Рішення № 91567393, 09.09.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2020
Номер справи
520/8365/2020
Номер документу
91567393
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2020 р. № 520/8365/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Дронь А.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання відмови протиправною, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, призначити позивачу пенсію на пільгових умовах за списком №1;

- скасувати рішення відповідача від 20.05.2020 р. № 1761;

- зобов`язати відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, призначити позивачу пенсію, враховуючі дані, що зазначені в довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 01-26-10/545 від 25.02.2016 р., виданої ДП «Сніжнеантрацит».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.05.2020 р. № 1761 позивачу в призначенні пенсії було відмовлено. Вважає таке рішення протиправним, оскільки позивачем надано всі необхідні документи для підтвердження трудового стажу.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2020 року відкрито спрощене провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні.

Відповідачем надано відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з вимогами заявленого позову не погоджується, обґрунтовуючи свою позицію тим, що заява позивача та додані до неї документи Головним управлінням розглянуто та винесено Рішення від 20.05.2020 року № 1761 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах (Список №1) у зв`язку з відсутністю пільгового стажу роботи, підтвердженого документами, виданими згідно чинного законодавства. Звернув увагу суду на те, що ОСОБА_1 надав до відповідача довідки: № 01-26- 10/545 від 25.02.2016р„ № 01-26-07/816 від 17.03.2016р., № 01-26-10/537 від 25.02.2016р, №01-26-07/844 від 03.2016р., довідка про зміну назви підприємства, які видані підприємством, що знаходиться на непідконтрольній українській владі території. Вважає, що у позивача відсутні будь - які законні підстави для зарахування періоду роботи з 05.03.1990р. по 22.01.1996р. до пільгового стажу на підставі вказаних вище довідок та відповідно відсутні законні підстави для винесення рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, оскільки такі довідки вважає не дійсними, які не створюють правових наслідків, а отже не можуть братися до уваги як відповідачем, так і судом у вирішенні цього спору.

У судове засідання, призначене на 09.09.2020 року прибув позивач.

Відповідач, що повідомлявся належним чином про дату та місце розгляду справи, свого представника до участі у розгляду справи не направив.

Згідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За таких обставин суд приходить до висновку про можливість розглядати справу за відсутністю представника відповідача.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , 18.05.2020 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 згідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До заяви крім іншого ОСОБА_1 були надані довідки: № 01-26- 10/545 від 25.02.2016р„ № 01-26-07/816 від 17.03.2016р., № 01-26-10/537 від 25.02.2016р, №01-26-07/844 від 03.2016р., довідка про зміну назви підприємства, які були видані підприємством.

Рішенням відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.05.2020 р. № 1761 в призначенні пенсії позивачу було відмовлено (а.с. 6).

Підставою відмови позивачу в нарахуванні пенсії за списком № 1, відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, посилається на те, що до пільгового стажу не можна зарахувати періоди роботи, відображені в довідці про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" №01-26-10/545 від 25.02.2016 р., виданої ДП «Сніжнеантрацит». Як зазначає відповідач, вказана довідка видана в період знаходження підприємства на непідконтрольній українській владі території. Документи про перереєстрацію ДП «Сніжнеантрацит» на непідконтрольній українській владі території не надано.

Таким чином, спірним трудовим стажем позивача є період роботи з 21.12.1990 року по 22.01.1996 року.

Позивач вважає рішення відповідача протиправним, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд враховує такі обставини.

Як передбачено ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно із частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема пенсія за віком.

Положеннями частин першої та другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (надалі - Порядок № 22-1).

Згідно з пунктом 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року N 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

18.05.2020 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 згідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до якої позивачем також надавались такі документи: копія трудової книжки; копія довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 01-26-10/545 від 25.02.2016 р., виданої ДП «Сніжнеантрацит»; копією довідки про розмір заробітної плати від 17.03.2016 р. № 01-26-07/816; копією довідки про підземну виходжуваність від 25.02.2016 р. № 01-26-10/587 .

Суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із статтею 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом вищезазначених норм, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Суд зазначає, що, фактично, матеріалами справи підтверджено наявність у позивача трудового стажу у період з 21.12.1990 р. по 22.01.1996 р., що підтверджується копією трудової книжки, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 7-8); довідкою № 01-26-10/545 від 25.02.2016 р., виданої ДП «Сніжнеантрацит» (а.с. 9); копією довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, з якої встановлено, що ДП «Сніжнеантрацит» здійснювало із заробітної плати позивача з січня 1991- по грудень 1995 року включно відрахування страхових внесків до пенсійного фонду України (а.с. 10), довідки про підземну виходжуваність від 25.02.2016 р. № 01-26-10/587 (а.с. 11).

Суд звертає увагу на те, що відповідач не ставить під сумнів період протягом якого позивач працював гірським робітником на шахті Заря" ДП "Сніжнеатрацит" , а зазначає лише про те, що довідка, надана позивачем на підтвердження трудового стажу, видана підприємством, що знаходиться на непідконтрольній українській владі території.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що рішення відповідача від 20.05.2020 р. № 1761, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №1 - є не необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання відмови протиправною, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 1761 від 20.05.2020 р., яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком № 1.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за списком № 1, з урахуванням трудового стажу, згідно довідки № 01-26-10/545 від 25.02.2016 р., виданої ДП «Сніжнеантрацит».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 1681,40 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 40 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 14 вересня 2020 року.

Суддя Бідонько А.В.