
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2020 року Справа № 160/5104/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 12.05.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про:
- визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 24.02.2020 № 0015305740 на суму 7 474,69 грн;
- визнання протиправними дій з внесення відомостей до інтегрованої картки платника податків єдиного внеску без перевірки за період 2016-2020 роки.
2. Ухвалою суду від 18.05.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 15.06.2020 засобами поштового зв`язку від позивача на виконання вимог ухвали судом отримано:
- квитанцію про сплату судового збору від 05.06.2020 № 1 у розмірі 840,80 грн;
- належним чином оформлений адміністративний позов та його копію відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, із зазначенням ціни позову та викладено наступний зміст позовних вимог:
-- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 24.02.2020 № 0015305740 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
-- визнати дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з внесення відомостей до інтегрованої картки платника податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період 2016-2020 роки з єдиного внеску без проведення перевірки податків ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період 2016-2020 роки протиправними.
4. Ухвалою суду від 02.07.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, витребувано докази у позивача та відповідача.
5. 29.07.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з додатками та доказами його направлення позивачу.
6. 10.08.2020 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
7. Позивач був позбавлений статусу підприємця 23.02.2018, а оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та перерахування пені на суму 7 454,69 грн було виставлено коли позивач вже не перебував у статусі фізичної особи-підприємця без відповідної перевірки у зв`язку з припиненням підприємницької діяльності.
8. Контролюючий орган перевірку правильності нарахування та сплати позивачем єдиного внеску не здійснював, наявність звітності, поданої позивачем, та/або бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) нараховується єдиний внесок, не довів.
9. Саме в ході перевірки відповідач мав би з`ясувати чи є порушення податкового законодавства, законодавства з єдиного внеску, - зокрема, мав встановити, що позивач не мав господарської діяльності, позивач взагалі не здійснював господарської діяльності, був найманим працівником, пенсіонером, а отже, не мав сплачувати єдиний внесок, оскільки за нього його сплатив роботодавець.
10. Позивач є пенсіонером та не має сплачувати єдиний внесок.
11. Відзив відповідача є необґрунтованим, позивач як пенсіонер за віком не повинен сплачувати ЄСВ, а тому застосування до позивача штрафних санкцій та перерахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску є неправомірним.
12. Із посиланням на постанову Верховного Суду від 04.12.2019 у справі № 440/2149/19, згідно із якою підприємець, який не веде господарську діяльність та доходи не отримує, а є найманою особою та за якого єдиний внесок сплачує роботодавець, не має сплачувати єдиний внесок, просив позов задовольнити.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
13. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що з 15.03.2016 по 23.02.2018 позивач перебував на обліку ГУ ДФС у Дніпропетровської області як фізична особа-підприємець, за період з 19.10.2016 по 19.01.2018 обліковувалась недоїмка по сплаті єдиного внеску.
14. Станом на 01.01.2019 в інтегрованій картці платника виникла недоїмка у розмірі 10 395 грн.
15. У зв`язку з порушенням строку сплати самостійно задекларованих зобов`язань за звітний період 2016-2018 роки в автоматичному режимі в ІКП була розрахована штрафна санкція у розмірі 1 234,20 грн та пеня у розмірі 6 220,49 грн, у зв`язку із чим прийнято спірне рішення.
16. Будучи зареєстрованим як фізична особа-підприємець позивач не виконав свого обов`язку по сплаті єдиного внеску, встановленого статтею 6 Закону № 2464-VI за період 2017, 2018 та 1-ий квартал 2019 року суми єдиного внеску не сплатив у строки, встановлені Законом № 2464-VI, що свідчить про порушення позивачем вимог Закону № 2464-VI.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
17. ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , з 15.03.2016 по 23.02.2018 перебував на обліку в Головному управлінні ДФС у Дніпропетровській області як фізична особа-підприємець, основний вид діяльності згідно КВЕД 66.21 Оцінювання ризиків та завданої шкоди.
18. З 15.03.2016 по 28.02.2018 підприємницька діяльність здійснювалась позивачем на спрощеній системі шляхом сплати єдиного податку.
