
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 вересня 2020 року Справа № 280/2894/20 м.ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Веселівської районної ради Запорізької області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
30.04.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Веселівської районної ради Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Веселівської районної ради Запорізької області №4 від 23.04.2020 "Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.04.2019, визнано протиправним та скасовано Рішення 18 позачергової сесії відповідача від 14.04.2017 № 6, яким позивача було достроково звільнено з посади голови Веселівської районної ради Запорізької області відповідно до ч. 4 ст. 55 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон України від 21.05.1997 № 280/97-ВР); поновлено позивача на роботі на посаді голови Веселівської районної ради Запорізької області; в даній частині позовних вимог допущено негайне виконання судового рішення; стягнуто з відповідача на користь позивача суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу у розмірі 209 978,10 грн; в даній частині позовних вимог допущено негайне виконання рішення в частині стягнення середнього заробітку за один місяць. Відповідач, замість того, щоб виконати рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17, прийняв рішення від 23.04.2020 № 4 "Про цільову Програму Веселівської районної ради Запорізької області», якою передбачено виплату суми заборгованості що підлягає безспірному списанню відповідно до рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 у справі №313/681/17 у термін 2020-2022 роки в наступному порядку - 6,5 тис. грн в 2020 році, 105,0 тис. грн в 2021 році, 105,5 тис. грн в 2022 році, чим фактично знову у нспроцесуальний спосіб розстрочено виконання рішення суду. Оскаржувані рішення відповідача позивач вважав протиправними, оскільки шляхом їх ухвалення відповідач незаконно привласнив процесуальні повноваження суду та самостійно розстрочив виконання рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17. З наведених підстав просить суд позов задовольнити.
05 травня 2020 року ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 03 червня 2020 року об 17 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 05.05.2020 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області. Витребувано від Управління Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області (вул. Олексія Кириченка, 4-А, смт Веселе, Веселівський район, Запорізька область, 72202) завірені належним чином документи щодо безспірного списання коштів за рішенням Веселівського районного суду від 29.12.2018 у справі №313/681/17.
Ухвалою суду від 04.05.2020 забезпечено позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Веселівської районної ради Запорізької області (72202, Запорізька область, Веселівський район, с.Веселе, вул.Центральна, буд.136, код ЄДРПОУ 25221630) про визнання протиправним та скасування рішення шляхом зупинення дії Рішення 51-ї позачергової сесії Веселівської районної ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 25221630, місцезнаходження: 72202 смт Веселе вулиця Центральна, буд. 136, Веселівський район Запорізька область) сьомого скликання від 23.04.2020 №4 «Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області» до набрання законної сили рішенням суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Веселівської районної ради Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення Веселівської районної ради Запорізької області №4 від 23.04.2020 «Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області».
19.05.2020 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №23085) подано відзив на позов. У відзиві відповідач зазначає, що враховуючи можливість та асигнування бюджету Веселівської районної ради та щоб уникнути порушень законодавства, 23.04.2020 о 11:00 годині, було скликано 51 позачергову сесію, де 19 депутат із 26 депутатів, які взяли участь у голосуванні, на якому було прийняте рішення №4 від 23.04.2020. Тобто Веселівська районна рада, як головний розпорядник бюджетних коштів за погодженням з Управлінням фінансів Веселівської РДА (місцевим фінансовим органом) та відповідальний виконавець бюджетних програм вніс, протягом 2 тижнів згідно даного закону, зміни до рішення про місцевий бюджет. Начальником Управління фінансів Веселівської районної Державної адміністрації було винесено Наказ «Про затвердження паспорта бюджетної програми», де наказує затвердити паспорт бюджетної програми КПКВК МБ 0117693 «Інші заходи, пов`язані з економічною діяльністю (головний розпорядник- Веселівська районна рада). Також заступником голови районної ради було винесено Розпорядження «Про затвердження паспорту бюджетної програми на 2020 рік». Після чого заступником голови районної ради та погоджено безпосередньо начальником управління фінансів Веселівської РДА було підписано паспорт бюджетної програми місцевого бюджету на 2020 рік. Він також відповідає формі, затвердженій центральним органом виконавчої влади у сфері фінансів. Після чого 27.06.2019 згідно Програми було стягнено у безспірному порядку органом Казначейства 3 000,00 грн, на рахунок позивача до негайного виконання допущено лише стягнення середнього заробітку за один місяць, а сума 209 978, 10 грн до негайного виконання не допущена. Тому відповідач вжив всіх необхідних заходів для виконує судового рішення та щоб уникнути порушень законодавства, які б могли наступити в результаті блокування рахунків районної ради та й усього районного бюджету. З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 03.06.2020 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 03.08.2020 о/об 11 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 13.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 09.09.2020 о/об 17 год. 00 хв.
31.08.2020 через канцелярію суду (вх. №40157) від представника третьої особи надійшли пояснення, в яких зазначено наступне. На виконання вимоги Веселівською районною радою Запорізької області 24.06.2019 надано пакет документів щодо вжиття ними необхідних заходів спрямованих на виконання судового рішення Веселівського районного суду Запорізької області по справі 313/681/17. А саме, прийнято рішення сесії Веселівської районної ради Запорізької області від 24.06.2019 № 10 Про затвердження Програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019 - 2022 роки. На виконання зазначеної програми, 26.06.2019 виділено кошти у сумі 3000 грн, які списано управлінням 27.06.2019. Веселівською районною радою Запорізької області 24.04.2020 на адресу управління направлено лист від 24.04.2020 №85/02-46 (з додатками), яким повідомлено про затвердження Рішенням позачергової сесії Веселівської районної ради Запорізької області від 23.04.2020 №4 цільової районної Програми Веселівської районної ради Запорізької області для виконання судових рішень, що надходять бюджетним установам, які отримують кошти з районного бюджету в процесі виконання ними своїх повноважень. У зв`язку з вищевикладеним, управління, керуючись підпунктом 4 пункту 13 Порядку № 845, повідомляє про зупинення безспірного списання коштів за виконавчими документами по справі № 313/681/17 про стягнення з Веселівської районної ради Запорізької області на користь ОСОБА_1 10000,00 грн моральної шкоди та 209978,10 грн середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Станом на 31.08.2020 управлінням не здійснювалось безспірне списання коштів з рахунків боржника, крім вказаних у цьому листі. Добровільно вказане рішення суду не виконувалось. Також, разом із поясненнями подана заява про розгляд справи без участі третьої особи.
08.09.2020 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі позивача. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином. Про причину неявки суд не повідомив.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідача зареєстровано як юридичну особу - орган місцевого самоврядування 21.05.1997.
У період з 02.12.2015 по 14.04.2017 позивач обіймав посаду голови Веселівської районної ради Запорізької області на підставі рішення другої чергової сесії Веселівської районної ради Запорізької області сьомого скликання від 02.12.2015 № 1 (а.с.38).
Рішенням 18 позачергової сесії від 14.04.2017 № 6 позивача було достроково звільнено з посади голови Веселівської районної ради Запорізької області в перший день фактичного виходу на роботу відповідно до ч. 4 ст. 55 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
Вважаючи дане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до Веселівського районного суду Запорізької області з відповідним позовом. Рішенням Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17 позов (а.с.32-37), залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.04.2019, позовну заяву було задоволено повністю та, відповідно:
- визнано протиправним та скасовано Рішення 18 позачергової сесії № 6 від 14.04.2017, яким позивача було достроково звільнено з посади голови Веселівської районної ради Запорізької області, в перший день фактичного виходу на роботу відповідно до ч.4 ст. 55 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР;
- поновлено позивача на роботі на посаді голови Веселівської районної ради Запорізької області та в цій частині позовних вимог допущено негайне виконання судового рішення;
- стягнуто з відповідача на користь позивача суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу у розмірі 209 978,10 грн та в даній частині позовних вимог допущено негайне виконання рішення в частині стягнення середнього заробітку за один місяць;
- стягнуто з відповідача на користь позивача моральну шкоду в сумі 10 000, 00 грн;
- вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
23.01.2019 позивач у порядку статей 19, 26, 63, 65 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон України від 02.06.2016 № 1404-VIII) подав до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області заяву про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Веселівським районним судом Запорізької області по рішенню від 29.12.2018 по справі № 313/681/17 (а.с.40).
24.01.2019 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Косінов І.В. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження, якою, зокрема зобов`язав відповідача виконати рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17 (а.с.42).
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 13.02.2019 за невиконання рішення суду без поважних причин на Веселівську районну раду Запорізької області як орган місцевого самоврядування було накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн, зобов`язано виконати рішення протягом трьох днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання судового рішення (а.с.45). Станом на 20.02.2019 жодних документів, які б свідчили про виконання рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17 або пояснень з приводу виконання (невиконання) від боржника на адресу Відділу не надходило, у зв`язку з чим на відповідача було накладено штраф у розмірі 10 200,00 грн, зобов`язано виконати рішення протягом трьох днів та попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання судового рішення .
Як вбачається з даних Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, 20.02.2019 уповноважена особа органу виконавчої служби направила начальнику Веселівського відділення поліції Мелітопольського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області за вих. № 15.04-2-03.4 подання щодо притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб Веселівської районної ради Запорізької області.
Рішення суду в частині стягнення з Веселівської районної ради на користь позивача моральної шкоди в сумі 10000,00 гривень та 209978,10 гривень середнього заробітку за час вимушеного прогулу згідно Виконавчих листів виданих Веселівським районним судом Запорізької області 04.06.2019, відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" були передані для примусового виконання 07.06.2019 до Управління Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області, де до даного часу перебувають на виконанні.
Управління Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області 19.06.2019 здійснено часткове списання коштів у сумі 2324,28 грн (відповідно до залишку на рахунку) моральної шкоди згідно виконавчого листа Веселівського районного суду Запорізької області від 04.06.2019 по справі №313/681/17 .
Також, орган казначейства надіслав до відповідача вимогу, в якій зауважив, що за визначеними кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного сектору, економічної класифікації видатків бюджету, за якими здійснюється безспірне списання, недостатньо коштів на рахунках для виконання судового рішення. У зв`язку з цим, Управління Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області вимагає від відповідача вжити необхідні заходи для встановлення таких асигнувань та здійснити інші дії, спрямовані на виконання судового рішення, та протягом місяця повідомити письмово.
На виконання вимоги Веселівською районною радою Запорізької області 24.06.2019 надано пакет документів щодо вжиття ними необхідних заходів спрямованих на виконання судового рішення Веселівського районного суду Запорізької області по справі 313/681/17. А саме, прийнято рішення сесії Веселівської районної ради Запорізької області від 24.06.2019 № 10 Про затвердження Програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019 - 2022 роки.
23.04.2020 відповідачем було прийнято рішення № 4 "Про затвердження цільової районної програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019-2022 роки", яким затверджено відповідну програму та наголошено на необхідності Веселівській районній державній адміністрації передбачити в районному бюджеті на 2019 рік та на наступні роки видатки для забезпечення виконання Програми, в межах можливостей районного бюджету.
Як вбачається з безпосередньо Районної програми, її метою є забезпечення виконання грошових зобов`язань, які виникли на підставі судових рішень про стягнення коштів районного бюджету, боржниками по яких є бюджетні установи, заклади, організації та одержувачі бюджетних коштів. Одним із ключових індикаторів є сума заборгованості, що підлягає безспірному списанню, а саме:
- за рішенням Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17, в тому числі: на 2019 рік - 3 000,00 грн, на 2020 рік (прогноз) - 6 000,00 грн, на 2021 рік (прогноз) - 105 500,00 грн, на 2022 рік (прогноз) - 105 500,00 грн;
- стягнення моральної шкоди: на 2021 рік - 5 000,00 грн, на 2022 рік - 5 000,00 грн;
- сума судового збору, виконавчого збору тощо - при надходженні таких рішень.
Загальний обсяг фінансування Програми відповідно до її паспорту сформований наступним чином: 1) на 2019 рік - 3 000,00 грн; 2) на 2020 рік - 6 000,00 грн; 3) на 2021 рік - 105 500,00 грн; 4) на 2022 рік - 105 500,00 грн. До основних джерел фінансування заходів Програми віднесено районний бюджет та інші джерела, не заборонені законодавством України.
Оскаржувані рішення відповідача позивач вважав протиправними, оскільки шляхом їх ухвалення відповідач незаконно привласнив процесуальні повноваження суду та самостійно розстрочив виконання рішення Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень
Відповідно до частини першої статті 6 КАС України Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Повноваження органів місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Статтею 2 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до частини першої статті 10 вказаного нормативно-правового акту сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 30 частини першої статті 43 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема, прийняття рішень про звернення до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.
Згідно з частиною десятою статті 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
У свою чергу, за приписами частини другої статті 2 Закону України від 11.07.2002 № 93-IV "Про статус депутатів місцевих рад" (далі - Закон України від 11.07.2002 № 93-IV) депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов`язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Статтею 3 даного нормативно-правового акту регламентовано, що депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.
Статтею 11 Закону України від 11.07.2002 № 93-IV визначені права депутата. Так, депутат місцевої ради має право: 1) офіційно представляти виборців свого виборчого округу та інтереси територіальної громади в місцевих органах виконавчої влади, відповідних органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах і організаціях незалежно від форми власності з питань, що належать до відання органів місцевого самоврядування відповідного рівня; 2) брати участь з правом дорадчого голосу у засіданнях інших місцевих рад та їх органів, загальних зборах громадян за місцем проживання, засіданнях органів самоорганізації населення, що проводяться в межах території його виборчого округу; 3) порушувати перед органами і організаціями, передбаченими пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадовими особами, а також керівниками правоохоронних та контролюючих органів питання, що зачіпають інтереси виборців, та вимагати їх вирішення; 4) доступу до засобів масової інформації комунальної форми власності з метою оприлюднення результатів власної депутатської діяльності та інформування про роботу ради в порядку, встановленому відповідною радою; 5) вносити на розгляд органів і організацій, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, та їх посадових осіб пропозиції з питань, пов`язаних з його депутатськими повноваженнями у виборчому окрузі відповідно до закону, брати участь у їх розгляді. При здійсненні депутатських повноважень депутат місцевої ради має також право: 1) на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання; 2) на невідкладний прийом; 3) вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку. Депутат місцевої ради є відповідальним перед виборцями свого виборчого округу і їм підзвітним. У своїй роботі у виборчому окрузі взаємодіє з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, органами самоорганізації населення, трудовими колективами, об`єднаннями громадян.
Відповідно до статті 15 Закону України від 11.07.2002 № 93-IV депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу у разі виявлення порушення прав та законних інтересів громадян або інших порушень законності має право вимагати припинення порушень, а в необхідних випадках звернутися до відповідних місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, а також до правоохоронних і контролюючих органів та їх керівників з вимогою вжити заходів щодо припинення порушень законності. У разі виявлення порушення законності депутат місцевої ради має право на депутатське звернення до керівників відповідних правоохоронних чи контролюючих органів. Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, об`єднання громадян, керівники підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов`язані негайно вжити заходів до усунення порушення, а в разі необхідності - до притягнення винних до відповідальності з наступним інформуванням про це депутата місцевої ради. У разі невжиття відповідних заходів посадові особи місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та керівники правоохоронних і контролюючих органів, до яких звернувся депутат місцевої ради, несуть адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законом.
Обгрунтовуючи правомірність оскаржуваних рішень, відповідач посилається на положення ч.14 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою передбачено те, що до повноважень районної ради віднесено затвердження програм соціально-економічного розвитку відповідного району, цільових програм з інших питань.
Так, як зазначено вище, повноваження відповідача, які визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", полягають у затвердженні програм соціально-економічного розвитку відповідного району, цільових програм з інших питань.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону України від 13 квітня 2020 року №553-1Х «Про внесення змін до Закону України «Ппо Державний бюджет України на 2020 рік» де зазначено, що тимчасово, до 01.01.2020, не застосовується ч.1 ст.25 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої передбачено здійснення Казначейством України безспірного списання коштів державного та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Судом встановлено, що на позачерговій сесії, яка відбулась 14.04.2017, депутати 18 позачергової сесії Веселівської районної ради Запорізької області ухвалили Рішення № 6, яким достроково звільнили позивача з посади голови Веселівської районної ради Запорізької області в перший день фактичного виходу на роботу відповідно до ч. 4 ст. 55 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР (а.с.32).
Вважаючи дане рішення відповідача як суб`єкта владних повноважень протиправним, позивач оскаржив його в судовому порядку. Так, рішенням Веселівського районного суду Запорізької області від 29.12.2018 по справі № 313/681/17 позов, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.04.2019, було визнано протиправним та скасовано Рішення 18 позачергової сесії № 6 від 14.04.2017; поновлено позивача на роботі на посаді голови Веселівської районної ради Запорізької області та в цій частині позовних вимог допущено негайне виконання судового рішення; стягнуто з відповідача на користь позивача суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу у розмірі 209 978,10 грн та в даній частині позовних вимог допущено негайне виконання рішення в частині стягнення середнього заробітку за один місяць; стягнуто з відповідача на користь позивача моральну шкоду в сумі 10 000, 00 грн.
Як вбачається із Районної цільової програми для забезпечення виконання рішень суду на 2019-2022 року, яка затверджена рішенням Веселівської районної ради Запорізької області №4 від 23.04.2020, її зміст стосується виконання єдиного рішення суду, яке ухвалено на користь позивача та яким, зокрема, стягнуто на користь позивача з Веселівської районної ради Запорізької області середній заробіток за час вимушеного прогулу та моральну шкоду, усього на суму 219978,10 грн.
Відповідно п. 25 ч.2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.
На виконання зазначеної програми, 26.06.2019 виділено кошти у сумі 3000 грн, які списано управлінням 27.06.2019.
22.04.2020 управлінням направлено лист до Веселівської районної ради Запорізької області щодо визначення кодів та рахунків, з яких має проводитись безспірне списання та вимогою надання інформації щодо виконання рішення про стягнення коштів в термін до 5 робочих днів. За цей час проведення платежів за платіжними дорученнями Веселівської районної ради не здійснювалось.
Веселівською районною радою Запорізької області 24.04.2020 на адресу управління направлено лист від 24.04.2020 №85/02-46 (з додатками), яким повідомлено про затвердження Рішенням позачергової сесії Веселівської районної ради Запорізької області від 23.04.2020 №4 цільової районної Програми Веселівської районної ради Запорізької області для виконання судових рішень, що надходять бюджетним установам, які отримують кошти з районного бюджету в процесі виконання ними своїх повноважень.
Суд зазначає, що згідно ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання.Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Приймаючи вказану цільову програму, відповідачем фактично розстрочене виконання судового рішення, в частині стягнення грошових коштів, шляхом встановлення розміру грошових коштів та періоду їх виплат з 2019 р. по 2022 рік.
У свою чергу, повноваженнями щодо відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, наділений суд, який ухвалив таке рішення.
При цьому слід звернути увагу на те, що Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" не визначає таких повноважень органу місцевого самоврядування, як затвердження цільових програм виконання рішень суду.
Оскаржуване рішення відповідача безпосередньо стосуються прав та законних інтересів позивача, оскільки вказане рішення фактично направлено на встановлення порядку та строків виконання судового рішення, яке ухвалено на користь позивача.
У свою чергу, розстрочення виконання судового рішення до 2022 року безумовно порушує права позивача на користь якого ухвалено судове рішення, при цьому, враховуючи те, що судом не було встановлено такого виконання судового рішення, як відстрочення виплати сум до 2022 року.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч вимог даної статті, відповідач не довів та не обґрунтував суду правомірність прийнятого відносно позивача оскаржуваного рішення.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Веселівської районної ради Запорізької області (72202, Запорізька область, Веселівський район, с. Веселе, вул. Центральна, буд.136, код ЄДРПОУ 25221630), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України у Веселівському районі Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Веселівської районної ради Запорізької області №4 від 23.04.2020 "Про цільову районну Програму Веселівської районної ради Запорізької області».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписане суддею 14.09.2020.
Суддя Р.В. Сацький