Рішення № 91590397, 16.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2020
Номер справи
160/5197/20
Номер документу
91590397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2020 року Справа № 160/5197/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльності, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 15.05.2020 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни про:

- визнання протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, яка не вжила заходів усунення причин, які породжують подання заяви (запиту) від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998;

- визнання протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни , яка виявилася у неприйнятті після розгляду заяви від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998 рішення, постанови, тобто правового акту на підставі статей 3, 8, 33, 46, 48, 68 Конституції України, статей 18,19 Закону України «Про звернення громадян»;

- визнання протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни , яка виявилася у порушені правовій позиції статей 3, 19, 34, 46, 68 Конституції України;

- визнання протиправною бездіяльності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, яка виявилася у невжитті заходів для розгляду заяви від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998.

2. Ухвалою суду від 18.05.2020:

- клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду задоволено, визнано поважними причини пропуску строку звернення та поновлено строк звернення до суду із цим позовом;

- клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено, звільнено позивача від сплати судового збору за подання цього позову;

- прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі;

- у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження, призначення відеоконференції відмовлено;

- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору;

- клопотання позивача про витребування доказів задоволено частково, витребувано від відповідача належним чином засвідчені копії: заяви (запиту) від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998 із доданими до неї документами; відповіді на заяву (запит) від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998, поясненнями чи запрошувався позивач для розгляду звернення з підтверджуючими документами; доказів направлення (отримання) позивачем відповіді на заяву від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998; пояснення із підтверджуючими доказами, чи були подані заяви з подібними вимогами, які викладені у заяві від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998 (у разі наявності надати зазначені заяви та відповіді на них).

3. 04.06.2020 засобами електронного зв`язку та 09.06.2020 поштовим зв`язком до суду надійшов відзив на позов.

4. 03.07.2020 від позивача надійшло клопотання: ухвалою до початку розгляду справи по суті надати визначеності факту часу розгляду скарги, встановити час, день і місце де розглядалась заява від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998 і осіб, які приймали рішення після її розгляду; до початку розгляду справи по суті надати визначеності факту повідомлення про день, час і місце розгляду, факту наявності поштового повідомлення, свідків подій згідно частини другої статті 77, частини третьої статті 159, частини п`ятої статті 172, частини п`ятої статті 243 КАС України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт, вимоги яких порушено відповідно до статті 249 КАС України.

5. Ухвалою суду від 10.07.2020: залучено до участі в адміністративній справі № 160/5197/20 в якості відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 03192359; вул. Ухтомського, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083); розпочато розгляд справи спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін відповідно до частини другої статті 257, статті 262 КАС України; встановлено строки для подання заяв по суті спору; витребувано від Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради рішення прийняте за наслідками розгляду заяви 12.08.2019 за вх. № 1998 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

6. 05.08.2020 засобами електронного зв`язку, 10.08.2020 засобами поштового зв`язку від залученого відповідача надійшов відзив на позов.

7. Інші заяви по суті спору не надійшли, у зв`язку із чим суд розглянув справу на підставі наявних доказів.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

8. Відповідач відмовив у забезпеченні фундаментальних прав, запевнив, що не має повноважень, порадила звернутися до суду і по суті відмовилася підкоритися нормам Конституції України

9. Рішень з приводу заяви від 12.08.2019 вх. 782 і вх. 1998 про призначення усіх видів допомоги не надано для ознайомлення.

10. Як вбачається із бездіяльності відповідача він не переслідував закону мету правового режиму розгляду заяв, відмовилася використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняв рішення, яке вказаним положенням права відповідає.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що позивач 12.08.2019 звернувся до Управління з заявою-запитом, яка була зареєстрована за вхідним № 782.

12. 19.08.2019 за вихідним № 4821 позивачу рекомендованим листом було надіслано запрошення до Управління, з метою забезпечення його присутності при розгляді його звернення.

