Рішення № 91567466, 14.09.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
520/8219/2020
Номер документу
91567466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 вересня 2020 р. № 520/8219/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Красноградської міської ради Харківської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

30.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Красноградської міської ради Харківської області, в якому просив суд скасувати рішення Красноградської міської ради від 18 червня 2020 року та зобов`язати відповідача на найближчому пленарному засіданні чергової сесії затвердити проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0240 га., яка розташована в АДРЕСА_1 та передати її позивачу у користування.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення Красноградської міської ради від 18 червня 2020 року, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноградської міської ради Харківської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії. Повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач, Красноградська міська рада Харківської області, надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Красноградської міської ради Харківської області із клопотанням від 07.05.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідності до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України, статті 186-1 Земельного кодексу України кодексу. У вказаному клопотанні вказано, що у відповідності до положень частини 9 статті 118 Земельного кодексу України, статті 186-1 Земельного кодексу України кодексу позивач надсилає для затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0240 га для оформлення права користування на умовах оренди ОСОБА_1 для обслуговування нежитлової будівлі за адресою АДРЕСА_1 та передачі в користування на умовах оренди ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0240 га, для обслуговування нежитлової будівлі за адресою АДРЕСА_1 на території Красноградської міської ради.

Разом з клопотанням позивачем надано наступні документи, вказані в додатках до клопотання: погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0240 га. для оформлення права користування на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , яка знаходиться на території Красноградської міської ради Красноградського району Харківської області, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копії паспорту громадянина України, картки фізичної особи - платника податків, довідки про реєстрацію місця проживання, копії довідки про реєстрацію місця проживання особи.

Рішенням LXXXVII сесії VII скликання Красноградської міської ради №3143-VII від 18.06.2020 року про передачу земельної ділянки в користування на умовах оренди ОСОБА_1 вирішено розглянути питання щодо відведення земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 на території Красноградської міської ради, розроблений ПП «Земстройпроект» за присутності заявника.

Позивач, вважаючи вищевказане рішення таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Згідно із частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Тобто, громадяни за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень набувають права власності або права користування земельними ділянками.

Так, позивач звернувся до Красноградської міської ради Харківської області із клопотанням від 07.05.2020 року про затвердження проекту землеустрою у відповідності до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України, статті 186-1 Земельного кодексу України кодексу щодо відведення земельної ділянки площею 0,0240 га для оформлення права користування на умовах оренди ОСОБА_1 для обслуговування нежитлової будівлі за адресою АДРЕСА_1 та передачі в користування на умовах оренди ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0240 га, для обслуговування нежитлової будівлі за адресою АДРЕСА_1 на території Красноградської міської ради.

За таких обставин, позивач подав вказане клопотання для отримання вказаної земельної ділянки саме у користування на умовах оренди, а не у власність.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено статтею 123 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч.1 ст. 123 ЗК України, Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Частиною 2 вказаної статті ЗК України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 3 статті 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об`єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до частини 4 статті 123 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Частиною 6 статті 123 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Частинами 11, 14 та 15 статті 123 ЗК України передбачено, що рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

- затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

- вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

- надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Згідно ч.3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у користування (оренду) громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання.

Також вказаними нормами передбачено, що за результатами розгляду питання про надання земельної ділянки в користування, у тому числі на умовах оренди, відповідний орган виконавчої влади або місцевого самоврядування приймає рішення.

Судовим розглядом встановлено та не заперечувалося відповідачем, що позивач звернувся до Красноградської міської ради Харківської області із клопотанням від 07.05.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у відповідності до частини 9 статті 118 Земельного кодексу України, статті 186-1 Земельного кодексу України кодексу. У вказаному клопотанні вказано, що у відповідності до положень частини 9 статті 118 Земельного кодексу України, статті 186-1 Земельного кодексу України кодексу позивач надсилає для затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0240 га для оформлення права користування на умовах оренди ОСОБА_1 для обслуговування нежитлової будівлі за адресою АДРЕСА_1 та передачі в користування на умовах оренди ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0240 га, для обслуговування нежитлової будівлі за адресою АДРЕСА_1 на території Красноградської міської ради. Разом з клопотанням позивачем надано наступні документи, вказані в додатках до клопотання: погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0240 га. для оформлення права користування на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , яка знаходиться на території Красноградської міської ради Красноградського району Харківської області, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копії паспорту громадянина України, картки фізичної особи - платника податків, довідки про реєстрацію місця проживання, копії довідки про реєстрацію місця проживання особи.

Натомість, Рішенням LXXXVII сесії VII скликання Красноградської міської ради №3143-VII від 18.06.2020 року про передачу земельної ділянки в користування на умовах оренди ОСОБА_1 вирішено розглянути питання щодо відведення земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 на території Красноградської міської ради, розроблений ПП «Земстройпроект» за присутності заявника.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п.34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування").

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частина 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування").

Таким чином, фактично клопотання позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди по суті не розглядалося, рішення про надання позивачу земельної ділянки у користування, як і рішення про відмову у наданні земельної ділянки у встановлений статтею 123 Земельного кодексу України строк відповідачем теж не приймалося.

Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, суд для ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Красноградської міської ради Харківської області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 07.05.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її в користування на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі.

Так, подане позивачем клопотання, відповідачем на відповідність критеріям Земельного кодексу України не перевірялась.

Згідно з ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання Красноградської міської ради Харківської області на найближчому пленарному засіданні чергової сесії Красноградської міської ради Харківської області у встановленому статтею 123 Земельного кодексу України порядку розглянути клопотання ОСОБА_1 від 07.05.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0240 га. для оформлення права користування на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , яка знаходиться на території Красноградської міської ради Красноградського району Харківської області та передачі її в користування на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.

Щодо позовних вимог в частині скасування рішення Красноградської міської ради від 18 червня 2020 року, суд зазначає наступне.

Рішенням LXXXVII сесії VII скликання Красноградської міської ради №3143-VII від 18.06.2020 року про передачу земельної ділянки в користування на умовах оренди ОСОБА_1 вирішено розглянути питання щодо відведення земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди гр. ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 на території Красноградської міської ради, розроблений ПП «Земстройпроект» за присутності заявника.

Тобто, згідно вказаного рішення не було відмовлено, задоволено або залишено без розгляду клопотання позивача. Натомість оскаржуваним рішенням фактично призначено розгляд клопотання позивача з метою надання можливості останньому бути присутнім під час вирішення вказаного питання.

Так, оскаржуване у даній справі рішення не може нести негативних наслідків для позивача та вирішення його клопотання.

За правилами частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

З наведених процесуальних норм Закону випливає, що судовому захисту підлягає лише порушене право.

Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Таким чином, судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено протиправності оскаржуваного у даній справі рішення. За таких обставин, відсутні підстави для скасування оскаржуваного у даній справі рішення.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині скасування рішення Красноградської міської ради від 18 червня 2020 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Красноградської міської ради Харківської області (63304, Харківська область, м. Красноград, вул. Бєльовська, 94) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Красноградської міської ради Харківської області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 07.05.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її в користування на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі.

Зобов`язати Красноградську міську раду Харківської області на найближчому пленарному засіданні чергової сесії Красноградської міської ради Харківської області у встановленому статтею 123 Земельного кодексу України порядку розглянути клопотання ОСОБА_1 від 07.05.2020 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0240 га. для оформлення права користування на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , яка знаходиться на території Красноградської міської ради Красноградського району Харківської області та передачі її в користування на умовах оренди для обслуговування нежитлової будівлі та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Красноградської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 04058686, 63304, Харківська область, м. Красноград, вул. Бєльовська, 94) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.