Рішення № 91572075, 07.09.2020, П'ятихатський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
190/560/20
Номер документу
91572075
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 190/560/20

Провадження №2/190/355/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року м.П"ятихатки

П`ятихатський районний суд Дніпропетровської області

в складі головуючого судді Фирси Ю.В.,

за участю секретаря Гук С.Р.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника третьої особи Сарми Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. П`ятихатки цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 , П`ятихатської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, треті особи ОСОБА_4 , Лихівська селищна рада П`ятихатського району Дніпропетровської області про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 , П`ятихатської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішенням П`ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 17.07.2013 року за нею було визнано право на земельну частку (пай), площею 6,55 в умовних кадастрових гектарах, в порядку спадкування, яка розташована на території Лихівської селищної ради П`ятихатського району Дніпропетровської області. На виконання рішення суду Лихівською селищною радою було винесено рішення № 1040-44/У11 від 02.11.2019 року, яким їй як власнику земельної частки (паю) виділено 6,6344 га ріллі (пай № 1 поля кадастровий номер 1224555600:01:002:0295) для введення товарного сільськогосподарського виробництва із земель, що належали колишньому КСП ім. Суворова.

03.12.2019 року рішенням Лихівської селищної ради № 1293-43/У11 надано згоду на поділ земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 1224555600:01:002:0295) площею 20,1944га на три земельні ділянки площею 6,6344 га, площею 6,7800 га, 6,7800 га та надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земльної ділянки. На замовлення Лихівської селищної ради землевпорядною організацією була розроблена технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки кадастровий номер 1224555600:01:002:0295. Виготовлені проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та технічна документація 15.01.2020 року були подані Лихівською селищною радою до державного кадастрового реєстратора відділу у П`ятихатському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, однак рішенням державного кадастрового реєстратора № РВ-1201423892020, № РВ-1201423902020, № РВ-1201423922020 від 21.01.2020 року у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру щодо наведених земельних ділянок було відмовлено у зв`язку з зареєстрованими договорами оренди вказаної земельної ділянки між П`ятихатської РДА та ОСОБА_3 та відсутністю згоди користувача ділянок.

29.01.2020 року вона та інші власники земельних ділянок звернулися до ФОП ОСОБА_3 з письмовою заявою з проханням надати згоду на поділ земельних ділянок з кадастровими номерами 1224555600:01:002:0295 та 1224555600:01:002:0296 або провести розірвання договорів оренди на вказані земельні ділянки, однак відповіді так і не отримали. Голова П`ятихатської районної державної адміністрації розірвати договори оренди з ОСОБА_3 в односторонньому порядку відмовляється, посилаючись на те, що 01.01.2019 року їх повноваження щодо розпорядження землями, які належали колишнім КСП перейшли відповідним сільським, селищним, міським радам, а Лихівська селищна рада відмовляється розірвати договори оренди, посилаючись на те, що вони не є стороною договору.

У зв`язку з вищевикладеним, просить розірвати договір оренди землі від 24 жовтня 2018 року, укладений між П`ятихатською районною державною адімністрацією Дніпропетровської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер 1224555600:01:002:0295 площею 20,1944 га із земель невитребуваних паїв для ведення товарногго сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лихівської селищної ради П`ятихатського району Дніпропетровської області.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, інформація про виклик у справі відповідача розміщувалася судом на його офіційній сторінці веб-порталу судової влади України, причину неявки до суду не повідомив/а.с.218/.

Відповідач П`ятихатська районна державна адміністрація Дніпропетрвоської області в судове засідання свого представника не направили, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином, надали до суду клопотання з проханням справу розглядати за відсутності їх представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі/а.с.106/.

Третя особа Лихівська селищна рада П`ятихатського району Дніпропетровської області свого представника в судове засідання не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали до суду клопотання з проханням справу розглядати за відсутності їх представника, проти розірвання договору оренди не заперечують/а.с.216/.

Представник третьої особи ОСОБА_4 - ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити, посилаючись на те, що ОСОБА_4 рішенням Лихівської селищної ради П`ятихатського району Дніпропетровської області виділена земельна частка (пай) в натурі площею 7,7800 га ріллі (пай№ 3 кадастровий номер 1224555600:01:002:0295), проте реалізвати своє право на отримання земельної ділянки у власність та оформити на неї державний акт не має можливості, через те, що кадастровий номер присвоєний орендованій земельній ділянці із земель невитребуваних паїв.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Рішенням П`ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 17 липня 2013 року за ОСОБА_2 визнано право на земельну частку (пай), загальним розміром 6,55 в умовних кадастрових гектарах, розташованої на території Лихівської селищної ради П`ятихатського району Дніпропетровської області із земель невитребуваних паїв в порядку спадкування за законом /а.с.9-10/.

30 серпня 2019 року рішенням Лихівської селищної ради № 938-42 надано дозвіл громадянам зі списком на розроблення проекту землеустрою щодо органзації території земельних часток (паїв) із земель комунальної власності на території Лихівської селищної об`єднаної територіальної громади кадастровий номер земельної ділянки 1224555600:01:002:0295 та 1224555600:01:002:0296/а.с.12/ та 30 вересня 2019 року рішенням Лихівської селищної ради внесені зміни до вищевказаного рішення, згідно якого в додатку до рішення «Список громадян, які мають право земельну частку (пай) колишнього КСП ім. Суворова» внесено позивача ОСОБА_2 /а.с.13-14/.

30 вересня 2019 року рішенням Лихівської селищної ради позивачу ОСОБА_2 погоджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) на території Лихівської селищної ради (кадастрові номери 1224555600:01:002:0295 та 1224555600:01:002:0296) із земель реформованого КСП ім. Суворова та 02 листопада 2019 року позивачу виділено земельну частку (пай) в натурі на місцевості 6,6344 га ріллі (пай № 1 поля кадастровий номер 1224555600:01:002:0295) для введення товарного сільськогосподарського виробництва, про що свідчать копії рішень Лихівської селищної ради № 1025-43/ VII від 30.09.2019 року та 1040-44/ VII від 02.11.2019 року/а.с.11, 15/.

03.12.2019 року рішенням Лихівської селищної ради № 1293-43/У11 надано згоду на поділ земельної ділянки комунальної власності (кадастровий номер 1224555600:01:002:0295) площею 20,1944га на три земельні ділянки площею 6,6344 га, площею 6,7800 га, 6,7800 га та надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земльної ділянки/а.с.16/, на підставі чого було виготовлено технічну документацію щодо поділу та об`єднання земельних ділянок/а.с.17-20/.

Рішеннями державного кадастрового реєстратора відділу у П`ятихатському районі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області № РВ-1201423892020, № РВ-1201423902020, № РВ-1201423922020 від 21.01.2020 року у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок 1224555600:01:002:0295 та 1224555600:01:002:0296 було відмовлено у зв`язку з зареєстрованими договорами оренди вказаної земельної ділянки між П`ятихатською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та ОСОБА_3 та відсутністю згоди користувача ділянок /а.с. 21-23/.

24.10.2018 року між фізичною особою підприємцем ОСОБА_3 та П`ятихатською районної державною адміністрацією укладено договір оренди земельної ділянки площею 20,1944 га ріллі, кадастровий номер 1224555600:01:002:0295 із земель невитребуваних паїв для ведення товарногго сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лихівської селищної ради П`ятихатського району Дніпропетровської області, про що свідчить копія договору оренди/а.с. 35-42/.

Згідно ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер земельної ділянки є індивідуальною, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Відповідно до п. 6 ст. 16 цього Закону кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Положеннями п. 6 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є окрім іншого знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Згідно ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як о`бєкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно п. 29 постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 року «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» у разі поділу чи об`єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер.

За положеннями статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» №899-ІV від 05.06.2003 року (надалі - Закон №899) Нерозподілені земельні ділянки, невитребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до дня державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участі у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або шляхом вручення відповідного повідомлення особисто, якщо відоме їх місцезнаходження. З моменту державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку договір оренди припиняється, а державна реєстрація припинення права оренди проводиться одночасно з державною реєстрацією права власності.

