
Справа № 420/1120/20
У Х В А Л А
09 вересня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глуханчука О.В.,
секретар судового засідання - Любімова О.Є.
за участі сторін:
представника позивача - не з`явився
представника відповідача - Гоцуленка С.В. (адвокат, на підставі ордеру та угоди про надання правової допомоги)
розглянувши у підготовчому засіданні заяву представника відповідача про залишення без руху адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
14 листопада 2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс", в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" (код ЄДРПОУ 35999605, юридична адреса: 65037, Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, Ж/М "Ульянівка", масив "Радужний", 7-А):
- у спосіб: у вигляді часткового зупинення експлуатації житлових будинків товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс", які розташовані за адресою; 65037, Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, Ж/М "Ульянівка", масив "Радужний", будинки №№ 1,2, 3, 4, 5, 6, 7а, 7б, 7в, 8, 9/1, 10а, 10б, 10в, 11, 11/1, 11/2;
- у порядок: шляхом відключення вищевказаних житлових будинків товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, наданих в акті перевірки № 98 від 14.08.2019, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки № 98 від 14.08.2019 за номерами: 1-21, 23-41, 43, 44, 47-62, 64, 65, 68-84, 86, 87, 89, 90, 92-108, 110, 111, 113, 114, 116-133, 135-137, 139, 140, 142-159, 161, 162, 164-182, 184, 185, 187-203, 205, 206, 208, 209, 211-227, 229, 230, 232, 233, 235-250, 252, 253, 255, 256, 258-276, 278, 279, 281-299, 301, 302, 304-322, 324, 325, 327-345, 347, 348, 350-368, 370, 371, 373-391, 393, 394, 396.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 року, справа №420/6799/19 перебувала в провадженні судді Соколенко О.М.
Ухвалою суду (суддя Соколенко О.М.) від 29 листопада 2019 року, після усунення недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою суду (суддя Соколенко О.М.) від 11 лютого 2020 року, судом роз`єднано позовні вимоги у справі №402/6799/19 за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом виділення із неї у самостійні провадження 17 справ.
Ухвалою суду (суддя Соколенко О.М.) від 13 лютого 2020 року, судом прийнято до провадження адміністративну справу № 420/1120/20 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (вул. Прохорівська, 6, м. Одеса, 65091) до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" (масив "Радужний", 7-А, ж/м "Ульянівка", село Лиманка, Овідіопольський район, Одеська область, 65037) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" (код ЄДРПОУ 35999605, юридична адреса: 65037, Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, Ж/М "Ульянівка", масив "Радужний", 7-А):
- у спосіб: у вигляді часткового зупинення експлуатації багатоповерхового будинку товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс", який розташований за адресою: 65037, Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, Ж/М "Ульянівка", масив "Радужний", а саме, будинку № 9/1,
- у порядку: шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаного багатоповерхового житлового будинку товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки № 98 від 14.08.2019 за номерами: 1-5, 238-250, 252, 253, 255, 256, 258-260.
Ухвалою суду (суддя Соколенко О.М.) від 07 квітня 2020 року зупиненно провадження в адміністративній справі №420/1120/20 за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
23 червня 2020 року розпорядженням керівника апарату № 128, відповідно до п. 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 року №30, на виконання рішення Зборів суддів Одеського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 року № 6, призначено повторний автоматичний розподіл справи №420/1120/20.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 23.06.2020 року, адміністративна справа №420/1120/20 передана судді Глуханчуку О.В.
Ухвалою суду (суддя Глуханчук О.В.) від 15 липня 2020 року, у зв`язку зі зміною складу суду, судом постановлено:
- поновити провадження у справі № 420/1120/20 за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю);
- прийняти до провадження адміністративну справу № 420/1120/20;
- розпочати спочатку розгляд адміністративної справи № 420/1120/20 зі стадії відкриття провадження у справі (прийняття до провадження);
- розглядати справу за правилами загального позовного провадження;
- встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.
Ухвалою суду (суддя Глуханчук О.В.) від 15 липня 2020 року зупинено провадження у справі № 420/1120/20 за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвалою, яка занесена до протоколу судового засідання від 09 вересня 2020 року, поновлено провадження у справі № 420/1120/20.
09 вересня 2020 року через канцелярію суду від товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху, у зв`язку з несплатою судового збору.
Клопотання обґрунтоване тим, що при зверненні до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" у вигляді часткового зупинення експлуатації житлових будинків товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс", які розташовані за адресою; 65037, Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, Ж/М "Ульянівка", масив "Радужний", будинки №№ 1,2, 3, 4, 5, 6, 7а, 7б, 7в, 8, 9/1, 10а, 10б, 10в, 11, 11/1, 11/2, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1921, 00 грн. та ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2019 року прийнято до розгляду адміністративний позов та відкрито провадження у справі.
Проте, на переконання відповідача, при зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір не в повному обсязі, оскільки первісна позовна заява містить вимоги щодо зупинення експлуатації 17 багатоповерхових житлових будинків, тобто містить 17 окремих позовних вимог нематеріально-правового характеру, справляння судового збору за кожну з яких здійснюється окремо. Надалі в ході розгляду справи ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року було роз`єднано позовні вимоги у справі №420/6799/19, у т.ч. виділено із неї у самостійні провадження 17 вимог щодо кожного з окремого об`єкта - житлового будинку. Після роз`єднання позовних вимог доказів сплати судового збору по справі №420/1123/20 на адресу суду не надходило.
Посилаючись на те, що згідно вимог Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру, відповідач вважає, що позовна заява у справі №420/1120/20 не відповідає вимогам ст.161 КАС України, оскільки позивачем не надано доказів сплати судового збору, отже підлягає залишенню без руху.
Розглянувши клопотання відповідача про залишення позовної заяви без руху, суд дійшов наступного.
За приписами ч. 2 ст. 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Отже, процесуальне законодавство вимагає від судді з`ясування після одержання позовної заяви її відповідності вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України.
Як вже було зазначено, ухвалою суду (суддя Соколенко О.М.) від 29 листопада 2019 року, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/6799/19.
Ухвалою суду (суддя Соколенко О.М.) від 11 лютого 2020 року, судом роз`єднано позовні вимоги у справі №402/6799/19 за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом виділення із неї у самостійні провадження 17 справ.
Зокрема, виділено в окреме провадження справу № 420/1120/20.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Частиною третьої статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною другою статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлені ставки судового збору.
Так, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, встановлена ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, встановлена ставка судового збору у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З аналізу наведених положень Закону України "Про судовий збір" вбачається, що майновими є вимоги, для яких визначено ціну позову. Відповідно до позовних заяв немайнового характеру необхідно відносити вимоги, які не підлягають вартісній оцінці.
Стаття 6 Закону України "Про судовий збір" визначає порядок сплати судового збору.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
За приписами ч. 6 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі роз`єднання судом позовних вимог судовий збір, сплачений за подання позову, не повертається і перерахунок не здійснюється. Після роз`єднання судом позовних вимог судовий збір повторно не сплачується.
Отже, враховуючи роз`єднання позовних вимог у справі № 420/6799/19, з якої виділено в окреме провадження адміністративну справу № 420/1120/20, судовий збір після роз`єднання повторно не сплачується, перерахунок не здійснюється.
Таким чином, посилання відповідача на те, що позовна заява у справі №420/1120/20 не відповідає вимогам ст. 161 КАС України, оскільки позивачем не надано доказів сплати судового збору, є необґрунтованими, та підстави для залишення позову без руху відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 132, 161, 169, 171, 205, 248, 256, 293 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви представника відповідача про залишення без руху адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлово-комунальний сервіс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано судом 14 вересня 2020 року.
Суддя О.В. Глуханчук