
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
20.08.2020Справа № 910/2612/20
Господарський суд міста Києва в складі судді Привалова А.І., за участю секретаря судового засідання Мазура В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження
справу № 910/2612/20
за позовом Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України
до Громадської спілки "Всеукраїнське об`єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО"
про стягнення 319 745,12 грн
за участю представників сторін:
від позивачів: Сирота Д.Є.;
від відповідача: Попов О.Ю., Слізяк Н.Р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулося Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України з позовною заявою до Громадської спілки "Всеукраїнське об`єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО" про стягнення 319 745,12 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору №29 про надання фінансової підтримки від 27.11.2019, у зв`язку з чим позивач просить стягнути з відповідача 288 512,00 грн боргу та 30 877,52 грн пені.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.02.2020 позовну заяву Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
10.03.2020 на адресу Господарського суду міста Києва надійшло клопотання про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.03.2020 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі № 910/2612/20 та постановив розглядати її за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 21.05.2020.
07.05.2020 від представника відповідача до суду надійшов відзив, до якого долучено клопотання про огляд доказів за їх місцезнаходженням (в мережі Інтернет), та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
21.05.2020 від представника позивача до суду надійшов відзив на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
У підготовчому засіданні 21.05.2020 суд, заслухавши пояснення представників учасників справи щодо клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, оголосив у засіданні суду перерву до 04.06.2020.
02.06.2020 через канцелярію суду від представників позивача та відповідача надійшли додаткові пояснення до клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Присутній у підготовчому засіданні 04.06.2020 представник позивача заперечив щодо залишення позову без розгляду.
Представник відповідача підтримав раніше подане клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.07.2020 змінено найменування позивача з Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України на Міністерство у справах ветеранів України. Закрито підготовче провадження у справі № 910/2612/20 та призначити справу до судового розгляду по суті. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 20.08.2020.
Присутній у судовому засіданні 20.08.2020 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив.
Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем.
У судовому засіданні 20.08.2020, відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
УСТАНОВИВ:
Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на фінансову підтримку громадських об`єднань ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам`ятників та з відзначення святкових, пам`ятних та історичних дат, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 № 156 (далі - Порядок № 156).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 156 (тут і далі в редакції, чинній у період виникнення спірних правовідносин) одержувачами бюджетних коштів були всеукраїнські громадські об`єднання ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та жертв політичних репресій, які зареєстровані відповідно до вимог законодавства, внесені до Реєстру громадських об`єднань та утворені з метою захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема соціальних, та інших інтересів ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та жертв політичних репресій, які отримали свій статус відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" та "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", програми (проекти, заходи) всеукраїнського рівня яких визначено переможцями конкурсу.
Згідно з абзацом другим пункту 4 Порядку № 156 бюджетні кошті спрямовуються на фінансову підтримку громадських об`єднань для виконання (реалізації) програм (проектів, заходів) - за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог Порядку проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1210.2011 № 1049 (далі - Порядок № 1049).
Відповідно до підпункту 14 пункту 4 Положення про Державну службу України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 416, Служба співпрацює із всеукраїнськими громадськими об`єднаннями ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, надає в установленому законодавством порядку фінансову підтримку всеукраїнським громадським об`єднанням ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та жертв політичних репресій, здійснює моніторинг заходів, проведених за рахунок коштів державного бюджету всеукраїнськими громадськими об`єднаннями ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та жертв політичних репресій, аналізує ефективність таких заходів.
Згідно з пунктом 22 Порядку № 1049 на підставі рішення конкурсної комісії та інформації, наданої переможцем конкурсу, організатор конкурсу затверджує перелік інститутів громадянського суспільства, визначених переможцями конкурсу, з якими будуть укладені договори про виконання (реалізацію) програми.
Згідно з наказом Служби від 21.11.2018 № 131 відповідач був включений до переліку інститутів громадського суспільства, яких визначено переможцями конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених всеукраїнськими громадськими об`єднаннями ветеранів, для виконання (реалізації) яких надається фінансова підтримка у 2018 році, з якими будуть укладені договори про виконання (реалізацію) програми (проекту, заходу).
27.11.2018 між Державною службою України у справах ветеранів війти та учасників антитерористичної операції (далі - Сторона-1, Служба) та Громадською спілкою «Всеукраїнське об`єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО» (за договором - Сторона-2, Спілка) укладено договір № 29 про надання фінансової підтримки (далі - Договір).
Відповідно до пункту 1.1. Договору Служба на підставі свого наказу та розподілу бюджетних коштів, затвердженого Мінсоцполітики від 12.10.2019, забезпечує надання фінансової підтримки із загального фонду Державного бюджету України на реалізацію Спілкою програми (проекту, заходу) "Психосоціальна реабілітація ветеранів АТО, що мають обмеженні можливості "Небо без обмежень" (далі - проект) та адміністративні витрати, а Спілка зобов`язується забезпечити реалізацію проекту та здійснення адміністративних витрат протягом дії проекту.
У рамках своїх зобов`язань за цим Договором Сторона-2 здійснює реалізацію Проекту у відповідності до Кошторису витрат на фінансову підтримку громадського об`єднання для виконання (реалізації) програм (проектів, заходів) (додаток до Договору), що є невід`ємною частиною цього Договору, та конкурсної пропозиції і рішення конкурсної комісії з розгляду програм (проектів, заходів), розроблених всеукраїнськими громадськими об`єднаннями ветеранів, для реалізації яких надається фінансова підтримка у 2018 році (далі - конкурсна комісія) від 05.09.2018 № 6/2 (п. 1.2. Договору).
Згідно з пунктом 2.1. Договору, Служба забезпечує надання фінансової підтримки із загального фонду Державного бюджету України за КПКВК 2505030 "Фінансова підтримка громадських об`єднань ветеранів, які мають статус всеукраїнських, заходи з відвідування військових поховань і військових пам`ятників та з відзначення святкових, пам`ятних та історичних дат", за КЕКВ 2610 у сумі 322 808,00 грн Спілці на її реєстраційний рахунок, відкритий в органі Казначейства України.
Загальна сума проекту становить 395 724,00 грн (пункт 2.2. Договору).
Згідно п. 2.2.1. Договору фінансування проекту 374 496,00 грн.
301 580,00 грн - фінансова підтримка з державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2505030 "Фінансова підтримка громадських об`єднань ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам`ятників та з відзначення святкових, пам`ятних та історичних дат" (пункт 2.2.1.1. Договору).
72 916,00 грн - співфінансування проекту Спілкою (пункт 2.2.1.2 Договору).
Фінансова підтримка адміністративних витрат - 21 228,00 грн (пункт 2.2.2. Договору).
Пунктами 3.1.1. та 3.1.2. Договору встановлено, що Служба надає Спілці фінансову підтримку у сумі 50 % від обсягу фінансування проекту, зазначеного в пункті 2.2.1. Договору (50 % від 374 496,00 грн = 187 248,00 грн) та фінансову підтримку для здійснення адміністративних витрат, зазначених в пункті 2.2.2. Договору (21 228,00 грн).
Відповідно до пункту 3.1.3. Договору після затвердження проміжного фінансового звіту про реалізацію програми (проекту, заходу) та адміністративні витрати та проміжного звіту про виконання договору та обсяг використаних бюджетних коштів Служба зобов`язана надати Спілці решту суми фінансової підтримки, зазначеної в пункті 2.2.1.1., з урахуванням наданої раніше відповідно до пункту 3.1.1. Договору та фактичних видатків за договором.
Згідно з пунктом 3.2.3. Договору у разі прийняття конкурсною комісією рішення про невиконання (нереалізацію) Спілкою проекту, Служба має право прийняти рішення про повернення Спілкою бюджетних коштів за цим Договором, яке Службою надсилається протягом трьох робочих днів.
Пунктом 3.3.1. Договору встановлено, що Сторона-2 зобов`язується належним чином та в повному обсязі виконати свої зобов`язання за цим Договором та реалізувати Проект відповідно до опису та плану виконання проекту із зазначенням строків та відповідальних виконавців на кожному етапі відповідно до умов конкурсної пропозиції (додаток 3 до Договору).
Відповідно до п. 3.3.6. Договору Сторона-2 зобов`язується висвітлювати інформацію під час виконання проекту щодо проведення заходів на 17 власному веб-сайті та/або на відповідних сторінках соціальних мереж.
Сторона-2 також зобов`язується оприлюднити на власному веб-сайті та/або на відповідних сторінках соціальних мереж підсумки виконання проекту із обов`язковим зазначенням, що захід здійснювався за фінансової підтримки з Державного бюджету. Копії документів, що підтверджують оприлюднення, додавати до підсумкового звіту за результатами реалізації проекту (п. 3.3.7. Договору), забезпечити вільний доступ представників Сторони-1, які здійснюють моніторинг Проекту та залучених стороною-1 громадських об`єднань, з можливістю ознайомлення з первинними документами (у разі необхідності) (п. 3.3.8. Договору).
У п. 3.3.16. договору зазначено, що Сторона-2 зобов`язується після використання коштів, отриманих відповідно до п. 3.1.1. цього Договору, надати Стороні-1 на затвердження проміжний фінансовий звіт про реалізацію програми (проекту, заходу) та адміністративні витрати та проміжний фінансовий звіт про виконання договору та обсяг використаних бюджетних коштів.
Згідно п.3.3.17. Договору (в редакції Додаткової угоди № 3) Сторона-2 зобов`язується після реалізації проекту, не пізніше п`ятнадцятого числа місяця, наступного за тим, в якому відбувся захід, а у разі проведення заходу наприкінці року - не пізніше 26 грудня, надати Стороні-1 на затвердження фінансовий звіт про реалізацію програми (проекту, заходу) та адміністративні витрати та підсумковий звіт про виконання договору та обсяг використаних бюджетних коштів (звіт про реалізацію програми (проекту, заходу) та обсяг використаних бюджетних коштів) за встановленою Стороною-1 формами.
Відповідно до п. 3.3.21. у разі надходження рішення Сторони-1 про повернення бюджетних коштів в бюджетний період, в якому надавалася фінансова підтримка, Сторона-2 зобов`язана у тижневий строк забезпечити наявність визначеного до повернення обсягу асигнувань на реєстраційному рахунку, відкритому в органах Казначейства України, виділеного Стороною-1 на реалізацію Проекту. Для подальшого корегування відкритих асигнувань та бюджетних призначень. У разі находження рішення Сторони-1 про повернення бюджетних коштів після завершення бюджетного періоду в якому надавалася фінансова підтримка, Сторона-2 зобов`язана у тижневий строк перерахувати кошти в дохід державного бюджету та протягом трьох робочих днів поінформувати про це Сторону-1 з наданням завірених копій підтвердних документів.
Пунктом 4.5. Договору встановлено, що за прострочення строків, зазначених в тому числі у пункті 3.3.21. Договору Спілка сплачує пеню у розмірі облікової ставки Національного банку України за кожен день прострочення від суми неповернутих коштів.
Цей договір набуває чинності з дати підписання Сторін і діє до 31 грудня 2018 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами зобов`язань за цим Договором (п. 7.1. Договору).
Згідно наданої позивачем виписки по рахунку від 05.12.2018 (рахунок № НОМЕР_1 ), 30.11.2018 на рахунок відповідача Службою перераховано 208 476, 00 грн., що узгоджується із умовами п.3.1.1., 3.1.2. Договору.
10-16.12.2018 Службою проводився моніторинг виконання відповідачем умов Договору, за наслідками якого підготовлено моніторинговий звіт.
Відповідачем надано Службі проміжний фінансовий звіт про реалізацію програми (проекту, заходу) та адміністративні витрати, який останнім затверджений, про що свідчить перерахування відповідачу 80 036,00 грн.
26.12.2018 відповідачем спрямовано Службі фінансовий та підсумковий звіти, які прийнято без зауважень.
28.01.2019 Службою прийнято та розміщено на офіційному веб-сайті підсумковий висновок щодо виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), розроблених всеукраїнськими громадськими об`єднаннями ветеранів, для реалізації яких надається фінансова підтримка у 2018 році, яким серед іншого визначено, що мета проекту Психологічна реабілітація ветеранів АТО, що мають обмежені можливості «Небо без обмежень» досягнута та проект виконано.
Водночас, згідно Протоколу №24 засідання комісії з розгляду конкурсних пропозицій, поданих всеукраїнськими громадськими об`єднаннями ветеранів для участі у конкурсі з визначення програм (проектів, заходів) для реалізації яких налається фінансова підтримка у 2018 році від 28.03.2019 прийнято рішення №24/1/2 від 28.03.2019 про те, що проект "Психологічна реабілітація ветеранів АТО, що мають обмежені можливості "Небо без обмежень" громадською спілкою "Всеукраїнське об`єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО" не виконано та мета проекту не досягнута.
На підставі вказаного рішення конкурсної комісії Служба прийняла рішення у формі наказу від 03.06.2019 № 27 про повернення Спілкою бюджетних коштів у сумі 288 512,00 грн в дохід державного бюджету.
Листом від 04.06.2019 № 2133/03/05.4-19 Служба поінформувала відповідача про прийняте рішення, надала його копію та повідомила про необхідність виконання пункту 3.3.21. Договору в частині повернення в дохід державного бюджету отриманих коштів.
Лист з копією рішення Служби був отриманий представником Спілки 04.06.2019, що підтверджується підписом представника Спілки.
Позивач вважає, що на підставі пункту 31 Порядку № 1049 та пункту 3.3.21. Договору Спілка була зобов`язана повернути бюджетні кошти у сумі 288 512,00 грн в дохід державного бюджету з 05.06.2019 по 11.06.2019.
Однак, станом на день подання позовної заяви кошти в дохід державного бюджету Спілкою досі не повернуті, у зв`язку з чим відповідачем порушено строк виконання грошового зобов`язання, передбаченого пунктом 31 Порядку № 1049 та пунктом 3.3.21. Договору.
З огляду на викладене, з 12.06.2019 позивач нарахував пеню за прострочення повернення коштів в державний бюджет в сумі 30 877,52 грн.
Таким, чином, позивач стверджує, що Громадська спілка "Всеукраїнське об`єднання учасників бойових дій та Волонтерів АТО" порушила умови договору про надання фінансової підтримки з державного бюджету від 27.11.2018 № 29, укладеного з Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - Служба), в частині неповернення бюджетних коштів до державного бюджету.
У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов Договору Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України як правонаступник Служби просить стягнути з відповідача 288 512,00 грн боргу та 30 877,52 грн, пені.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
Згідно зі ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Стаття 628 Цивільного кодексу України встановлює, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є не обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 527 Цивільного кодексу України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно п.27 Порядку інститут громадянського суспільства, який визнаний переможцем конкурсу та отримав фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, подає після виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) організаторові конкурсу фінансовий та підсумковий звіти про виконання договору та обсяг використаних бюджетних коштів за формою та у строк, що визначені організатором конкурсу. Підсумковий звіт повинен містити опис та перелік завдань, виконаних у рамках програми (проекту, заходу); результативні показники виконання (реалізації) програми (проекту, заходу); у разі невиконання умов договору повністю або частково - причини такого невиконання; оцінку рівня заінтересованості та задоволення потреб цільової аудиторії, на яку спрямовувалася програма (проект, захід).
За змістом п.29 Порядку організатор конкурсу готує у місячний строк після надходження всіх фінансових та підсумкових звітів інститутів громадянського суспільства, які визнані переможцями конкурсу та отримали фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, підсумковий висновок щодо виконання (реалізації) кожної програми (проекту, заходу), в якому зазначається інформація про:
обсяг бюджетних коштів, наданих для виконання (реалізації) програми (проекту, заходу);
відповідність результативних показників виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) запланованим результативним показникам та обсягу витрачених бюджетних коштів.
Організатор конкурсу оприлюднює підсумковий висновок за результатами моніторингу разом із підсумковими звітами інститутів громадянського суспільства, які визнані переможцями конкурсу та отримали фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, на власному офіційному веб-сайті та подає їх конкурсній комісії. У разі надання фінансової підтримки для виконання (реалізації) програми (проекту, заходу) за рахунок коштів державного бюджету організатор конкурсу надсилає відповідні матеріали до Секретаріату Кабінету Міністрів України для розміщення на урядовому веб-сайті "Громадянське суспільство і влада".
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Частиною 1 статті 78 Господарського процесуального кодексу України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Судом встановлено, що на виконання умов договору Службою 30.11.2018 на рахунок відповідача перерахувано 208 476,00 грн фінансової підтримки на реалізацію проекту.
10-16.12.2018 Службою проводився моніторинг виконання відповідачем умов Договору, за наслідками якого підготовлено моніторинговий звіт, зі змісту якого вбачається відсутність зауважень з боку Служби до відповідача щодо виконання умов договору з реалізації Проекту.
Висновкам щодо виконання умов договору кореспондує і проміжний фінансовий звіт, за наслідками розгляду якого прийнято рішення провести остаточний розрахунок в сумі 80 036,00 грн., підсумковий звіт про виконання договору та обсяг використаних бюджетних коштів (звіт про реалізацію програми (проекту, заходу) та обсяг використаних бюджетних коштів) від 09.01.2019 у сукупності із підсумковим висновком щодо виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), розроблених всеукраїнськими громадськими об`єднаннями ветеранів, для реалізації яких надається фінансова підтримка у 2018 році від 28.01.2019.
Тобто, жоден із обумовлених Договором документів не свідчить про неналежну реалізацію відповідачем передбаченого договором Проекту, а тому числі щодо невідповідності загальнодержавному рівню.
28.01.2019 Службою прийнято та розміщено на офіційному веб-сайті підсумковий висновок щодо виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), розроблених всеукраїнськими громадськими об`єднаннями ветеранів, для реалізації яких надається фінансова підтримка у 2018 році, яким серед іншого визначено, що мета проекту Психологічна реабілітація ветеранів АТО, що мають обмежені можливості «Небо без обмежень» досягнута та проект виконано.
З викладеного вбачається, що відповідачем було виконано умови Договору щодо реалізації Проекту і така реалізація була прийнята Службою без заперечень та зауважень.
Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Таким чином, зобов`язання за Договором припинились, у зв`язку із їх виконанням сторонами.
Також, згідно п.2. Порядку:
інститут громадянського суспільства - громадські об`єднання та їх відокремлені підрозділи із статусом юридичної особи, творчі спілки, які згідно із законодавством мають право на отримання фінансової підтримки за рахунок бюджетних коштів;
конкурсна комісія - тимчасово діючий орган, що утворюється організатором конкурсу для розгляду конкурсних пропозицій, а також результатів моніторингу стану виконання (реалізації) програм (проектів, заходів) відповідно до вимог цього Порядку;
організатор конкурсу - центральний або місцевий орган виконавчої влади, що є розпорядником бюджетних коштів та/або відповідальним виконавцем бюджетної програми
Із змісту норм Порядку, сторонами договору фінансової підтримки є організатор конкурсу та інститут громадянського суспільства.
При цьому із змісту п.3.2.1. Договору виключно Сторона-1 (організатор конкурсу) вправі проводити моніторинг реалізації проекту, якому кореспондують обов`язки Сторони-2, визначені п.3.3.8., 3.3.9., 3.3.16., 3.3.17. Договору.
Аналогічне вбачається із п.28 Порядку, згідно якого організатор конкурсу із залученням інститутів громадянського суспільства проводить моніторинг виконання (реалізації) програм (проектів, заходів), які отримують фінансову підтримку за рахунок бюджетних коштів, у визначеному ним порядку.
Вказаному відповідають і фактичні обставини справи, про що свідчить участь офіційного представника Служби в ході реалізації проекту, висновок моніторингового звіту, погодження Службою проміжного фінансового звіту, оплата остаточної вартості проекту, прийняття та затвердження фінансового та підсумкового звіту, прийняття підсумкового висновку про реалізацію відповідачем проекту обумовленого Договором.
При цьому, п.3.2.3. Договору встановлено право Служби прийняти рішення про повернення Стороною-2 бюджетних коштів у разі прийняття Конкурсною комісією рішення про невиконання (нереалізацію) Стороною-2 проекту.
Разом з тим, функція конкурсної комісії зводиться до аналізу підсумкового висновку за результатами моніторингу здійсненого організатором конкурсу, тобто Службою, та підсумкового звіту інститут громадянського суспільства, а не проведення повторного моніторингу виконання умов Договору.
Тобто, рішення комісії, яке базується на власному моніторингу стану виконання умом Договору, виходить за межі, як безпосередніх умов Договору, так і її повноважень встановлених Порядком.
Крім того, рішення Служби від 03.06.2019 про повернення коштів в дохід державного бюджету базоване виключно на рішенні конкурсної комісії, яке має рекомендаційний характер та яке повністю суперечить попереднім рішенням Служби і прямо суперечить засадам цивільного законодавства, якими є справедливість, добросовісність та розумність (п.6 ч.1 ст.3 ЦК України).
З матеріалів справи вбачається, що фактично після виконанням сторонами зобов`язань за договором, прийняття такого виконання і як наслідок припинення зобов`язань, Службою прийнято рішення у формі наказу від 03.06.2019 № 27 про повернення Спілкою бюджетних коштів у сумі 288 512,00 грн в дохід державного бюджету, у зв`язку із невиконанням відповідачем зобов`язань за Договором з реалізації Проекту.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність застосування при розгляді даної справи доктрини venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), яка базується ще на римській максимі - "non concedit venire contra factum proprium" (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці).
Доктрина venire contra factum proprium базується на принципі добросовісності. Так, у статті I.-1:103 Принципів, визначень і модельних правил європейського приватного права вказується, що поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.
Отже, прийняття службою рішення у формі наказу від 03.06.2019 № 27 суперечить його попередній поведінці та є недобросовісною і направлене на отримання послуг на безоплатні основі, всупереч умовам укладеного сторонами Договору.
Згідно ч. 3 ст.13 ЦК України не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.
У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п`ятою цієї статті, суд може зобов`язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом (ч. 6 ст. 13 ЦК України).
Згідно статей 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, у зв`язку із відсутністю порушення умов Договору щодо повного та фактичного його виконання з боку відповідача, суд дійшов висновку про відсутність порушення прав позивача та відмову у позові.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору, відповідно до положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Керуючись ст. 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано: 16.09.2020.
Суддя А.І. Привалов