
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
справа № 380/5669/20
14 вересня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до Личаківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), про визнання протиправною та скасування постанови.
В С Т А Н О В И В:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України) з вимогою:
- визнати протиправними та скасувати постанову головного державного виконавця Личаківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 02.07.2020 ВП № 62138740 про накладення штрафу за невиконання рішення суду на Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) у розмірі 10200,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що на адресу Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) надійшла постанова від 02.07.2020, винесена головним державним виконавцем Личаківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кузьменко Наталією Олександрівною про накладення на Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) за невиконання судового рішення по справі №1.380.2019.006724 штрафу на користь держави у розмірі 10200,00 грн. На переконання позивача, постанова про накладення штрафу суперечать нормам чинного законодавства та підлягають скасуванню. Позивач зазначає, що постановою головного державного виконавця Личаківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Кузьменко Наталією Олександрівною 21.05.2020 відкрито виконавче провадження № 62138740 з примусового виконання виконавчого листа № 1.380.2019.006724, виданого 07.05.2020 Львівським окружним адміністративним судом про зобов`язання Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період 01.07.2015 по 31.12.2015 відповідно до порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 в редакції з урахуванням внесених змін постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів». Вказана постанова про відкриття виконавчого провадження отримана Львівським прикордонним загоном (військова частина 2144) 26.05.2020. Львівським прикордонним загоном 15.05.2020 виконано добровільно рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 у справі № 1.380.2019.006724 до відкриття виконавчого провадження.
Ухвалою суду від 23.07.2020 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час на усунення недоліків.
Ухвалою суду 10.08.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 19.08.2020 витребувано у відповідача матеріали виконавчого провадження.
Ухвалою суду від 19.08.2020 продовжено строк розгляду справи до отримання матеріалів виконавчого провадження.
10.09.2020 матеріали виконавчого провадження та відзив на позов надійшли на адресу суду.
11.09.2020 суддя отримала зазначені вище матеріали та відзив.
Відповідач заперечив щодо позову, просить закрити провадження у справі у зв`язку із відсутністю спору, так як постановою про закінчення виконавчого провадження у виконавчому провадженні №62138740 від 18.08.2020 державний виконавець скасувала оскаржувану постанову про накладення штрафу на позивача.
При ухваленні рішення суд виходить з такого.
На виконанні в Личаківському відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) перебувало виконавче провадження ВП №62138740 з примусового виконання виконавчого листа № 1.380.2019.006734, виданого 07.05.2020 Львівським окружним адміністративним судом про зобов`язання Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.07.2015 по 31.12.2015 відповідно до порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2001 № 1087, в редакції з урахуванням внесених змін постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення Індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів".
21.05.2020 державним виконавцем керуючись ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження та зобов`язано протягом 10 робочих днів виконати вимоги виконавчого документа, про що невідкладно повідомити державного виконавця.
02.07.2020 головним державним виконавцем Личаківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) винесено постанову про накладення на Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) штрафу у розмірі 1000,00 грн. за невиконання судового рішення по справі №1.380.2019.006724.
Позивач зазначив, що з метою виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 у справі № 1.380.2019.006724 Львівським прикордонним загоном вжито комплекс заходів, а саме нарахована та виплачена ОСОБА_2 індексація за період із 01.07.2015 по 31.12.2015 у сумі 4021,70 грн. на підставі платіжного доручення №793 від 14.05.2020 та відомості розподілу виплат військової частини 2144 від 15.05.2020 № 200515СТ016935.
Таким чином, позивач стверджує, що станом на 14.05.2020 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 у справі № 1.380.2019.00006724 виконав добровільно до відкриття виконавчого провадження та звернувся до Личаківського відділу державної виконавчої служби із заявою про закінчення виконавчого провадження ВП №62138570.
Позивач, не погодившись з оскаржуваною постановою про накладення штрафу та арешт коштів боржника, звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження».
Згідно зі статтею 1 зазначеного Закону виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
На підставі пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктами 1, 16 частини 3 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (частина 6 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження»).
Водночас, у частині 4 статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Статтею 75 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Тобто, правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин.
При цьому, застосування такого заходу реагування є обов`язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Водночас, суд зазначає, що відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Згідно з пунктом 9 частини 3 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.
Відповідно до частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Суд встановив, що на виконанні в Личаківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) перебуває виконавче провадження ВП №62138740 з примусового виконання виконавчого листа № 1.380.2019.006734 виданого 07.05.2020 Львівським окружним адміністративним судом про зобов`язання Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.07.2015 по 31.12.2015 відповідно до порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2001 № 1087, в редакції з урахуванням внесених змін постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення Індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів".
Державним виконавцем 02.07.2020 винесено постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин.
Суд встановив, що в процесі виконавчого провадження 09.06.2020 державним виконавцем отримано заяву боржника про закінчення виконавчого провадження, а також документальне підтвердження виконання рішення згідно з виконавчим документом.
Водночас, як видно з долученої до відзиву постанови про закінчення виконавчого провадження від 18.08.2020 державним виконавцем скасовано інші заходи примусового виконання рішення, тобто оскаржувану постанову про накладення штрафу.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Таким чином, станом на день розгляду справи, відповідач виправив оскаржуване порушення шляхом скасування постанова про накладення штрафу від 02.07.2020, що є підставою для закриття провадження у справі. При цьому підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання оскаржуваної постанови протиправною – відсутні.
Відповідно до ч.2 ст.238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Частиною 2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частини першої цієї статті, - повністю.
Суд встановив, що при зверненні до Львівського окружного адміністративного суду з даним позовом, позивач сплатив судовий збір у розмірі 2102,00 грн., що підтверджується оригіналом платіжного доручення від 08.07.2020 року №1207, який підлягає поверненню позивачу у відповідності до ч. 2 ст. 238 КАС України.
Керуючись ст.ст. 238, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
закрити провадження в адміністративній справі № 380/5669/20 за позовом Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Личаківська, 74, м.Львів, 79010, ЄДРПОУ 14321653) до Личаківського відділу державної виконавчої служби м. Львів Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (пр. Чорновола, 39, м.Львів, 79058; ЄДРПОУ 35009358) про визнання протиправною та скасування постанови.
Повернути Львівському прикордонному загону (військова частина 2144) Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (вул. Личаківська, 74, м.Львів, 79010, ЄДРПОУ 14321653) з Державного бюджету України суму судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп., яка сплачена відповідно до платіжного доручення від 08.07.2020 року №1207.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Лунь З.І.