Рішення № 91589341, 07.09.2020, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
922/1431/20
Номер документу
91589341
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2020 р. Справа № 922/1431/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

при секретарі судового засідання Політучій В.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс", м. Харків до Харківської міської ради Треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів 1) Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, м. Харків; 2) Комунальне підприємство "Міський торговий ринок", м. Харків про скасування рішення за участю представників сторін:

позивача – Бугай О.С. (довіреність від 29.10.19);

відповідача – Столбовий М.І. (посвідчення № 2246);

третьої особи - 1 - не з`явився;

третьої особи - 2 – Ободовська Н.С. (ордер № 080545 від 03.08.2020);

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс", м. Харків (далі за текстом - позивач) звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Харківської міської ради (далі за текстом - відповідач), в якій просить суд:

1) визнати незаконним та скасувати рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань";

2) визнати незаконним та скасувати рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1752/19 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів";

3) визнати незаконним та скасувати рішення 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів" від 27.11.2019 № 1830/19;

4) визнати незаконним та скасувати рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова" від 18.12.2019 № 1896/19.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 13.05.2020 у справі № 922/1431/20 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Слобожанська будівельна компанія" залишено без руху; визначено спосіб усунення недоліків позовної заяви; надано останньому п`ятиденний строк для усунення зазначених недоліків.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" звернулось до суду з заявою (вх. № 11702 від 25.05.2020) про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.05.2020 зазначену позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 22.06.2020; залучено до участі в справі в якості третіх осіб які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, м. Харків (далі за текстом - третя особа - 1) та Комунальне підприємство "Міський торговий ринок", м. Харків (далі за текстом - третя особа - 2)

Позивач звернувся до суду з заявою про зміну предмета позову (вх. № 13277 від 12.06.2020), в якій просить суд: змінити предмет позову, розглянути позов з урахуванням наступних змін, та за наслідками розгляду справи:

1. визнати незаконним та скасувати п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань";

2. визнати незаконним та скасувати п. п. 9.1 п. 9 додатка № 1 рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1752/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань";

3. визнати незаконним та скасувати п. п. 2.1 п. 2 додатку № 4 рішення 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.11.2019 № 1830/19 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів";

4. визнати незаконним та скасувати п. п. 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 п. 7 додатка № 1 до рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 № 1896/19 "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова";

5. скасувати реєстрацію усіх речових прав та їх обтяжень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на новостворені земельні ділянки з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076, 6310137500:02:043:0079, 6310137500:02:043:0078, 6310137500:02:043:0077, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га;

6. скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076,6310137500:02:043:0079, 6310137500:02:043:0078, 6310137500:02:043:0077, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га в Державному земельному кадастрі;

7. поновити запис в Поземельній книзі шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що п. 3.5. додатку № 1 Рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 надано ТОВ «Перехрестя плюс» в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по проспекту П`ятдесятиріччя СРСР, 182; що в подальшому незважаючи на обов`язок вчинення відповідних дій саме з боку Харківської міської ради, ТОВ «Перехрестя плюс» почало виконувати активні дії, направлені на укладення договору оренди, в т.ч. неодноразово надавало Департаменту земельних відносин Харківської міської ради всі необхідні документи, та отримало від нього на підпис ним же розроблений проект договору оренди який керівником ТОВ «Перехрестя плюс» був підписаний та переданий на підпис Харківської міської ради, проте цей договір з боку останньої підписаний не був; що після того, як вказаний договір підписано не було, ТОВ «Перехрестя плюс» повторно звернулась до Харківської міської ради з заявою № 2808 від 28.08.2019 до якої додало розроблений Департаментом земельних відносин Харківської міської ради проект договору, та необхідні документи для його укладання, проте Харківська міська рада зі свого боку договір знову не підписала, та надала лист № 7294/0/225-19 від 30.09.2019 про те що питання щодо оформлення договору оренди землі вивчається на предмет відповідності діючому законодавству; що в подальшому Харківською міською радою без залучення ТОВ «Перехрестя плюс», та без отримання згоди останнього, як користувача земельної ділянки, були прийняті п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань", п. п. 9.1 п. 9 додатка № 1 рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1752/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань", п. п. 2.1 п. 2 додатку № 4 рішення 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.11.2019 № 1830/19 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів", п. п. 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 п. 7 додатка № 1 до рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 № 1896/19 "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова" (далі – спірні рішення) якими було вчинено дії стосовно поділу первісної земельної ділянки площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) по пр. Льва Ландау, 182 та реєстрації новостворених земельних ділянок в Державному земельному кадастрі з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076, 6310137500:02:043:0079, 6310137500:02:043:0078, 6310137500:02:043:0077, внесенню відомостей до Державного реєстру прав на нерухоме майно в частині як права власності, так і права постійного користування спірними об`єктами за КП «Міський торговий ринок».

Як зазначає позивач, спірні рішення прийняті з порушенням вимог ст. ст. 19, 144 Конституції України, ст. 26, 59, 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», висновків, викладених в Рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009, а також з порушенням прав ТОВ «Перехрестя плюс» на оренду земельної ділянки по пр. Льва Ландау, 182 в м. Харкові площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 22.06.2020 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" (вх. № 13277 від 12.06.2020) про зміну предмета позову задоволено, вирішено продовжити розгляд позовних вимог у даній справі з її урахуванням; відкладено підготовче засідання на 20.07.2020.

Протокольною ухвалою господарського суду Харківської області від 20.07.2020 підготовче засідання відкладено на 03.08.2020.

В процесі розгляду справи на стадії підготовчого провадження відповідач надав суду відзив на позовну заяву (вх.. № 14060 від 22.06.2020) та відзив на позовну заяву (з урахуванням зміни предмета позову) (вх.. № 16516 від 20.07.2020) в яких просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову. В обґрунтування своїх вимог відповідач зокрема вказує на те, що оскаржувані позивачем рішення були прийняті Харківською міською радою на підставі та в межах повноважень, встановлених ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Положення про оренду землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 1554/19 від 17.04.2019.

Відповідач зазначає, що з урахуванням вимог п. 7.2. названого Положення договір оренди землі між Харківською міською радою та ТОВ "Перехрестя Плюс" мав бути укладений протягом 4 місяців з дня прийняття вказаного положення, проте оскільки такий договір не був укладений і актом обстеження земельної ділянки від 03.10.2019 № 1558/19 до того ж встановлені порушення вимог містобудівного законодавства, Комісією з питань землекористування 09.10.2019 прийнято рішення рекомендувати скасувати рішення Харківської міської ради «Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів» від 25.02.2015 № 1848/15 в частині надання ТОВ "Перехрестя Плюс" в оренду земельної ділянки площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау 182. В подальшому ж, саме з цих підстав Харківською міською радою було прийнято п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань" щодо скасування п. 3.5. додатку № 1 Рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 про надання ТОВ «Перехрестя плюс» в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048), а в подальшому і інші спірні рішення.

Відповідач вказує, що в силу ст. 120-125 ЗК України TОB «Перехрестя Плюс» на час прийняття спірних рішень Харківською міською радою про погодження та затвердження технічної документації із землеустрою не було користувачем земельної ділянки, а отже не повинно було надавати згоду на погодження чи затвердження відповідної документації.

Відповідач зазначає, що дії TОB «Перехрестя Плюс» щодо отримання розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку та витягу з Державного земельного кадастру, не можуть посвідчувати факт виконання рішення Харківської міської ради, оскільки відповідне рішення буде виконане лише шляхом укладання договору оренди та реєстрації відповідного речового права у відповідності до вимог діючого законодавства.

Відповідач стверджує, що TОB «Перехрестя Плюс» не здійснено жодних дій щодо подання необхідних документів згідно з Положенням, що введено в дію з 17.04.2019, в той же час, проект договору оренди землі, наданий у судовій справі № 922/3990/19, та на який посилається TОB «Перехрестя Плюс» в позові в межах даної справи, не відповідає Договору оренди землі, визначеному Додатком 1 до Положення.

Відповідач з посиланням на висновки, викладені в рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009 наполягає на тому, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень.

Відповідач зазначає, що чинним законодавством не передбачено поновлення в Державному земельному кадастрі реєстрації земельної ділянки та поновлення запису в Поземельній книзі, на чому наполягає позивач в позовній заяві.

Крім того, відповідач також зазначає, що у випадку задоволення позову рішення по справі фактично позбавить права КП «Міський торговий ринок» здійснювати діяльність щодо задоволення потреб та реалізації інтересів територіальної громади м. Харкова.

Третя особа – 2 надала суду письмові пояснення (вх.. № 16518 від 20.07.2020) в яких підтримує позицію відповідача, викладену у відзиві на позов, та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

Позивач надав суду відповідь на відзив (вх.. № 17150 від 27.07.2020) в якій спростовує доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, та просить суд заявлений позов задовольнити.

Зокрема позивач зазначає, що правовідносини між ТОВ «Перехрестя Плюс» та Харківською міською радою виникли під час дії Порядку оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженого рішенням 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12. Рішення Харківської міської ради № 1554/19 від 17.04.2019 було прийнято вже після виникнення вищевказаних правовідносин. За таких обставин, на думку позивача, Положення № 1554/19 від 17.04.2019 не може бути застосоване до правовідносин між ТОВ «Перехрестя Плюс» та Харківською міською радою з приводу отримання в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, які виникли 25.02.2015.

Позивач вказує, що рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 1848/15 в частині п. 3.5. додатка 1 до зазначеного рішення є ненормативним актом одноразового застосування, яке вичерпало свою дію фактом його виконання, тоді як Конституційний суд України в своєму Рішенні № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 14 ст. 46, ч. 1, 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» зазначив, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Щодо посилання відповідача на протокол комісії з питань землекористування Харківської міської ради від 09.10.2019, як на підставу для скасування рішення № 1848/15 від 25.02.2015, позивач зазначає, що відповідно до п. 2.9. розпорядження Харківського міського голови від 24.06.2019 № 89 про затверджено положення про постійно діючу комісію з питань землекористування Харківської міської ради, рішення Комісії мають рекомендаційний характер, а не є нормою імперативної дії та не може слугувати підставою для скасування вищевказаного попереднього рішення ненормативної дії Харківської міської ради.

Позивач наполягає що на підставі ст. 120 ЗК України, саме ст. 120 ЗК України, ст. 377 ЦК України, п. 14.1.73 ст. 14 ПК України, а також сучасної сталої практики Великої Палати Верховного Суду, він є землекористувачем щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, а тому для розробки технічної документації щодо поділу земельної ділянки та затвердження такої технічної документації, необхідна наявність його нотаріально посвідченої згоди В даному ж випадку, як зазначає позивач, жодна особа не зверталась до нього з цього приводу і такої згоди він нікому не надавав.

Також позивач зазначає, що на підставі п. п. 49, 51, 61 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМУ № 1051 від 17.10.2012, ст. 24-25 Закону України «Про державний земельний кадастр», п. 4 ч. 13 ст. 79-1, ст. 152 ЗК України належним способом захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача є ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації новоутворених земельних ділянок в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, з одночасним припиненням усіх речових прав (права власності та права постійного користування) та поновлення інформації щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, задля можливості Позивачу реалізувати законне право оренди останньої.

Відповідач надав суду заперечення (вх.. № 17841 від 04.08.2020) в яких спростовує доводи позивача, викладені в позовній заяві та у відповіді на відзив, та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

Зокрема відповідач зазначає, що рішення Харківської міської ради від 25.02.2015, від 19.04.2017 № 985/18 виконано не було на час прийняття «Положення про оренду землі в м. Харкові», затвердженого рішенням Харківської міської ради № 1554/19, а тому до спірних правовідносин щодо укладення договору оренди слід застосовувати Положення про оренду землі в м. Харкові, затверджене рішенням Харківської міської ради № 1554/19, введене в дію з 17.04.2019.

Відповідач зазначає, що в 2019 році позивач звернувся на адресу Харківської міської ради листом щодо укладення договору оренди, при цьому позивач не довів, що з 2015 року відповідачем допущено протиправну бездіяльність відносно зволікань в укладенні договору оренди землі.

Відповідач вказує, що відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме мано загальна площа зазначених будівель становить 19 945, 9 кв. м., а площа земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 становить 46 890 кв. м., при цьому, жодним із оскаржуваних рішень Харківська міська рада не надала жодній особі права користування земельними ділянками, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать на праві власності позивачеві, які утворилися внаслідок її поділу. Таким чином, як зазначає відповідач, земельні ділянки на яких розташовані будівлі та споруди, що належать позивачеві на праві власності, можуть бути отримані позивачем користування у порядку ст. 123 Земельного Кодексу України.

Третя особа – 1 не скористалася своїх правом на подання пояснень в порядку та строк, встановлені ухвалою господарського суду Харківської області від 26.05.2020.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 03.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 31.08.2020.

Протокольною ухвалою господарського суду Харківської області від 31.08.2020 розгляд справи відкладено на 07.09.2020, в порядку, визначеному п. 5 ст. 161 ГПК України надано сторонам можливість надати суду письмові пояснення щодо питань, які мають істотне значення для розгляду даної справи.

Позивач надав суду письмові пояснення (вх..№ 2054 від 07.09.2020) в яких наполягає на тому, що ним було дотримано всіх законодавчих вимог щодо укладання договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, однак не укладання такого договору мало місце через бездіяльність відповідача, та ін.

Відповідач також надав суду письмові пояснення (вх.. № 20558 від 07.09.2020) в яких зазначає про те, що позивачем не доведено факту бездіяльності відповідача щодо укладання договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048; що відповідач не виготовляв та не надавав позивачу на підпис будь-якого проекту договору оренди; що прийняття спірних рішень мало місце в зв`язку з недотриманням позивачем при укладанні договору вимог Положення про оренду землі в м. Харкові від 17.04.2019 № 1554/19, та ін..

На судове засідання 07.09.2020 прибули представники позивача, відповідача та третьої особи – 2.

Представник позивача просить суд заявлений позов задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи – 2 просять суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

Третя особа – 1 на судове засідання свого представника не направила, хоча належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, про причини неприбуття представника суд не повідомила.

Оскільки неявка на судове засідання представника третьої особи - 1 не перешкоджає розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне розглядати справи за його відсутності, за наявними в матеріалах справи документами та матеріалами, як це передбачено ст. 202 ГПК України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив:

Як свідчать матеріали справи, на підставі договорів купівлі-продажу від 25.05.2007 ТОВ «Перехрестя Плюс» придбало у ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко» нерухоме майно, а саме нежитлові будівлі: літ. «Д-2» площею 668,6 кв. м., літ. В-1 площею 119,7 кв. м, літ. Б-2 площею 376,7 кв. м., літ. А-4 площею 10288,0 кв. м., літ. 3-1 площею 4399,3 кв. м, літ. К-1 площею 1544,3 кв. м., літ. Л-1 площею 386,7 кв. м., літ. Р-1 площею 75,8 кв. м., які розташовані за адресою м. Харків, пр. П`ятидесятиріччя (Льва Ландау), 182 (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048).

На час відчуження вищевказаної нерухомості від ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко» до ТОВ «Перехрестя Плюс», земельна ділянка площею 4.6890 га кадастровий номер 6310137500:02:043:0048, на якій розташоване відчужуване майно, знаходилась в користуванні ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко» згідно з договором оренди землі від 23.03.2006 р. за реєстраційним № 640667100020, укладеним між ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко» та Харківською міською радою.

Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.09.2018 (т. 1 а. с. 72) земельна ділянка площею 4.6890 га кадастровий номер 6310137500:02:043:0048 була зареєстрована 27.03.2006 на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 01.10.2005.

Угодою від 14.06.2016 про розірвання договору оренди землі від 23.03.2006 реєстраційний номер 640667100020, укладеною між Харківською міською радою та ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко», вказаний договір оренди землі було розірвано, а земельну ділянку несільськогосподарського призначення землі житлової та громадської забудови (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048 площею 4,689 га) повернуто Орендарем до земель запасу міста. Здійснено реєстрацію припинення права оренди 06.09.2016.

Згідно з п. 3.5. додатку № 1 до Рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 1848/15 від 25.02.2015 «Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів» (далі - Рішення № 1848/15) надано ТОВ «Перехрестя Плюс» в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по проспекту П`ятидесятиріччя СРСР, 182.

Пунктом 2 Додатку до рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 скликання «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань» № 605/17 від 19.04.2017 змінено п п. 3.5 п. З Додатку 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання №1848/15 від 25.02.2015р. і викладено його в новій редакції, а саме, надано ТОВ «Перехрестя Плюс» в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по проспекту П`ятидесятиріччя СРСР, 182 строком до 01.05.2021.

Рішенням Харківської міської ради від 21.02.2018 № 985/18 надано ТОВ «Перехрестя Плюс» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення земельної ділянки площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) із земель територіальної громади м. Харкова для будівництва торговельного центру з гіпермаркетом, підземним паркінгом по просп. Льва Ландау (колишній просп.. П`ятидесятиріччя СРСР), 182; будівництво об`єкту виконати за рахунок часткової реконструкції та знесення нежитлових будівель літ. «А-4», літ. «К-1», літ. Л-1», літ. «И-1», літ. «Р-1», літ. «З-1», літ. «Б-2», літ. «Д-2», літ. «В-1», літ. «Г-3» по просп. Льва Ландау, 182, які належать ТОВ «Перехрестя плюс» на праві приватної власності.

Станом на час прийняття Харківською міською радою відповідних рішень про надання ТОВ «Перехрестя Плюс» в оренду земельної ділянки правовідносини щодо укладання договорів оренди в м. Харкові були врегульовані Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затвердженим рішенням 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12.

Згідно з листом департаменту земельних відносин Харківської міської ради № 1005 від 10.05.2017 наданим на лист ТОВ «Перехрестя Плюс» вх.. № 1863/0/24-17 від 10.05.2017 щодо підготовки договору оренди землі на земельну ділянку 4,6890 га, в якому зазначив, що оформлення права користування земельними ділянками проводиться при наявності документів згідно з переліком вказаним в даному листі.

Як зазначає ТОВ «Перехрестя Плюс», з метою виконання зазначених рішень Харківської міської ради, та незважаючи на обов`язок вчинення відповідних дій саме з боку Орендодавця, воно почало виконувати активні дії, направлені на укладення договору оренди, а саме:

- звернулося до департаменту земельних відносин з метою отримання розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку, яка розташована за адресою: м. Харків, пр. Льва Ландау, 182, кадастровий номер 6310137500:02:043:0048;

- отримало з Департаменту земельних відносин Харківської міської ради розрахунок розміру орендної плати за вищезазначену земельну ділянку від 18.10.2018 та погоджено з боку ТОВ «Перехрестя Плюс» відповідний розрахунок 22.10.2018;

- отримало витяг з Державного земельного кадастру на зазначену земельну ділянку.

- всі необхідні для оформлення договору оренди документи були надані Департаменту земельних відносин Харківської міської ради;

Згідно з листом Департаменту земельних відносин Харківської міської ради від 08.11.2018 № 7653/0/225-18 (т. 1 а. с. 35) останній повідомляє ТОВ «Перехрестя Плюс», що департаментом готується проект договору оренди землі площею 4,6890 га по пр.. Льва Ландау, 182, а також зазначає, що для оформлення права користування необхідно надати до відділу оформлення та реєстрації права користування земельними ділянками Департаменту земельних ділянок Департаменту земельних відносин оригінал витягу НВ – 6306534782018 від 26.09.2018 з Державного земельного кадастру (копія в справі) та надати кольорові фото та візуалізацію об`єкту оренди на земельній ділянці.

ТОВ «Перехрестя Плюс» вказує, що зазначеним листом відповідні документи Департамент земельних відносин Харківської міської ради вимагав надати повторно, оскільки ТОВ «Перехрестя Плюс» їх вже попередньо надавав.

ТОВ «Перехрестя Плюс» зазначає, що витребувані документи ним були надані до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради, і 15.11.2018 представником ТОВ «Перехрестя Плюс» було отримано в цьому департаменті два примірника договору оренди земельної ділянки для підписання збоку орендаря.

Харківська міська рада обставини щодо отримання документів та розроблення Департаментом земельних відносин Харківської міської ради відповідного договору оренди земельної ділянки заперечує.

Листом від 15.11.2018 начальник відділу оформлення землі та нерухомості Стрельцов З.М. повідомляє Директора ТОВ «Перехрестя Плюс» Моденова А.С. про отримання 15.11.2018 в Департаменті земельних відносин Харківської міської ради два примірника договору оренди земельну ділянку площею 4,6890 га по пр.. Льва Ландау, 182 (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048), та просить підписати дані примірники договору та забезпечити подальшу їх передачу до Харківської міської ради на підпис міському голові.

Як зазначає ТОВ «Перехрестя Плюс», вказані примірники договору оренди були підписані директором ТОВ «Перехрестя Плюс» Моденовим А.С. та 23.11.2018 надано Департаменту земельних відносин Харківської міської ради перелік документів, в т.ч. підписані з боку орендаря примірники договору оренди земельної ділянки площею 4,6890 га по пр.. Льва Ландау, 182 (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048), однак Харківська міська рада в особі міського голови вказані примірники договору оренди не підписала та не здійснила їх реєстрацію в передбаченому законом порядку.

Як свідчать матеріали справи, 28.08.2019 ТОВ «Перехрестя Плюс» звернулося до Харківської міської ради з листом № 2808, в якому просило підписати договір оренди, та до якого додало:

- договір оренди землі (об`єкт оренди земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 загальною площею 4,6890 га) підписаний орендарем – ТОВ «Перехрестя Плюс» в особі директора Моденова А.С.;

- рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання № 1848/15 від 25.02.2015 «Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів»;

- рішення 12 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 19.04.2017 № 605/17 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань»;

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців щодо ТОВ «Перехрестя Плюс»;

- статут ТОВ «Перехрестя Плюс» (нова редакція);

- витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 (номер витягу: НВ 6306534782018 від 26.09.2018);

- дві кольорові фотографії земельної ділянки;

- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності;

Зазначену заяву з додатками та підписаним проектом договору оренди землі Харківською міською радою отримано 30.08.2019.

У відповідь, Департамент земельних відносин Харківської міської ради надіслав на адресу ТОВ «Перехрестя Плюс» лист № 7294/0/225-19 від 30.09.2019 в якому зазначив, що питання щодо оформлення договору оренди землі площею 4,6890 га по просп. Льва Ландау, 182 вивчається на предмет відповідності діючому законодавству.

Однак, як свідчать матеріали справи, такий договір між сторонами укладений так і не був.

Як зазначає Харківська міська рада, такий договір не був укладений в зв`язку з недодержанням ТОВ «Перехрестя Плюс» вимог п. 7.2. Положення про оренду землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 1554/19 від 17.04.2019.

Як свідчать матеріали справи, обставини щодо визнання договору оренди укладеним стали підставами для звернення ТОВ «Перехрестя Плюс» до суду з позовом в межах справи № 922/3990/19 яка перебуває на розгляді господарського суду Харківської області.

Разом з тим, як вже зазначалось, з 17.04.2019 в місті Харкові діє Положення про оренду землі, затверджене рішенням Харківської міської ради № 1554/19 «Про затвердження Положення про оренду землі в м. Харкові».

Крім того, зазначеним рішенням Харківської міської ради (п. 4.1. – 4.3.) також доручено виконавчим органам Харківської міської ради:

- проаналізувати стан виконання рішень міської ради про надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Харкова у користування.

- надати постійно діючій комісії з питань землекористування Харківської міської ради матеріали, на основі яких було розроблено рішення міської ради про надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Харкова у користування, які не було виконано, з метою розгляду питання щодо наявності правових підстав для скасування таких рішень.

- з урахуванням висновків постійно діючій комісії з питань землекористування Харківської міської ради підготувати проекти рішень про скасування невиконаних рішень про надання земельних ділянок в оренду для розгляду на сесії міської ради.

Відповідно до п. 7.2. Положення, невиконані рішення Харківської міської ради про надання в оренду земельних ділянок, прийняті до введення в дію цього Положення, підлягають виконанню шляхом укладення договорів оренди землі за типовою формою (що додається) протягом 4 місяців із моменту набрання чинності вказаним Положенням. У разі не укладення договорів оренди землі у строк, вказаний у п. 7.2 Положення, відповідні рішення міської ради підлягають скасуванню.

Відповідно до Положення про постійно діючу комісію з питань землекористування Харківської міської ради, затвердженого розпорядженням Харківського міського голови від 24.06.2019 № 89, Комісія з питань землекористування приймає рішення про наявність правових підстав для розробки проекту рішення міської ради щодо скасування невиконаних рішень про надання земельних ділянок в оренду для розгляду на сесії Харківської міської ради.

Як свідчать матеріали справи, відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 03.10.2019 №1558/19, складеного працівниками Департаменту територіального контролю, встановлено, що земельна ділянка площею 4,6890 га по просп. Льва Ландау, 182 частково огороджена використовується для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ. «А-4», літ. «К-1», літ. Л-1», літ. «И-1», літ. «Р-1», літ. «3-1», літ. «Б-2», літ. «Д-2», літ. «В-1», літ. «Г-3», автостоянки та металевих споруд. Також на земельній ділянці знаходиться нежитлова будівля/споруда, інформація про наявність зареєстрованого права власності або відомості щодо готовності об`єкту до експлуатації відсутні. Конфігурація нежитлових будівель літ. «И-1» та літ. «Б-2», розташованих на земельній ділянці, не відповідає технічному паспорту від 14.10.2014 № 4094/47756263101 та від 14.10.2014 № 4094/47631263101, виготовлених КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» внаслідок влаштування прибудови. Використовуються додаткові земельні ділянки внаслідок огородження та влаштування навісу. Також на земельній ділянці знаходяться металеві будівлі/споруди (інформація про наявність зареєстрованого права власності або відомості щодо готовності об`єктів до експлуатації відсутні).

В подальшому, Комісією з питань землекористування 09.10.2019 прийнято рішення: рекомендувати скасувати рішення Харківської міської ради «Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів» від 25.02.2015 № 1848/15 в частині надання ТОВ «Перехрестя плюс» в оренду земельної ділянки площею 4.6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182.

Згідно з витягом з протоколу № 2 від 09.10.2019 постійно діючої комісії з питань землекористування Харківської міської ради, підставою для прийняття такого рішення стало наступне:

«Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 03.10.2019 №1558/19. складеного працівниками Департаменту територіального контролю, земельна ділянка площею 4,6890 га по просп. Льва Ландау, 182 частково огороджена використовується для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ. «А-4», літ. «К-1», літ. Л-1», літ. «И-1», літ. «Р-1», літ. «3-1», літ. «Б-2», літ. «Д-2», літ. «В-1», літ. «Г-3», автостоянки та металевих споруд.

Також на земельній ділянці знаходиться нежитлова будівля/споруда, інформація про наявність зареєстрованого права власності або відомості щодо готовності об`єкту до експлуатації відсутні. Конфігурація нежитлових будівель літ. «И-1» та літ. «Б-2», розташованих на земельній ділянці, не відповідає технічному паспорту від 14.10.2014 №4094/47756263101 та від 14.10.2014 № 4094/47631263101. виготовлених КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» внаслідок влаштування прибудови. Використовуються додаткові земельні ділянки внаслідок огородження та влаштування навісу. Також на земельній ділянці знаходяться металеві будівлі/споруди (інформація про наявність зареєстрованого права власності або відомості щодо готовності об`єктів до експлуатації відсутні).

Таким чином, виходячи із вищевказаного акту обстеження, встановлені порушення вимог містобудівного законодавства в частині наявності самовільно збудованих об`єктів та земельного законодавства - зайняття додаткової земельної ділянки внаслідок огородження та влаштування навісу. Крім цього, на земельній ділянці знаходиться нежитлова будівля/споруда, яка може належати іншим особам, оскільки право власності на неї не підтверджене належним чином.»

Крім того, як свідчать матеріали справи, КП «Міський торговий ринок» звернулося до Харківського міського голови Кернеса Г.А. з листом від 03.10.2019 в якому просило надати дозвіл на поділ земельної ділянки площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) для будівництва торговельно — сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель, що розташована за адресою: просп. Льва Ландау, 182 (колишній проспект П`ятдесятиріччя СРСР) в м. Харкові. Фінансування робіт із землеустрою (технічні документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок по просп. Льва Ландау, 182 КП «Міський торговий ринок» зобов`язалося забезпечити за рахунок власних коштів згідно з укладеними договорами із розробником документації землеустрою

В подальшому, як свідчать матеріали справи, на 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання було ухвалено рішення «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів» від 16.10.2019 року № 1752/19 (далі за текстом рішення № 1752/19).

Відповідно до п. п 9.1. п. 9 Додатку 1 до Рішення № 1752/19, Харківська міська рада вирішила:

”9. Територіальна громада м. Харкова:

9.1. Надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) площею 4,6890 га із земель територіальної громади м. Харкова для будівництва торговельно — сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182 (колишній проспект П`ятдесятиріччя СРСР)

9.5. Фінансування робіт із землеустрою (технічні документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок по просп. Льва Ландау, 182 (колишній проспект П`ятдесятиріччя СРСР), забезпечити за рахунок коштів КП «Міський торговий ринок» за його згодою, згідно з укладеними договорами із розробником документації землеустрою".

Крім того, на 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання було ухвалено рішення «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань» від 16.10.2019 № 1757/19 (далі за текстом рішення № 1757/19).

Відповідно до п. 2. Додатку до зазначеного рішення, вирішено:

«Підпункт 3.5. пункту 3 додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 «Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів»:

«3.5. Надати ТОВ «Перехрестя Плюс» в оренду земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048 ) за рахунок земель житлової та громадської забудови для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. П`ятдесятиріччя СРСР, 182» скасувати, згідно протоколу засідання постійно діючої комісії з питань землекористування Харківської міської ради від 09.10.019 № 2».

Надалі на 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання було ухвалено рішення «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів» від 27.11.2019 № 1830/19 (далі - рішення № 1830/19).

Відповідно до п. п. 2.1. п. 2 Додатка 4 до зазначеного рішення вирішено:

«Погодити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) площею 4,6890 га із земель територіальної громади м. Харкова на земельні ділянки: ділянка 1 - 2,3029 га, ділянка 2 - площею 2,3244 га, ділянка 3 - площею 0,0143 га, ділянка 4 - площею 0,0474 га для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182 (колишній проспект П`ятидесятиріччя СРСР) »

В подальшому на 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання було ухвалено рішення «Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова» № 1896/19 від 18.12.2019 (далі - Рішення № 1896/19) вирішено:

Відповідно до п. 7 Додатка 1 до зазначеного рішення вирішено:

«КП «Міський торговий ринок»:

7.1. Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки для будівництва торговельно-сервісного комплексу з реконструкцією існуючих будівель по просп. Льва Ландау, 182 (колишній проспект П`ятдесятиріччя СРСР).

7.2. Змінити вид використання земельної ділянки (кадастровий номер 6310137500:02:043:0079) на «для будівництва та обслуговування об`єкту торговельного призначення».

7.3. Надати КП «Міський торговий ринок» в постійне користування земельну ділянку із земель територіальної громади м. Харкова, за рахунок земель житлової та громадської забудови (кадастровий номер 6310137500:02:043:0079) площею 2,3029 га для будівництва та обслуговування об`єкту торговельного призначення по просп. Льва Ландау, 182.

7.4. Встановити строк будівництва об`єкту до 31.12.2021».

Отже, на підставі Рішень № 1752/19, № 1757/19, № 1830/19, № 1896/19 Харківською міською радою було вчинено дії стосовно поділу первісної земельної ділянки (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) площею 4,6890 та реєстрації новостворених земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, внесенню відомостей до Державного реєстру прав на нерухоме майно в частині як права власності, так і права постійного користування спірними об`єктами.

Відповідно до відомостей з Публічної кадастрової карти України, за адресою м. Харків, вул. Льва Ландау, 182 в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 площею 4,6890 га. утворено нові земельні ділянки, а саме:

- земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0076 загальною площею 0,0143 та;

- земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0079 загальною площею 2,3029 га;

- земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0078 загальною площею 0,0474 га;

- земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0077 загальною площею 2,3244 га.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.01.2020, зареєстровано речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:043:0079 площею 2,3029 га, що фактично є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, та знаходиться в межах її конфігурації.

Як зазначає ТОВ «Перехрестя Плюс» при зверненні до суду з позовом у даній справі, при прийнятті спірних рішень № 1752/19, № 1757/19, № 1830/19, № 1896/19 Харківська міська рада порушила ст. ст. 19, 144 Конституції України, ст. 26, 59, 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», висновків, викладених в Рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009, а також з порушила права ТОВ «Перехрестя плюс» на оренду земельної ділянки по пр. Льва Ландау, 182 в м. Харкові площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048).

Харківська міська рада зазначає що прийняття рішень № 1752/19, № 1757/19, № 1830/19, № 1896/19 мало місце в зв`язку з невиконанням ТОВ «Перехрестя плюс» вимог Положення про оренду землі, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 1554/19 «Про затвердження Положення про оренду землі в м. Харкові» щодо укладання договору оренди за формою передбаченою цим Положенням в чотирьохмісячний строк, а також в зв`язку з порушенням ТОВ «Перехрестя плюс» вимог земельного законодавства щодо експлуатації земельної ділянки по пр. Льва Ландау, 182 в м. Харкові площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048), і зазначені порушення були зафіксовані рішенням Комісії з питань землекористування від 09.10.2019.

Обставини щодо визнання незаконними та скасування спірних рішень Харківської міської ради № 1752/19, № 1757/19, № 1830/19, № 1896/19, скасування реєстрації всіх речових прав та їх обтяжень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на новостворені земельні ділянки з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076, 6310137500:02:043:0079, 6310137500:02:043:0078, 6310137500:02:043:0077, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га, скасування державної реєстрації вказаних новостворених земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, та поновлення запису в Поземельній книзі шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га. стали підставами для звернення позивача до суду з позовом по даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію відносинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з врегулювання земельних відносин.

Згідно з ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Аналіз наведених положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавець закріпив право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов`язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб`єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну чи скасування.

Водночас у статті 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

Цей принцип знайшов своє відображення й у статті 74 зазначеного Закону, згідно з якою органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.

Конституційний суд України в своєму Рішенні № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 14 ст. 46, ч. 1, 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначив, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України. При цьому, в даному рішенні Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи їх припинення.

Аналогічна правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду України від 04.06.2013 у справі № 21-64а13, від 25.05.2016 у справі №21-5459а15, та у постанові Великої Палати Верховного суду від 20.09.2018 у справі № 521/17710/15-а.

Системний аналіз наведених положень свідчить про можливість скасування органом місцевого самоврядування власного рішення, у той же час, реалізація зазначених повноважень можлива у разі дотримання сукупності умов, зокрема:

- відсутність факту виконання рішення, що скасовується;

- відсутність факту виникнення правовідносин, пов`язаних з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів або ж відсутність заперечень суб`єктів правовідносин щодо їх зміни чи припинення у разі виникнення таких правовідносин.

Вказана позиція також викладена в постанові Великої Палати Верховного суду від 20.09.2018 у справі № 521/17710/15-а.

Однак, в даному випадку рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 в частині п. 3.5. додатка 1 до зазначеного рішення є ненормативним актом одноразового застосування, яке вичерпало свою дію фактом його виконання, оскільки ТОВ «Перехрестя плюс» вчинило дії, направлені на укладення договору оренди, а саме, було отримано та погоджено розрахунок орендної плати за земельну ділянку, отримано витяг з ДЗК, виготовлено необхідні фото місцевості, направлено на підпис орендодавця проект договору оренди з всіма необхідними для укладання договору документами, тощо, а тому це рішення не може бути в подальшому скасоване органом місцевого самоврядування.

Таким чином, ТОВ «Перехрестя плюс» реалізовувало своє право на отримання земельної ділянки в оренду на підставі рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 в частині п. 3.5. додатка 1, в результаті чого між Харківською міською радою, як органом місцевого самоврядування, та ТОВ «Перехрестя плюс» виникли певні правовідносини, пов`язані з реалізацією суб`єктивного права ТОВ «Перехрестя плюс» на отримання в оренду земельної ділянки за адресою: м. Харків, вул. Льва Ландау, 182 (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048 ).

З огляду на вказані вище норми діючого законодавства та рішення Конституційного суду України, Харківська міська рада не мала повноважень та законних підстав на скасування ненормативного акту одноразового застосування, а саме п. 3.5. додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15, а отже п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 за № 1757/19 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань» підлягає визнанню незаконним та скасуванню за поданою позивачем позовною заявою.

Крім того, з огляду на незаконність та скасування згідно з даним судовим рішенням п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 за № 1757/19 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань», також є такими, що не відповідають вказаним положенням Закону та порушують права ТОВ «Перехрестя плюс» на оренду земельної ділянки згідно з п. 3.5. додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 є інші оскаржувані ТОВ «Перехрестя плюс» рішення Харківської міської ради, а саме, п. п. 9.1 п. 9 додатка № 1 рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1752/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань", п. п. 2.1 п. 2 додатку № 4 рішення 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.11.2019 № 1830/19 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів", п. п. 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 п. 7 додатка № 1 до рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 № 1896/19 "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова", прийняття яких стало можливим виключно в зв`язку з прийняттям п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 за № 1757/19 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань».

При цьому, суд вважає безпідставними посилання Харківської міської ради на те, що прийняття рішень № 1752/19, № 1757/19, № 1830/19, № 1896/19 мало місце в зв`язку з невиконанням ТОВ «Перехрестя плюс» вимог Положення про оренду землі, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 1554/19 «Про затвердження Положення про оренду землі в м. Харкові» щодо укладання договору оренди за формою передбаченою цим Положенням в чотирьохмісячний строк, а також в зв`язку з порушенням ТОВ «Перехрестя плюс» вимог земельного законодавства щодо експлуатації земельної ділянки по пр. Льва Ландау, 182 в м. Харкові площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048), і зазначені порушення були зафіксовані рішенням Комісії з питань землекористування від 09.10.2019.

Як свідчать матеріали справи, з 17.04.2019 в місті Харкові діє Положення про оренду землі в м. Харкові, затверджене рішенням Харківської міської ради № 1554/19

Цим же рішенням Харківської міської ради виконавчим органам Харківської міської ради доручено:

- проаналізувати стан виконання рішень міської ради про надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Харкова у користування.

- надати постійно діючій комісії з питань землекористування Харківської міської ради матеріали, на основі яких було розроблено рішення міської ради про надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Харкова у користування, які не було виконано, з метою розгляду питання щодо наявності правових підстав для скасування таких рішень.

- з урахуванням висновків постійно діючій комісії з питань землекористування Харківської міської ради підготувати проекти рішень про скасування невиконаних рішень про надання земельних ділянок в оренду для розгляду на сесії міської ради.

Як свідчать матеріали справи розпорядженням Харківського міського голови № 89 від 24.06.2019 затверджено Положення про постійно діючу комісію з питань землекористування Харківської міської ради.

Згідно з п. 3.3. зазначеного Положення, 3.3. комісія розглядає матеріали, на основі яких було розроблено рішення Харківської міської ради про надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м. Харкова у користування, та матеріали щодо виконання цих рішень з метою розгляду питання щодо наявності правових підстав для скасування невиконаних рішень.

Пунктом 2.9. зазначеного Положення передбачено, що рішення комісії мають рекомендаційний характер.

Як свідчить спірний п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 за № 1757/19 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань», згідно з ним було скасовано підпункт 3.5. пункту 3 додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 «Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів» згідно протоколу засідання постійно діючої комісії з питань землекористування Харківської міської ради від 09.10.019 № 2, тобто на підставі документа, який має рекомендаційний характер.

До того ж, як свідчить витяг з протоколу № 2 від 09.10.2019 засідання постійно діючої комісії з питань землекористування Харківської міської ради, в ньому лише констатовано факт не укладання договору оренди землі між Харківською міською радою та ТОВ «Перехрестя плюс» без зазначення причин не укладання такого договору та вжитих сторонами заходів з цією метою (тобто ці обставини взагалі не досліджувалися комісією), а також вказано про певні порушення земельного законодавства зафіксовані в акті обстеження земельної ділянки від 03.10.2019 без конкретизації та встановлення осіб (в т.ч. ТОВ «Перехрестя плюс») причетних до виявлених порушень, та з цих підстав надано рекомендацію про скасування п. 3.5. додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 про надання ТОВ «Перехрестя плюс» в оренду земельної ділянки.

Таким чином, витяг з протоколу № 2 від 09.10.2019 засідання постійно діючої комісії з питань землекористування Харківської міської ради не містить істотних обставин, за наявності яких можливий перегляд питання щодо надання ТОВ «Перехрестя плюс» в оренду земельної ділянки на підставі п. 3.5. додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15.

Зазначене також не було враховано Харківською міською радою при прийнятті спірного п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 за № 1757/19 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань».

