
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2020 р. Справа № 480/4200/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, Сумської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, в якій просить зобов`язати Обласну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видати ОСОБА_1 довідку (затвердженої форми Наказом Міністерства соціальної політики від 12.10.2012 № 644) про заробітну плату працівників за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за період з 03.05.1986 по 08.05.1986, по місцю роботи в Краснопільському районному підприємстві «Агротехсервіс» по відомостях за травень 1986 рік з урахуванням коефіцієнта 3 за 6 діб.
Позовні вимоги мотивує тим, що є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, у 1986 році з 03.05.1986 по 08.05.1986 виконував обов`язки з ліквідації наслідків аварії як відряджений із Краснопільського ремонтно-транспортного підприємства Краснопільського РАПО Сумської області. За змістом постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210, якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії особам, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження. Так, обчислення розміру пенсії позивача проводиться на підставі довідки про заробітну плату, у якій зазначена заробітна плата за 2 дні роботи в зоні небезпеки № 2 із застосуванням кратності 3 та з урахуванням премії за фактично відпрацьовані 2 дні роботи, натомість позивач перебував у зоні відчуження 6 днів. На звернення до відповідача з питання заміни довідки про заробітну плату в зоні відчуження у 1986 році отримав відмову. Вважає, що відповідач безпідставно відмовив йому у заміні довідки про заробітну плату працівників за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, за період з 03.05.1986 по 08.05.1986, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, залучено Сумську обласну державну адміністрацію до участі у справі у якості співвідповідача.
У встановлений судом строк відзивів на позовну заяву від відповідачів до суду не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідом III групи та віднесений до категорії 1 громадян-учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та захворювання якого пов`язане з наслідками Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_1 та пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с. 4).
У 1986 році з 03.05.1986 по 08.05.1986 позивач виконував обов`язки по ліквідації наслідків аварії як відряджений із Краснопільського ремонтно-транспортного підприємства Краснопільського РАПО Сумської області, що підтверджується довідками про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, наказом про відрядження по Краснопільського ремонтно-транспортного підприємства Краснопільського РАПО Сумської області від 06.05.1986 (а.с. 6, 7, 9).
Для розгляду органами Пенсійного фонду України на виконання протоколу від 11.04.2014 № 3 обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках позивачу була видана довідка № 162 про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках з урахуванням коефіцієнта 3 за 2 дні (а.с. 15).
На звернення з питання заміни довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986 році з урахуванням 6 днів перебування в зоні відчуження листом Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації листом від 17.07.2019 № 647-16/Я в заміні довідки позивачу відмовлено (а.с.17).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який також створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення (далі - Закон).
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на пільги і компенсації, зокрема, на пільги по обчисленню середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії) визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 (далі - Порядок).
Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п. 1 Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, у 1986 році з 03.05.1986 по 08.05.1986, тобто протягом 6 днів, позивач виконував обов`язки з ліквідації наслідків аварії як відряджений із Краснопільського ремонтно-транспортного підприємства Краснопільського РАПО Сумської області.
Так, відповідно до довідки від 12.02.1993 № 13/02 Краснопільського районного підприємства "Агротехсервіс" ОСОБА_1 виконував роботу в населених пунктах с. Ямпіль, с. Плютова, м. Чорнобиль зони відчуження в період з 03.05.1986 по 08.05.1986 по місцю роботи в Краснопільському районному підприємстві "Агротехсервіс", на підставі відомостей за травень 1986 року йому виплачена заробітна плата в сумі 125 крб. 16 коп. з урахуванням коефіцієнта 3 за 6 діб (а.с. 6).
Відповідно до шляхового листа № 133496 вантажного автомобіля КАМАЗ 5320 водій ОСОБА_1 прямував до м. Чорнобиль, фактичний час відрядження - з 03.05.1986 р. по 09.05.1986 (з урахуванням часу в дорозі) (а.с. 10).
Згідно із наказом по Краснопільському ремонтно-транспортному підприємству водії підприємства направлені в м. Чорнобиль, у т.ч. і ОСОБА_1 (а.с. 9).
Відповідно до довідки, виданої ОСОБА_1 про те, що він виконував роботу в населених пунктах Чорнобильської АЕС 30 км зони в період з 03 травня 1986 року по 08 травня 1986 року по місцю роботи Краснопільського "Агротехсервіс", по відомості за травень 1986 року йому виплачена заробітна плата в сумі 41 крб. 72 коп., за виконання особливо важливого завдання при ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС було нараховано 30 крб. премії (а.с. 7).
