
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 вересня 2020 року м. Рівне №460/1746/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді О.М. Дудар, за участю секретаря судового засідання А.М. Юрчук, сторін та інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: ОСОБА_1,
відповідача 1: представник Гордійчук О.М.,
відповідача 2: представник Михалюк Е.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Управління Служби безпеки України в Рівненській області про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач-1), Управління Служби безпеки України в Рівненській області (далі - відповідач-2) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій.
Позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Рівненській області та зобов`язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області протягом 10 робочих днів з дня винесення судового рішення підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та із врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 нову довідку про розмір грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії станом на 01.03.2018, що має враховуватися для перерахунку пенсії;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведеного перерахунку з 01.01.2018 раніше призначеної пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавок, доплат, підвищень, премії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до розміру грошового забезпечення із врахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначеного в оновленій довідці, виданій Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на умовах пункту 1 позовних вимог;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 01.01.2020 частинами, тобто з 01.01.2018 - 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 - 75% суми підвищення пенсії, з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області після проведеного перерахунку розміру пенсії відповідно до пункту 2 позовних вимог здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру виплаченої в період з 01.01.2018 по 01.01.2020 пенсії та здійснити доплату, яка не була здійснена з причин встановлених обмежень скасованими пунктами 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач-1, проводячи перерахунок пенсії позивачу діяв згідно з протиправними нормами, які надалі були скасовані.
Зокрема, на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у відповідача виник обов`язок провести перерахунок пенсії у бік збільшення.
Водночас, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не мало права припиняти виплату частини суми збільшення пенсії на підставі підзаконного нормативно-правового акта та запроваджувати самовільно розстрочку виплати вже нарахованих сум, оскільки це суперечить Конституції України, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.03.2003 №1058-ІV.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано нечинними та скасовано пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
У зв`язку з цим позивач звернувся до відповідача-1 з клопотанням про усунення в найкоротші терміни порушення його прав. Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відмовило в задоволенні вимог позивача, посилаючись на невизначеність порядку перерахунку пенсій та довідку, видану відповідачем -2, в якій у склад розміру грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, включено лише посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років.
Така відмова відповідача-1 є протиправною, оскільки орган виконавчої влади (Кабінет Міністрів України) не вправі змінювати визначений ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перелік складових грошового забезпечення.
Позивач вказує, що своїми діями Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області суттєво звузило його права і свободи, чим грубо порушило вимоги ст.ст.17 та 22 Конституції України.
Ухвалою суду від 24.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.
31.03.2020 позивачем подано заяву про зміну предмета позову, за змістом якої просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України в Рівненській області та зобов`язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області протягом 10 робочих днів з дня винесення судового рішення підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та із врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 нову довідку про розмір грошового забезпечення, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії станом на 01.03.2018, що має враховуватися для перерахунку пенсії;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведеного перерахунку з 01.01.2018 раніше призначеної пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавок, доплат, підвищень, премії та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до розміру грошового забезпечення із врахуванням усіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначеного в оновленій довідці, виданій Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на умовах пункту 1 позовних вимог;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 по 01.01.2020 частинами, тобто з 01.01.2018 - 50% суми підвищення пенсії, з 01.01.2019 - 75% суми підвищення пенсії, з 01.01.2020 - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області після проведеного перерахунку розміру пенсії відповідно до пункту 2 позовних вимог здійснити з 01.01.2018 перерахунок розміру виплаченої в період з 01.01.2018 по 01.01.2020 пенсії та здійснити доплату, яка не була здійснена з причин встановлених обмежень скасованими пунктами 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
07.04.2020 (у межах встановленого судом строку) від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими.
Законодавцем визначено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям, віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених витрат.
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області прав позивача не порушувало, діяло в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України, законами України, постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та від 24.12.2019 №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян".
Відповідач-1 зазначає, що за загальновизнаним принципом права закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це принцип закріплено у ч.1 ст.58 Конституції України.
Крім того, пенсійні виплати є періодичними, щомісячними платежами, які позивач отримує безпосередньо як особа, якій вони призначені. Отже, позивач про порушення своїх прав повинен був дізнатися при реалізації права на отримання щомісячної суми призначеної йому пенсії. За таких обставин, ОСОБА_1 порушив строки звернення до суду, заяви про поновлення строку з обґрунтованими причинами пропуску суду не подав, а тому позов не підлягає до розгляду.
Відповідач-1 просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 08.04.2020 задоволено клопотання відповідачів - провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №160/8324/19.
14.04.2020 від відповідача-2 (у межах встановленого судом строку) надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими.
Аналізуючи норми чинного законодавства, якими врегульовано порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідач-2 зазначає, що перерахунок пенсії позивача здійснюється органом Пенсійного фонду виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Для здійснення перерахунку пенсії позивача Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області було складено довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 10.04.2018 №17/202 та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
У зв`язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 та, враховуючи, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій повинні оформлюватися на підставі надісланих органами Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Служба безпеки України 22.04.2019 звернулася до Пенсійного фонду України щодо надання таких списків. Відповіді від органу Пенсійного фонду не надійшло.
Крім того, з метою забезпечення реалізації пенсіонерами Служби безпеки України та членами їх сімей права на перерахунок пенсії, Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на запит пенсіонерів надається інформація в довільній формі про розмір грошового забезпечення (граничні розміри додаткових видів) діючих військовослужбовців за аналогічними посадами, передбаченими відповідними нормативно-правовими актами.
ОСОБА_1 не звертався до Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо надання такої інформації, а підстави для її самостійного подання управлінням до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні.
Відповідач-2 просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 27.07.2020 поновлено провадження у справі, задоволено клопотання відповідача-2 про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін, призначено розгляд справи у відкритому судовому засіданні на 11.08.2020.
У судовому засіданні 11.08.2020 оголошено перерву до 08.09.2020 у зв`язку з необхідністю витребування у відповідача-1 додаткових доказів, про що 14.08.2020 судом постановлено ухвалу.
У судове засідання 14.08.2020 прибули позивач та представники відповідачів.
Позивач позовні вимоги підтримав з підстав. викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представники відповідача-1 та відповідача-2 заперечили проти позову з підстав, викладених у відзивах на позовну заяву, просили у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши позивача, представників відповідача-1 та відповідача-2, дослідивши письмові докази та матеріали пенсійної справи позивача, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Рівненській області та з 01.11.2006 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Згідно з довідкою Управління Служби безпеки України в Рівненській області від 10.04.2018 №17/202 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 №103, сума грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача становила 16605,00грн, з них: 9590,00грн - посадовий оклад, 1480,00грн - оклад за військовим (спеціальним) званням, 5335,00грн - надбавка за вислугу років (а.с.17).
17.04.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області на підставі зазначеної довідки було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Розмір пенсії позивача після перерахунку становив 9758,61грн.
На виконання вимог п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , за наслідками якого підвищення пенсії позивача з 01.01.2018 було нараховано та виплачувалося у наступних розмірах:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 50% суми підвищення до пенсії, що становить 1864,89грн;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75% суми підвищення до пенсії, що становить 2797,34грн;
- з 01.01.2020 - 100% суми підвищення до пенсії, що становить 3729,78грн.
Зазначені обставини підтверджуються матеріалами пенсійної справи позивача (а.а.с.86-88).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 у справі №1740/2336/18 позов ОСОБА_1 задоволено повністю, зокрема, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 07.02.2019: зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 80% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
6 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою щодо усунення в найкоротший термін порушення його прав щодо своєчасного перерахунку розміру та обсягу (з урахуванням усіх встановлених надбавок при звільненні з військової служби у 2006 році) пенсії з 1 січня 2018 року, враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 (а.с.11).
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом від 07.02.2020 №С-125/10.03-05 повідомило ОСОБА_1 про те, що підстави для зміни порядку нарахування та виплати перерахованої пенсії з січня 2018 року відсутні (а.а.с.12-13).
Вважаючи бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області протиправною, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (далі - Порядок №45), передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704).
Згідно з пунктом 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством [крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом]) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах:
з 01 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 6 Постанови №103 передбачено внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
Зокрема, у Порядку № 45 пункт 5 викладено в такій редакції: "5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".
Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 N3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1,2 Постанови №103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою №45, а Постановою №704, яка набрала чинності з 01 березня 2018 року і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Суд критично оцінює посилання відповідача на вимоги ст.63 Закону №2262- ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України №103 в частині наявності у відповідача права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії з наступних підстав.
Згідно із ч.3 ст.52 Закону №2262- ХІІ виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Згідно із ч.2 ст.55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття "строки перерахунку пенсії", "строки виплати пенсії" та "порядок перерахунку пенсії".
Системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати "порядок перерахунку пенсії" не є тотожним праву встановлювати "строки перерахунку пенсії", "строки виплати пенсії".
Вказане узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року у зразковій справі №160/3586/19.
Крім того, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань як підставу відмови у виплаті пенсії позивачу у повному обсязі, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо неможливо поставити в залежність від видатків бюджету.
Відмова пенсійного органу у проведенні позивачу виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року).
Зазначена позиція викладена Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, від 17 березня 2004 року №7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року №20-рп/2004, від 9 липня 2007 року №6-рп/2007.
Також Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, в силу приписів ст.63 Закону №2262-XII, п.4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до Постанови №103. При цьому, Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку №45.
Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункт 1 Постанови №103 скасовано.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, відповідно до пункту 10 якої, ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Постанова №103 в частині внесення змін до Постанови №704 та Постанова №704 є чинними.
Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії. Скасування пункту 1 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18 не впливає на вказані підстави.
Пунктом 2 Постанови №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У зв`язку зі скасуванням п.2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 5 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
У зв`язку з цим, на момент ухвалення рішення у даній справі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 5 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, є протиправними.
При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача на протиправність таких дій відповідача з 1 січня 2018 року (за рахунок виплати 50 відсотків суми підвищення до пенсії), оскільки до 5 березня 2019 року пункти 1, 2 Постанови №103 були чинними, а, отже, відповідач діяв у повній відповідності з вимогами законодавства.
З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 5 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262-XII, отже, підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".
Суд зазначає, що оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, що була чинною до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач-1 та відповідач-2 у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Зокрема, на час звернення ОСОБА_1 до відповідача-1 із заявою щодо перерахунку пенсії пункти 2, 3 Порядку №45 передбачали, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача-2 покладено функції щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст.63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 62 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Такий висновок суду узгоджується з правовими висновками, що містяться, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, у рішенні Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19.
Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 Служба безпеки України листом від 22.04.2019 №21/3/2-1693 звернулася до Пенсійного фонду України щодо надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, для оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій (а.а.с.141-142)
Доказів надання відповідачу-2 передбачених Порядком №45 списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідачем-1 суду не надано.
Самостійно із заявою щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач до відповідача-2 також не звертався.
Враховуючи викладене, в Управління Служби безпеки в Рівненській області відсутні нормативно визначені підстави для складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та надіслання зазначеної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Оскільки жодної протиправної бездіяльності Управлінням Служби безпеки в Рівненській області допущено не було, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до відповідача-2 є необґрунтованими та безпідставними, а тому до задоволення не підлягають.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За результатом розгляду справи суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача порушені протиправними бездіяльністю та діями Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у неподанні відповідачу-2 списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, та у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 5 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відтак, на відповідача-1 у судовому порядку слід покласти обов`язок подати відповідачу-2 список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після набрання законної сили зазначеним судовим рішенням, та провести перерахунок розміру пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі виданої відповідачем-2 довідки, а також провести перерахунок та виплату позивачу пенсії у період з 05.03.2019 по 31.12.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
При цьому, відповідачу при проведенні відповідних перерахунків та виплати пенсії належить взяти до уваги рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 у справі №1740/2336/18.
Суд критично оцінює доводи відповідача щодо пропущення позивачем строку на звернення до суду, встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, та зазначає, що відповідачем порушено гарантоване державою право позивача на пенсію, яке є абсолютним та не може бути обмежене будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ.
Правовий висновок щодо неможливості застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою компенсаторної складової доходу, та у справах з вимогами, пов`язаними з виплатою інших складових доходу та доходу в цілому, до якого належить пенсія, викладений в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17 (№К/9901/2128/18).
У сукупності викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч.3 ст.139 КАС України).
Суд встановлено, що у позовній заяві ОСОБА_1 фактично було заявлено три позовні вимоги немайнового характеру. При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 2522,40грн, що підтверджується квитанціями від 10.03.2020 від №45 та від 18.03.2020 №1903-6018-5366-2627 (а.а.с.3,48).
Оскільки позов ОСОБА_1 містив декілька вимог немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, то розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог.
З огляду на викладене, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1681,60грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, буд.7, м.Рівне, 33028, код за ЄДРПОУ 21084076), Управління Служби безпеки України в Рівненській області (вул.Відінська, буд.4, м.Рівне, 33023, код за ЄДРПОУ 20001668) про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо неподання Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, щодо ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подати Управлінню Служби безпеки України в Рівненській області список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку після набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, щодо ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виданої Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області на підставі списку, поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 5 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 у період з 5 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, з урахування рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2018 року у справі №1740/2336/18 та рішення у даній справі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1681,60грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11 вересня 2020 року.
Суддя О.М. Дудар