Рішення № 91590251, 10.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2020
Номер справи
160/6577/20
Номер документу
91590251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2020 року Справа № 160/6577/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Захарчук - Борисенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарів,-

ВСТАНОВИВ:

17.06.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Київської митниці Держмитслужби, в якій просило:

- визнати протиправними та скасувати рішення Київської міської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів:

- UA100000/2020/000096/2 від 25.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00061,

- UA100000/2020/000097/2 від 25.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00062,

- UA100000/2020/000105/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00066,

- UA100000/2020/000107/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00067,

- UA100000/2020/000108/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00069,

- UA100000/2020/000011/2 від 02.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00071,

- UA100000/2020/000115/2 від 03.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00073,

- UA100000/2020/000012/2 від 03.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00075,

- UA100000/2020/000117/2 від 04.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00076,

- UA100000/2020/000121/2 від 04.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00078.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 01.03.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» та іноземною компанією ZHEJIAN TITAN MACHINERY CO., LTD було укладено зовнішньоекономічний Контракт № 0103/2019. Укладаючи даний Контракт, Сторони передбачали можливість визначення умов поставки за згодою Сторін в інвойсах на кожну партію товару відповідно. У лютому-березня 2020 року за наведеним Контрактом на адресу Позивача, на умовах поставки CIF-Чорноморськ та CIF-Одеса надійшли відповідні Товари, під час декларування яких, відповідно до ЕМД загальна вартість товару визначена декларантом, керуючись ст. ст. 57, 58 МКУ, за основним методом – а саме, за ціною, що передбачена Договором. На підтвердження обгрунтованості заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення, разом з кожною із митних декларацій позивач надав митному органу всі наявні документи, передбачені ст. 53 Митного кодексу України, що перелічені у графі 44 кожної з ЕМД і посвідчують підстави придбання товару, його кількісні та якісні характеристики, цінове та вартісне обгрунтування. Попри це, на етапі перевірки кожної з митних декларацій відповідач повідомив «картками відмови в прийнятті митних декларацій» позивача про відмову: у прийнятті митних декларацій та у митному оформленні (випуску) товарів, у зв`язку із прийняттям рішень про коригування митної вартості згідно ст. 55 та необхідності подання нових митних декларацій, відповідно до рішень про коригування заявлної митної вартості, а також про виникнення необхідності надання додаткових документів за на наведеним переліком з метою підтвердження митної вартості товару. Оскільки, набіто було встановлено, що документи, які подані декларантом для підтвердження заявленої митної вартості товару містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості, та відомостей щодо ціни, щ обула фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Позивач зазначив, що попри всі подані ним документи відповідач виніс рішення про коригування митної вартості із посиланням на частину 6 статті 54 МКУ, з якими позивач не погоджується, вважає їх протиправними, а тому звернувся до суду з даної позовною заявою про їх скасування.

Ухвалою суду від 23.06.2020 було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.

21.07.2020 до суду від представника Київської митниці Держмитслужби надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд відмовити у їх задоволенні.

В обгрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив, що за результами контролю митної вартості відповідно до частини 2 статті 54 Митного кодексу України встановлено розбіжності у даних щодо складових митної вартості, зокрема таких, як транспортування та страхування. Окрім того, декларант відмовився від надання додаткових документів, про що повідомив митний орган листом від 24.02.2020 №2402/2. Враховуючи, що декларантом н надано інших документів, які спростовують наведені у запиті розбіжностями щодо складових митної вартості, надані декларантом документи вважаються такими, які не містять інформації щодо складових митної вартості. Таким чином, декларантом не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки CIF витрат, пов`язаних з транспортуванням та страхуванням товарів до названого порту призначення. Також, за результатами перевірки об`єктивності ціни товарів на підставі п. 2.5 Методичних рекомендацій встановлено, що заявлені рівні митної вартості значно нижчі за ціни подібних товарів, що також викликає сумніви у дійсності ціни товару.

Виходячи з вищенаведеного, відповідно до положень статті 55 Митного кодексу України, відповідачем було здійснено коригування митної вартості товарів, а тому оскаржувані рішення Київської міської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів прийнятті на законних підставах, у зв`язку з чим позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 21.07.2020 було задоволено клопотання представника Київської митниці Держмитслужби про проведення засідання в режимі відеоконференції по справі №160/6577/20 та доручено Шостому апеляційному адміністративному суду (вул. Московська, 8, корп. 30, м. Київ, 01029) забезпечити проведення судового засідання по справі №160/6577/20, призначеного на 10.09.2020 о 10:00 год., в режимі відеоконференції.

27.07.2020 до суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що обставини, на яких грунтуються позовні вимоги декларанта, засвідчені беззаперечними документальними доказами, натомість висновки відповідача, як суб`єкта владних повноважень, стосовно того, що документи, які подані декларантом для підтвердження заявленої митної вартості товару, нібито містять розбіжності та начебто не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, та відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, грунтуються на його суто суб`єктивних власних припущеннях, які не є достатньо підтвердженими документально. Внаслідок чого, представник позивача вважає, що такі висновки є нікчемними.

10.09.2020 до суду, перед початком розгляду справи, від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» надійшло клопотання, в якому останній позовні вимоги по справі № 160/6577/20 підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити, а розгляд адміністративної справи здійснювати в порядку письмового провадження.

У судове засідання 10.09.2020 сторони не з`явились, були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, оригінали яких містяться в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищевикладеного, та наданої заяви представником позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження, судом було ухвалено клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» задовольнити та подальший розгляд адміністративної справи № 160/6577/20 здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 01.03.2020 між Позивачем (далі - Покупець) та іноземною компанією ZHEJIANG TITAN MACHINERY CO., LTD (Zhejэang, China, далі - Продавець) укладено зовнішньоекономічний Контракт № 0103/2019.

За умовами даного Контракту, з урахуванням додаткових угод:

п.1. - Продавець продав, а Покупець купив товари, кількість яких, я також асортимент, ціна, загальна вартість і умови поставки зазначені в інвойсах на кожну партію товару відповідно.

п.2. - Ціни на товар встановлюються в доларах США, включаючи вартість тари, упаковки і маркування, а також інших витрат, оплата яких за умовами поставки в редакції Інкотермс-2010 передбачена Продавцем (в т.ч. транспортування, страхування та ін.). Загальна сума цього контракту складається із сум, виставлених Продавцем і оплачених покупцем рахунків, і становить не менше 5 000 000,00 доларів США.

п.3. - Поставка товарів за цим контрактом повинна бути здійснена протягом 30 (тридцять) днів з дати подачі заявки Покупцем. Датою поставки вважається дата коносамента і/або дата штемпеля на товарно-транспортній накладній. Відправником вантажу за контрактом може виступати третя особа.

п.7. - Розрахунки за поставлений товар здійснюються в доларах США перерахуванням коштів на розрахунковий рахунок Продавця протягом 6 (шести) місяців з моменту поставки товару.

З Контракту вбачається що, укладаючи даний Контракт, Сторони передбачили можливість зміни умов поставки за згодою Сторін шляхом їх визначення у рахунках-фактурах на відповідну партію товару.

Так, у лютому-березні 2020 року за наведеним Контрактом на адресу позивача, на умовах поставки CIF-Чорноморськ та CIF-Одеса, надійшли Товари: на суму 30 090,00 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-143 від 18.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414015 від 24.02.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 34 386,00 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-145 від 18.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414146 від 25.02.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 20 307,30 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-147 від 19.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414433 від 27.02.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 16 362,00 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-151 від 26.01.2019 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414516 від 28.02.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 19 430,97 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-149 від 19.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414523 від 28.02.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 19 707,70 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-148 від 18.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414689 від 02.03.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 29 802,96 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-156 від 26.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414794 від 03.03.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 18 517,05 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-158 від 26.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414890 від 03.03.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 40 431,09 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-159 від 26.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/414953 від 04.03.2020 з метою здійснення митного оформлення товару; на суму 19 469,80 USD (доларів США) - відповідно до INVOICE №000-162 від 26.01.2020 та інших документів, які позивач подав відповідачу разом з електронною митною декларацією №UA100070/2020/415025 від 04.03.2020 з метою здійснення митного оформлення товару.

Під час декларування вказаного товару, відповідно до вищенаведених ЕМД загальна вартість товару визначена декларантом (позивачем), керуючись ст. ст. 57, 58 МКУ, за основним методом - а саме, за ціною, що передбачена Договором.

З матеріалів справи видно, що на підтвердження обґрунтованості заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення, разом з кожною із зазначених нижче митних декларацій позивач надав митному органу всі наявні документи, передбачені ст. 53 Митного кодексу України, що перелічені у графі 44 кожної з ЕМД і посвідчують підстави придбання товару його кількісні та якісні характеристики, цінове та вартісне обґрунтування, в тому числі:

по ЕМД №UA100070/2020/414015 від 24.02.2020 ( відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA100000/2020/000096/2 від 25.02.2020): декларація митної вартості за №2026, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-143 від 18.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-143 від 18.01.2020 (код документу 0325), рахунок-фактура INVOICE №000-143 від 18.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №LSSZEC191224631 від 18.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№007155 від 20.02.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-143 від 18.01.2020 (код документу 0862), акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №UA500110/2020/000272 від 21.02.2020 (код документу 1701), висновок експерта №ГО-527 від 24.02.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 18.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE10000000000110628 від 18.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №2402/2 від 24.02.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/414146 від 25.02.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA100000/2020/000097/2 від 25.02.2020): декларація митної вартості за №2031, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-145 від 18.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-145 від 18.01.2020 (код документу 0325), V рахунок-фактура INVOICE №000-145 від 18.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №LSSZEC 191223998 від 18.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№007160 від 23.02.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-145 від 18.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-545 від 25.02.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 18.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE10000000000110631 від 18.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №2502/1 від 25.02.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/414433 від 27.02.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA 100000/2020/000105/2 від 28.02.2020); декларація митної вартості за №2052, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-147 від 19.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-147 від 19.01.2020 (код документу 0325), рахунок-фактура INVOICE №000-147 від 19.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №LSSZEC191216503 від 19.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№002723 від 25.02.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-147 від 19.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-591 від 27.02.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 19.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE10000000000110647 від 19.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №2802/1 від 28.02.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/414516 від 28.02.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA100000/2020/000107/2 від 28.02.2020): декларація митної вартості за №2055, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-151 від 26.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-151 від 26.01.2020 (код документу 0325), рахунок-фактура INVOICE №000-151 від 26.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №WMS20012519 від 26.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№002671 від 27.02.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-151 від 26.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-599 від 28.02.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 26.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICE №PYIE10000000000111020 від 26.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №2802/2 від 28.02.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/414523 від 28.02.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UА100000/2020/000108/2 від 28.02.2020): декларація митної вартості за №2056, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-149 від 19.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-149 від 19.01.2020 (код документу 0325), + рахунок-фактура INVOICE №000-149 від 19.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №G0120011089 від 19.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№002738 від 26.02.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-149 від 19.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-598 від 28.02.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 19.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE 10000000000110980 від 19.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №2802/3 від 28.02.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/414689 від 02.03.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA100070/2020/000011/2 від 02.03.2020): декларація митної вартості за №2065, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-148 від 18.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-148 від 18.01.2020 (код документу 0325), рахунок-фактура INVOICE №000-148 від 18.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №WMS19125372 від 18.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№002737 від 26.02.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-148 від 18.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-608 від 02.03.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 18.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE10000000000110977 від 18.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №0203/1 від 02.03.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/414794 від 03.03.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA100000/2020/000115/2 від 03.03.2020): декларація митної вартості за №2075, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-156 від 26.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-156 від 26.01.2020 (код документу 0325), рахунок-фактура INVOICE №000-156 від 26.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №177XBJBJN55106 від 26.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№000711 від 01.03.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-156 від 26.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-609 від 02.03.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 26.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE10000000000112323 від 26.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №0303/1 від 03.03.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/414890 від 03.03.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA100070/2020/000012/2 від 03.03.2020): декларація митної вартості за №2080, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-158 від 26.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-158 від 26.01.2020 (код документу 0325), рахунок-фактура INVOICE №000-158 від 26.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №WMS20012080 від 26.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№007973 від 02.03.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-158 від 26.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-610 від 02.03.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 26.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE 10000000000112338 від 26.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №0303/3 від 03.03.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/414953 від 04.03.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA100000/2020/000117/2 від 04.03.2020): декларація митної вартості за №2088, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-159 від 26.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-159 від 26.01.2020 (код документу 0325), рахунок-фактура INVOICE №000-159 від 26.01.2020 (код документу 0380), коносамент OCEAN BILL OF LADING №G0120011420 від 26.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№007981 від 02.03.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-159 від 26.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-645 від 03.03.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 26.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE10000000000112343 від 26.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №0403/1 від 04.03.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

По ЕМД №UA100070/2020/415025 від 04.03.2020 (відповідно до рішення Київської митниці Держмитслужби №UA100000/2020/000121/2 від 04.03.2020): декларація митної вартості за №2090, номер якої наведено у гр.7 ЕМД, пакувальний лист PACKING LIST №000-162 від 26.01.2020 (код документу 0271), рахунок-проформа PROFORMA-INVOICE №000-162 від 26.01.2020 (код документу 0325), рахунок-фактура INVOICE №000-162 від 26.01.2020 (код документу 0380), коносамент BILL OF LADING №WMS20010153B від 26.01.2020 (код документу 0705), міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) А№002676 від 03.03.2020 (код документу 0730), документ про походження товару INVOICE №000-162 від 26.01.2020 (код документу 0862), висновок експерта №ГО-655 від 04.03.2020 Дніпропетровської ТПП (код документу 3016), комерційна пропозиція OFFER б/н від 26.01.2020 (код документу 3022), страховий поліс CARGO TRANSPORTATION INSURANCE POLICY №PYIE 10000000000112368 від 26.01.2020 (код документу 3530), контракт №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4100), додаткові угоди до контракту №0103/2019 від 01.03.2019 (код документу 4103), інші некласифіковані документи (код документу 9000), - зокрема: лист №0403/3 від 04.03.2020 про відсутність можливості надання інших додаткових документів для підтвердження заявленої митної вартості.

Однак, на етапі перевірки кожної з перелічених митних декларацій відповідач повідомив «картками відмови в прийнятті митних декларацій» позивача про відмову: у прийнятті митних декларацій та у митному оформленні (випуску) товарів, у зв`язку із винесенням наведених вище рішень про коригування митної вартості згідно ст. 55 та необхідності подання нових митних декларацій, відповідно до рішень про коригування заявленої митної вартості, а також про виникнення необхідності надання додаткових документів за наведеним нижче переліком з метою підтвердження митної вартості товару.

Відповідачем зазначено, що ним було встановлено, що документи, які подані декларантом для підтвердження заявленої митної вартості товару містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, та відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Так, у складі документів, які необхідно додатково надати, відповідач, з посиланням на ст. 53 Митного кодексу України у рішеннях про коригування митної вартості перелічив загалом весь перелік документів, визначений змістом ч. 3 ст. 53 МКУ. А також повідомив позивача про те, що: «Відповідно до частини б статті 53 МКУ декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару».

При цьому, попри всі подані позивачем і перелічені вище документи, змістом кожного з перелічених винесених рішень про коригування митної вартості відповідач вказав на наступне: за змістом рішень про коригування митної вартості товарів №UA100000/2020/000096/2 від 25.02.2020, №UA100000/2020/000097/2 від 25.02.2020, №UA100000/2020/000105/2 від 28.02.2020, №UA100000/2020/000107/2 від 28.02.2020, №UA100070/2020/000011/2 від 02.03.2020, №UA100000/2020/000115/2 від 03.03.2020, №UA100000/2020/000117/2 від 04.03.2020, №UA100000/2020/000121/2 від 04.03.2020:

«Так, положеннями пункту 1 контракту від 01.03.2019 №0103/2019 між ZHEJIANG TITAN MMCHMERY CO., LTD (Китай) - Продавець та ТОВ «ТОП СТОР» - Покупець (далі - Контракт): визначено, що кількість, асортимент, ціни, загальна вартість та умови поставки зазначаються у інвойсі. Згідно наданого інвойсу від ... №..., товар поставляється в Україну на умовах CIF-... . Міжнародний торговий термін (умова) CIF «Cost, Insurance and Freight (... named port of destination) Вартість, страхування і фрахт (... назва порту призначення). Термін «вартість, страхування та фрахт» означає, що продавець виконав постачання, коли товар перейшов через поручні судна в порту відвантаження. Продавець зобов`язаний оплатити витрати і фрахт, необхідні для доставки товару в зазначений порт призначення, але ризик втрати або ушкодження товару, як і будь-які додаткові витрати, що виникають після відвантаження товару, переходять із продавця на покупця. За умовами терміну CIF на продавця покладається обов 'язок по митному очищенню товару для експорту, також продавець заключає договір страхування й виплачує страхувальнику страхову премію. Таким чином, всі додаткові витрати та ризики під час транспортування покладаються на покупця. Відповідно до частини 10 статті 58 Митного кодексу України, до митної товарів додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, зокрема: - витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порт); або іншого місця ввезення на митну територію України; - витрати на навантаження та обробку оцінюваних товарів, пов 'язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення ш митну територію України; - витрати на страхування цих товарів. Також відповідно до частини 2 статті 53 Кодексу, документами, які підтверджують митну вартість товару є серед інших: -фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу). До митного оформлення декларантом надано одночасно інвойс та рахунок-проформа з однаковими реквізитами від ... №... та однакові за змістом. Тобто, враховуючи положення частини 2 статті 53 одночасне надання вищенаведених рахунків викликає сумніви чи є даний товар об`єктом купівлі-продажу. Надана декларантом комерційна пропозиція уявляє собою копію інвойсу, не містить інформації щодо пропозицій для продажу оцінюваних товарів незалежним покупцям, отже не відображає дійсну вартість товару у розумінні положень статті VII генеральної угоди з тарифів та торгівлі. Так, згідно норм зазначеної статті, під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. Тобто, даний документ не підтверджує дійсність цін та достовірність митної вартості. Наданий експертний висновок від ... №... прийнято до уваги митницею, але він не може бути підставою для визначення митної вартості, оскільки у ході експертного аналізу експертом розглядались лише документи, що надавались до митного оформлення (контракт, інвойс). Тобто, експертом вартісний аналіз проводився на підставі наданих до митного оформлення товаросупровідних документів, не врахована кон 'юнктура ринку та біржові котирування вартості сировини, яка є основною складовою при виробництві товару. Також при перевірці посилань експерта на сайт www.alibaba.com з`ясовано, що всі цінові пропозиції діють на умовах поставки FOB, тобто без додаткових витрат на основне перевезення (морський фрахт) та інші витрати, які виникають при перевезенні товару. Таким чином, за результатами контролю митної вартості відповідно до частини 2 статті 54 Митного кодексу встановлено розбіжності у даних щодо складових митної вартості, зокрема таких як транспортування та страхування. Відповідно до вищезазначеного декларантом не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки CIF витрат, пов`язаних з транспортуванням, завантаженням, вивантаженням, та страхуванням товарів до названого місця призначення.

Декларант відмовився від надання додаткових документів, про що повідомив митний орган листом від ... №... . Враховуючи, що декларантом не надано інших документів, які спростовують наведені у запиті розбіжності щодо складових митної вартості, надані декларантом документи вважаються такими, які не містять інформації щодо складових митної вартості. Таким чином, декларантом не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки СIF витрат, пов`язаних з транспортуванням та страхуванням товарів до названого порту призначення.».

За змістом рішення про коригування митної вартості товарів №UA100000/2020/000108/2 від 28.02.2020: «Так, положеннями наданого контракту від 01.03.2019 №0103/2019 між ZHEJIANG TITAN MACHINERY CO., LTD (Китай) - Продавець та ТОВ «ТОП СТОР» - Покупець (далі - Контракт). Пункт 2 Контракту містить розбіжності щодо включення до ціни складових вартості товару, а саме в англійській версії відсутня інформація щодо включення до ціни інших витрат (транспортування, страхування та інші). Пунктом 1 Контракту визначено, що кількість, асортимент, ціни, загальна вартість та умови поставки зазначаються у інвойсі. Згідно наданого інвойсу від ... №..., товар поставляється в Україну на умовах CIF-Чорноморськ. Міжнародний торговий термін (умова) CIF «Cost, Insurance and Freight (... named port of destination) Вартість, страхування і фрахт (... назва порту призначення). Термін «вартість, страхування та фрахт» означає, що продавець виконав постачання, коли товар перейшов через поручні судна в порту відвантаження. Продавець зобов`язаний оплатити витрати і фрахт, необхідні для доставки товару в зазначений порт призначення, але ризик втрати або ушкодження товару, як і будь-які додаткові витрати, що виникають після відвантаження товару, переходять із продавця на покупця. За умовами терміну CIF на продавця покладається обов`язок по митному очищенню товару для експорту, також продавець заключав договір страхування й виплачує страхувальнику страхову премію. Таким чином, всі додаткові витрати та ризики під час транспортування покладаються на покупця. Відповідно до частини 10 статті 58 Митного кодексу України, до митної товарів додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, зокрема: - витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України; - витрати на навантаження та обробку оцінюваних товарів, пов 'язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення митну територію України; - витрати на страхування цих товарів. Також відповідно до частини 29 ті 53 Кодексу, документами, які підтверджують митну вартість товару є серед інших: - рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу). З наданих до митного оформлення документів не відомо чи включені вищезазначені складові митної вартості товару чи ні. У наданому інвойсі від 19.01.2020 №000-149 не зазначено, які складові включено до ціни товарів. Наданий до митного оформлення страховий поліс від 19.01.2020 №PYIE0000000000110647 без перекладу на українську мову. Відсутність перекладу в порушення вимог статті 254 Кодексу не дозволяє здійснити перевірку достовірності наведених у документі відомостей. Також, не можливо встановити особу, на користь якої здійснено страхування та суму страховки, яка є складовою митної вартості. Також, наведена у полісі страхова сума 22338,03 не дорівнює сумі інвойсу 19.01.2020 №000-14919430,97 дол. США+10%. Також, зазначений поліс містить інший номер інвойсу. Також, наданий коносамент містить у відповідній графі інформацію про сплату фрахту, а саме: «FREIGHR AS ARRANGED), що означає фрахт за домовленістю та не притаманний до умов поставки CIF, коли фрахт сплачує відправник при відправленні товару. Таким чином, за результатами контролю митної вартості відповідно до частини 2 статті 54 Кодексу у наданих до митного оформлення документах відсутні відомості щодо складових митної вартості, зокрема таких як транспортування, витрати на навантаження, вивантаження. Таким чином, декларантом не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки CIF витрат, пов`язаних з транспортуванням товарів до названого місця призначення. Таким чином за підсумками контролю зазначаємо наступне. Декларантом не надано достовірної інформації про включення складових митної вартості до ціни товару, що підтверджується наданим інвойсом, коносаментом та страховим полісом. Згідно положень Преамбули Міжнародних правил інтерпретації класифікації міжнародних торгівельних термінів Інкотермс-2010, сфера дії Інкотермс 2010 розповсюджується на права та обов`язки сторін за договором купівлі-продажу в частині товарів та не стосується інших умов, які передбачені договором купівлі продажу. Тобто, правила Інкотермс не стосується формування ціни товару. До митного оформлення декларантом надано одночасно інвойс та рахунок-проформа с однаковими реквізитами від 19.01.2020 №000-149 та однакові за змістом, але різні за сумами. Тобто, враховуючи положення частини 2 статті 53 Кодексу, одночасне надання вищенаведених рахунків викликає сумніви чи є даний товар об`єктом купівлі-продажу. Наданий страховий поліс та митна декларація країни відправлення надані без перекладу, страховий поліс містить розбіжності з іншими документами. Надана декларантом комерційна пропозиція уявляє собою копію інвойсу, не містить інформації щодо пропозицій для продажу оцінюваних товарів незалежним покупцям, отже не відображає дійсну вартість товару у розумінні положень статті VII генеральної угоди з тарифів та торгівлі. Так, згідно норм зазначеної статті, під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов шовної конкуренції. Тобто, даний документ не підтверджує дійсність цін та достовірність митної вартості. Наданий експертний висновок від 28.02.2020 №ГО-598 прийнято до уваги митницею, але він не може бути підставою для визначення митної вартості, оскільки у ході експертного аналізу експертом розглядались лише документи, що надавались до митного оформлення (контракт, інвойс). Тобто, експертом вартісний аналіз проводився на підставі наданих до митного оформлення товаросупровідних документів, не врахована кон 'юнктура ринку та біржові котирування вартості сировини, яка є основною складовою при виробництві товару. Також при перевірці посилань експерта ми сайт www.alibaba.com з`ясовано, що всі цінові пропозиції діють на умовах поставки FOB, тобто без додаткових витрат на основне перевезення (морський фрахт) та інші витрати, які виникають при перевезенні товару. Враховуючи, що декларантом не надано інших документів, які спростовують наведені у запиті розбіжності щодо складових митної вартості, надані декларантом документи вважаються такими, які не містять інформації щодо складових митної вартості. Таким чином, декларантом не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару на умовах поставки CIF витрат, пов`язаних з транспортуванням та страхуванням товарів до названого порту призначення.».

За змістом рішення про коригування митної вартості товарів №UA100070/2020/000012/2 від 03.03.2020: «Згідно наданого інвойсу від 26.11.2019 №000-158, товар поставляється в Україну на умовах CIF-Oдecca. Міжнародний торговий термін (умова) CIF «Cost, Insurance and Freight (... named port of destination) «вартість, страхування та фрахт» означає, що продавець виконав постачання, коли товар перейшов через поручні судна в порту відвантаження. Продавець зобов`язаний оплатити витрати і фрахт, необхідні для доставки товару в зазначений порт призначення, але ризик втрати або ушкодження товару, як і будь-які додаткові витрати, що виникають після відвантаження товару, переходять із продавця на покупця. За умовами терміну CIF на продавця покладається обов`язок по митному очищенню товару для експорту, також продавець заключає договір страхування й виплачує страхувальнику страхову премію. До митного оформлення не надано страхові документи. Зазначені обставини не дають можливості органу доходів і зборів перевірити декларування всіх складових митної вартості у повному обсязі.

За результатом аналізу додаткових документів, та документів поданих до митного оформлення встановлено наступне: Надана комерційна пропозиція уявляє собою копію інвойсу, не містить інформації щодо пропозицій для продажу оцінюваних товарів незалежним покупцям, отже не відображає дійсну вартість товару у розумінні положень статті VII Генеральної угоди з тарифів та торгівлі. Так, згідно норм зазначеної статті, під «дійсною вартістю» слід розуміти ціну, за яку, під час та в місці, визначеними законодавством імпортуючої країни, такий чи подібний товар продається або пропонується до продажу при звичайному ході торгівлі за умов повної конкуренції. Тобто, даний документ не підтверджує дійсність цін та достовірність митної вартості. Наданий експертний висновок від 02.03.2020 №ГО-610 прийнято до уваги митницею, але він не може бути підставою для визначення митної вартості, оскільки у ході експертного аналізу експертом розглядались лише документи, що надавались до митного оформлення (контракт, інвойс). Тобто, експертом вартісний аналіз проводився на підставі наданих до митного оформлення товаросупровідних документів, не врахована кон`юнктура ринку та біржові котирування вартості сировини, яка є основною складовою при виробництві товару. Також висновок Дніпропетровської ТПП наданий без врахування доставки до порту України, оскільки він містить посилання на зовнішні джерела інформації, в яких цінова інформація наведена на умовах FOB-порти Китаю. Отже, наданий документ підтверджує наведені вище сумніви митниці щодо включення складових до ціни товару. Страховий поліс не містить інформації щодо страхувальника, застрахованої особи, номера контракту, ваги та іншої інформації даного документу з поставкою оцінюваного товару. Посилання в страховому полісі на документ №000-120 (без дати) не можливо розглядати достатньою підставою для ідентифікації, оскільки за таким номером до митного оформлення надано проформу-інвойс, інвойс та пакувальний лист. Відсутність перекладу в порушення вимог статті 254 Кодексу не дозоляє митниці здійснити перевірку достовірності наведених у документі відомостей. Отже, наданий до митного оформлення страховий поліс не підлягає ідентифікації та перевірці.».

Попри викладене, відповідач виніс оскаржувані рішення про коригування митної вартості.

У зв`язку із зазначеним рішенням, та задля випуску придбаного товару у вільний обіг, відповідно до ч.7 ст.55 Митного кодексу України позивач звернувся до Київської митниці Держмитслужби з письмовою заявою та надав митному органу гарантію у вигляді грошової застави відповідно до розділу Х цього Кодексу з визначеним строком її дії, який не перевищує 90 календарних днів з дня випуску товарів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 Господарського кодексу України, суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укладати будь-які зовнішньоекономічні договори (контракти), крім тих, укладення яких заборонено законодавством України.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 Господарського кодексу України форма і порядок укладення зовнішньоекономічного договору (контракту), права та обов`язки його сторін регулюються Законом України "Про міжнародне приватне право" та іншими законами.

Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16 квітня 1991 року №959-XII передбачено, що зовнішньоекономічний договір (контракт) - домовленість двох або більше суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов`язків у зовнішньоекономічній діяльності.

Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.01 №201 затверджено положення про форму зовнішньоекономічних договорів(контрактів), яким передбачено, що права та обов`язки сторін зовнішньоекономічної угоди визначаються матеріальним та процесуальним правом місця її укладання, якщо сторони не погодили інше, і відображаються в умовах договору (контракту).

За загальним правилом, передбаченим нормами ст. 692 Цивільного Кодексу України, оплата товару за договором передбачена після передання товару чи товаророзпорядчих документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 693 Цивільного Кодексу України, якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), то покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу. А якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 530 Цивільного Кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Відповідно до ч.1 ст.50 Митного кодексу України відомості про митну вартість товарів використовуються для: 1) нарахування митних платежів; 2) застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; 3) ведення митної статистики; 4) розрахунку податкового зобов`язання, визначеного за результатами документальної перевірки.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч.1, 2 ст. 52 Митного кодексу України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів; 2) подавати органу доходів і зборів достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням органу доходів і зборів додаткової інформації.

Згідно з ч. 1 ст. 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Суд зазначає, що ч.2 ст.53 Митного кодексу України містить вичерпний перелік документів, які подаються декларантом для підтвердження заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення. До них відносяться: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

За правилами ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України, у разі якщо зазначені документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); виписку з бухгалтерської документації; ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; копію митної декларації країни відправлення; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Таким чином, право митного органу на витребування додаткових документів не є абсолютним, а виникає за наявності хоча б однієї з таких підстав: надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Така ж позиція знайшла своє відображення у Постанові Пленуму Вищого Адміністративного суду України від 13.03.2017 №2 «Про Довідку щодо узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Митного кодексу України в редакції від 13 березня 2012 року».

З наведеним висновком кореспондуються положення п. 2 ч. 5 ст. 54 Митного кодексу України, за змістом якої відповідач має право письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості лише у випадках, встановлених цим Кодексом.

Статтею 54 Митного кодексу України передбачено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом.

Відповідно до ч. 3 ст. 54 Митного кодексу України за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.

Згідно з ч. 6 ст. 54 Митного кодексу України орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до органу доходів і зборів документально підтвердженої офіційної інформації органів доходів і зборів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Згідно з ч. 1 ст. 57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Відповідно до ч. ч. 2-8 ст. 57 Митного кодексу України основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між органом доходів і зборів та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій орган доходів і зборів та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності. У разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов`язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи. У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.

Частиною 7 ст. 54 Митного кодексу України передбачено, що у разі, якщо під час проведення митного контролю орган доходів і зборів не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.

Як вже зазначалося судом, відповідач під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів, заявлених за електронними митними деклараціями, встановив, що в наданих позивачем документах є розбіжності: декларантом не подано достовірних відомостей щодо включення до ціни товару всіх складових митної вартості, необхідних при її обчисленні відповідно до пункту 2 контракту. А відповідно до пункту 2 контракту в ціну товару включені вартість тари, упаковки і маркування, а також інших витрат, оплати яких за умовами поставки в редакції Інкотермс-2010 передбачена Продавцем (в т.ч. транспортування, страхування). Також у рішеннях відповідач посилається те, що пункт 2 контракту містить розбіжності щодо включення до ціни складових вартості товару, а саме в англійській версії відсутня інформація щодо включення до ціни інших витрат (транспортування, страхування, та ін).

Зауваження, що викладені відповідачем у Рішеннях про коригування митної вартості товарів, суд вважає помилковими, оскільки їх не можна віднести до таких, які можуть слугувати підставою для відмови у визначенні митної вартості товарів за ціною договору (контракту), адже вказані обставини не впливають на формування митної вартості товару.

За умовами Контракту: п.1. Продавець продав, а Покупець купив товари, кількість яких, а також асортимент, ціна, загальна вартість і умови поставки зазначені в інвойсах на кожну партію товару відповідно.

Згідно з інвойсами, що знаходяться у матеріалах справи, за наведеним Контрактом на адресу позивача надійшли товари, на умовах поставки CIF-Одесса.

Відповідно до Інкотермс-2010 CIF ("вартість, страхування, фрахт") означає, що Продавець зобов`язаний оплатити витрати і фрахт, необхідні для доставки товару в зазначений порт призначення, проте ризик втрати чи ушкодження товару, як і будь-які додаткові витрати, що виникають після відвантаження товару, переходять від Продавця на Покупця. Додатково до цього, саме умовами терміну CIF передбачено, що на Продавця покладається також обов`язок придбання морського страхування на користь Покупця проти ризику втрати й ушкодження товару під час перевезення.

Таким чином, поставка товару на умовах CIF зобов`язує продавця укласти договір страхування та сплатити фрахт, необхідний для доставки товару до названого порту призначення, витрати за страхування та забезпечення здійснення митного оформлення товару при експорті.

Отже, наведене свідчить про те, що погоджуючи саме обрані умови поставки CIF, Сторони виходили з того, що продажна ціна вже включає в себе вартість товару, фрахт або транспортні витрати, а також вартість страхування для морських перевезень.

З урахуванням вказаного, поставка товару на умовах CIF передбачає, що у фактурну вартість товару вже включені вартість товару, фрахт або транспортні витрати, а також вартість страхування для морських перевезень.

Відтак, додаткові витрати на транспортування товару ТОВ "ТОП СТОР" не понесло.

Відповідно до Правил заповнення декларації митної вартості (ДМВ), затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 №599, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 червня 2012 року за №984/21296, у гр.20 підлягають відображенню витрати на транспортування оцінюваних товарів до місця ввезення на митну територію України, а гр.22 підлягають відображенню витрати на страхування оцінюваних товарів - тільки якщо всі ці витрати (і транспортування, і страхування) відповідно до умов поставки (графа 3 ДМВ) не були включені до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті (графа 14(a) ДМВ).

Відповідно до даних гр.20 кожної з поданих Декларацій митної вартості до МД «витрати на транспортування до місця доставки по товару №№ », як і дані гр.22 2 витрати на страхування», дорівнюють 0,00 грн.

Отже, відсутність даних у гр.20 та гр.22 додатково свідчить про те, що відповідні витрати були враховані Постачальником саме у ціні товару.

Відповідачем не надано суду, будь-яких доказів спростування умов постави CIF, та інших доказів, які б свідчили, що позивач поніс додаткові витрати з транспортування або страхування.

Також судом встановлено, що наведеними умовами поставки CIF (в редакції Incoterms 2010) не врегульоване питання включення у ціну товару тари, упаковки та маркування. Тому позивач додатково виніс ці відомості окремо у п.2. контракту як такі, які були погоджені ним з постачальником при укладенні цього Контракту. При цьому, постачальник не висунув покупцю вимоги відшкодувати витрати на страхування та транспортні витрати за наведеними умовами поставки.

Згідно з п. 7 ч. 10 ст. 58 Митного кодексу України при визначенні митної вартості до ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються подальші витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті, зокрема витрати на страхування товарів.

Таким чином, відповідно до умов поставки за Контрактом від 01.03.2019 №0103/2019 та наявними у справі товаросупровідними документами, всі витрати (транспортування, страхування товару тощо) вже були включені продавцем в ціну товару, відображену у документах, наданих митному органу для митного оформлення. Тому надання додаткових документів, як і необхідність окремого відображення в них вартості витрат зі страхування, митним законодавством не передбачається.

У зв`язку з наведеним суд вважає, що доводи, які зазначені відповідачем у рішеннях про коригування митної вартості, не є підставою для коригування митної вартості товару, оскільки в документах відсутні розбіжності, або явні ознаки підробки. Відповідач не надав суду доказів того, що документи, які подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації. Натомість надані позивачем до митного оформлення документи містять всі необхідні реквізити та відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, відомостей щодо ціни, що була сплачена за ці товари. Таким чином, суд робить висновок про те, що у відповідача були в наявності всі документи, які давали можливість встановити дійсну митну вартість товару за ціною договору.

Суд звертає увагу, що факт неподання декларантом додаткових документів без належного обґрунтування відповідачем, що вони можуть усунути сумніви спірних відомостей, не може слугувати підставою для відмови в митному оформленні товару.

У постановах від 31.03.2015 та 02.06.2015 (справи №№ 21-127а15, 21-498а15 відповідно) Верховний Суд України висловлював позицію, що митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом. Наявність у митного органу обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості є обов`язковою, оскільки з цією обставиною закон пов`язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів. Разом з цим, витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені ст.53 Митного кодексу України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації.

Згідно з Постановою Пленуму Вищого Адміністративного суду України від 13.03.2017 №2 «Про Довідку щодо узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Митного кодексу України в редакції від 13 березня 2012 року», у митних процедурах вимоги до доказів законом не врегульовано, тому до процедур митного контролю можуть бути за аналогією застосовані відповідні правила з адміністративного судочинства. Вимога належності доказів означає, що суб`єкт, який вирішує справу по суті, повинен брати до уваги лише ті докази, які стосуються предмета доказування. У процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. Декларант не зобов`язаний (звільнений від обов`язку) доводити правильність заявленої ним митної вартості: його твердження про розмір митної вартості вважається правомірним, поки протилежне не буде доведено (п.п.2.1 п.2).

Суд також звертає увагу, що приписами ч. 6 ст. 54 Митного кодексу України встановлено правило, за яким митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю, виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Митного кодексу України, у разі якщо документи, подані для підтвердження митної вартості товару, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: для підтвердження митної вартості товару.

На підставі аналізу наведених норм, суд робить висновок, що законом чітко встановлено умови, за наявності яких у відповідача виникає право на застосування таких повноважень, як витребування додаткових документів та відмова у митному оформленні за заявленою декларантом митною вартістю товарів.

Такою імперативною умовою є наявність обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів.

На думку законодавця, сумніви є обґрунтованими, якщо документи: містять розбіжності; наявні ознаки підробки; не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Відтак, приписи вказаних статей зобов`язують відповідача зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.

Встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, відповідач повинен вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові та які документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.

Проте, відповідачем не вказано, які саме підстави дають обґрунтовану можливість вважати, що заявлено неповні чи/або недостовірні відомості до митної вартості товару, зокрема не вказано які саме складові митної вартості є непідтвердженими, а також не зазначено чому саме з документів, які було подано декларантом, неможливим є встановлення цих складових.

Крім того, з відзиву на позовну заяву видно, що відповідачем під час митного оформлення за вищевказаними МД автоматизованою системою аналізу та управління ризиками (далі по тексту - АСАУР) було сформовано декілька критеріїв ризику по даним МД за кодами.

Проте, суд зазначає, що спрацьовування АСАУР, яку відповідач використав для визначення форми та обсягу митного контролю відповідно до вимог частини 2 статті 361 Митного кодексу України (далі - МКУ), не свідчить про наявність порушення, а свідчить лише про необхідність додаткової перевірки для підтвердження або спростування такої можливості.

Таким чином, сприйняття даної системи як інструменту припинення чи заборони ризикових транзакцій не відповідає цілям її застосування, визначеним частиною третьою статті 361 МКУ.