На підставі норм ст. 1 вищевказаного Закону № 899 право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку, при чому документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) (ст.2 Закону №899).

Стаття 3 Закону №899 передбачає, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації. Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку(пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку(пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської,селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості). Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою

Положення ст. 5 Закону №899 передбачають, що сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості): розглядають заяви власників земельних часток (паїв) щодо виділення їм в натурі (на місцевості) земельних ділянок і видачі документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку; приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); уточняють списки осіб, які мають право на земельну частку (пай); розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), в порядку, визначеному цим Законом; при чому сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

В судовому розгляді встановлено, що позивач як власник земельної частки (паю) не може отримати виділену їй земельну ділянку у власність з визначенням меж в натурі та оформленням державного акту на неї саме через ті обставини, що остання перебуває у складі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель невитребуваних паїв, що передана в оренду ФОП ОСОБА_3 , яка в свою чергу має індивідуальний кадастровий номер, що унеможливлює виділення узгодженої земельної ділянки позивачеві та отримання державного акту на землю.

Згідно з ст. 10 Закону України «Про оренду землі» передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю земельну ділянку.

За ч.ч.2-4 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» №161-ХІV від 06.10.1998 року договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Положення до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» передбачають, що договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою.

Пунктом. 32 спірного договору оренди землі передбачено, що розірвання договру оренди в односторонньому порядку допускається у разі витребування земельної ділянки власником земельної частки (паю).

29.01.2020 року позивачем ОСОБА_2 на адресу відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 направлявся лист з проханням надати дозвіл на поділ земельної ділянки площею 20,1944 га ріллі (кадастровий номер 1224555600:01:002:0295) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель невитребуваних паїв, що належали колишньому КСП ім. Суворова/а.с.24-25/.

В судовому розгляді встановлено, що на час розгляду справи відповідач - ФОП ОСОБА_3 на підставі вищевказаного договору оренди володіє та користується зазначеною земельною ділянкою, будь-якої угоди про припинення вищевказаного договору оренди між сторонами не укладено, а даний договір не є припиненим або розірваним.

Відповідно до положень ст. 34 Закону №899 у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов`язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

З урахуванням вищевикладеного, оцінюючи досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку щодо можливості задоволення позовних вимог, оскільки земельна ділянка із земель невитребуваних паїв передана фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 в оренду до витребування власником земельної частки (паю), прийнято відповідне рішення про виділення ОСОБА_2 як власнику земельної ділянки в натурі, проте позивач не може фактично отримати земельну ділянку у власність та оформити на неї державний акт через те, що кадастровий номер присвоєний орендованій земельній ділянці з земель невитребуваних паїв, відносно якої відповідачами укладено договір оренди, а відповідач як орендар не бажає жодним чином вирішити питання щодо забезпечення позивача земельною ділянкою, на що позивач має право, а іншої можливості окрім розірвання договору оренди цих земель для забезпечення своїх як власника паю прав на отримання земельної ділянки позивач немає, суд вважає за можливе розірвати укладений між відповідачами по справі договір оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель невитребуваних паїв, що знаходиться на території Лихівської селищної ради П`ятихатського району Дніпропетровської області.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд приймає до уваги позицію позивача про відсутність будь-яких вимог до відповідачів відносно судових витрат по справі, в т.ч. в разі задоволення позову, у зв`язку з чим витрати, понесені позивачем, з відповідачів на його користь не стягуються.

Керуючись ст.ст.128,141,263-265 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_2 до фізичної особи підприємця ОСОБА_3 , П`ятихатської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, треті особи ОСОБА_4 , Лихівська селищна ради П`ятихатського району Дніпропетровської області про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання - задовольнити.

Розірвати договір оренди землі від 24 жовтня 2018 року, укладений між П`ятихатською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер 1224555600:01:002:0295, площею 20,1944 га із земель невитребуваних паїв для введення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лихівської селищної ради П`ятихатського району Дніпропетровської області.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. У випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 16 вересня 2020 року.

Головуючий суддя Ю.В. Фирса