Крім того, Харківською міською радою при прийнятті зазначеного рішення також не було враховано факт наявності на земельній ділянці по пр. Льва Ландау, 182 в м. Харкові площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) належних ТОВ «Перехрестя плюс» нежитлових будівель, загальна площа яких становить 19945,9 кв. м.. що становить більше 40% площі земельної ділянки.

Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час набуття ТОВ "Перехрестя Плюс" права власності на нежитлові приміщення), при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди. При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти.

Водночас, за змістом ст. 125 зазначеного Кодексу право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Отже, виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для автоматичного виникнення права оренди (користування) земельної ділянки, на якій вони розміщені. Право оренди (користування) земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору (тощо) з моменту державної реєстрації цього права.

Таким чином, вищенаведені норми станом на момент купівлі-продажу нежитлових будівель ТОВ "Перехрестя Плюс" свідчили про те, що Позивач може набути право оренди на частину земельної ділянки, на якій розмішені об`єкти нерухомого майна, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Однак, в зв`язку зі скасуванням підпункт 3.5. пункту 3 додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 «Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів» на підставі п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 за № 1757/19 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань» ТОВ "Перехрестя Плюс" фактично позбавлено права оренди на частину земельної ділянки, на якій розмішені об`єкти нерухомого майна, та частину ділянки, яка необхідна для їх обслуговування, яке було раніше надано ТОВ "Перехрестя Плюс" підпунктом 3.5. пункту 3 додатка 1 до рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 «Про надання земельних ділянок для будівництва об`єктів».

Щодо посилання Харківської міської ради на недотримання ТОВ «Перехрестя плюс» вимог Положення про оренду землі, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 17.04.2019 № 1554/19 «Про затвердження Положення про оренду землі в м. Харкові» щодо укладання договору оренди за формою передбаченою цим Положенням в чотирьохмісячний строк, суд зазначає наступне.

Дійсно, як вже зазначалося вище, вже після прийняття рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 в частині п. 3.5. додатка 1 про надання ТОВ «Перехрестя Плюс» земельної ділянки в оренду, рішенням Харківської міської ради від 17.04.2019 р. № 1554/19 затверджено Положення про оренду землі в м. Харкові

Пунктом 7.2. Положення передбачено, що невиконані рішення Харківської міської ради про надання в оренду земельних ділянок, поновлення договорів, прийняті до введення в дію цього Положення, підлягають виконанню шляхом укладення договорів оренди землі за типовою формою (що додається) протягом 4 місяців із моменту набрання чинності вказаним Положенням.

Однак, як вже було зазначено вище, рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 в частині п. 3.5. додатка 1 до зазначеного рішення є ненормативним актом одноразового застосування, яке вичерпало свою дію фактом його виконання, оскільки ТОВ «Перехрестя плюс» вчинило дії, направлені на укладення договору оренди, а тому це рішення не може бути в подальшому скасоване органом місцевого самоврядування.

До того ж, як свідчать матеріали справи, на час прийняття рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 в частині п. 3.5. додатка 1 щодо надання ТОВ «Перехрестя плюс» в оренду земельної ділянки, в м. Харкові діяв Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, затверджений рішенням 10 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 28.09.2011 № 437/11.

Пунктом 2.1. зазначеного Порядку передбачено, що зазначений Порядок визначає єдині умови оформлення договорів оренди землі у м. Харкові, розроблений з метою удосконалення порядку оформлення договорів оренди землі з урахуванням змін діючого законодавства та збільшення надходжень до бюджетів від орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких виступає Харківська міська рада.

Згідно з п. 3 Порядку, забезпечення оформлення договорів оренди землі, додаткових угод до них, угод про розірвання договорів оренди землі та актів приймання-передачі земельних ділянок покладається на управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради (надалі - управління земельних відносин).

Відповідно до п. 5 Порядку, підготовка договору оренди землі проводиться управлінням земельних відносин протягом трьох місяців з дня прийняття рішення міською радою або дня проведення конкурсу (аукціону) щодо набуття права оренди землі, при наявності сформованого пакету документів - кадастрової справи (Додаток № 3), що зберігається в архіві управління Держкомзему у місті Харків. Після прийняття відповідного рішення про надання в оренду земельної ділянки, суб`єкт, якому надається в оренду земельна ділянка, повинен не пізніше ніж у 30-денний термін звернутись до управління земельних відносин стосовно укладання договору оренди землі.

Згідно з додатком № 3 до зазначеного Порядку, оформлення договору оренди землі з юридичними або фізичними особами проводиться при наявності наступних документів:

1. Рішення Харківської міської ради про надання в оренду та поновлення права оренди земельної ділянки (у випадку продажу права оренди на конкурентних засадах (аукціон) - договір купівлі-продажу права оренди земельної ділянки);

2. Проекту відведення земельної ділянки або технічної документації, погоджені відповідно до чинного законодавства;

3. Акту встановлення меж земельної ділянки на місцевості;

4. Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 26.09.2018 (т. 1 а. с. 72) земельна ділянка площею 4.6890 га кадастровий номер 6310137500:02:043:0048 була зареєстрована 27.03.2006 на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 01.10.2005. В зв`язку з державною реєстрацією зазначеної земельної ділянки та використанням її попереднім власником ПрАТ «Концерн АВЕК та Ко» на підставі договору оренди, щодо неї в Поземельній книзі (кадастровій справі) на цю земельну ділянку має бути Акт встановлення меж земельної ділянки на місцевості.

Як вже зазначалось вище, з метою реалізації права на оренду земельної ділянки та укладання відповідного договору ТОВ «Перехрестя Плюс» зокрема отримало та погодило розрахунок орендної плати, отримало витяг з ДЗК, виготовило необхідні фото місцевості, неодноразово зверталося до Департаменту земельних відносин Харківської міської ради з підстав виготовлення проекту договору оренди (про що зокрема свідчать листи-відповіді Департаменту земельних відносин Харківської міської ради з цього приводу), а після втрати чинності Порядку направило на адресу Харківської міської ради підписаний зі свого боку проект договору оренди та надало необхідний пакет документів з цього приводу, а в подальшому і звернулося до суду з підстав визнання укладеним відповідного договору, та ін.

Таким чином, ТОВ «Перехрестя Плюс» власними діями виявляв активну поведінку, направлену на укладення договору оренди земельної ділянки. Зазначені обставини, як свідчать матеріали справи, Харківській міській раді були відомі.

В силу п. 3 Порядку, забезпечення оформлення договорів оренди землі покладається на управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради.

Матеріали справи містять докази наявності затвердженого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок земельної ділянки по пр. Льва Ландау, 182 в м. Харкові площею 4,6890 га (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048), та наявності у ТОВ «Перехрестя Плюс» інших документів, необхідних для укладання відповідного договору оренди (що також не заперечується Харківською міською радою в процесі розгляду даної справи).

Листом від 08.11.2018 № 7653/0/225-18 Департамент земельних відносин харківської міської ради повідомив ТОВ «Перехрестя плюс» про те, що проект такого договору оренди департаментом готується.

Суд також зазначає, що в силу ст. 144 Конституції України, Рішення 39 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.02.2015 № 1848/15 в частині п. 3.5. додатка 1 про надання ТОВ «Перехрестя Плюс» земельної ділянки в оренду є обов`язковим до виконання не тільки для ТОВ «Перехрестя Плюс», а і Харківської міської ради та її Департаментів, відповідальних за оформлення та укладання відповідних договорів оренди.

Таким чином, з метою виконання зазначеного рішення Харківська міська рада в особі відповідного департаменту не була позбавлена можливості вжити відповідних заходів щодо оформлення відповідного договору, в т.ч. з цією метою витребувати у ТОВ «Перехрестя плюс» відповідні документи, або ініціювати відповідне питання про укладання договору в судовому порядку.

Суд також констатує, що матеріали даної справи не містять та Харківською міською радою не надано будь-яких належних та допустимих доказів неможливості оформлення відповідним Департаментом договору оренди земельної ділянки до прийняття спірного п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 за № 1757/19 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань».

З урахуванням викладеного, суд визнає безпідставними доводи Харківської міської ради про наявність в неї правових підстав для прийняття п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 за № 1757/19 «Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань», та прийнятих в подальшому п. п. 9.1 п. 9 додатка № 1 рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1752/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань", п. п. 2.1 п. 2 додатку № 4 рішення 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.11.2019 № 1830/19 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів", п. п. 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 п. 7 додатка № 1 до рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 № 1896/19 "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова".

Щодо позовних вимог ТОВ «Перехрестя Плюс» про поновлення в Державному земельному кадастрі реєстрації первісної земельної ділянки та поновлення запису в Поземельній книзі.

Відповідно до частин 1-2 статті 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Відповідно до частини 4 статті 79-1 ЗК України, земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до ст. 125 ЗК України, Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 ЗК України Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до п. п. 1, 9 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційна дія - державна реєстрація прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, скасування державної реєстрації прав, а також інші дії, що здійснюються в Державному реєстрі прав, крім надання інформації з Державного реєстру прав.

Як вже зазначалось на підставі рішень № 1752/19, № 1757/19, № 1830/19, № 1896/19 Харківською міською радою було вчинено дії стосовно поділу первісної земельної ділянки (кадастровий номер 6310137500:02:043:0048) площею 4,6890 та реєстрації новостворених земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, внесенню відомостей до Державного реєстру прав на нерухоме майно в частині як права власності, так і права постійного користування спірними об`єктами.

Відповідно до відомостей з Публічної кадастрової карти України, за адресою м. Харків, вул. Льва Ландау, 182 в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 площею 4,6890 га. утворено нові земельні ділянки, а саме:

- земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0076 загальною площею 0,0143 та;

- земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0079 загальною площею 2,3029 га;

- земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0078 загальною площею 0,0474 га;

- земельна ділянка з кадастровим номером 6310137500:02:043:0077 загальною площею 2,3244 га.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.01.2020, зареєстровано речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 6310137500:02:043:0079 площею 2,3029 га, що фактично є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, та знаходиться в межах її конфігурації.

Вказані рішення Харківської міської ради підлягають скасуванню згідно з даним судовим рішенням як незаконні, відповідно правові підстави для державної реєстрації вказаних вище земельних ділянок також відсутні.

Частиною 6 статті 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Відповідно до частин 7, 9 статті 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр" скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці, а інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

Відповідно до п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок) відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Відповідно до п. 49 Порядку, поземельна книга ведеться за формою згідно з додатком 8 під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об`єднання, а також відновлення їх меж) відповідно до пунктів 107-137 Порядку.

Номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки.

Відповідно до п. 51 Порядку, внесення відомостей до Поземельної книги в електронній (цифровій) формі є внесенням відомостей до Державного земельного кадастру.

Відповідно до п. 61 Порядку, скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги.

Відповідно до ст. 5 ГПК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до пункту б) частини 3 статті 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Згідно з п. 13-14 ст. 79-1 ЗК України, Земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі:

поділу або об`єднання земельних ділянок;

скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації;

якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Відповідно до п. 2 ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Яке вже зазначалось згідно з даним судовим рішенням підлягають скасуванню рішення Харківської міської ради № 1752/19, № 1757/19, № 1830/19, № 1896/19, на підстав яких останньою було вчинено дії стосовно поділу первісної земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048 площею 4,6890 та реєстрації в Державному земельному кадастрі новостворених земельних ділянок з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076 загальною площею 0,0143, з кадастровим номером 6310137500:02:043:0079 загальною площею 2,3029 га, кадастровим номером 6310137500:02:043:0078 загальною площею 0,0474 га, з кадастровим номером 6310137500:02:043:0077 загальною площею 2,3244 га., та внесено відомості до Державного реєстру прав на нерухоме майно в частині як права власності, так і права постійного користування цими земельними ділянками.

В зв`язку з скасуванням зазначених рішень також є наявними підстави для задоволення позову ТОВ «Перехрестя Плюс» щодо скасування державної реєстрації всіх вище перерахованих новоутворених земельних ділянок в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, з одночасним припиненням усіх речових прав (права власності та права постійного користування) та поновлення інформації щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048.

Суд також зазначає, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод.

У справі "Руїз Торіха проти Іспанії" ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.

З урахуванням вимог ст. 123, 126, 129 ГПК України, за результатами розгляду справи з Харківської міської ради на користь ТОВ «Перехрестя Плюс» також підлягають стягненню 14714 грн. судового збору.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати п. 2 додатку до рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1757/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань";

Визнати незаконним та скасувати п. п. 9.1 п. 9 додатка № 1 рішення 30 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 16.10.2019 № 1752/19 "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради з містобудівних питань";

Визнати незаконним та скасувати п. п. 2.1 п. 2 додатку № 4 рішення 31 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.11.2019 № 1830/19 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів";

Визнати незаконним та скасувати п. п. 7.1, 7.2, 7.3, 7.4 п. 7 додатка № 1 до рішення 32 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 18.12.2019 № 1896/19 "Про надання земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування об`єктів, надання згоди на прийняття земельних ділянок у власність територіальної громади м. Харкова";

Скасувати реєстрацію усіх речових прав та їх обтяжень у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на новостворені земельні ділянки з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076, 6310137500:02:043:0079, 6310137500:02:043:0078, 6310137500:02:043:0077, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га;

Скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 6310137500:02:043:0076, 6310137500:02:043:0079, 6310137500:02:043:0078, 6310137500:02:043:0077, які виникли внаслідок скасування та поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га в Державному земельному кадастрі;

Поновити запис в Поземельній книзі шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку 6310137500:02:043:0048, площею 4,6890 га.

Стягнути з Харківської міської ради (адреса: 61003? м. Харків, майдан Конституції, буд. 7; код ЄДРПОУ: 04059243) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Перехрестя Плюс" (адреса: 61002, м. Харків, вул. Сумська, буд. 70; код ЄДРПОУ: 34755139) 14714 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складено "17" вересня 2020 р.

Суддя О.І. Байбак