13. Позивач зазначеного числа, у визначений час до управління не з`явився, тому розгляд звернення від 12.08.2019 за вх. № 782 відбувся 06.09.2019 за його відсутності, за участю спеціалістів управління до компетенції яких входить розгляд порушених позивачем у зверненні питань.

14. Управлінням було підготовлено письмову відповідь за підписом начальника управління Каретіної О.В., із вичерпними роз`ясненнями відповідно до питань, викладених позивачем у заяві-запиті, за вихідним № 5355 від 11.09.2019, яку направлено позивачу поштою на адресу його фактичного проживання:

АДРЕСА_1 . Таким чином, заяву-запит позивача від 12.08.2019 за вх. № 782 було розглянуто Управлінням всебічно, відповідь надана вичерпна, повна (у межах наданих повноважень) із посиланням на законодавчі акти, у встановлений законодавством строк.

16. Звинувачення позивача у бездіяльності начальника управління є безпідставними.

17. 12.08.2019 позивач в черговий раз подав заяву до Управління про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, яка була зареєстрована спеціалістом сектору прийому рішень за вхідним № 1998.

18. Згідно із статтею 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

19. Позивачем при неодноразовому поданні заяв для призначення допомоги, жодного разу не було дотримано вимоги надання повного пакету документів, його було особисто повідомлено про необхідність надання довідки про склад сім`ї та про неможливість призначення державної соціальної допомоги при виявлені факту відсутності у нього реєстрації місця проживання.

20. Позивачем була надана письмова інформація на зворотній стороні заяви-запиту, яку він вважаєте довідкою про склад сім`ї. В ній зазначалось, що позивач фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується підписами родичів позивача: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Своїм особистим підписом та печаткою ТОВ «Уют-2011» начальник дільниці ОСОБА_5 засвідчує лише підписи громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а не факт проживання позивача за вказаною адресою.

21. Для перевірки права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» позивачу було рекомендовано протягом встановленого законодавством терміну (до 12.09.2019) вирішити питання реєстрації для надання управлінню можливості отримання довідки про склад сім`ї позивача з Електронного реєстру територіальної громади.

22. Позивач неодноразово вимагав у свої запитах надати йому форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла. Проте, жодним із законодавчих актів, якими користуються у своїй роботі спеціалісти управління, не передбачена форма довідки про склад сім`ї заявника, який не має зареєстрованого місця проживання.

23. Тому вважаємо, що виконання управлінням вимоги позивача призначити йому допомогу без реєстрації місця проживання та за відсутності повного пакету документів (довідки з місця реєстрації про склад сім`ї) можна було б кваліфікувати як порушення Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, що тягне за собою відповідальність начальника Управління.

24. Спеціалістами управління було з`ясовано, що позивач 08.11.2013 був знятий з реєстрації за адресою, вказаною у паспорті ( АДРЕСА_3 ) та до теперішнього часу не має зареєстрованого місця проживання.

25. Кілька років позивач фактично проживає за адресою матері, за якою здійснює догляд ( АДРЕСА_2 ), але до теперішнього часу не зареєстрував місце проживання за даною адресою. Позивачу неодноразово спеціалістами управління зауважувалось про порушення ним законодавства щодо реєстрації місця проживання та було рекомендовано особисто вирішити питання реєстрації.

26. У зв`язку з тим, що позивач свідомо відмовляється виконувати вимоги діючого законодавства, а саме: реєстрація місця проживання, надання необхідного для призначення допомоги пакету документів, управління не має можливості вирішити позитивно по суті питання, викладені у заяві-запиті позивача (призначити йому державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям).

27. Позивач майже щомісячно, протягом 2014-2020 років, звертався до управління для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

28. У відповідь на рекомендації спеціалістів управління, щодо надання повного пакету документів для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, позивач майже щомісячно позивається проти Управління.

29. В одному з позовів у справі № 215/4703/19 позивачу було відмовлено в задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач у межах наданих повноважень здійснював всі можливі заходи для виконання вимог, викладених позивачем у заяві.

30. Позивачу під час подання ним звернень спеціалісти Управління пропонують отримувати відповіді на звернення особисто під підпис, але він категорично відмовляється це робити.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

заява від 12.08.2020 № 782

31. 12.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни із заявою, яка зареєстрована за вх. № 782, в якій просив:

1) індивідуальним актом призначити допомогу за наданою заявою від 12.08.2019, якою забезпечити для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму;

2) надати форму довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла;

3) окремим листом зазначити статі норм права, які забороняють вашій установі прийняти довідку про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла і індивідуальним актом призначити допомогу, якою забезпечити для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму маючи повноваження надані статтями 3, 6, 8, 19, 33, 46, 48, 68 Конституції України;

4) надати запрошення для мене, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї зави від 12.08.2019 про призначення усіх видів допомоги;

5) надати копію, належно завіреної заяви від 12.08.2019 про призначення усіх видів допомоги;

6) надати довідку про доходи у трьох примірниках належної форми мені і ПФУ для нарахування пенсії.

32. Додатком до заяви надана довідка про склад сім`ї від 15.07.2019.

33. У довідці про склад сім`ї від 15.07.2019 зазначено: «Дана ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Тернівським РВ Криворізького МУУМВС України Дніпропетровської області 05 травня 1996 року, 23.07.1963 р/н фактично мешкає, перебуває, проживає за адресою АДРЕСА_1 , для забезпечення виборчої адреси і гарантування вільного волевиявлення виборах. Строк дії довідки до 01.01.2020. Підтверджую ОСОБА_3 (підпис), ОСОБА_4 (підпис)». На довідці наявний напис «Підписи мешканців підтверджую. Майстер ТОВ «Уют-2011», підпис, трикутний штамп «Уют-2011», ОСОБА_6 ».

34. Заявника на 06.09.2019 о 16:00 запрошено для розгляду звернення від 12.08.2019 листом від 19.08.2019 вих. № 4821, який направлено заявнику 21.08.2019 поштовим зв`язком з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення штриховий кодовий ідентифікатор 5008310149496.

35. Звернення від 12.08.2019 до начальника Управління розглянуто на засіданні 06.09.2019 за участі Оксани Каретіної начальника управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради, Тетяни Номеровської першого заступника начальника управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради, Наталії Коновалової заступника начальника управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради, Алли Зубко начальника відділу грошових виплат і компенсації начальника управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради, Тетяни Вуколової головного спеціаліста сектору прийняття рішень відділу грошових виплат і компенсації начальника управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради, Наталії Рябушенко начальника відділу соціальних гарантій та виплат. Запрошений заявник не з`явився. За результатом розгляду звернення вирішено підготувати заявнику письмову відповідь на звернення від 12.08.2019 за вх. № 782 та направити на його поштову адресу з довідкою про розмір виплаченої за попередні 12 місяців допомоги з копією заяви від 12.08.2019, а також зразок довідки про склад сім`ї.

36. Із заявами подібного змісту позивач звертався 17.09.2019 вх. № 822, від 15.07.2019 вх. № 710, від 09.07.2019 вх. № 700, на які надані відповіді.

37. У відповідь на заяву від 12.08.2019 № 782, листом від 11.09.2019 № 5355, управління повідомило заявника:

- 19.08.2019 за вих. № 4821 рекомендованим листом Вас було запрошено до управління для участі у розгляді Вашої заяви від 12.08.2019. Розгляд було призначено на 06.09.2019 о 16-00 год;

- у зв`язку з тим, що в призначений для розгляду звернення час Ви не з`явились, надсилаємо Вам поштою письмову відповідь-роз`яснення відповідно до питань, викладених у Вашій заяві (запиті);

- повноваження управління закріплені Положенням про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, затвердженим рішенням Тернівської районної у місті Кривому Розі ради від 31.08.2018 № 281;

- Ви перебуваєте на обліку в управлінні як одержувач компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832;

