
Справа № 420/8713/20
УХВАЛА
14 вересня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Одеського національного медичного університету про стягнення адміністративно-господарських санкцій
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Одеського національного медичного університету, в якій він просить стягнути з Одеського національного медичного університету:
суму штрафних санкцій у розмірі 637476,08 грн в дохід державного бюджету;
суму необґрунтованої одержаної виручки у розмірі 637476,08 грн в дохід державного бюджету.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись із позовною заявою, суддя дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст.161 КАС України.
Позивач в адміністративному позові зазначає, що рішенням №3 від 07.02.2020 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області застосовані до Одеського національного медичного університету штрафні санкції у розмірі 637476,08 грн.
Представник позивача посилаючись на приписи ст. 122 КАС України вважає, що оскільки рішення ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області №3 від 07.02.2020 було вручено відповідачу 07.02.2020, строк звернення до суду сплине лише 09.11.2020.
Проте, такі доводи представника є необґрунтованими з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, дійсно рішення №3 від 07.02.2020 року про застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій отримано останнім 07.02.2020 року.
Разом з тим, відповідно до змісту рішення №3 від 07.02.2020 року, строк для його виконання складає 15 днів шляхом надання документів про сплату адміністративно-господарських санкцій. Також зі змісту зазначеного документа вбачається, що рішенні може бути оскаржено суб`єктом господарювання до суду.
В свою чергу, рішення №3 від 07.02.2020 року прийнято Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області керуючись, зокрема, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Так, відповідно до ч. 3 ст.12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі несплати суб`єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев`ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.
Тобто, в даному випадку строк оскарження рішення суб`єкта владних повноважень встановлений спеціальним Законом, а саме Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Таким чином, підставами, які надали позивачу право на пред`явлення позовних вимог щодо стягнення з відповідача штрафу за порушення законодавства про ціни та ціноутворення у розмірі 1274952,16 грн., є встановлення позивачем факту несплати відповідного штрафу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.
Відповідач отримав постанову №3 від 07.02.2020 – 07.02.2020, в добровільному порядку у п`ятнадцятиденний строк її не виконав. З огляду на це, Головне управління Держпродспоживслужби у Одеській області набуло право звертатися в суд з відповідним позовом через 15 днів після отримання суб`єктом господарювання відповідної постанови, в даному випадку - з 22.02.2020.
Згідно з абз. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Таким чином, даний адміністративний позов поданий с пропуском строку звернення до суду, оскільки останнім днем подання позову є 22.05.2020 року, а поданий даний адміністративний позов 09.09.2020.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Враховуючи зазначене, позивачем пропущено строки звернення до суду та не надано до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності підстав такого поновлення.
Також, згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
Відповідно до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду суб`єктом владних повноважень або юридичною особою адміністративного позову немайнового характеру, встановлюється ставка судового збору – 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду суб`єктом владних повноважень або юридичною особою адміністративного позову майнового характеру, встановлюється ставка судового збору – 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», з 1 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить – 2102 грн.
Так, заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача коштів, є вимогами майнового характеру.
З огляду на заявлені вимоги, позивачу необхідно надати до суд докази сплати судового збору в розмірі 19124,28 грн.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду квитанції про сплату судового збору, надання заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України суддя
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до Одеського національного медичного університету про стягнення адміністративно-господарських санкцій – залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз`яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.П. Марин