
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" вересня 2020 р. справа № 300/1360/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боршовського Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Хорта А.Р.,
представника позивача - Футерка В.Л.,
представників відповідача - Гамуляк О.М., Джичко Н.Л.,
представника третьої особи - Фіголя В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Благодійної організації "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа"
до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації,
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Благодійна організація "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо нереєстрації бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20 за період січня-квітня 2020 року; зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області зареєструвати бюджетні фінансові зобов`язання Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20 за період січня-квітня 2020 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в межах процедури публічної закупівлі соціальної послуги підтриманого проживання повнолітніх людей з інвалідністю в «Будиночку сиріт з інвалідністю «Оселя Віри, Надії, Любові», між Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" укладено договір про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20. На виконання вищевказаного договору від 05.05.2020 № 2904-1/20 позивач надав акти наданих послуг за період з січня-квітня 2020 року, однак зазначені акти наданих послуг не зареєстровані Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, хоча відповідач перед тим зареєстрував договір про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20. Вказаний Договір містить умови, які дозволяли сторонам згідно частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України (пункт 7.1), застосовувати його до відносин між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа", що мали місце до його укладення, в даному випадку за період: січень-квітень 2020. З наданої Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації інформації з електронної системи ПТК «Клієнт Казначейства - Казначейство», як причину відхилення фінансових зобов`язань вказаного органу соціальної політики, зазначено: «Інша причина». Представник позивача зазначив, що орган казначейства не реєструє бюджетні зобов`язання та бюджетні фінансові зобов`язання в електронній формі у випадках, визначених пунктом 2.10 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, та застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, визначені Бюджетним кодексом України. В даному випадку, відповідачем не було належним чином повідомлено Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про причини не реєстрації документів, а також не вжито заходів впливу за порушення бюджетного законодавства. Також не відповідають дійсності твердження Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області щодо не збереження документів, які не були зареєстровані у системі, але які подавалися для реєстрації, оскільки Державна казначейська служба України в листі від 12.06.2020 № 12/101185 повідомила позивача про те, що така інформація повинна зберігатися в АС «Є-Казна». Благодійна організація "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" вважає протиправними дії відповідача щодо не реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20 за період: січня-квітня 2020 року.
Ухвалою суду від 23.06.2020 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.06.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
09.07.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області від 09.07.2020 № 04-10-2/2094 про залучення Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як відповідача в цій справі. Вказане клопотання від 09.07.2020 № 04-10-2/2094 мотивовано тим, що Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області не перебуває в жодних правовідносинах з позивачем, який не є розпорядником бюджетних коштів. Представник відповідача зазначив, що органом, дії якого призвели до завдання шкоди позивачу у зв`язку з неналежним виконанням норм бюджетного законодавства та законодавства, що встановлює вимоги до публічних закупівель та укладених між позивачем та органом договорів, є Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації. На думку представника відповідача, залучення до участі у справі Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, яке здійснює лише розрахунково-касове обслуговування розпорядника бюджетних коштів, і не залучення органу, дії якого призвели до відхилення казначейством фінансових зобов`язань, не дає можливості встановити всі фактичні обставини справи. Відповідач зазначив, що відносини відповідача з Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації відбуваються в межах договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 04.01.2016 № 1-16/12-33/17 та договору про дистанційне розрахункове обслуговування з використанням програмно-технічного комплексу «Клієнт Казначейства - Казначейства» від 20.11.2017. Окрім цього, відповідно до повноважень, визначених у пункті 2 частини 2 статті 7 Закону України «Про публічні закупівлі», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейства обслуговування бюджетних коштів, не допускає здійснення платежів із рахунка замовника згідно з узятими фінансовими зобов`язаннями у визначених законом випадках (а.с. 74-76).
20.07.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло заперечення представника Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 16.07.2020 на клопотання відповідача від 09.07.2020 № 04-10-2/2094 про залучення Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як відповідача в цій справі. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, зазначив, що згідно положення про Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, саме на відповідача покладено обов`язки щодо реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації. В свою чергу, Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації вжив усіх дій щодо реєстрації таких бюджетних фінансових зобов`язань, надавши Головному управлінню Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області акт виконання робіт. Представник Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації просив суд відмовити в задоволенні клопотання про залучення Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як відповідача (а.с. 87-89).
Суд ухвалою від 26.08.2020 року, занесеною в протокол судового засідання, відмовив в задоволенні клопотання про заміну відповідача.
20.07.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області від 16.07.2020 № 04-10-2/2169 на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. У відзиві представник відповідача зазначив, що органом, дії якого призвели до завдання позивачу шкоди у зв`язку з неналежним виконанням норм бюджетного законодавства та законодавства, що встановлює вимоги до процедури публічних закупівель та укладеного між позивачем та замовником договору є Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Відповідач не перебуває в жодних правовідносинах з позивачем, який не є розпорядником бюджетних коштів. Договір на надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20 зареєстрований в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області 12.05.2020. Згідно поданого платіжного доручення Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 1544 від 16.06.2020 відповідачем здійснено перерахування коштів на користь позивача на суму 30142,32 грн. Щодо оплати послуг, наданих за січень-квітень 2020 року, то Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області було поінформовано Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про те, що будь-яка оплата здійснюється органом казначейства у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов`язання та бюджетного фінансового зобов`язання. Представник відповідач зазначив, що застосування умов договору від 05.05.2020 № 2904-1/20 до відносин, які виникли до його укладення, вважається порушенням норм чинного законодавства. Вказане підтверджується роз`ясненнями Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на запити 91/2016 та 145/2019 щодо укладення договору за результатом переговорної процедури за наявності умов, визначених підпунктом 4 частини 2 статті 35 Закону України «Про публічні закупівлі», із застосування положень частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України є неможливим. Щодо причин відхилення бюджетних фінансових зобов`язань, то представник відповідача зазначив, що при поверненні документів розпоряднику коштів було вибрано «Іншу причину», оскільки програмним комплексом СДО «Клієнт-Казначейства - Казначейство» не передбачено посилання на статтю 631 Цивільного кодексу України. На час проведення закупівлі Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації діяла попередня редакція Закону України «Про публічні закупівлі», а тому посилання позивача на закон України «Про соціальні послуги» та інші підзаконні нормативні акти як на підставу оплати послуг згідно процедури закупівлі за бюджетні кошти не відповідає вимогам законодавства, оскільки Закон України «Про соціальні послуги» не визначений статтею 2 Закону України «Про публічні закупівлі». Відповідач звернув увагу суду на те, що відповідно до Бюджетного кодексу України саме Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації мав право на оскарження його дій як суб`єкта владних повноважень до суду. Однак Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як розпорядник коштів не оскаржував дії відповідача щодо не реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань. Натомість відповідач не перебував в правовідносинах з Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа", та не міг порушити як суб`єкт владних повноважень жодних її прав та охоронюваних законом інтересів. Відповідач вважає, що між позивачем та Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації є господарський спір, який стосується виконання договірних зобов`язань по договору про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20. За вказаних обставин, представник відповідач просив в задоволенні позову відмовити (а.с. 100-104).
27.07.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подано відповідь Благодійної організації "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" від 24.07.2020 на позовну заяву. Представник позивача зазначив, що Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області є належним відповідачем у справі, оскільки Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації безпосередньо не здійснює операції з безготівкового перерахування коштів із бюджетних рахунків, відповідно можливості щодо здійснення таких операцій знаходяться поза сферою управлінських функцій Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та перебувають у сфері управлінських функцій Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області. На виконання договору про надання соціальної послуги позивачем супровідним листом від 18.05.2020 № 34-25/20 надіслано Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації акти наданих послуг за січень 2020 року на суму 29511,11 грн., лютий 2020 року на суму 27546,82 грн., березень 2020 року на суму 30316,15 грн. та квітень 2020 року на суму 31461,92 грн. Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації листом від 01.06.2020 № 729-04.1-59/09 сформовано та подано електронні документи на суми, що повністю відповідають наведеним у вищевказаних актах наданих послуг. Однак усі документи були відхилені казначейством із зазначенням причини: «Інша причина». Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації вчинив усі необхідні дії щодо оплати за договором від 05.05.2020 № 2904-1/20, а повноваження щодо реєстрації або не реєстрації поданих електронних документів належать до компетенції Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області. Також представник позивача звернув увагу на можливість вказати причину відмови в реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20 в ручному режимі, чого не було зроблено відповідачем. Щодо вказаних відповідачем роз`яснень Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, то позивач зазначив, що такі роз`яснення не є нормативно-правовими актами та мають лише інформаційний характер (а.с. 110-114).
27.07.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подано клопотання Благодійної організації "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" від 27.07.2020 про виклик як свідка працівника Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 (а.с. 129-130).
Ухвалою суду від 26.08.2020 року, занесеною в протокол судового засідання, відмовлено в задоволенні вказаного клопотання.
27.07.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подано клопотання Благодійної організації "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" від 27.07.2020 про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін (а.с. 133-135).
Ухвалою від 18.08.2020 суд призначив судовий розгляд цієї справи на 26.08.2020.
26.08.2020 в судовому засіданні оголошено перерву до 08.09.2020.
04.09.2020 позивачем подано суду додаткові письмові пояснення справі. У вказаний поясненнях позивач зазначив про те, що договір про надання соціальної послуги від 05.05.2020 повністю відповідає проекту договору, який публікувався у документації відкритих торгів на сайті ProZorro. Додатково долучено суду копію інформаційного запиту від 28.08.2020 № 105-25/20 та відповіді відповідача від 31.08.2020 № 04-12/2646.
08.09.2020 відповідачем подано суду заяву про долучення до матеріалів справи копії наказу Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 13.05.2020 № 123.
Представники позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити повністю.
Представники відповідача проти позову заперечили.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації 28.02.2020 та 16.03.2020 оголошені відкриті торги з предметом закупівлі «Соціальні послуги» (Закупівля послуг на залучення бюджетних коштів для надання соціальних послуг підтриманого проживання для осіб похилого віку та/або повнолітніх осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду, побутового та медичного обслуговування)» очікуваною вартістю 400000 грн. Вказана інформація розміщена у системі публічних закупівель «Prozorro».
Єдиним учасником, який взяв участь у вищевказаних відкритих торгах, була Благодійна організація "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа".
В зв`язку з поданням тендерної документації лише одним учасником - позивачем, Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації відмінено торги.
17.04.2020 розпочато переговорну процедуру закупівлі соціальної послуги підтриманого проживання, за результатом якої 05.05.2020 між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" укладено договір № 2904-1/20 про надання соціальної послуги, згідно якого позивач як виконавець зобов`язувався надати соціальну послугу, а Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як замовник зобов`язувався оплачувати надання соціальної послуги за рахунок коштів обласного бюджету за кодом ДК 021:2015 85320000-8 «Соціальної послуги» (Закупівля послуг на залучення бюджетних коштів для надання соціальних послуг підтриманого проживання для осіб похилого віку та/або повнолітніх осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду, побутового та медичного обслуговування). Ціна договору становить 399754,88 грн. (а.с. 11-16).
Відповідно до пункту 2.2 договору оплата соціальної послуги за рахунок бюджетних коштів здійснюється в межах бюджетних призначень на ці цілі.
Згідно з пунктом 2.3 договору оплата наданої виконавцем соціальної послуги здійснюється замовником відповідно до зареєстрованих зобов`язань на підставі актів наданих послуг.
Пунктом 7.1 договору передбачено, що цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє в частині надання соціальної послуги до 31.12.2020, а в частині виконання інших зобов`язань, передбачених цим договором - до повного їх виконання. Сторони можуть встановити, що згідно частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України, умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення за умови надання в цей час соціальної послуги підтриманого проживання.
Зазначений договір № 2904-1/20 від 05.05.2020 поданий Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як розпорядником бюджетних коштів через систему дистанційного обслуговування «Клієнт Казначейства-Казначейство» та зареєстрований в АС «Є-Казна» Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області 12.05.2020.
На виконання договору № 2904-1/20 від 05.05.2020 про надання соціальної послуги Благодійна організація "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" листом від 18.05.2020 № 34-25/20 надіслано Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації акти наданих послуг за січень 2020 року на суму 29511,11 грн., лютий 2020 року на суму 27546,82 грн., березень 2020 року на суму 30316,15 грн. та квітень 2020 року на суму 31461,92 грн. (а.с. 115-120).
Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації листом від 01.06.2020 № 729-04.1-59/09 повідомив позивача, що акти наданих послуг Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" за надані соціальні послуги не зареєстровані у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області у зв`язку з відхилення казначейства у програмі «система дистанційного обслуговування», де причина вказана як «інша причина» (а.с. 20-24).
04.06.2020 позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом про надання публічної інформації, в якому просив надати інформацію щодо договору № 2904-1/20 від 05.05.2020 про надання соціальної послуги, в тому числі копії всіх наявних документів та матеріалів у письмовій та електронній формі щодо відмов у реєстрації документів (а.с. 25).
Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області листом № 07.2-06/1727 від 05.06.2020 повідомило позивача, що документи на виконання вищевказаного договору № 2904-1/20 від 05.05.2020 не зареєстровані в АС «Є-Казна» Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області. Щодо надання копій підтвердних документів необхідно звертатися до розпорядника бюджетних коштів, оскільки зберігання не зареєстрованих документів в системі не передбачено (а.с. 27).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20 за період січня-квітня 2020 року, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду, в якому просив зобов`язати Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області зареєструвати бюджетні фінансові зобов`язання Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20 за період: січень-квітень 2020 року.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначає Закон України «Про соціальні послуги» № 2671-VIII від 17.01.2019 (надалі - Закон № 2671-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2671-VIII надавачі соціальних послуг - юридичні та фізичні особи, фізичні особи - підприємці, включені до розділу "Надавачі соціальних послуг" Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг. При цьому, отримувачі соціальних послуг - особи/сім`ї, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, яким надаються соціальні послуги.
Соціальне замовлення - засіб регулювання діяльності у системі надання соціальних послуг шляхом залучення на договірній основі надавачів соціальних послуг для задоволення потреб осіб/сімей у соціальних послугах відповідно до результатів визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці/територіальної громади у соціальних послугах (пункт 16 статті 1 Закону № 2671-VIII).
Соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають. Особі/сім`ї можуть надаватися одна або одночасно декілька соціальних послуг. Порядок організації надання соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України (пункт 17 статті 1 Закону № 2671-VIII).
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону № 2671-VIII надавачі соціальних послуг провадять свою діяльність відповідно до законодавства про соціальні послуги, на підставі установчих та інших документів, якими визначено перелік соціальних послуг та категорії осіб, яким надаються такі послуги, за умови забезпечення їх відповідності критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Надавачі соціальних послуг можуть належати до державного, комунального або недержавного секторів.
До надавачів соціальних послуг недержавного сектору належать підприємства, установи, організації, крім визначених частиною другою цієї статті, громадські об`єднання, благодійні, релігійні організації, фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності (частина 3 статті 13 Закону № 2671-VIII).
Відповідно до частини 9 статті 13 Закону № 2671-VIII надавачі соціальних послуг мають право: запитувати та отримувати в органах державної влади та органах місцевого самоврядування інформацію, необхідну для організації надання соціальних послуг; залучати на договірній основі підприємства, установи, організації до надання соціальних послуг; залучати грошові кошти та інші ресурси (людські, матеріальні, інформаційні тощо), необхідні для надання соціальних послуг.
Соціальне замовлення регламентоване статтею 26 Закону № 2671-VIII.
Так, надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Соціальні послуги надаються шляхом соціального замовлення відповідно до державного стандарту соціальних послуг.
Залучення надавачів соціальних послуг до надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення здійснюється через оголошення уповноваженими органами системи надання соціальних послуг, визначеними пунктами 2 і 3 частини першої статті 11 цього Закону, конкурсу на надання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів.
Рішення про проведення конкурсу на надання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів приймається не пізніше 1 березня відповідного бюджетного періоду або не пізніше 30 календарних днів після внесення змін до відповідного бюджету.
Забезпечення надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення здійснюється шляхом компенсації надавачам соціальних послуг вартості наданих ними соціальних послуг.
Порядок надання соціальних послуг шляхом соціального замовлення та компенсації надавачам вартості соціальних послуг затверджується Кабінетом Міністрів України. Форми відповідних документів та інструкція з їх заповнення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Як встановлено судом вище, 28.02.2020 та 16.03.2020 Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації було оголошено відкриті торги з предметом закупівлі «Соціальні послуги» (Закупівля послуг на залучення бюджетних коштів для надання соціальних послуг підтриманого проживання для осіб похилого віку та/або повнолітніх осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду, побутового та медичного обслуговування)» очікуваною вартістю 400000 грн. Вказана інформація розміщена у системі публічних закупівель «Prozorro».
Єдиним учасником, який взяв участь у вищевказаних відкритих торгах, була Благодійна організація "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа".
Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації відмінено вказані торги через те, що подано тендерну документацію лише одним учасником - Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа".
Механізм формування, виконання і фінансування соціального замовлення соціальних послуг, що надаються недержавними суб`єктами, за рахунок бюджетних коштів, а також організації та проведення конкурсів із залучення таких коштів, визначено Порядком здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2013 № 324 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 3 Порядку здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів встановлено, що соціальне замовлення за рахунок бюджетних коштів здійснюється в обсязі, визначеному договором. Вартість соціальних послуг розраховується відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 29 Порядку здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів сторонами договору є замовник соціальних послуг та виконавець соціального замовлення.
Договір укладається на умовах, що відповідають умовам конкурсу та конкурсній пропозиції виконавця соціального замовлення.
Форма примірного договору затверджується Мінсоцполітики.
Згідно з пунктом 30 Порядку здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів у договорі, зокрема, зазначаються:
1) перелік соціальних послуг, їх обсяг, зміст, вимоги до якості, строк надання;
2) соціальні групи та/або окремі категорії осіб, які мають право на отримання соціальних послуг відповідно до умов договору, та їх чисельність (гранична чисельність);
3) зміст і строк передачі виконавцю соціального замовлення інформації про отримувачів соціальних послуг, зокрема переліку осіб, що є потенційними отримувачами таких послуг, із зазначенням їх місця проживання, складних життєвих обставин;
4) права, обов`язки та відповідальність сторін;
5) вартість надання кожної соціальної послуги, обчислена виходячи з вартості надання соціальної послуги одному отримувачу протягом одного дня (однієї людино-години) та обсягу соціальних послуг у межах обсягів, установлених державними стандартами соціальних послуг або пріоритетами соціального замовлення;
6) строки подання звітності про надані соціальні послуги;
7) порядок подання інформації з питань виконання договору;
8) порядок внесення змін до договору та припинення його дії.
В даному випадку, 17.04.2020 було розпочато переговорну процедуру закупівлі соціальної послуги підтриманого проживання, за результатом якої 05.05.2020 між Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" укладено договір № 2904-1/20 про надання соціальної послуги, згідно якого позивач як виконавець зобов`язувався надати соціальну послугу, а Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як замовник зобов`язувався оплачувати надання соціальної послуги за рахунок коштів обласного бюджету за кодом ДК 021:2015 85320000-8 «Соціальної послуги» (Закупівля послуг на залучення бюджетних коштів для надання соціальних послуг підтриманого проживання для осіб похилого віку та/або повнолітніх осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду, побутового та медичного обслуговування). Ціна договору становить 399754,88 грн. (а.с. 11-16).
Відповідно до пункту 2.2 договору оплата соціальної послуги за рахунок бюджетних коштів здійснюється в межах бюджетних призначень на ці цілі. Згідно з пунктом 2.3 договору оплата наданої виконавцем соціальної послуги здійснюється замовником відповідно до зареєстрованих зобов`язань на підставі актів наданих послуг. У разі прийняття частини наданих соціальних послуг, замовник здійснює часткову оплату за соціальні послуги, прийняті згідно з актом (пункт 2.4 договору).
Підпунктом 3.1.5 пункту 3.1 договору встановлено, що замовник зобов`язаний оплатити соціальну послугу за рахунок бюджетних коштів відповідно до умов цього договору.
Суд звертає увагу на те, що згідно з статтею 509 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.
Відповідно до пункту 6.1 договору відповідальність за невиконання, неналежне виконання умов цього договору на підставах та в порядку, передбачених чинним законодавством України, несуть лише сторони.
Також пунктами 6.5 та 6.6 договору визначено, що у разі виникнення спорів у зв`язку з виконанням, зміною, розірванням чи тлумаченням умов цього договору сторони вирішують такий спір шляхом ведення переговорів, листування, внесення змін до цього договору. У разі неможливості вирішення спору сторонами, він вирішується в суді відповідно до чинного законодавства України.
З огляду на зміст вищевказаного договору № 2904-1/20 від 05.05.2020, Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області не є стороною зазначеного договору, оскільки такими сторонами є лише Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як замовник та Благодійна організація "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" як виконавець, які мають самостійно відповідати за своїми зобов`язаннями.
Відповідно до пункту 32 Порядку здійснення соціального замовлення за рахунок бюджетних коштів фінансування соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів здійснюється після їх фактичного надання в обсязі, передбаченому договором.
У разі коли замовником соціальних послуг виявлено факт надання соціальних послуг в обсязі, що не відповідає обсягам, визначеним договором, виконавець соціального замовлення повертає кошти за такі послуги.
Підставою для звернення до суду з цим позовом, на думку позивача, є протиправні дії Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області щодо не реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації внаслідок чого Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" не отримано кошти за надані соціальні послуги по договору № 2904-1/20 від 05.05.2020 за січень-квітень 2020, що створює загрози для функціонування будинку підтриманого проживання.
Натомість згідно вимог підпункту 3.1.5 пункту 3.1 договору № 2904-1/20 від 05.05.2020 обов`язок з оплати соціальної послуги за рахунок бюджетних коштів, відповідно до умов цього договору, покладено на замовника - Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, а не Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації листом від 01.06.2020 № 729-04.1-59/09 повідомив позивача, що акти наданих послуг Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" за надані соціальні послуги не зареєстровані у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області у зв`язку з відхилення казначейства у програмі «система дистанційного обслуговування», де причина вказана, як інша причина (а.с. 20-24).
Суд звертає увагу на те, що на виконання статей 43, 46, 48, 51, 112, 116-118 Бюджетного кодексу України та з метою забезпечення здійснення контролю органами Державної казначейської служби України при взятті бюджетних зобов`язань розпорядниками і одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, які перебувають на казначейському обслуговуванні, удосконалення механізмів використання бюджетних коштів та управління бюджетними коштами, розроблено Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2012 за № 419/20732 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 309).
Так, орган Казначейства здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов`язань, бюджетних фінансових зобов`язань розпорядників і одержувачів бюджетних коштів відповідно до Бюджетного кодексу України та з урахуванням вимог Закону України «Про міжнародні договори України», законодавства у сфері закупівель, інших актів законодавства України, що не суперечать бюджетному законодавству, та цього Порядку.
Відповідно до пункту 1.2 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, у процесі реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників і одержувачів коштів державного та місцевих бюджетів, які перебувають на казначейському обслуговуванні, відповідно до законодавства може застосовуватися система дистанційного обслуговування "Клієнт казначейства - Казначейство" з використанням засобів криптографічного захисту інформації Державної казначейської служби України (далі - Казначейство).
У разі застосування системи Казначейства між розпорядниками бюджетних коштів (одержувачами бюджетних коштів) та органами Казначейства здійснюється обмін документами в електронному вигляді, в тому числі електронними документами.
Згідно пункту 1.4 Порядку № 309: бюджетне фінансове зобов`язання - зобов`язання розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) сплатити кошти за будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду відповідно до законодавства;
реєстрація бюджетних зобов`язань в електронній формі - процедура внесення даних про бюджетні зобов`язання і бюджетні фінансові зобов`язання розпорядників бюджетних коштів (одержувачів бюджетних коштів) до системи Казначейства засобами електронного документообігу з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".
Пунктом 2.10 Порядку № 309 передбачено, що органи Казначейства не реєструють фінансові зобов`язання у разі: відсутності відповідного бюджетного зобов`язання, відображеного у бухгалтерському обліку виконання державного та місцевих бюджетів; відсутності у розпорядника бюджетних коштів фактичних надходжень спеціального фонду; відсутності документів, які підтверджують факт узяття бюджетного фінансового зобов`язання; недотримання вимог щодо оформлення поданих документів; невідповідності фінансового зобов`язання відповідному бюджетному зобов`язанню, відображеному в бухгалтерському обліку виконання державного та місцевих бюджетів; недотримання розпорядниками бюджетних коштів бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами.
У таких випадках органи Казначейства зобов`язання та/або фінансові зобов`язання не реєструють, а застосовують заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, визначені Бюджетним кодексом України.
Відповідно до пункту 3.6 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України після перевірки документів в електронному вигляді, переданих розпорядником бюджетних коштів, на відповідність вимогам законодавства, в тому числі цього Порядку, бюджетні зобов`язання та бюджетні фінансові зобов`язання реєструються органом Казначейства з накладанням кваліфікованого електронного підпису, про що розпорядник бюджетних коштів інформується засобами системи Казначейства.
Якщо надіслані в електронному вигляді документи сформовано з порушенням вимог законодавства, в тому числі цього Порядку, то орган Казначейства інформує розпорядника бюджетних коштів засобами системи Казначейства про їх нереєстрацію із зазначенням причин.
Орган Казначейства не реєструє бюджетні зобов`язання та бюджетні фінансові зобов`язання в електронній формі у випадках, визначених пунктом 2.10 цього Порядку, та застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, визначені Бюджетним кодексом України.
Отже, відносини щодо реєстрації Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації регламентовані вищевказаними положеннями Бюджетного кодексу України, Порядку № 309, договором № 12-33/14 від 20.11.2017 про дистанційне розрахункове обслуговування з використанням програмно-технічного комплексу «Клієнт Казначейства - Казначейство» та договором № 1-16/12-33/17 від 04.01.2016 про здійснення розрахунково-касового обслуговування.
Відповідно до пункту 1.1 договору № 12-33/14 від 20.11.2017 про дистанційне розрахункове обслуговування з використанням програмно-технічного комплексу «Клієнт Казначейства - Казначейство», укладеного між відповідачем та Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, предметом договору є взаємодія та співпраця між органами казначейства та Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації як клієнтом в процесі здійснення розрахунково-касового обслуговування клієнта шляхом дистанційного розрахункового обслуговування з використанням програмно-технічного комплексу «Клієнт Казначейства - Казначейство» (а.с. 55-62).
Згідно пунктів 4.1.3 та 4.1.4 договору № 12-33/14 від 20.11.2017 орган казначейства зобов`язується: здійснювати списання коштів клієнта на підставі електронних документів у порядку їх надходження; не проводити списання коштів з рахунків клієнта у випадках: відсутності на електронному платіжному документі ЕЦП; невірного заповнення реквізитів документа; порушень інших вимог нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 1 договору № 1-16/12-33/17 від 04.01.2016 про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладеного між відповідачем та Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, предметом договору є відкриття органом казначейства рахунку (рахунків) клієнта та здійснення його розрахунково-касового обслуговування відповідно до вимог законодавства України та умов цього договору (а.с. 63-67).
Так, згідно з пунктом 2.1 договору № 1-16/12-33/17 від 04.01.2016 орган казначейства має право: перераховувати платежі, зараховані на бюджетні рахунки для зарахування до спеціального фонду бюджету власних надходжень бюджетних установ, на відповідний спеціальний реєстраційний рахунок (рахунки) клієнта та/або у порядку та терміни, передбачені додатковим договором до цього договору, на рахунки вищих та підвідомчих установ і організацій клієнта (підпункт 2.1.2); вимагати від клієнта правильності оформлення розрахункових документів відповідно до законодавства України та повертати їх клієнту у разі виявлених порушень. Розрахункові документи повертаються клієнту з посиланням на підстави, передбачені законодавством (підпункт 2.1.3); проводити перевірки фінансових (бухгалтерських) документів про зарахування, перерахування та використання бюджетних коштів. Одержувати підтвердні документи, необхідні для здійснення контролю за цільовим спрямуванням бюджетних коштів (підпункт 2.1.5); застосовувати заходи впливу за порушення бюджетного законодавства у вигляді зупинення операцій з бюджетними коштами та/або призупинення бюджетних асигнувань клієнта, передбачених статтею 117 Бюджетного кодексу України, з повідомленням про це клієнта (підпункт 2.1.6); здійснювати безспірне списання коштів бюджету з рахунків клієнта у порядку, встановленому законодавством (підпункт 2.1.9); здійснювати платежі клієнтів з урахуванням законодавства (підпункт 2.1.12).
Пунктом 2.3 договору № 1-16/12-33/17 від 04.01.2016 встановлено, що орган казначейства зобов`язується: своєчасно здійснювати розрахунково-касові операції за дорученням клієнта з урахуванням вимог підпункту 2.1.12 пункту 2.1. цього договору; надавати клієнту всі послуги з розрахунково-касового обслуговування в межах повноважень, визначених законодавством (пункт 2.3.3).
Відповідно до пункту 7.2 договору № 12-33/14 від 20.11.2017 про дистанційне розрахункове обслуговування з використанням програмно-технічного комплексу «Клієнт Казначейства - Казначейство» винна сторона відшкодовує іншій стороні у повному обсязі збитки, які виникли через невиконання чи неналежне виконання нею своїх зобов`язань передбачених договором. Сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань відповідно до договору та чинного законодавства України.
Таким чином, відносини щодо реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, в тому числі за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 № 2904-1/20 за період січня-квітня 2020 року, виникли між Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області та Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та регламентовані Порядком реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, договорами № 12-33/14 від 20.11.2017 та № 1-16/12-33/17 від 04.01.2016. В цих правовідносинах Казначейство вправі відмовити розпоряднику бюджетних коштів в реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань з підстав, передбачених вказаним Порядком № 309. Такі правовідносини, на переконання суду, з системного аналізу положень статей 43, 46, 48, 51, 112, 116-118 Бюджетного кодексу України, пунктів 1.2, 1.4, 2.10 Порядку № 309, згаданих умов договорів № 12-33/14 від 20.11.2017 та № 1-16/12-33/17 від 04.01.2016, носять публічно-правовий характер.
Таким чином, на відповідача не може бути перекладений обов`язок з виконання зобов`язання по оплаті соціальної послуги за рахунок бюджетних коштів за договором № 2904-1/20 від 05.05.2020, оскільки Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області не є суб`єктом таких договірних зобов`язань. Такий обов`язок покладено на Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, і в разі його не виконання у позивача, як надавача послуг, виникає право на стягнення сум за надані послуги по договору № 2904-1/20 від 05.05.2020 в судовому порядку. Натомість суд зазначає, що між Благодійною організацією "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" та Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області відсутні публічно-правові відносини, оскільки такі правовідносини щодо реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань виникли між розпорядником бюджетних коштів - Департаментом соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Головним управлінням Державної казначейської служби України в Івано-Франківській як суб`єктом владних повноважень, який саме і вчинив оскаржувану індивідуальну відмовну дію щодо Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Суд, за обставин справи та досліджених норм матеріального права, не погоджується з твердженням позивача про те, що він є учасником публічно-правових відносин щодо реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань. Суду не доведено порушення права чи охоронюваного законом інтересу позивача оскарженою відмовною дією.
За вказаних обставин в судовому засіданні суд поставив на обговорення питання про заміну неналежного позивача в цій справі - Благодійну організацію "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" на Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації. Однак представник позивача заперечив щодо такої заміни. Натомість представник Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації на роз`яснення суду щодо права вказаного Департаменту соціальної політики після відмови позивача щодо його заміни як неналежного позивача на вступ у справу як третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, зазначив про те, що Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації не буде вступати у справу як третя особа з самостійними вимогами.
Суд звертає увагу на те, що статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За правилами пунктів 3 та 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, шляхом: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, що передбачено частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу на те, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у наявності у особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Тобто, обов`язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з частиною 3 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підсумовуючи суд зазначає про те, що оскарження акту чи дії суб`єкта владних повноважень надано особі, щодо якої цей акт чи дія прийняті чи вчинені або прав, свобод та інтересів якої він безпосередньо стосується. Вказане кореспондується з тим, що захисту адміністративним судом підлягає фактично порушене право особи у публічно-правових відносинах із суб`єктом владних повноважень при здійсненні ним визначених чинним законодавством владних управлінських функцій, а не відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах. Оскільки, як встановлено судом, Благодійна організація "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" не є суб`єктом публічно-правових відносин щодо реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань, то дія Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області щодо відмови Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації в їх реєстрації не породжує для позивача права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.
Процесуальні законодавчі обмеження щодо можливості оскарження актів індивідуальної дії та дій суб`єкта владних повноважень щодо конкретної особи не шкодять самій суті права на доступ до суду, оскільки ці акти можуть бути оскаржені в суді їхніми адресатами, тобто суб`єктами, для яких відповідні акти та дії створюють права та/чи обов`язки. В даному випадку таке право виникло у Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
Обравши спосіб захисту, сформулювавши позовні вимоги та визначивши відповідача, позивач на власний розсуд реалізував своє право на судовий захист. На переконання суду, позивач не позбавлений права на доступ до суду, оскільки має можливість звернутися за захистом порушених прав, що випливають з договору № 2904-1/20 від 05.05.2020, у спосіб, що забезпечить їх ефективний захист, подавши позов до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про стягнення сум за надані соціальні послуги за період: січень-квітень 2020.
З огляду на відмову представника Благодійної організації "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" щодо заміни первісного позивача на належного позивача - Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації та небажання вступу цієї особи до участі в справі як третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору, суд не вбачає правових підстав для виходу за межі позовних вимог відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, з огляду на відсутній факт порушеного права чи охоронюваного законом інтересу позивача оскарженою дією відповідача.
Отже, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні позову Благодійної організації "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмови в реєстрації бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 за № 2904-1/20 за період: січень-квітень 2020 року та про зобов`язання вчинити такі дії.
Судові витрати згідно з статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відмову в позові, за відсутності доказів їх понесення відповідачем, судом не розподілялися.
Керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову Благодійної організації "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа" до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо нереєстрації бюджетних фінансових зобов`язань Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації за договором про надання соціальної послуги від 05.05.2020 за № 2904-1/20 за період: січня-квітня 2020 року, та про зобов`язання вчинити такі дії.
Судові витрати не розподіляти.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: Благодійна організація "Благодійний фонд" "Українська благодійницька мережа", ідентифікаційний код - 36498142, вулиця Шота Руставелі, 1, офіс 5, місто Івано-Франківськ, 76018.
Відповідач: Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 37951998, вулиця Дністровська, 14, місто Івано-Франківськ, 76018.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департамент соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, ідентифікаційний код - 25925236, вулиця Леся Курбаса, 2, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя Боршовський Т.І.
Рішення складене в повному обсязі 14 вересня 2020 р.