- 12.08.2019 Ви в черговий раз подали до управління заяву для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, в якій вказали, що зареєстровані за адресою: АДРЕСА_3 . Спеціалістом сектору прийому громадян Вас було поставлено до відома, що протягом місяця з дати подання заяви (до 12.09.2019) Вам необхідно надати до управління довідку про склад вашої сім`ї;

- управління здійснює призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 № 1768-111 «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», (далі - Закон) постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» (далі - Порядок) та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345;

- відповідно до пунктів 3, 4 Порядку призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї. Соціальна допомога призначається за місцем фактичного проживання за умови неотримання допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника;

- спеціалістами управління 12.08.2019 були направлені запити до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Покровської районної у місті ради та до КП «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради з метою перевірки інформації про місце Вашої реєстрації та отримання довідки про склад Вашої сім`ї;

- 20.08.2019 до управління надійшло повідомлення відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Покровської районної у місті ради, у якому зазначено, що Ви 08.11.2013 були зняті з реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 ;

- таким чином, управління у межах наданих повноважень здійснило всі можливі дії по збору документів для призначення Вам соціальної допомоги;

- протягом місяця з дати подання заяви (з 12.08.2019), встановленого законом для надання необхідного пакету документів, Вами не було надано до управління довідку склад сім`ї, передбачену статтею 4 Закону, тому розглянути Вашу заяву від 12.08.2019 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям управління не можливості;

- наказом Міністерства праці та соціальної політики від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб» затверджено форму довідки про склад сім`ї (зразок: форми довідки додається);

- довідка про склад сім`ї, надана Вами до звернення від 12.08.2019, не відповідає формі, затвердженій вищезазначеним наказом;

- рішенням виконкому міськради від 14.09.2016 № 402 «Про врегулювання питань щодо видачі довідок про склад сім`ї» визначено порядок видачі довідок про склад сім`ї: саме: для інформаційного забезпечення даними при призначенні населенню субсидій житлово-комунальні послуги, допомог, а також для інших, передбачених чинним законодавством України цілей, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житловим кооперативам, житлово-будівельним кооперативам, відповідним підприємствам (організаціям), що обслуговують житлові будинки (у тому числі гуртожитки), органам самоорганізації населення рекомендовано надавати довідки про склад сім`ї за місцем проживання громадян;

- відповідно до Положення про управління складати та надавати акти про фактичне місце проживання або перебування фізичних осіб з метою складання довідки про склад сім`ї не входить до повноважень управління;

- до повноважень управління не входить функція своїм розпорядженням гарантувати Вам право на одержання допомоги та забезпечення Вам рівня життя не нижчого і прожиткового мінімуму;

- для реалізації права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Вам необхідно особисто вирішити питання реєстрації місця свого проживання;

- з питання реєстрації місця проживання в черговий раз рекомендуємо Вам звернутися до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: АДРЕСА_5 ;

- на Вашу вимогу надаємо Вам копію заяви від 12.08.2019, поданої Вами для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, довідку трьох примірниках про розмір виплаченої Вам за попередні 12 місяців допомоги, а також зразок довідки про склад сім`ї.

38. Відповідь на звернення направлена заявнику 12.09.2019 поштовим зв`язком з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення штриховий кодовий ідентифікатор 5008310165475.

заява від 12.08.2019 вх. № 1998

39. 12.08.2019 за № 1998 зареєстрована заява про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, подана органу праці та соціального захисту населення Тернівського району ОСОБА_1 , проживаючим за адресою АДРЕСА_3 , про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

40. При прийнятті заяви заявнику повідомлено про необхідність надання до 12.09.2019 документів про склад сім`ї.

41. Згідно довідки про реєстрацію місця проживання особи від 15.08.2019 № 14091, яка надійшла до управління 20.08.2019 за вх. № 2897, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_3 з 22.12.2011 по 08.11.2013.