Згідно з положеннями ст. 6 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право укладати будь-які види зовнішньоекономічних договорів (контрактів), крім тих, які прямо та у виключній формі заборонені законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Господарського кодексу України загальними принципами господарювання в Україні є: забезпечення економічної багатоманітності та рівний захист державою усіх суб`єктів господарювання; свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом; вільний рух капіталів, товарів та послуг на території України; обмеження державного регулювання економічних процесів у зв`язку з необхідністю забезпечення соціальної спрямованості економіки, добросовісної конкуренції у підприємництві, екологічного захисту населення, захисту прав споживачів та безпеки суспільства і держави; захист національного товаровиробника; заборона незаконного втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.

Згідно з положеннями ст. ст. 179, 189, 190 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначити зміст договору на основі вільного волевиявлення; суб`єкти господарювання можуть використовувати у господарській діяльності вільні ціни; ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін; вільні ціни визначаються суб`єктами господарювання самостійно за згодою сторін, а у внутрішньогосподарських відносинах - також за рішенням суб`єкта господарювання.

Отже, під час розгляду справи відповідач не підтвердив належними та допустимими доказами, а також аргументованими доводами наявність у поданих позивачем документах розбіжностей, ознак підробки або відсутності всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за ці товари.

Так, правильність визначення позивачем митної вартості товару за ціною договору, а також об`єктивна можливість застосування першого методу не були спростовані відповідачем.

Відповідно до ч. 3 ст. 318 Митного кодексу України митний контроль має передбачати виконання органами доходів і зборів мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи.

Ця норма також відповідає стандартним правилам, встановленим пунктами 3.16 та 6.2 Загального додатку до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, до якої Україна приєдналась згідно із Законом України від 15.02.2011 року №3018-VI «Про внесення змін до Закону України «Про приєднання України до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур», якими запроваджено стандартні правила: на підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства; митний контроль обмежується мінімумом, необхідним для забезпечення дотримання митного законодавства.

Крім того, це узгоджується з проголошеними у ст. 8 Митного кодексу України принципами здійснення державної митної справи на засадах законності та презумпції невинуватості, єдиного порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України, спрощення законної торгівлі, заохочення доброчесності та інших.

З урахуванням зазначеного, суд робить висновок, що митний орган не навів доказів того, що документи подані декларантом є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, невідповідності обраного позивачем методу визначення митної вартості товарів. У поданих при митному оформленні товарів документах відсутні розбіжності, оскільки вони містять всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару та щодо ціни, що підлягала сплаті за цей товар.

Суд бере до уваги те, що відсутність у позивача витребуваних відповідачем додаткових документів жодним чином не впливає на правильність визначення позивачем (декларантом) митної вартості товарів за основним методом, що підтверджується наданими до митного оформлення документами. А наявність однієї лише вказівки відповідача на перелічені ним розбіжності та недоліки у поданих позивачем документах, без роз`яснення, в чому такі розбіжності полягають, який їхній вплив на митну вартість оцінюваного товару і чому без їх усунення заявлена митна вартість не може бути визнана, не є достатньою для висновку про неможливість застосування основного методу визначення митної вартості. У зв`язку з цим неподання позивачем (декларантом) запитуваних (витребуваних) відповідачем додаткових документів з об`єктивних причин, зокрема з причин їх невизначеності та відсутності, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не може бути достатнім для висновку щодо наявності підстав для застосування відповідачем іншого методу визначення митної вартості, а також не може бути підставою для прийняття оскаржуваного рішення та здійснення коригування митної вартості.

Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у справах №160/1329/19.

За таких обставин, рішення про коригування митної вартості товарів UA100000/2020/000096/2 від 25.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00061, UA100000/2020/000097/2 від 25.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00062, UA100000/2020/000105/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00066, UA100000/2020/000107/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00067, UA100000/2020/000108/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00069, UA100000/2020/000011/2 від 02.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00071, UA100000/2020/000115/2 від 03.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00073, UA100000/2020/000012/2 від 03.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00075, UA100000/2020/000117/2 від 04.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00076, UA100000/2020/000121/2 від 04.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00078 є протиправними та підлягають скасуванню.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до положень ст. 9 Конституції України та ст. 17, ч. 5 ст. 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах.

Крім того, ЄСПЛ у своєму рішенні по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що «принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії». З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов`язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Суд зазначає, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Згідно з ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи судом не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до п. 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Також, суд відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягує за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці Держмитслужби на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» (код ЄДРПОУ 41618110) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 14 673,02 грн. відповідно до платіжного доручення № 447 від 13.05.2020, оригінал якого міститься в матеріалах справи.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 90, 139, 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» (вул. Сімферопольська, буд.21, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 41618110) до Київської митниці Держмитслужби (б-р Вацлава Гавела, 8-А, м. Київ, 03124, код ЄДРПОУ 43337359) про визнання протиправними та скасування рішень про коригування митної вартості товарів - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Київської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів:

- UA100000/2020/000096/2 від 25.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00061,

- UA100000/2020/000097/2 від 25.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00062,

- UA100000/2020/000105/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00066,

- UA100000/2020/000107/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00067,

- UA100000/2020/000108/2 від 28.02.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00069,

- UA100000/2020/000011/2 від 02.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00071,

- UA100000/2020/000115/2 від 03.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00073,

- UA100000/2020/000012/2 від 03.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00075,

- UA100000/2020/000117/2 від 04.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00076,

- UA100000/2020/000121/2 від 04.03.2020 з карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів №UA100070/2020/00078.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці Держмитслужби (б-р Вацлава Гавела, 8-А, м. Київ, 03124, код ЄДРПОУ 43337359) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОП СТОР» (вул. Сімферопольська, буд.21, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 41618110) судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 14 673,02 грн. (чотирнадцять тисяч шістсот сімдесят три грн. 02 коп.) відповідно до платіжного доручення № 447 від 13.05.2020, оригінал якого міститься в матеріалах справи.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко