Ухвала суду № 91589645, 16.09.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2020
Номер справи
120/2586/20-а
Номер документу
91589645
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

16 вересня 2020 р. Справа № 120/2586/20-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Крапівницька Н. Л., розглянувши матеріали позовної заяви за позовом:

ОСОБА_1

до Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області

про визнання протиправними та скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанови.

Ухвалою суду від 18.06.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанови, залишено без руху, оскільки, на думку суду, позивач пропустив 10 - денний строк звернення до суду, який встановлений ч. 2 ст. 287 КАС України. Вказаною ухвалою, також, надано позивачу можливість звернутися до суду із заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду, надавши суду відповідні докази.

Ухвалою суду від 08.07.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанови разом з доданими до неї матеріалами повернуто особі, яка її подала, так як позивачем не надано належні та допустимі докази, які б підтверджували те що про існування даних постанов позивачу стало відомо 06.06.2020 року.

Постановою 7ААС від 27.08.20 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 08 липня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального відділу державної виконавчої служби міста Вінниця Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування постанови скасовано. Справу направлено до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

14.09.2020 року матеріали справи надійшли на адресу Вінницького окружного адміністративного суду.

Ознайомившись з позовною заявою, та доданими матеріалами, встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, з огляду на наступне.

Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір” № 3674-VI від 8 липня 2011 року.

Так, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

У силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно положень ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору для фізичної особи становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2020 року становить 2102 грн.

Згідно матеріалів позовної заяви, позивачем просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Кулявцева О.С. від 10.12.2018 року про накладення штрафу на ОСОБА_1 у виконавчому провадженні ВП №43946157 у зв`язку з заборгованістю зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 роки;

- визнати протиправною та скасувати постанову державною виконавця Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Кулявцева О.С. від 05.06.2020 року про виправлення помилки у процесуальному документі.

Так, суд вважає, що зазначені позовні вимоги є як дві позовні вимоги немайнового характеру, а тому, ставка судового збору за подання адміністративного позову для Позивача становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2102 грн * 0.4 = 840,80 грн * 2=1681,6 грн).

Однак, доказів сплати судового збору позивачем до позовної заяви не надано.

Проте у позовній заяві позивач зазначає що звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", як учасник бойових дій та надає у підтвердження копії відповідних довідок №42 від 02.07.2018 року, №917/14 від 31.03.2016 року та посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 23.11.2015 року.

Суд зазначає, що відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України від 8 липня 2011 року №3674Л/І «Про судовий збір» учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав. Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.

Правовий статус ветеранів війни, умови створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 22 якого передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, міститься у ст. 12 Закону.

Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій, для правильного застосування норм п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону № 3674Л/І суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону № 3551-ХІІ.

Подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону №3674Л/І викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 9 жовтня 2019 р. у справі № 9901/311/19 та постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 березня 2018 р. у справі № 490/8128/17.

Підстав для відступу від неї суд не знайшов, адже встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій. До суду він звернувся з метою оскарження постанови Державної виконавчої служби про накладення на нього штрафу у зв`язку з заборгованістю зі сплати аліментів, а також постанови Державної виконавчої служби про виправлення описки у виконавчому документі.

Таким чином, суд прийшов до переконання, що позов ОСОБА_1 не стосується захисту прав позивача з урахуванням положень ст.ст. 12, 22 Закону № 3551-ХІІ, відтак, позивачу при зверненні до суду із даним позовом необхідно сплатити судовий збір.

Окрім того, судом після постановлення попередньої ухвали від 08.07.2020 року про повернення позовної заяви, оригінал заяви з усіма доданими до неї матеріалами було повернуто на адресу позивача.

У зв`язку з цим, отриманні для продовження розгляду матеріали справи не містять оригіналу позову із додатками, що позбавляє суд можливості призначити вказану справу до розгляду.

Зазначені недоліки позовної заяви перешкоджають відкриттю провадження у справі.

Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на викладене, вважаю, що дану заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, шляхом оплати судового збору в розмірі 1681,6 грн за наступними реквізитами: одержувач: УК у м. Вінниці/отг м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ:38054707, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд, а також, надати до суду оригінал позовної заяви з доданими до неї матеріалами.

Керуючись статтею 169 КАС України,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального відділу державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанови залишити без руху.

Запропонувати позивачу у 10 - денний строк, з дня отримання копії ухвали, усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

Дану ухвалу направити позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя /підпис/ Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом

Суддя

Секретар