
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2020 року Справа № 160/6732/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці Держмитслужби про визнання протиправним рішення та зобов`язати вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
22.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Волинської митниці ДФС, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Волинської митниці ДФС від 08.04. 2020 року щодо визначення коду товару та карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA205020/2020/203755, № UA205020/2020/203758.
- повернути власнику автомобіль Renault Megane Scenic, р.н. НОМЕР_1 , VIN НОМЕР_2 , що знаходиться на штрафмайданчику Волинської митниці ДФС, розташованого за адресою: Волинська область, Любомльський район, с. Римачі, вул. Призалізнична, 13.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 року було відкрито провадження справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін з 12.08.2020 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 року здійснено заміну відповідача у дані справі на правонаступника – Волинську митницю Держмитслужби.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на п. 4 ст. 380 Митного кодексу України порушенням відповідачем вимог чинного законодавства при винесенні оскаржуваного рішення. Обґрунтовуючи подану заяву, позивач зазначив, що перебуваючи у республіці Польща 13.11.2018 року ним був придбаний автомобіль марки «Renault Megane Scenic», який згідно свідоцтва про реєстрацію № НОМЕР_3 від 08.04.2020 року перереєстрований на його ім`я, реєстраційний номер НОМЕР_1 . При перетині 08.04.2020 року державного кордону у пункті пропуску «Ягодин – Дорогуськ» в напрямку України на власному автомобілі «Renault Megane Scenic», позивачем була отримана відмова з відповідним оформленням картки відмови № UA205020/2020/203755. Рішення про відмову було прийняте лише на підставі запису у свідоцтві про реєстрацію автомобіля, позиція «Rodzaj pojazdu Samochфd ciзzafowy» (тип транспортного засобу - автомобіль вантажний). Відповідач класифікував транспортний засіб за товарною позицією 8704 згідно УКТ ЗЕД (вантажний автомобіль), що є порушенням вимоги п. 4 ст. 380 Митного кодексу України. Після невдалої спроби повернутися до республіки Польща через карантинні заходи, автомобіль був направлений до іншого митного коридору, де позивачем повторно була отримана картка відмови № UA205020/2020/203758. Працівником митного поста Рогняк Я.С. була складена митна квитанція МД-1 серія РА №375609, після чого автомобіль у примусовому порядку був поставлений на штрафмайданчик митниці, що розташований у с. Римачі, Волинської області. Позивач вважає, що оскаржувані рішення прийняті відповідачем без належного дослідження об`єкта митного контролю, що призвело до неправильного визначення митницею коду товару згідно з УКТ ЗЕД. Працівники митниці ознаки транспортного засобу грубо проігнорували, посилаючись виключно на реєстраційне свідоцтво видане у республіці Польща. Окрім того, відповідачем були проігноровані вимоги ст. 327 Митного кодексу України згідно з якими після виникнення спірної ситуації щодо класифікації товару працівники митного поста повинні були залучити відповідного експерта. Просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
11.08.2020 року від відповідача надійшов відзив на позов. В відзові на позов відповідач зазначив, що відповідно до частини першої статті 198 МК України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України. При цьому, згідно з частиною першою статті 335 МК України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність). За результатами митного контролю, зокрема перевірки поданих позивачем до митного контролю документів, встановлено, що в паспорті громадянина № НОМЕР_4 від 18.01.2018 року наявний штамп про тимчасовий консульський облік в консульській установі України за кордоном від 02.04.2020 року. Однак, відповідно до відомостей зазначених у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 06.01.2003 року автомобіль марки RENAULT MEGANE SCENIC, р.н. НОМЕР_1 , VIN-код №VF1 НОМЕР_6 за типом («rodzaj pojazdu») - є вантажним - «SAMOCHOD CIEZAROWY» та класифікується за товарною позицією 8704 згідно з УКТ ЗЕД (вантажний автомобіль). По причині порушення вимог ч.4 cт. 380 МК України, посадовою особою митниці було прийнято рішення про відмову у пропуску через митний кордон України і оформлено картку відмови№UA205020/2020/203758 від 08.04.2020 року. Щодо вимог позивача про повернення власнику автомобія, що знаходиться на штрафмайданчику відповідача, зазначає, що розділом IX наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №627 «Про затвердження Порядку роботи складу митниці ДФС» передбачено порядок видачі товарів, транспортних засобів комерційного призначення зі складу митниці. Відповідно до п. 9.1. - 9.8. вищевказаного наказу товари, транспортні засоби комерційного призначення, що зберігаються на складах митниць під митним контролем, можуть бути видані якщо перейшло право власності на ці товари або право володіння ними, лише після їх митного оформлення, відшкодування витрат митниць на їх зберігання та сплати відповідних митних платежів. Просить суд відмовити в задоволенні позову.
17.08.2020 року від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з доводами відповідача викладеними в відзові на позов.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 08.04.2020 року об 20 год. 25 хв. у зону митного контролю пропуску автомобільного сполучення «Ягодин» по смузі руху «зелений коридор» у напрямку в`їзду в України прибув транспортний засіб «Renault Megane Scenic» з реєстраційним номером НОМЕР_1 , VIN-код № НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 .
Позивачем до митного оформлення було подано наступні документи: паспорт № НОМЕР_4 від 18.01.2018 року; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Республіки Польща НОМЕР_5 від 06.01.2003 року та заявлено мету переміщення засобу – тимчасове ввезення (до 60 днів).
За результатами митного контролю, зокрема перевірки поданих позивачем до митного контролю документів, встановлено, що в паспорті громадянина № НОМЕР_4 від 18.01.2018 року наявний штамп про тимчасовий консульський облік в консульській установі України за кордоном від 02.04.2020 року (з 02.04.2020 року до 02.04.2021 року), однак відповідно до відомостей у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу даний автомобіль за типом є вантажним «SAMOCHOD CIEZAROWY» та класифікується за товарною позицією 8704 згідно з УКТ ЗЕД (вантажний автомобіль).
Таким чином, по причині порушення вимог ч. 4 ст. 380 МК України посадою особою митниці 08.04.2020 року були прийняті рішення про відмову в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA205020/2020/203755, № UA205020/2020/203758.
08.04.2020 року транспортний засіб Renault Megane Scenic, р.н. НОМЕР_1 , НОМЕР_7 було прийнято на зберігання на склад митниці згідно уніфікованою митною квитанцією МД-1 серія РА №375609 від 08.04.2020 року.
Отже, спір між сторонами виник з приводу того, до якої товарної позиції відноситься автомобіль Renault Megane Scenic, р.н. НОМЕР_1 , VIN НОМЕР_2 .
Відповідно до статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Відповідно до статті 318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.
Відповідно до статті 248 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення.
Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, зокрема: код товару згідно з УКТ ЗЕД; фактурна вартість товарів; митна вартість товарів та метод її визначення; суми митних платежів; спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати).
Частиною четвертою статті 69 Митного кодексу України встановлено, що у випадку виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
Органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари.
Відповідно до статті 380 МК України, громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов`язання про зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування, що класифікується за товарною позицією 8703 (крім товарної підпозиції 8703 10) згідно з УКТ ЗЕД, та причіп до нього, що класифікується за товарною підпозицією 8716 10 згідно з УКТ ЗЕД (за умови ввезення разом із транспортним засобом), на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.
Законом України «Про Митний тариф України» встановлено, що митний тариф України - це перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Відповідно до статті 1 Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів від 14 червня 1983 року, до якої Україна приєдналася згідно з Указом Президента України від 17 травня 2002 року № 466/2002, гармонізована система опису та кодування товарів - це номенклатура, яка включає товарні позиції, субпозиції та відносні до них цифрові коди, примітки до розділів, груп та субпозицій, а також Основні правила класифікації для тлумачення Гармонізованої системи.
Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації класифікації товарів УКТЗЕД, які встановлені додатком до Закону України «Про митний тариф України». Відповідно до основних правил інтерпретації УКТЗЕД класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється, виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп.
Наказом Державної митної служби України від 09.06.2015 року № 401, затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД).
З пояснень до УКТ ЗЕД «Розділ XVIII Група 87» слідує, що у товарній позиції 8703: Автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей.
Характерними ознаками конструкції цих транспортних засобів, як правило, є:
a) наявність постійно встановлених сидінь із пристроями безпеки (наприклад, з ременями безпеки або із місцями для кріплення та/або пристосуваннями для встановлення ременів безпеки) для кожного пасажира, або наявність стаціонарних місць для кріплення та/або пристосувань для встановлення сидінь і пристроїв безпеки у задній зоні салону позаду зони для водія і передніх пасажирів, такі сидіння можуть бути фіксованими, такими, що складаються, знімаються, на анкерному кріпленні, або виносними;
b) наявність вікон у двох бокових панелях задньої частини кузова;
с) наявність дверей з вікнами, що ковзають, відкриваються назовні або піднімаються вгору, розташованих на бокових панелях або у задній частині кузова;
б) відсутність стаціонарної панелі або перегородки між зоною для водія з передніми пасажирами і задньою зоною, яка може бути використана для перевезення як пасажирів, так і вантажів;
е) наявність ознак комфорту і оздоблення внутрішнього простору, а також пристосувань (аксесуарів) у внутрішньому просторі всього салону транспортного засобу, які властиві пасажирським салонам транспортних засобів (наприклад, килимове покриття, вентиляція, внутрішнє освітлення, попільнички).
Натомість, до товарної позиції 8704 «Моторні транспортні засоби для перевезення вантажів» включаються, зокрема: звичайні вантажні автомобілі та автофургони (відкриті, з брезентовим верхом, закриті і т.п.); автомобілі для доставки товарів та автофургони усіх видів, автофургони для перевезення домашніх речей; вантажні автомобілі з автоматичними розвантажувальними пристроями (з перекидним кузовом і т.п.); автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); авторефрижератори або автомобілі з ізотермічними кузовами; багатоярусні вантажні автомобілі для перевезення кислоти, балонів з бутаном і т.п.; важкі вантажні автомобілі з низько розташованими рамами і навантажувальними похилими трапами для перевезення танків, підіймачів або екскаваторів, електричних трансформаторів і т.п.; вантажні автомобілі, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, крім бетономішалок товарної позиції 8705; машини для вивезення сміття, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демпфірувальними та іншими пристроями.
Класифікація деяких транспортних засобів у цій товарній позиції визначається певними ознаками, які вказують на те, що дані транспортні засоби, головним чином, призначені для перевезення вантажів, а не людей. Ознаки транспортних засобів, які включаються до цієї товарної позиції:
a) наявність сидінь типу лавок, які не мають пристроїв безпеки (наприклад, ременів безпеки або місць для кріплення і пристосувань для встановлення ременів безпеки) або зручностей для пасажирів в задній зоні позаду зони для водія і передніх пасажирів. Такі сидіння, зазвичай, бувають складаними або виносними для можливості повного використання підлоги задньої зони (транспортні засоби типу “фургон”) або окремої платформи (транспортні засоби типу “пікап”) для транспортування вантажів;
b) наявність окремої кабіни для водія і пасажирів та окремої платформи з боковими бортами і відкидним заднім бортом (транспортні засоби типу “пікап”);
c) відсутність вікон в двох бокових панелях задньої частини кузова; наявність дверей без вікон, що ковзають, відкриваються назовні або піднімаються вгору для вивантаження або завантаження вантажів, розташованих на бокових панелях або у задній частині кузова (транспортні засоби типу “фургон”);
б) наявність стаціонарної панелі або бар`єру між зоною для водія і передніх пасажирів і задньою зоною;
е) відсутність в зоні вантажного відділення ознак комфорту і внутрішнього оздоблення, а також пристосувань, які притаманні пасажирським салонам моторних транспортних засобів (наприклад, килимове покриття, вентиляція, внутрішнє освітлення, попільнички).
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1166 затверджено Єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються (далі - Єдині вимоги). До колісних засобів категорії М належать самохідні колісні засоби, що мають не менш як чотири колеса та призначені для перевезення пасажирів (легкові автомобілі, автобуси), зокрема: МІ - колісний засіб, що призначений для перевезення пасажирів, у якому кількість місць для сидіння, крім місця водія, не перевищує восьми; M2 - колісний засіб, що призначений для перевезення пасажирів, у якому кількість місць для сидіння, крім місця водія, перевищує вісім, максимальною масою не більш як 5 тон; M3 - колісний засіб, що призначений для перевезення пасажирів, у якому кількість місць для сидіння, крім місця водія, перевищує вісім, максимальною масою більш як 5 тон.
У свою чергу, до колісних засобів категорії N належать колісні засоби, що мають не менш як чотири колеса і призначені для перевезення вантажів: N1 - колісний засіб максимальною масою не більш як 3,5 тони; N2 - колісний засіб максимальною масою більш як 3,5 тони, але не більш як 12 тон; N3 - колісний засіб максимальною масою більш як 12 тон.
З огляду на таку класифікацію, визначальною ознакою для колісних засобів категорії МІ та N1 є їх основне функціональне призначення: для перевезення пасажирів, при цьому кількість місць для сидіння, крім місця водія, не повинна перевищувати восьми (для категорії МІ); для перевезення вантажів, при цьому його максимальна маса не повинна перевищувати 3,5 т (категорія N1).
Як зазначено у реєстраційному свідоцтві вилученого транспортного засобу № НОМЕР_3 від 08.04.2020 року, повна маса транспортного засобу (власна маса автомобіля із максимальною масою вантажу, водія і повного паливного бака) становить 1840 кг; кількість місць - 4, тому віднесення даного транспортного засобу до товарної позиції 8704, згідно УКТ ЗЕД, суд вважає безпідставним.
Суд погоджується з доводами позивача, що даний автомобіль за ознаками підпадає під визначення легковий, оскільки: має вікна у задній частині та бокових панелях кузова, ознаки комфорту і оздоблення внутрішнього простору, пристосувань (аксесуарів) по всьому салону автомобіля, властивих для легкових транспортних засобів (килимове покриття, внутрішнє освітлення, попільнички, вентиляція), у тому числі засоби безпеки задніх пасажирів; у ньому відсутня стаціонарна панель (перегородка) між зоною водія з передніми пасажирами і задньою зоною, яка може бути використана для перевезення вантажів.
Відповідачем, його висновок щодо класифікації завезеного позивачем автомобіля до товарної позиції 8704 був здійснений лише на підставі запису у свідоцтві про реєстрацію автомобіля, позиція «Rodzaj pojazdu Samochфd ciзzafowy» (тип транспортного засобу - автомобіль вантажний).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що зазначений автомобіль має ознаки, що характерні та відповідають товарній позиції УКТЗЕД 8703, тому, оскаржувані рішення Волинської митниці ДФС від 08 квітня 2020 року № UA205020/2020/203755, № UA205020/2020/203758 підлягають скасуванню.
Щодо позовних вимог про повернення власнику автомобіля Renault Megane Scenic, р.н. НОМЕР_1 , VIN НОМЕР_2 , що знаходиться на штрафмайданчику Волинської митниці ДФС, розташованого за адресою: Волинська область, Любомльський район, с. Римачі, вул. Призалізнична, 13, суд зазначає наступне.
Наказ Міністерства фінансів України №627 від 30.05.2012 року затверджено Порядок роботи складу митниці ДФС.
Видача товарів, транспортних засобів комерційного призначення зі складу Митниці передбачена розділом IX Порядку №627 від 30.05.2012 року.
9.1. Товари, транспортні засоби комерційного призначення, що зберігаються на складах Митниць під митним контролем, можуть бути видані їх власникам або уповноваженим ними особам, а також особам, до яких протягом строку зберігання перейшло право власності на ці товари або право володіння ними, лише після їх митного оформлення, відшкодування витрат Митниць на їх зберігання та сплати відповідних митних платежів.
9.2. Видача зі складу Митниці товарів, транспортних засобів комерційного призначення особам, зазначеним у пункті 9.1 цього розділу, здійснюється за умови подання на ім`я керівника Митниці або особи, яка виконує його обов`язки, відповідної заяви/звернення, у якій зазначаються поштова адреса та за наявності електронна адреса і контактний телефон заявника.
До заяви/звернення долучаються документи, що засвідчують особу (повноваження особи), а також інші необхідні документи з числа визначених у пунктах 9.8 та 9.9 цього розділу.
9.3. У разі прийняття особою, зазначеною у пункті 9.1 цього розділу, рішення про вивезення (повернення) товарів за межі митної території України (щодо товарів, які переміщувалися через митний кордон України в супроводжуваному багажі або ручній поклажі) ця особа у заяві/зверненні зазначає пункт пропуску на митному кордоні в зоні діяльності Митниці, через який було ввезено товари на митну територію України, орієнтовні дату та час їх вивезення (повернення). До заяви/звернення додається копія квитка або іншого документа, що підтверджує намір поїздки громадянина за межі митної території України (у разі наявності).
Заява/звернення подається Митниці не пізніше, ніж за три робочих дні до бажаної дати видачі товарів, зазначеної у заяві/зверненні.
За наявності об`єктивних причин і з урахуванням особливостей функціонування складу Митниці строк їх видачі може бути зменшений Митницею за заявою/зверненням особи, зазначеної у пункті 9.1 цього розділу.
9.4. Заява/звернення та додані до неї документи розглядаються підрозділом/спеціалістом зі складського обліку вилученого майна та розпорядження ним, а у випадках повернення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, чи предметів, вилучених відповідно до кримінального процесуального законодавства, також керівниками юридичного підрозділу та підрозділу аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням Митниці.
За результатами розгляду заяви/звернення та доданих до неї документів посадові особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, письмово надають застереження щодо видачі товарів, транспортних засобів комерційного призначення (наприклад: наявність процесуальних документів, що обмежують видачу майна зі складу митниці, відомостей щодо оскарження рішення суду у справі про порушення митних правил, інших правових підстав, що не дозволяють видачу майна зі складу) для прийняття остаточного рішення керівником Митниці або особою, яка виконує його обов`язки, або погоджують таку видачу шляхом проставляння підпису/візування на заяві. При цьому надання відповідних застережень або погодження видачі товарів, транспортних засобів комерційного призначення повинно бути здійснено в строк, що не перевищує загального строку розгляду заяви/звернення, зазначеного в пункті 9.5 цього розділу, та може надаватись електронним документом, засвідченим електронним цифровим підписом.
Остаточне рішення щодо видачі товарів, транспортних засобів комерційного призначення зі складу Митниці та застосування процедур, які цьому передуватимуть, приймається керівником Митниці або особою, яка виконує його обов`язки.
9.5. Строк розгляду заяви/звернення та надання відповіді на неї не може перевищувати 10 робочих днів з дня реєстрації цієї заяви/звернення у Митниці. При фактичній видачі товарів у строки, що не перевищують строки розгляду заяви/звернення, відповідь Митницею не надається.
9.6. Рішення про видачу товарів, транспортних засобів комерційного призначення зі складу Митниці оформлюється у вигляді резолюції "Дозволено", що накладається на заяві/зверненні.
За результатами розгляду заяви/звернення заявнику в межах строку, що не перевищує строку розгляду заяви/звернення, невідкладно надається засобами телефонного (з обов`язковим письмовим підтвердженням), поштового, факсимільного чи електронного зв`язку відповідь щодо умов та порядку отримання товарів і транспортних засобів комерційного призначення зі складу Митниці та зазначається адреса складу, де знаходяться товари. При цьому враховуються вимоги пункту 9.5 цього розділу.
9.7. Митне оформлення товарів, що видаються (крім тих, щодо яких прийняте рішення про їх вивезення/повернення за межі митної території України), може здійснюватись за рішенням керівника Митниці як в зоні митного контролю на складі Митниці з виїздом/виходом посадової особи, що здійснює митне оформлення до місця зберігання товарів, так і в іншій зоні митного оформлення з доставкою до неї товарів, що підлягають видачі.
9.8. Видача товарів та транспортних засобів комерційного призначення зі складу Митниці здійснюється за умови подання документів, що засвідчують особу (повноваження особи).
Крім того, залежно від підстави розміщення та мети видачі товарів і транспортних засобів комерційного призначення на склад Митниці подаються такі документи:
другий примірник квитанції МД-1, якщо товари були поміщені на склад Митниці зі складанням квитанції МД-1;
документи (митна декларація або інший документ, який її замінює), що підтверджують оформлення товарів у відповідний митний режим або згідно із заявленою метою;
постанова про взяття проб і зразків, винесена посадовою особою Митниці, у провадженні якої перебуває справа про порушення митних правил;
належним чином завірена копія постанови у справі про порушення митних правил про повернення товарів, транспортних засобів комерційного призначення власнику;
дозвіл Митниці на видачу зі складу Митниці тимчасово (з подальшим поверненням) товарів, що беруться для проведення експертизи в установлених законодавством випадках;
документи, що підтверджують відшкодування витрат Митниці на зберігання товарів і транспортних засобів на складі Митниці, а також сплату штрафу відповідно до постанови, винесеної за результатами розгляду справи про порушення митних правил.
9.9. До документів, за якими видаються товари, транспортні засоби комерційного призначення зі складу Митниці, належать також:
акт приймання-передавання;
акт про взяття проб (зразків) товарів;
акт опису й арешту майна;
акт опису, оцінки та передачі майна;
протокол про одержання проб і зразків товарів для проведення експертизи в справі про порушення митних правил;
видаткова накладна.
9.10. Особам, зазначеним у пункті 9.1 цього розділу, відмовляється у видачі зі складу товарів, транспортних засобів комерційного призначення з причин недотримання ними пунктів 9.2, 9.3 цього розділу, а також за наявності інших визначених законодавством правових підстав, що не дозволяють видачу майна зі складу.
9.11. У разі відмови громадянина добровільно сплатити витрати в справі про порушення митних правил Митниця повинна негайно вжити заходів щодо примусового стягнення з громадянина цих витрат у порядку, установленому Законом України "Про виконавче провадження".
9.12. У разі прийняття рішення про відмову в поверненні товарів зі складу Митниці керівник Митниці або особа, яка виконує його обов`язки, накладає на заяві/зверненні громадянина резолюцію "Заборонено". При цьому заявнику надається відповідь із зазначенням причин відмови.
Як вбачається із матеріалів справи, транспортний засіб марки RENAULT MEGANE SCENIC, р.н. НОМЕР_1 08.04.2020 року було прийнято на зберігання на склад митниці за уніфікованою митною квитанцією МД-1 серії РА №375609 від 08.04.2020 року.
Суд зазначає, що гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване в законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження про порушення прав було обґрунтованим. Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення (висновок, що сформований у постанові Верховного Суду України від 15 листопада 2016 року у справі №800/301/16).
Оскільки, матеріали справи не містять заяву позивача на ім`я керівника митниці про повернення транспортного засобу, суд за таких обставин приходить до висновку, що позовні вимоги про повернення власнику автомобіля Renault Megane Scenic, р.н. НОМЕР_1 , VIN НОМЕР_2 , що знаходиться на штрафмайданчику Волинської митниці ДФС є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок на позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем частково доведено обставини в обґрунтування своїх позовних вимог, а тому суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Згідно частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмово провадження є дана складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 132, 139, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийняті митної декларації, митному оформлені виписку чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA205020/2020/203755 від 08.04.2020 року.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийняті митної декларації, митному оформлені виписку чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA205020/2020/203758 від 08.04.2020 року.
В задоволені решти вимог відмовити.
Стягнути з Волинської митниці Держмитслужби (44350, Волинська обл., Любомльський район, с. Римачі, код ЄДРПОУ 43350888) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_8 ) судові витрати в сумі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна