Рішення № 91558007, 08.09.2020, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
08.09.2020
Номер справи
925/188/20
Номер документу
91558007
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2020 року м. Черкаси справа № 925/188/20

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю прокурора Синецької О.Ю. та представників:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Господарського суду Черкаської області в місті Черкаси справу:

за позовом Заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, м. Київ

до Приватного підприємства "УКРГОСПТОВАРИ", м. Черкаси

про стягнення 24819 грн 73 коп,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код 39816845) звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до Приватного підприємства "УКРГОСПТОВАРИ" (вул. Чигиринська, 15, м. Черкаси, 18000, код 32881614) про стягнення 24 819,73 грн, що еквівалентно сумі 814,74 євро, плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні норми.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що посадовими особами Управління Укратрансбезпеки в Чернігівській області під час проведеного 14.05.2019 габаритно-вагового контролю на авто дорозі М-01 Київ-Чернігів-Н.Яриловичі 124 км. автопоїзду: автомобіль (тягач) марки DAF, модель ХF 95/430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп марки KRONE модель SDP 27, реєстраційний номер НОМЕР_2 , які належать ПП «УКРГОСПТОВАРИ» складено акт № 0005116 у зв`язку з виявленням перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів. До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 14.05.2019, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 814,74 євро.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 19 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частин 1, 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України (також по тексту ГПК України) розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення.

05 березня 2020 року до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позов, у якому він заперечив проти позову з наступних підстав.

- в направленні на перевірку № 006738 від 13.05.2019 не зазначено номер та дату наказу;

- до позовної заяви не додано доказів направлення на адресу відповідача розрахунку чи/або надсилання вимоги про сплату 814,74 євро;

- Уктрансбезпека, маючи відповідні повноваження для захисту інтересів держави, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звернулася, жодних інших заходів з метою забезпечення надходження коштів до Державного бюджету України не вжила, а тому звернення заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури до суду є незаконним. Отже, Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури є неналежним позивачем;

- розрахунок зроблений позивачем з порушенням норм Постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 та з неправильним застосуванням курсу євро до гривні.

18 березня 2020 року до канцелярії суду від заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури надійшла відповідь на відзив в якій спростовуються заперечення відповідача виходячи з наступного.

Відповідно до п. 3 ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Підстави та порядок реалізації вказаної функції визначено у ч. 4 ст. 53 ГПК України, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Як вбачається з листа від 21.01.2020 №477/05/15-20 Державної служби України з безпеки на транспорті, наданого на запит місцевої прокуратури, Укртрансбезпека категорично стверджує про відсутність повноважень на звернення до суду в якості позивача, при цьому не заперечуючи можливість заявлений прокурором в її інтересах позову.

За таких обставин, нездійснення службовими особами Укртрансбезпеки дій, які вони повинні були та могли здійснити, а також відсутність обґрунтованих пояснень щодо своєї бездіяльності беззаперечно свідчить про неналежне виконання позивачем своїх повноважень.

Таким чином, підставою реалізації прокурором представницьких функцій у даному випадку стала усвідомлена пасивна поведінка уповноваженого суб`єкта владних повноважень, тобто нездійснення захисту інтересів держави.

Враховуючи вищевикладене, а також той факт, що несплата відповідачем коштів за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 23924,28 грн призводить до ненадходження коштів до спеціального фонду Державного бюджету України та, відповідно, до зменшення коштів на фінансування розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування, а державний орган (Укртрансбезпека) уповноважений на захист інтересів держави вже майже 1 рік, як самоусувається від виконання покладених на нього обов`язків, що свідчить про усвідомлену пасивну поведінку уповноваженого суб`єкта владних повноважень, суттєво порушує економічні інтереси держави та вказує на наявність визначених п. 1 ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» підстав для звернення прокурора в інтересах держави з даною позовною заявою.

Щодо невірно визначеного розрахунку плати за проїзд за перевищення вагових параметрів заступником керівника Чернігівської місцевої прокуратури зазначено, що посадовими особами Управління Укратрансбезпеки в Чернігівській області під час проведеного 14.05.2019 габаритно-вагового контролю на авто дорозі М-01 Київ-Чернігів-Н.Яриловичі 124 км. автопоїзду: автомобіль (тягач) марки БАР, модель ХР 95/430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп марки КШЖЕ модель 8БР 27, реєстраційний номер НОМЕР_2 , які належать ПП «УКРГОСПТОВАРИ» складено акт № 0005116 у зв`язку з виявленням перевищення транспортирним засобом нормативно вагових параметрів. До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 14.05.2019, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 814,74 євро. Розрахунок проведено відповідно до затвердженої формули, з урахуванням норм пункту 31 Порядку, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879. Параметри та результати зважування , які зазначені у вищевказаних документах, відповідачем не оскаржувались, а тому доводи відповідача про відсутність правових підстав визначення вагових параметрів транспортних засобів є безпідставними.

17 березня 2020 року від заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури в порядку п. 2 ч. 2 ст. 46 ГПК України надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої останній просить стягнути з відповідачів 23 924,28 грн - плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні норми.

Права та обов`язки учасників справи передбачені у статті 42 Господарського процесуального кодексу України. Зокрема, пунктом 3 частини 1 цієї статті передбачене право учасників справи подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

Відповідно до частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Оскільки заява про зменшення розміру позовних вимог відповідає вимогам ст. 46 ГПК України, суд вважає за необхідне відповідну заяву прийняти до розгляду та задовольнити.

У зв`язку з чим позов розглядається судом з урахуванням зменшених позовних вимог.

19 березня 2020 року до канцелярії суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив в якій спростовуються заперечення відповідача виходячи з наступного.

Стосовно твердження, що в направленні на перевірку № 006738 від 13.05.2019 не зазначено номер та дату наказу представник позивача зазначає.

У Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567, відповідно до Змін що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 320 у пункті 13 слово "наказом" замінено словом "керівником".

Відповідно до п. 13. «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Отже, з моменту внесення даних змін, наказ про затвердження графіку роботи ГВК не видається.

Враховуючи те, що направлення на перевірку є номерними бланками, які були вже надруковані та видані Укртрансбезпекою територіальним органам до моменту внесення вищезазначених змін, питання оформлення в направленні на рейдову перевірку № 006738 від 13.05.2019 номера наказу Державної служби України з безпеки на транспорті та його датування є формальними підставами, та не можуть слугувати причиною для відмови в задоволенні позовних вимог позивача.

Стосовно твердження, що Державна служба України з безпеки на транспорті зробивши відповідачу розрахунок плати за проїзд не вказала та не додала доказів направлення на адресу відповідача даного розрахунку чи надсилання вимоги и про сплату 814,74 євро. Представник позивача вказує на те, що підтвердженням обізнаності ПП «УКРГОСПТОВАРИ» про внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом є лист Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області від 19.08.2019, який 27.08.2019 особисто вручено представнику за довіреністю ПП «УКРГОСПТОВАРИ».

Розрахунок проведено відповідно до затвердженої формули, з урахуванням норм п. 30, п. 31 Порядку, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879. Однак помилково взятий курс гривні щодо іноземних валют станом на 27.03.2019, а не 14.05.2019, а тому помилково зазначена сума позову 24819,73 грн, замість 23924,27 грн.

Ухвалою від 19 березня 2020 року Господарський суд Черкаської області переніс розгляд справи по суті у судовому засіданні на 10 год. 00 хв. 16 квітня 2020 року.

Ухвалою від 16 квітня 2020 року Господарський суд Черкаської області переніс розгляд справи по суті у судовому засіданні на 04 червня 2020 року.

Враховуючи положення Постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 року "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID - 19" та з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID - 19, ухвалою суду від 04.06.2020 розгляд справи по суті було перенесено до скасування карантину.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 10 липня 2020 року судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 10 год. 00 хв. "08" вересня 2020 року.

Позивач та відповідач в судове засідання не з`явилися. До початку судового засідання до суду від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з її перебуванням у щорічній додатковій відпустці.

У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити.

Згідно з ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позиції по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів.

У відповідності до ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до положень ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 08 вересня 2020 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, заслухавши прокурора, судом встановлені такі обставини.

14.05.2019 посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті (Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області) на автодорозі М-01, Київ-Чернігів-Н. Яриловичі, 124 км., здійснено габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки DAF, модель ХF 95/430, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп марки KRONE модель SDP 27, реєстраційний номер НОМЕР_2 .

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, вказаний автомобіль належить на праві власності Приватному підприємству "УКРГОСПТОВАРИ" (а.с. 41).

За результатами проведення габаритно-вагового контролю 14.05.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0005116, яким зафіксоване порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг із перевезення вантажу із перевищенням загальної маси та осьових навантажень (маршрут - с. Полісся - м. Черкаси, 367 км.). Згідно з вищезазначеним актом фактична повна маса транспортного засобу становить 43,15 т при допустимій - 40 т; нормативно допустиме осьове навантаження становить 11; 11; 7,33; 7,33; 7,33 т, а фактичне -6,8; 12,1; 8,05; 8,2; 8,0 т. При цьому перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України (а.с. 25).

Перевищення нормативно допустимої маси транспортного засобу, який перевозив вантаж, також підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №042145 від 14.05.2019 (а.с. 27).

Допустимість використання ваг, на яких проводилось зважування автомобіля, підтверджується Сертифікатом перевірки типу Серії СТ, виданий 27.11.2017, Сертифікатом відповідності, зареєстрованим у реєстрі органу відповідності 20.12.2017 № UA.TR.002.CB.0310-17 (а.с.32-33).

Посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області діяли на підставі направлення на рейдову перевірку № 006738 від 13.05.2019 та затвердженого ним графіка проведення рейдових перевірок (а.с. 29-30).

До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 14.05.2019, згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховані до сплати 814,74 євро, що станом на 14.05.20119 складає еквівалент у сумі 23924 грн 28 коп. (а.с. 28)

Розрахунок № 5116 від 14.05.2019 на загальну суму 814,74 євро, що станом на 14.05.20119 складає еквівалент у сумі 23924 грн 28 коп., здійснений відповідно до затвердженої формули (з урахуванням норм пункту 31-1, затвердженої постановою КМУ №879 від 27.06.2007).

Отже загальний розмір плати за проїзд, нарахованої приватному підприємству "УКРГОСПТОВАРИ", становить 23924 грн 28 коп.

Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області листом № 41050/41/24-19 від 19.08.2019 повідомило відповідача про необхідність внесення плати за проїзд у розмірі 814,74 євро, що станом на 14.05.2019 складає еквівалент у сумі 23924 грн 28 коп., на підставі п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, у зв`язку з порушенням порядку проїзду великовагових/великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (а.с. 38). Відповідно до фіскального чеку ПАТ «Укрпошти» вищезазначений лист було відправлено на адресу відповідача 21.08.2019. Відповідно до відстежень поштових відправлень ПАТ «Укрпошти», лист було вручено представнику відповідача за довіреністю 27.08.2019 (а.с. 39)

Відповідач у встановлений законом строк плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплатив, дії Управління Укртрансбезпеки у Чернігівської області не оскаржив.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прокуратуру" на прокуратуру покладаються, зокрема, функції представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначеним цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

У відповідності до ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

Заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в позовній заяві в обґрунтування порушення інтересів держави, зазначив, що в листі від 21.01.2020 №477/05/15-20 Державної служби України з безпеки на транспорті, наданого на запит місцевої прокуратури, Укртрансбезпека категорично стверджує про відсутність повноважень на звернення до суду в якості позивача, при цьому не заперечуючи можливість заявлений прокурором в її інтересах позову. За таких обставин, нездійснення службовими особами Укртрансбезпеки дій, які вони повинні були та могли здійснити, а також відсутність обґрунтованих пояснень щодо своєї бездіяльності беззаперечно свідчить про неналежне виконання позивачем своїх повноважень.

Таким чином, підставою реалізації прокурором представницьких функцій у даному випадку стала усвідомлена пасивна поведінка уповноваженого суб`єкта владних повноважень, тобто нездійснення захисту інтересів держави.

Враховуючи вищевикладене, а також той факт, що несплата відповідачем коштів за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 23924,28 грн. призводить до ненадходження коштів до спеціального фонду Державного бюджету України та, відповідно, до зменшення коштів на фінансування розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування, а державний орган (Укртрансбезпека) уповноважений на захист інтересів держави вже майже 1 рік, як самоусувається від виконання покладених на нього обов`язків, що свідчить про усвідомлену пасивну поведінку уповноваженого суб`єкта владних повноважень, суттєво порушує економічні інтереси держави та вказує на наявність визначених п. 1 ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» підстав для звернення прокурора в інтересах держави з даною позовною заявою.

Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

У п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006, зазначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з пп. 1 п. 4 Положення, основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.

Підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Таким чином, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) під час здійснення своїх повноважень є органом, наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Частинами 1, 3 та 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.

Відповідно до пунктів 2, 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ №30 від 18.01.2001, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимально маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 ПДР; транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ№1306 від 10.10.2001, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ №30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 (далі - Порядок габаритно-вагового контролю).

Відповідно до п. 4 Порядку габаритно-вагового контролю робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Згідно із пп. 3 п. 2 Порядку габаритно-вагового контролю, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підпункт 4 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні).

Відповідно до пункту 3 цього Порядку габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Пунктом 30 зазначеного Порядку встановлено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Пунктом 21 цих Правил встановлено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту. Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

Судом встановлено, що між сторонами у даній справі виникли правовідносини щодо своєчасної сплати плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

Матеріалами справи, її фактичними обставинами підтверджено факт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, що підтверджено актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0005116 від 14.05.2019, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 042145 від 14.05.2019.

Доводи позивача та прокурора про те, що посадові особи позивача здійснювали габаритно-ваговий контроль транспортного засобу відповідача у відповідності до наданих їм повноважень, а також про допустимість використання позивачем ваг, на яких проводилось зважування автомобіля відповідача, теж підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростовано.

Судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки проведено розрахунок №5116 від 14.05.2019 плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд 814,74 євро, що за офіційним курсом Національного банку України станом на 14.05.2019 складає еквівалент у сумі 23924 грн 28 коп.

Пунктом 28 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до п. 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Пунктом 27 Порядку передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на день проведення розрахунку.

Розрахунок №5116 від 14.05.2019 на загальну суму 814,74 євро (а.с. 28), що станом на 14.05.2019 складає еквівалент у сумі 23924 грн 28 коп., здійснений відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту 31-1, затвердженої постановою КМУ №879 від 27.06.2007.

Відповідно до п. 31-1 Порядку, перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Відповідно до п. 26 Порядку кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Судом встановлено, що відповідач повідомлення Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (лист №41050/41/24-19 від 19.08.2019) про необхідність внесення плати за проїзд у розмірі 814,74 євро (23924 грн 28 коп.) на підставі п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 не виконав, у встановлений законом строк плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не вніс, дії Управління Укртрансбезпеки у Чернігівської області не оскаржив.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, оскільки останнім не було надано суду достатньо доказів які б довели ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх заперечень.

З урахуванням викладеного вище вимога щодо стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 у розмірі 23924 грн 28 коп. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Оцінивши докази у справі в їх сукупності, керуючись своїм внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення прокурора, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачена позивачем за подання позову сума судового збору підлягає відшкодуванню йому за рахунок відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства "УКРГОСПТОВАРИ" (вул. Чигиринська, 15, м. Черкаси, 18000, код 32881614) на користь Державного бюджету України (отримувач: УК у м. Чернігові/ м. Чернігів, призначення платежу 22160100, код отримувача 38054398, номер рахунку (IBAN) UA838999980313151216000025002) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 23 924,28 грн, що еквівалентно сумі 814,74 євро.

Стягнути з Приватного підприємства "УКРГОСПТОВАРИ" (вул. Чигиринська, 15, м. Черкаси, 18000, код 32881614) на користь прокуратури Чернігівської області (отримувач - прокуратура Чернігівської області; код ЄДРПОУ - 02910114; банк отримувача - Державна казначейська служба України м. Київ; рахунок отримувача - UA248201720343140001000006008) 2102 грн судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 16 вересня 2020 року.

Суддя О.В. Чевгуз