19. 23.02.2018 підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 припинено за принципом мовчазної згоди та знято платника податків з обліку.
20. З протоколу за пенсійною справою 0403007228 (МВС) від 13.09.2018 вбачається, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, з 27.10.2010 йому призначена пенсія за віком.
21. Довідкою від 17.07.2020 за формою ОК-5 підтверджено індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб, зокрема фактично отриманий заробіток та сплату страхових внесків за період з березня 2017 року по серпень 2019 року включно.
22. Згідно карток особового рахунку, які також доступні у електронному кабінеті платника податків, позивачу нараховано суми єдиного внеску:
- 19.10.2016: 957 грн, нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми, нарахування єдиного внеску № 3211219/еv від 19.10.2016 термін сплати 19.10.2016, збільшено недоїмку на 957 грн;
- 31.12.2016: недоїмка 957 грн;
- 19.01.2017: 990 грн, нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми, нарахування єдиного внеску № 110749/еv від 19.01.2017 термін сплати 19.01.2017, збільшено недоїмку на 990 грн;
- 19.04.2017: 2 112 грн, нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми, нарахування єдиного внеску № 1850939/еv від 19.04.2017 термін сплати 19.04.2017, збільшено недоїмку на 2 112 грн;
- 19.07.2017: 2 112 грн, нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми, нарахування єдиного внеску № 2709671/еv від 19.07.2017 термін сплати 19.07.2017, збільшено недоїмку на 2 112 грн;
- 19.10.2017: 2 112 грн, нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми, нарахування єдиного внеску № 4823933/еv від 19.10.2017 термін сплати 19.10.2017;
-- 2 112 грн: збільшено недоїмки невизначений документ № ? по нарахування єдиного внеску № 4823933/еv від 19.10.2017;
- 31.12.2017: недоїмка 8 283 грн;
- 19.01.2018: 2 112 грн, нараховано єдиного внеску платникам спрощ. форми, нарахування єдиного внеску № 127678/еv від 19.01.2018 термін сплати 19.01.2018, збільшено недоїмку на 2 112;
- 31.12.2018: недоїмка 10 395 грн;
- 10.06.2019:
-- 335,46 грн зараховано 10.06.2019, стягнення в межах виконавчого провадження платіжне доручення № 3959 від 07.06.2019;
-- 335,46 грн: зменшено боргу минулих років нарахування єдиного внеску № 3211219/еv по платіжне доручення № 3959 від 07.06.2019;
-- 323,38 грн: нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ №з 20.10.2016 по 10.06.2019 на нарахування єдиного внеску № 3211219/еv від 19.10.2016;
-- 67,09 грн: необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу по статті 126 ПК України та статті 25 ЗУ № 2464 (20%) невизначений документ №INFO з 20.10.2016 по 10.06.2019 на нарахування єдиного внеску № 3211219/еv від 19.10.2016;
- 09.07.2019:
-- 515,46 грн зараховано 09.07.2019, стягнення в межах виконавчого провадження платіжне доручення № 4808 від 08.07.2019;
-- 515,46 грн: зменшено боргу минулих років нарахування єдиного внеску № 3211219/еv по платіжне доручення № 4808 від 08.07.2019;
--- 511,85 грн: нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ №з 20.10.2016 по 09.07.2019 на нарахування єдиного внеску № 3211219/еv від 19.10.2016;
--- 103,09 грн: необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу по статті 126 ПК України та статті 25 ЗУ № 2464 (20%) невизначений документ №INFO з 20.10.2016 по 09.07.2019 на нарахування єдиного внеску № 3211219/еv від 19.10.2016;
- 31.12.2019: недоїмка 9 544,08 грн;
- 11.02.2020:
-- 5 817,11 грн зараховано 11.02.2020, стягнення в межах виконавчого провадження платіжне доручення № 628 від 10.02.2020;
-- 106,08 грн: зменшено боргу минулих років нарахування єдиного внеску № 3211219/еv по платіжне доручення № 628 від 10.02.2020;
