додатку 2 до Порядку N45.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт, в тому числі постанова КМ України, втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, Позивач має право з 05.03.2019року на отримання довідки про розмір його грошового забезпечення, зумовленого вимогами постанови N704, на перерахунок пенсії за формою, передбаченою чинним додатком 2 до Порядку N45.

Одночасно суд враховує, що Відповідач на заяву Позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності підстав для видачі нової довідки для перерахунку пенсії. Відтак спору щодо складових такої довідки та включення до складу грошового забезпечення Позивача тих чи інших додаткових видів грошового забезпечення та їх розміру на час звернення Позивача у цій справі до суду не існувало.

Більш того, Відповідач ще не ухвалював рішення щодо відмови включити до такої довідки тих чи інших додаткових видів грошового забезпечення та їх розмір, а тому відсутні підстави вважати, що права Позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку є порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Таким чином, порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню виключно шляхом зобов`язання Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення з 03.05.2019року за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. N 45, в якій відобразити складові грошового забезпечення, в тому числі його додаткові види, на які має право Позивач відповідно до постанови N 704.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 840,80 грн. судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського обласного військового комісаріату.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково. Визнати протиправною відмову Житомирського обласного військового комісаріату у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, з 03.05.2019року, викладену в листі від 01.06.2020року.

Зобов`язати Житомирський обласний військовий комісаріат (10001,м.Житомир, вул.С.Параджанова,4, ЄДРПОУ 07873079) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), що враховується для перерахунку пенсій, з 03.05.2019року за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. N 45, в якій відобразити складові грошового забезпечення, в тому числі його додаткові види, на які має право Позивач відповідно до постанови КМ України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. N 704.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 840,80грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського обласного військового комісаріату.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк