Рішення № 91559818, 14.09.2020, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
367/7120/17
Номер документу
91559818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 367/7120/17

Провадження №2-а/367/132/2020

РІШЕННЯ

Іменем України

04 вересня 2020 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючої судді Оладько С.І.,

при секретарі Герус Н.В.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Рутчика В.А

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Київській області про визнання протиправними дій

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом,відповідно до якого зазначив ,що він є пенсіонером за віком і з 01.01.2017р. перебуває на обліку в Ірпінському об`єднаному управлінні пенсійного фонду України Київської області як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

Не бажаючи жити на окупованій території і з метою збереження свого життя в жовтні 2014 року він був вимушений покинути м. Донецьк та переїхати на територію, підконтрольну українській владі: спочатку до м. Запоріжжя, потім до м. Києва, а в листопаді 2016р. - до Ірпеня, де 25.11.2016р. був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, довідка №3251005797.

В серпні 2017р. він отримав із Донецька повідомлення про загрозу захоплення під виглядом так званої «націоналізації» квартири, в якій він зареєстрований і мешкав до війни. З метою недопущення захоплення його майна 10.08.2017р. він прибув у Донецьк.

23.08.2017р. йому зателефонувала жінка на ім`я ОСОБА_2 , яка назвалася соціальним інспектором. Повідомила, що вона прийшла з метою перевірки її проживання за адресою: АДРЕСА_1 і спитала, де він знаходиться.

Він спитав її, на якій підставі проводиться ця перевірка, бо кожні три місяці він проходить фізичну ідентифікацію в «Ощадбанк» м. Ірпеня і на початку літа вже була аналогічна перевірка соціальним інспектором.

Вона повідомила, що надійшли списки СБУ, не пояснивши які, і на вимогу пенсійного фонду вони роблять перевірку проживання переселенців.

Він розповів, що тимчасово знаходиться в м. Донецьку, назвав причину, повернусь до Ірпеня приблизно за місяць і попросив ці обставини вказати в акті перевірки.

Соціальний інспектор пообіцяла внести ці відомості в акт, але рішення по результатам перевірки буде приймати комісія.

В той же день в телефонній розмові з сім`єю ОСОБА_3 , переселенцями з Донецька, які мешкають в кв. АДРЕСА_2 , він розповів про прихід соціального інспектора.

28.08.2017р. ОСОБА_3 за своєї ініціативи була на прийомі у начальника Управління праці і соціального захисту населення м. Ірпінь Зброжека П.В. , де підтвердила її тимчасовий від`їзд до Донецька і його причини, про що зроблений відповідний запис у журналі особистого прийому громадян.

01.10.2017р. він повернувся до Ірпеня, перевірив свої карткові рахунки, на яких були відсутні нарахування пенсії і адресної соціальної допомоги за вересень 2017 року.

02.10.2017р. він пройшов фізичну ідентифікацію в ПАТ «Ощадбанк» м. Ірпеня. В той же день звернувся з письмовою заявою до управління пенсійного фонду і соціального захисту населення з проханням надати йому письмові роз`яснення щодо підстав припинення/призупинення/ виплати адресної допомоги і пенсії та поновити їх виплату з моменту припинення/призупинення/.

09.10.2017р. він отримав відповідь від Ірпінського об`єднаного управління пенсійного фонду, якою йому повідомили, що рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Ірпінської міської ради № 33 від 31.08.2017р. припинено виплату йому пенсії і адресної допомоги з 01.09.2017р. на підставі даних Державної прикордонної служби України.

Подання на комісію для поновлення пенсії Управління не може зробити, оскільки він не звертався до управління з відповідною заявою (всупереч п. 2 його заяви від 02.10.2017р.).

Копію рішення УГІФУ в м. Ірпінь про призупинення виплати пенсії і підстави невиплати її йому не надано.

Дії та бездіяльність відповідача вважає протиправними. Вони не тільки грубо порушили і порушують його конституційні права і свободи, але в них проявилась людська зневага до громадянина України, фактично біженця, що і спонукало мене до захисту своїх прав в суді.

Позивач зазначає,що призупинення виплати пенсії відбулося з порушенням Конституції України та інших законів і нормативних актів, які регулюють відносини між державою і громадянами України - переселенцями.

Акт обстеження, складений соціальним інспектором 23.08.2017р., з його поясненнями про причини тимчасового виїзду (запобігання захопленню житла) на непідконтрольну територію і повідомлення про це на особистому прийомі у начальника Управління соціального захисту Бубенщикової І.Ю. підтверджують його постійне проживання в м. Ірпінь і тимчасовий характер, в межах 60 днів, поїздки на окуповану територію.

Також,позивач зазначив,що він 02.10.2017р. пройшов чергову фізичну ідентифікацію в Ощадбанку в м. Ірпінь і УПФС мало можливість відновити виплату пенсії без перевірки на підставі його заяви від 02.10.2017р. і даних Єдиної інформаційної бази. Але відповідач навіть не помітив його прохання у заяві, хоча стверджує у відповіді, що уважно розглянув його звернення.

Позивач просив визнати протиправними дії Ірпінського об`єднаного управління пенсійного фонду України Київської області щодо призупинення мені виплати пенсії і відмови її виплати з 01.09.2017р.Зобов`язати Ірпінське об`єднане управління пенсійного фонду України Київської області поновити нарахування та виплату мені пенсії з 01.09.2017р. та здійснити її перерахунок у зв`язку з осучасненням пенсій.

Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 11.02.2020р закрито провадження по даній справі в частині позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання Ірпінське об`єднане управління пенсійного фонду України Київської області поновити нарахування та виплату мені пенсії з 01.09.2017р. та здійснити її перерахунок у зв`язку з осучасненням пенсій.

В іншій частині позовні вимоги позивач у судовому засіданні підтримав та просить їх задовольнити.

Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 11.02.2020р було замінено відповідача Ірпінське об`єднане управління пенсійного фонду України Київської області на Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з тих підстав,що відповідачем правомірно було зупинено виплату позивачу пенсії,поскільки до пенсійного фонду надійшло відповідне повідомлення від управління соціального захисту населення.У послідуючому позивач не звертався із заявою про поновлення йому виплати пенсії.Прсив відмовити у позові.

Суд,заслухавши пояснення сторін,дослідивши письмові докази по справі,вважає позов таким,що підлягає до задоволення.

Відповідно до ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Відповідно до ст.77 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживав у АДРЕСА_3 .,є пенсіонером за віком. Згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 фактично проживає у АДРЕСА_1 та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України Київської області.

Також,у судовому засіданні встановлено,що рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Ірпінської міської ради № 33 від 31.08.2017р. припинено виплату позивачу пенсії і адресної допомоги з 01.09.2017р. на підставі даних Державної прикордонної служби України.

Розпорядженням Ірпінського об`єднаного управління пенсійного фонду України Київської області на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконкомі Ірпінської міської ради № 33 від 31.08.2017р ОСОБА_1 призупинено виплату пенсії.

02.10.2017р позивач звернувся до суду із заявою про надання роз`яснень щодо підстав припинення/призупинення виплати йому пенсії та надати копію рішення Управління про припинення/ призупинення виплати пенсії із зазначенням підстав для такої дії,а також просив поновити йому виплату пенсії з моменту її припинення/призупинення (а.с.13).

Ст. 46 Конституції передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод.

Згідно зі ст.ст. З, 14 Закону України № 1706 від 20.10.2014р. «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» громадянин України має право на захист від примусового внутрішнього переміщення або примусового повернення на покинуте місце проживання і користується тими ж правами і свободами, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні.

Ні законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003р., ні законом України № 1669-УІІ від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період антитерористичної операції», ні будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат.

Стаття 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вказує на підстави припинення виплати пенсії, жодна з яких не може бути застосована по відношенню до позивача, оскільки тимчасове перебування на тимчасово окупованій території, яка є українською, це не виїзд за кордон.

Таким чином призупинення виплати позивачу пенсії з 01.09.2017р відбулося з порушенням Конституції України та інших законів і нормативних актів,які регулюють відносини між державою і громадянами України-переселенцями.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та підпункти 4, 5 п. 12 «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем фактичного проживання/перебування», затвердженого Постановою КМ України № 365 від 08.06.2016р надає можливість припиняти соціальні виплати за інформацією Держприкордонслужби і інших органів та встановлення відповідним актом обстеження відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог прийшов до висновку, що відповідачем неправомірно призупинено ОСОБА_1 виплату пенсії з 01.09.2017 року, а тому слід визнати незаконними дії Ірпінського об`єднаного управління пенсійного фонду України Київської області(на даний час Головного Управління Пенсійного Фонду України у Київській області) щодо призупинення виплати ОСОБА_1 пенсії і відмови її виплати з 01.09.2017р.

На підставі ст.. 8,19,22,46,58 Конституції України,ст.. 1,3,12,14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»,керуючись ст..ст. 5,9,10,118-123, 246-248 КАС України суд, -

В и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити .

Визнати незаконними дії Ірпінського об`єднаного управління пенсійного фонду України Київської області(на даний час Головного Управління Пенсійного Фонду України у Київській області) щодо призупинення виплати ОСОБА_1 пенсії і відмови її виплати з 01.09.2017р.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на протязі 30 днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення суду буде складений 09.09.2020р.

Суддя: С.І. Оладько