--- 128,36 грн: нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ №з 20.10.2016 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 3211219/еv від 19.10.2016;
--- 21,22 грн: необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу по статті 126 ПК України та статті 25 ЗУ № 2464 (20%) невизначений документ №INFO з 20.10.2016 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 3211219/еv від 19.10.2016;
-- 990 грн: зменшено боргу минулих років нарахування єдиного внеску № 110749/еv по платіжне доручення № 628 від 10.02.2020;
--- 1 106,82 грн: нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ №з 20.01.2017 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 110749/еv від 19.01.2017;
--- 198 грн: необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу по статті 126 ПК України та статті 25 ЗУ № 2464 (20%) невизначений документ №INFO з 20.01.2017 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 110749/еv від 19.01.2017;
-- 2 112 грн: зменшено боргу минулих років нарахування єдиного внеску № 1850939/еv по платіжне доручення № 628 від 10.02.2020;
--- 2 171,14 грн: нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ №з 20.04.2017 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 1850939/еv від 19.04.2017;
--- 422,40 грн: необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу по статті 126 ПК України та статті 25 ЗУ № 2464 (20%) невизначений документ №INFO з 20.04.2017 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 1850939/еv від 19.04.2017;
-- 2 112 грн: зменшено боргу минулих років нарахування єдиного внеску № 2709671/еv по платіжне доручення № 628 від 10.02.2020;
--- 1 978,94 грн: нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ №з 20.07.2017 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 2709671/еv від 19.07.2017;
--- 422,40 грн: необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу по статті 126 ПК України та статті 25 ЗУ № 2464 (20%) невизначений документ №INFO з 20.07.2017 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 2709671/еv від 19.07.2017;
-- 497,03 грн: зменшено боргу минулих років нарахування єдиного внеску № 4823933/еv по платіжне доручення № 628 від 10.02.2020;
--- 419,99 грн: нараховано довідково пені ЄВ невизначений документ №з 20.10.2017 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 4823933/еv від 19.10.2017;
--- 99,41 грн: необхідна штрафна санкція за невчасну сплату платежу по статті 126 ПК України та статті 25 ЗУ № 2464 (20%) невизначений документ №INFO з 20.10.2017 по 11.02.2020 на нарахування єдиного внеску № 4823933/еv від 19.10.2017.
23. Контролюючим органом сформовані вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02.11.2017 № Ф-6671-17 на суму 8 283 грн (заборгованість станом на 31.10.2017) та від 10.05.2019 № Ф-6671-17 на суму 10 395 грн (заборгованість станом на 30.04.2019).
24. Рішенням Державної фіскальної служби України від 27.12.2017 № 17336/В/99-99-к-02-02-25 скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02.11.2017 № Ф-6671-17 на суму 8 283 грн (заборгованість станом на 31.10.2017) залишено без задоволення.
25. Рішенням Державної фіскальної служби України від 11.07.2019 № 32248/6/99-99-11-05-02-25 скаргу фізичної особи ОСОБА_1 щодо скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 10.05.2019 № Ф-6671-17 на суму 10 395 грн (заборгованість станом на 30.04.2019) залишено без задоволення.
26. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено та направлено на адресу позивача оскаржуване рішення від 24.02.2020 № 0015305740 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до ОСОБА_1 штраф у розмірі 1 234,20 грн за період з 20.10.2016 до 11.02.2020 та нараховано пеню у розмірі 6 220,49 грн.
27. Згідно розрахунку штрафної санкції нараховані:
- пеня у розмірі 10% з 11.02.2020 по 20.01.2017 на суму 1 106,82 грн, з 11.02.2020 по 20.04.2017 на суму 2 171,14 грн, з 11.02.2010 по 20.07.2017 на суму 1 978,94 грн, з 09.07.2019 по 20.10.2016 на суму 511,85 грн, з 10.06.2019 по 20.10.2016 на суму 323,38 грн, з 11.02.2020 по 20.10.2016 на суму 128,36 грн;
- штраф у розмірі 20%: з 11.02.2020 по 20.10.2016 на суму 21,22 грн за затримку на 1210 днів сплати ЄВ у розмірі 106,10 грн; з 11.02.2020 по 20.01.2017 на суму 198 грн за затримку на 1118 днів сплати ЄВ у розмірі 990 грн; з 11.02.2020 по 20.04.2017 на суму 422,40 грн за затримку на 1028 днів сплати ЄВ у розмірі 2 112 грн; з 09.07.2019 по 20.10.2016 на суму 103,09 грн за затримку на 993 дня сплати ЄВ у розмірі 515,45 грн; з 10.06.2019 по 20.10.2016 на суму 67,09 грн за затримку на 964 дня сплати ЄВ у розмірі 335,45 грн; з 11.02.2020 по 20.07.2017 на суму 422,40 грн за затримку на 937 днів сплати ЄВ у розмірі 2 112 грн.
28. Листом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 16.04.2020 № 38610/10/04-36-57-40 Криворізьке північне управління у відповідь на лист позивача від 06.04.2020 (вх. № 39584/ФОП від 10.04.2020) повідомило наступне:
- за даними інтегрованої картки платника податків 71040000 ФОП ОСОБА_1 :
-- станом на 19.10.2016 існувала заборгованість зі сплати ЄСВ у сумі 957 грн, яка погашалась частково 10.06.2016, 09.07.2019 та 11.02.2020, за період з 20.10.2016 по 10.06.2019, 09.07.2019 та 11.02.2020 нарахована штрафна санкція у сумі 191,40 грн, та пеня у сумі 963,59 грн;
-- станом на 19.01.2017 існувала заборгованість зі сплати ЄСВ у сумі 990 грн, яка погашена 11.02.2020, за період з 20.01.2017 по 11.02.2020 нарахована штрафна санкція у сумі 198 грн, та пеня у сумі 1 106,82 грн;
-- станом на 19.04.2017 існувала заборгованість зі сплати ЄСВ у сумі 2 112 грн, яка погашена 11.02.2020 у повному обсязі, за період з 20.04.2017 по 11.02.2020 нарахована штрафна санкція у сумі 422,40 грн, та пеня у сумі 2 171,14 грн;
-- станом на 19.07.2017 існувала заборгованість зі сплати ЄСВ у сумі 2 112 грн, яка погашена 11.02.2020 у повному обсязі, за період з 20.07.2017 по 11.02.2020 нарахована штрафна санкція у сумі 422,40 грн, та пеня у сумі 1 978,04 грн;
- станом на 19.10.2017 та 19.01.2018 існувала заборгованість, яка станом на 16.04.2020 була погашена, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за вказані періоди не формувалось та платнику не надсилалось;
- за даними інформаційної системи податкового органу по ФОП ОСОБА_1 станом на 16.04.2020 обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 7 622,97 грн, в тому числі: заборгованість за 4 квартал 2017 року, яка виникла по строку 19.01.2018 у розмірі 168,30 грн, та заборгованість по рішенню № 0015305740 у розмірі 7 454,67 грн.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
29. Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон № 2464-VI).
30. Статтею 1 Закону № 2464-VI наведено визначення наступних термінів:
- єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування;
- недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
31. Згідно статті 2 Закону № 2464-VI дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
32. Відповідно до пунктів 4, 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
33. За правилом частини четвертої статті 4 Закону № 2464-VI особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
34. Відповідно до підпунктів 1, 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
35. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов`язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем (частина четверта статті 6 Закону № 2464-VI).
36. Частиною четвертою статті 8 Закону № 2464-VI визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
37. Відповідно до частини третьої статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
38. Органи доходів і зборів мають право проводити перевірки у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України (пункт 2 частини першої статті 13 Закону № 2464-VI).
39. Згідно частини першої статті 25 Закону № 2464-VI:
- рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами;
- положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;
- орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату;
- вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом;
- платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
40. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею (частина друга статті 25 Закону № 2464-VI).
41. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (частина третя статті 25 Закону № 2464-VI).
42. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина десята статті 25 Закону № 2464-VI).
43. Згідно із пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
44. Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом № 2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена «Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 № 449, далі – Інструкція № 449).
45. Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.
46. Пунктом 1 Розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції № 449 визначено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
47. Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Розділу VII Інструкції № 449, згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
48. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
49. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
50. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
51. Для платників, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, - календарний квартал;
52. Згідно із пунктом 4 Розділу VII Інструкції № 449 факти порушень законодавства, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені в підпункті 2 пункту 2 цього розділу, посадова особа органу доходів і зборів оформлює актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт про порушення надсилається (вручається) платнику разом із рішенням про застосування штрафних санкцій.
53. Пунктом 5 Розділу VII Інструкції № 449 визначено, що на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
54. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
55. «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», затверджений наказом Міністерства фінансів України від 20.06.2016 № 422 (далі – Порядок № 422) визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
56. Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 422 первинні документи - документи, що складені платниками податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску та/або органами ДФС, іншими органами влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, митні декларації, аркуші коригування, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення контролюючого органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов`язань (податкового боргу), інформація органів Державної казначейської служби України про надходження податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів та єдиного внеску тощо).
57. Згідно з розділом ІІ «Інтегрована картка платника» Порядку № 422 з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
58. Надаючи оцінку доводам позивача щодо неправомірності нарахування сум єдиного внеску у зв`язку із нездійсненням господарської діяльності та звільненням позивача як пенсіонера від сплати єдиного внеску, із чим позивач пов`язує відсутність підстав для нарахування штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, суд зазначає наступне.
59. З матеріалів справи судом встановлено, що контролюючим органом були сформовані вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 02.11.2017 № Ф-6671-17 на суму 8 283 грн (заборгованість станом на 31.10.2017) та від 10.05.2019 № Ф-6671-17 на суму 10 395 грн (заборгованість станом на 30.04.2019), які оскаржені платником в адміністративному порядку, скарги залишені без задоволення, а вимоги про сплату боргу (недоїмки) – без змін.
60. Вказані вимоги про сплату боргу (недоїмки) не були оскаржені у судовому порядку та набули статусу узгоджених, стягнення сум недоїмки здійснено у примусовому порядку.
61. Оскільки, відповідно до частини першої статті 25 Закону № 2464-VI, рішення, прийняті органами доходів і зборів, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску - за відсутності скасування таких вимог у судовому порядку, заявлені доводи щодо відсутності підстав для сплати єдиного внеску судом не можуть бути враховані, так як предметом цього спору не заявлено правомірність прийняття вимог про сплату боргу (недоїмки).
62. Щодо доводів позивача про припинення підприємницької діяльності, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 6 Закону № 2464-VI у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов`язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.
63. З огляду на викладене, у зв`язку із тим, що платником несвоєчасно сплачені суми єдиного внеску за узгодженими зобов`язаннями, а саме сплата відбулась у результаті примусового стягнення сум єдиного внеску, контролюючим органом правомірно прийнято оскаржуване рішення та вірно обраховані суми пені та штрафу.
64. Суд зазначає, що матеріалами справи не підтверджено оформлення посадовою особою органу доходів і зборів акту у довільній формі відповідно до пункту 4 Розділу VII Інструкції № 449, із викладенням змісту порушення, при цьому, проведення перевірки та складення акту перевірки у розглянутому випадку не передбачено.
65. Із врахуванням того, що платнику у електронному кабінеті була доступна особова картка із відображеними нарахуваннями, які є предметом спору, та позивач додав вказану інформацією роздрукованою до позову, в межах заявленого спору суд вважає відсутніми підстави для висновку про неправомірність дій відповідача із внесення відомостей до інтегрованої картки платника за період 2016-2020 роки з єдиного внеску без проведення перевірки.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
66. З системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення, у зв`язку із чим покладає на позивача понесені судові витрати на сплату судового збору.
67. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
68. У задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, 17А, м. Дніпро, 49005), про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій – відмовити повністю
69. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Верба