
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 вересня 2020 р. № 520/8809/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом та просить зобов`язати Головне управління ДМС України в Харківській області вчинити певні дії, щодо виправлення помилки у посвідці на постійне місце проживання в Україні, а саме, у графі прізвище " ОСОБА_1 " виправити на прізвище " ОСОБА_1 ".
В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначила, що у квітні 2020 року нею подано звернення до Головного управління державної міграційної служби України в Харківській області про виправлення помилки у посвідці на постійне місце проживання в Україні, за результатами розгляду якого відмовлено у виправленні помилки. Зауважила, що посадові особами ДМС України Головного управління державної міграційної служби України під час розгляду не взяли до уваги паспорт позивачки, де зазначено справжнє прізвище « ОСОБА_1 », та інші документи, які були надані.
Ухвалою суду від 15.07.2020 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Відповідач у відзиві просив відмовити в задоволенні адміністративного позову у повному обсязі, зазначив, що Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області ніяким чином не порушувало права позивачки, свободи або законні інтереси, будь-яких помилок при наданні дозволу на імміграцію позивачці та документуванні її посвідкою на постійне проживання не допускало.
Дослідивши матеріали позову та відзиву, суд встановив наступні обставини.
02.08.2019 року позивачка звернулася до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з заявою про надання їй дозволу на імміграцію в зв`язку з тим, що її син - ОСОБА_3 є громадянином України. У зазначеній заяві, яка підписана позивачкою власноруч, її прізвище зазначено як « ОСОБА_1 » (а.с.25-26). До заяви додано: копію паспорта громадянки Грузії НОМЕР_1 (а.с. 6-7); нотаріально посвідчений переклад з грузинської та англійської мов на українську мову, згідно якого прізвище позивачки зазначено « ОСОБА_1 » ( а.с. 27-29); нотаріально посвідчений переклад з грузинської мови на українську посвідчення особи громадянина № НОМЕР_2 відповідно до якого прізвище позивачки зазначено як « ОСОБА_1 » (а.с. 30-32); нотаріально засвідчена заява громадянки ОСОБА_5 щодо надання згоди на реєстрацію місця проживання позивачки із зазначенням прізвища позивачки « ОСОБА_1 » (а.с. 33); копія свідоцтва про народження сина- ОСОБА_3 виданого 22 листопада 2002 року міським відділом реєстрації актів громадянського стану Харківського обласного управління юстиції, серії НОМЕР_3 , у якому прізвище позивачки зазначено як « ОСОБА_1 » (а.с. 34).
Також, у заяві-анкеті № 239739000 від 03.12.2019 року щодо оформлення посвідки на постійне проживання заявниця підтвердила правильність внесених до заяви-анкети відомостей про неї особистим підписом, зокрема прізвища « ОСОБА_1 » (а.с.37).
26.11.2019 року позивачці надано дозвіл на імміграцію в Україну на підставі п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про імміграцію» від 07.06.2001 року та надано посвідку на постійне проживання № НОМЕР_4 від 09.12.20119 року строком до 06.12.2029 року із зазначенням прізвища « ОСОБА_1/ОСОБА_1 ».
27.02.2020 року позивачка звернулась до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області із заявою щодо виправлення помилки у посвідці в частині написання її прізвища : зазначення дійсного прізвища « ОСОБА_1 » згідно паспорту Грузії.
Листом від 03.03.2020 року № В-465/6/6301-20/6301.8.1/5323-20 ГУ ДМС в Харківській обалсті повідомило заявницю, що інформація до рішення про надання дозволу на імміграцію внесена на підставі наданих нею документів.
Позивачка вважає, що такі дії відповідача порушують її конституційні права, що стало підставою звернення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства": посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Умови, порядок та перелік документів, необхідних для вирішення питання про надання дозволу на імміграцію, визначені статтею 9 Закону України "Про імміграцію".
Механізм оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання передбачений Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018р. №321 (далі за текстом - Порядок №321).
Згідно з п.16-18 Порядку №321 документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб`єкт), територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС, за місцем проживання іноземця або особи без громадянства. Документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування/проживання в Україні. У разі виникнення обставин (подій), у зв`язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій).
Пунктом 21 Порядку №321 передбачено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32 - 34 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування/проживання іноземця або особи без громадянства на території України, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті.
У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта з використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (в тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів). Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування (п.22 Порядку №321).
Після формування заяви-анкети працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта друкує її та надає іноземцеві або особі без громадянства для перевірки правильності внесених до заяви-анкети відомостей. У разі виявлення помилок у заяві-анкеті працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта вносить до неї відповідні виправлення. (п. 23 Порядку № 321).
Положеннями п. 24 Порядку № 321 встановлено, що після перевірки заяви-анкети іноземець або особа без громадянства власним підписом підтверджують правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу. Якщо іноземець або особа без громадянства через фізичні вади не можуть підтвердити власним підписом правильність таких відомостей, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта робить відмітку про неможливість такого підтвердження та засвідчує правильність внесених до заяви-анкети відомостей про особу власним підписом.
Після перевірки іноземцем або особою без громадянства правильності внесених до заяви-анкети відомостей про особу заява-анкета перевіряється та підписується (із зазначенням дати, прізвища та ініціалів) працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта, який прийняв документи та сформував заяву-анкету (п.25 Порядку №321).
Прийняті уповноваженим суб`єктом заява-анкета та скановані документи (у тому числі отримані біометричні дані, параметри) із застосуванням засобів Реєстру автоматично розподіляються та надсилаються до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, який обслуговує відповідного уповноваженого суб`єкта, що здійснив прийняття документів від іноземця або особи без громадянства (п. 27 Порядку №321).
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС не пізніше наступного дня після надходження для розгляду документів, прийнятих уповноваженим суб`єктом, перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32 і 33 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства (п. 29 Порядку №321).
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється посвідка, та перевірку поданих нею документів (п. 36 Порядку №321).
Пунктом 37 Порядку №321 передбачено, що ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру, та відомчої інформаційної системи ДМС.
У разі необхідності підтвердження інших відомостей про іноземця або особу без громадянства або дійсності поданих ними документів надсилаються запити до відповідних державних органів або їх територіальних органів (підрозділів), які надають відповідь протягом трьох робочих днів з дня надходження таких запитів.
Судом з матеріалів справи встановлено, що під час оформлення дозволу на імміграцію та оформлення посвідки на постійне проживання позивачкою надано пакет документів, відповідно до якого її прізвище зазначено як « ОСОБА_1 ». Крім того позивачкою підтверджено правильність внесених даних (зокрема її прізвища « ОСОБА_1 ») особистим підписом.
Отже, орган міграційної служби діяв відповідно до законодавства та виходячи з тих персональних даних позивачки, які були підтверджені, в тому числі і позивачкою особисто.
Проте, відповідно до п. 7 Порядку № 321 у разі зміни інформації, внесеної до посвідки; виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; закінчення строку дії посвідки; непридатності посвідки для подальшого використання; досягнення іноземцем або особою без громадянства 25- або 45-річного віку (у разі, коли іноземець або особа без громадянства документовані посвідкою, що не містить безконтактного електронного носія), здійснюється обмін посвідки.
Положеннями розділу «Подання документів для оформлення у зв`язку із втратою або викраденням, обміну посвідки та їх розгляд» Порядку № 321, встановлений відповідний порядок звернення іноземця або особи без громадянства для оформлення посвідки у зв`язку із втратою або викраденням посвідки, її обміну та прийняття територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС рішення про оформлення, обмін посвідки. Зокрема, пунктом сороковим Порядку № 321 передбачено звернення громадянина до органу міграційної служб з заявою-анкетою з долученими до неї документами відповідно до переліку.
Проте як встановлено судом з матеріалів справи, позивачка звернулась до Головного управління ДМС у Харківській області із заявою про виправлення помилки у посвідці у довільній формі без додержання вимог передбачених п. 40 Порядку № 321.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Зоркіна Ю.В