42. 16.09.2019 відповідач листом № 5464 повідомив позивача про те, що:

- протягом встановленого місячного терміну (до 12.09.2019) Вами не надана довідка про склад сім`ї відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»;

- згідно пунктів 3, 4 постанови від 24.02.2003 № 250 допомога призначається за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї;

- соціальна допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника;

- спеціалістами управління було встановлено, що на час звернення Ви не мали зареєстрованого місця проживання;

- враховуючи викладене, розглянути Вашу заяву про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям немає законних підстав;

- Ви маєте право повторно звернутись для перевірки права на призначення допомоги після реєстрації місця проживання;

- відповідно о статті 15 Закону України «Про звернення громадян», у разі незгоди з результатами розгляду Вашого звернення Ви маєте право оскаржити його у органах вищого рівня або у судовому порядку.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

43. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

44. Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III, із змінами, внесеними Законом від 06.06.2019 № 2745-VIII, чинними з 09.08.2019) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

45. Згідно зі статтею 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Сім`я - це особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа.

46. Відповідно до статті 3 Закону № 1768-III право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

47. Статтею 4 Закону № 1768-III встановлено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

48. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

49. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:

- документ, що посвідчує особу;

- довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;

- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);

- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);

- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

50. Форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

51. Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

52. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

53. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

54. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

55. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

56. Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

57. Відповідно до статті 6 Закону № 1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

58. Статтею 7 Закону № 1768-III встановлено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:

- працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги);

- з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї;

- у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

59. За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:

- у складі сім`ї є особа з інвалідністю;

- у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

- неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

60. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

61. «Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затверджений постановою Кабінету Міністрів України 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок № 250) визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

62. Згідно пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

63. Соціальна допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем (пункт 4 Порядку № 250).

64. Відповідно до пункту 9 Порядку № 250 рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

65. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.

66. Згідно з пунктом 13 Порядку № 250 рішення органу соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

67. Згідно із пунктом 1.6 «Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, в редакції, чинній на час подання заяви, перелік документів, які надаються для призначення соціальної допомоги, визначається в нормативно-правових актах, що встановлюють відповідні види допомоги.

68. Пунктом 2.2 Інструкції встановлено, що для нарахування соціальної допомоги можуть використовуватися відомості про доходи, розміри житлово-комунальних платежів та інші відомості у вигляді списків, довідок, даних на технічних носіях інформації, одержаних від підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності.

69. Форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 № 441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.04.2015 за № 475/26920.

70. Заявник в обов`язковому порядку повинен бути попереджений, що своїм підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та члени їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають, що цим підписом заявник дає згоду на отримання органами праці та соціального захисту населення додаткової інформації щодо себе, усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб та членів їх сімей, необхідної для вирішення питання щодо надання допомоги.

71. Згідно із пунктом 4.4 Інструкції, якщо документи не відповідають вимогам для призначення відповідних видів соціальної допомоги, спеціаліст з опрацювання заяв повідомляє головного спеціаліста з опрацювання заяв про необхідність запросити додаткові документи або підготувати пропозиції щодо відмови в наданні допомоги.

72. Не пізніше 10 днів з дня подачі заяви і всіх необхідних документів заявнику, його опікуну чи уповноваженій ним особі, уповноваженій особі сільської чи селищної ради, яка приймала заяву про призначення допомоги (за згодою заявника) видається повідомлення (надсилається поштою) про призначення соціальної допомоги (або відмову в її призначенні), про що робиться відповідний запис у Журналі видачі довідок та повідомлень (пункт 4.10 Інструкції).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

73. Судом встановлено, що на заяву позивача від 12.08.2019 № 782 надана повна відповідь за вих. № 5355 від 11.09.2019, до відповіді додано копію заяви від 12.08.2019, довідки у трьох примірниках про розмір виплаченої за попередні 12 місяців допомоги, а також зразок довідки про склад сім`ї.

74. Відповідачем вжито заходів для встановлення зареєстрованого місця проживання позивача та встановлено відсутність реєстрації місця проживання на дату подання заяви.

75. Суд зазначає, що до повноважень відповідачів у розглянутому випадку не віднесено прийняття правових актів за результатами розгляду заяви від 12.08.2019 № 782, з матеріалів справи вбачається, що відповідачі діяли у порядку та спосіб, що передбачені Законом України «Про звернення громадян», допущення протиправної бездіяльності судом не встановлено, у зв`язку із чим підстави для задоволення позову у цій частині позовних вимог відсутні.

76. Надаючи оцінку доводам позивача щодо допущеної бездіяльності при розгляді заяви від 12.09.2019 № 1998, суд виходить із того, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає заяву про призначення такої допомоги та надає документи, за переліком, встановленим законом.

77. Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються відповідними органами за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, при цьому, соціальна допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника.

78. Таким чином, відповідач для прийняття рішення про призначення соціальної допомоги правомірно вимагає наявність зареєстрованого місця проживання заявника.

79. Позивачем при поданні заяви зазначено місце проживання по АДРЕСА_1 та місце реєстрації за адресою

АДРЕСА_3 . Відповідачем під час перевірки заявлених відомостей встановлено, що позивач був зареєстрованим за адресою АДРЕСА_3 до 08.11.2013.

81. Позивачем не надано довідку про склад сім`ї, додання якої до заяви про надання державної соціальної допомоги передбачено статтею 4 Закону № 1768-III, зокрема, надана довідка від 15.07.2019 складена фізичними особами, а їх підпис підтверджено працівником товариства з обмеженою відповідальністю «УЮТ-2011».

82. Чинним законодавством не передбачена форма довідки про склад сім`ї для осіб, які не мають свого житла, отже відсутні підстави для зобов`язання відповідача надати таку довідку позивачеві.

83. Враховуючи викладене, за відсутності відомостей про місце реєстрації заявника, що не підтверджено у ході перевірки, є повідомленням невірних даних, у зв`язку із чим відповідачем вірно визначено неможливість призначення соціальної допомоги.

84. Поряд із цим, відповідно до пунктів 9, 13 Порядку № 250, пунктів 4.4., 4.10 Інструкції про відмову в наданні соціальної допомоги приймається рішення яке надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

85. Вказаними нормами одночасно визначено, що у разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.

86. З листа від 16.09.2019 № 5464 вбачається, що відповідь на заяву від 12.08.2019 № 1998 надана за порядком, встановленим Законом України «Про звернення громадян», коли фактично заява подана в порядку Закону № 1768-III, відповідно до статті 4 якого за результатами розгляду заяви приймається рішення про призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям або про відмову у призначення такої допомоги.

87. Матеріалами справи не підтверджено прийняття управлінням рішення про відмову у призначенні соціальної допомоги, а листом від 16.09.2019 № 5464 повідомлено про неможливість розгляду заяви та право на повторне звернення після реєстрації місця проживання.

88. Таким чином, суд погоджується із доводами позивача, що у розглянутому випадку за результатами розгляду заяви від 12.08.2019 № 1998 відповідач не прийняв рішення згідно абзацу першого пункту 9 Порядку № 250, що свідчить про допущену бездіяльність, у зв`язку із чим, виходячи за межі позову відповідно до статті 5 КАС України, суд визнає таку бездіяльність протиправною та, встановлюючи спосіб захисту порушеного права позивача, зобов`язує відповідача повторно розглянути заяву позивача від 12.08.2019 № 1998 та прийняти відповідне рішення за наслідками її розгляду.

89. Суд не знайшов підстав для постановлення окремої ухвали за результатами розгляду справи.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

90. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову із виходом за межі позовних вимог.

91. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

92. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни (вул. Ухтомського, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083), Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (ЄДРПОУ 03192359, вул. Ухтомського, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083) про визнання протиправною бездіяльності - задовольнити частково.

93. Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.08.2019 № 1998.

94. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.08.2019 № 1998 та прийняти рішення за результатами її розгляду у встановленому порядку.

95. В іншій частині позовних вимог відмовити.

96. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.О. Верба