Згідно із довідкою № 162 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, видної на виконання протоколу № 3 обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, від 11.04.2014 р. для розгляду органами Пенсійного фонду, виданої ОСОБА_1 , за період з 03.05.1986 р. по 08.05.1986 р., зона небезпеки 2, кількість днів 2, годин 12, тарифна ставка 0,677, кратність 3. Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження 1986-1990 31,84, оплата праці за тарифними ставками (розцінками, відрядними, окладами) 24,37, премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження 28,00. Сума 84,21 крб. (а.с. 15).
Відповідно до п. 7 Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до п. 4 Інструкції про порядок матеріального забезпечення громадян СРСР під час призову на дійсну військову службу і проходження служби в запасі, затвердженої постановою Держкомпраці від 22 квітня 1982 року N 95/4-132, за робітниками, призваними на збори, зберігається за час зборів займана посада (робота), їм виплачується за весь цей час середній заробіток як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом.
На підставі розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23 травня 1986 р. N 1031- рс на військовозобов`язаних, призваних на збори та безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції, поширюється порядок оплати праці та виплати одноразової винагороди за основним місцем роботи, передбаченим для робітників та службовців, які виконують такі роботи.
Постановою ЦК КПРС, Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР від 7 травня 1986 р. N 524-156 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської атомної електростанції" керівникам підприємств і організацій надане право здійснювати оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по підвищених до 100 відсотків тарифних ставках (відрядних розцінок) і посадових окладів (п. 1 даної Постанови).
Відповідно до п.п. 1, 4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС від 5 червня 1986 р. N 665-195 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забруднення навколишнього середовища" оплата праці працівників, зайнятих на роботах у третій, другій і першій зонах небезпеки, проводиться відповідно в чотири-, три- і двократному розмірах, понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки (окладу), встановленої за основним місцем роботи. Працівникам підприємств, установ і організацій, які виконують роботи, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забруднення навколишнього середовища, встановлено максимальний розмір премії - 60 відсотків тарифної ставки (окладу) на місяць.
Враховуючи, що позивач був безпосередньо зайнятий на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при обчисленні його заробітної плати має бути застосована кратність оплати праці понад середньомісячну заробітну плату, а також має бути застосоване підвищення тарифних ставок до 100% та премія у розмірі 60% з урахуванням перебування у зоні відчуження у 1986 році протягом 6 днів: з 03.05.1986 по 08.05.1986.
Відповідно до «Типового положення про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 886 (далі - Типове положення), розгляд письмових заяв громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) про видачу довідки про заробітну плату, одержану працівниками за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, здійснюється комісією Мінсоцполітики (далі - центральна комісія) і комісіями обласної міської держадміністрації (далі - регіональна комісія) за поданням райдержадміністрацій.
Відповідно до пункту 8 Типового положення, регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.
Відповідно до пункту 9 статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», яким передбачені повноваження місцевих державних адміністрацій утворювати дорадчі органи, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 26.10.2012 № 438-ОД утворено Обласну комісію з визначення даних про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках та затверджений її посадовий склад (зі змінами від 16.05.2016 № 245-ОД, від 27.02.2018 № 128-ОД, від 11.09.2018 № 543-ОД) (а.с. 26-29).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відмова позивачу у заміні довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986 році суперечить вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працівників за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, за період з 03.05.1986 по 08.05.1986 за місцем роботи в Краснопільському районному підприємстві "Агротехсервіс" по відомостях за травень 1986 року з урахуванням коефіцієнта 3 за 6 діб є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) до Обласної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (40000, м. Суми, площа Незалежності, 2), Сумської обласної державної адміністрації (40000, м. Суми, площа Незалежності, 2, ідентифікаційний код 14005581) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов`язати Обласну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках надати ОСОБА_1 довідку (за формою, затвердженою наказом Міністерства соціальної політики від 12.10.2012 № 644) про заробітну плату працівників за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, за період з 03.05.1986 по 08.05.1986 за місцем роботи в Краснопільському районному підприємстві "Агротехсервіс" по відомостях за травень 1986 року з урахуванням коефіцієнта 3 за 6 діб.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко