Ухвала суду № 91565946, 14.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
380/7313/20
Номер документу
91565946
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/7313/20

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

в адміністративній справі

14 вересня 2020 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Р.М. перевірив матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Молочна компанія «Галичина» до Ірпінського місцевого відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

09.09.2020 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла поштою позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Молочна компанія «Галичина» до Ірпінського місцевого відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Позивач просить суд:

- визнати неправомірною бездіяльність Ірпінського міського відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), яка полягає у нерозгляді скарги ТОВ «Молочна компанія «Галичина» (ідентифікаційний код 39685014) від 10.08.2020 №10/08-03 на бездіяльність державного виконавця Ірпінського МВДВС ЦМУМЮ (м. Київ) Лемберської Ольги Іванівни;

- зобов`язати Ірпінський міський відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) розглянути скаргу ТОВ «Молочна компанія «Галичина» (ідентифікаційний код 39685014) від 10.08.2020 №10/08-03 на бездіяльність державного виконавця Ірпінського МВДВС ЦМУМЮ (м.Київ) Лемберської Ольги Іванівни.

Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви в тому числі з`ясовує, чи:

- належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Частиною другою цієї статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зі змісту позовної заяви ТОВ «Молочна компанія «Галичина» та долучених до неї документів вбачається таке.

Господарський суд Львівської області 13.12.2017 видав наказ у справі №914/2503/17 про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Великий Віз» (ідентифікаційний код 35417039) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Молочна компанія «Галичина» (ідентифікаційний код 39685014) заборгованості в загальній сумі 10241,40 грн.

23.01.2018 державний виконавець Іртиського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Київській області Лемберська О.І. відкрила виконавче провадження №55587401 із примусового виконання цього наказу господарського суду Львівської області.

Вважаючи, що державний виконавець Ірпінського міського відділу ДВС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лемберська О.І. не вчиняє відповідних дій у виконавчому провадженні №55587401, ТОВ «Молочна компанія «Галичина» звернулася до начальника Ірпінського міського відділу ДВС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з відповідною скаргою №10/08-03 від 10.08.2020 на бездіяльність державного виконавця.

Позивач посилається на те, начальник відділу органу державної виконавчої служби здійснює функцію контролю за діями підпорядкованого державного виконавця, а не безпосередньо виконує судове рішення, тому бездіяльність начальника відділу, яка полягає у нерозгляді скарги стягувача на бездіяльність державного виконавця, повинна оскаржуватись в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до приписів статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Статтею 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Отже, якщо закон встановлює інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.

Відповідно до частини першої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі – Закон №1404-VIII) рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Згідно з частиною третьою статті 74 Закону №1404-VIII рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.

Начальник відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, при здійсненні контролю за рішеннями, діями державного виконавця під час виконання рішень має право у разі, якщо вони суперечать вимогам закону, своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, зобов`язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом.

Керівник вищого органу державної виконавчої служби у разі виявлення порушень вимог закону визначає їх своєю постановою та надає доручення начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, щодо проведення дій, передбачених абзацами другим і третім цієї частини.

Частиною п`ятою статті 74 Закону №1404-VIII визначено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

За правилами статті 339 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України) сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права. Згідно з частиною першою статті 340 ГПК скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Відповідно до обставин позовної заяви та доданих до неї документів позивач є стягувачем у виконавчому провадженні №55587401, а отже - стороною цього виконавчого провадження. Це виконавче провадження відкрите з метою примусового виконання наказу № 914/2503/17, виданого 13.12.2017 господарським судом Львівської області на виконання ухвали цього суду від 12.12.2017.

Закон №1404-VIII визначає можливість оскарження рішень, дій чи бездіяльності як державного виконавця, так і начальника органу ДВС:

1) в адміністративному порядку (діяння державного виконавця – до начальника органу ДВС, діяння начальника органу ДВС – до вищестоячого начальника);

2) в судовому порядку.

Положення ЦПК України (Розділ VII «СУДОВИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВИХ РІШЕНЬ») та ГПК України (Розділ VI «СУДОВИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ СУДОВИХ РІШЕНЬ») містять аналогічні за змістом положення, що передбачають можливість оскарження на стадії виконання судових рішень цивільного/господарського суду сторонами виконавчого провадження рішень, дій та бездіяльності, допущених як державним виконавцем, так і іншою посадовою особою ДВС.

Положення статті 287 КАС України, статей 339-340 ГПК України, статей 447-453 ЦПКК України, частини першої статті 74 Закону №1404-VIII визначають, що сторони виконавчого провадження мають право оскаржити також бездіяльність посадової особи органу державної виконавчої служби до суду, який видав виконавчий документ.

В цьому спорі позивач (стягувач у виконавчому провадженні) оскаржує бездіяльність посадової особи/начальника Ірпінського міського відділу ДВС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), що полягає в неналежному розгляді скарги ТОВ «Молочна компанія «Галичина» на бездіяльність державного виконавця Ірпінського міського відділу ДВС ЦМУМЮ (м. Київ) Лемберської О.І. при примусовому виконанні наказу господарського суду Львівської області №914/2503/17 від 13.12.2017.

Отже, суть проблеми, що зумовила звернення позивача до суду, полягає у неналежному реагуванні начальника органу ДВС на бездіяльність державного виконавця, який неналежно діє (фактично - бездіє) у виконавчому провадженні щодо примусового виконання наказу господарського суду. При цьому суд враховує, що позивач звертався до начальника органу ДВС не на підставі Закону України «Про звернення громадян», а на підставі статті 74 Закону №1404-VIII як сторона виконавчого провадження ВП №55587401 щодо неналежного виконання наказу господарського суду.

Відтак, вирішення спору щодо бездіяльності начальника Ірпінського міського відділу ДВС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), котрий в розумінні частини 1 статті 74 Закону №1404-VIII є «посадовою особою органу ДВС» при розгляді скарги позивача (стягувача у виконавчому провадженні) на бездіяльність державного виконавця при примусовому виконанні наказу господарського суду відповідно до положень частини першої статті 74 Закону №1404-VIII, статей 339-345 ГПК України належить до юрисдикції суду, який видав виконавчий документ, - тобто господарського суду Львівської області.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись ст.ст. 170, 241, 243, 248, 256, 294, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суддя –

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Молочна компанія «Галичина» до Ірпінського місцевого відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.

Роз`яснити позивачу його право звернутися до господарського суду Львівської області зі скаргою на бездіяльність посадової особи органу державної виконавчої служби в порядку статті 339 Господарського процесуального кодексу України.

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п`ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.

Суддя Москаль Р.М.