
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
14.09.2020Справа № 910/2091/20
Господарський суд міста Києва у складі судді Шкурдової Л.М., розглянувши матеріали справи №910/2091/20
За позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"
до Фізико-технологічного інституту металів та сплавів Національної академії наук України
про стягнення 108 216,58 грн
Без виклику представників сторін
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" до Фізико-технологічного інституту металів та сплавів Національної академії наук України про стягнення 108 216,58 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України та укладеного між сторонами договору на послуги водопостачання та водовідведення від 07.10.2003 №03181/1-5-08 не виконав взяті на себе зобов`язання, у зв`язку з чим позивачем нараховано відповідачу плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.02.2020 року у справі №910/2091/20 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач щодо задоволення позову заперечував, вказуючи, що представником позивача була взята на хімічний аналіз проба з порушенням правил відбирання стічних вод, проба бралась з відстоїв в лотках колодязя, після прочищення каналізаційної мережі була взята повторна проба на хімічний аналіз, за результатом якого хімічний аналіз задовільний без зауважень.
Позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що відповідач безпідставно посилається на відбір проб стічних вод з неналежного місця, в подальшому прочищення каналізаційної мережі є обов`язком відповідача та не звільняє його від обов`язку скиду стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини 5 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
За приписами частини 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб- підприємців з Єдиного державного реєстру.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі була направлена рекомендованими листами з повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення ухвала суду про відкриття провадження у справі була отримана відповідачем.
Оскільки до суду не надходило клопотань учасників справи або одного з них в порядку частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін, з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, господарський суд розглядає справу без проведення судового засідання.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
07 жовтня 2003 року між Відкритим акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київводоканал», перейменованим на Публічне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал», яке в свою чергу перейменоване на Приватне акціонерне товариство «/акціонерна компанія. «Київводоканал» (постачальник) та Фізико-технологічним інститутом металів та сплавів Національної академії наук України (абонент) було укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення № 03181/1-5-08 від 07.10.2003 (далі - Договір).
Відповідно до п.1. Договору постачальник зобов`язався надавати абоненту послуги з постачання питної води та водовідведення, а абонент зобов`язався розраховуватися за вищезазначені послуги згідно умов договору та Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 01.07.1994 №65, які втратили чинність 18.10.2008 у зв`язку із введенням в дію Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила № 190).
Згідно з підпунктом б) пункту 2.1 Договору Постачальник приймає каналізаційні стоки, які не перевищують гранично-допустимих концентрацій шкідливих речовин.
Відповідно до п.1.4 Правил №190 приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розпорядженням від 12.10.2011 №1879 затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила №1879).
Відповідно до п.1.2 Правил № 1879, ці правила поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об`єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб`єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).
Пунктом 1.5 Правил №1879 встановлено, що правила встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов`язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вед у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.
Згідно з п.2.1 Правил №1879 ПрАТ «АК «Київводоканал» має право здійснювати контроль за якістю стічних вод, що надходять від Абонента в систему каналізації м. Києва, а також режимом та обсягом скидання.
З метою контролю якості стічних вод, що надходять від відповідача у каналізаційні мережі м. Києва, представниками департаменту екологічного нагляду позивача в присутності представника відповідача, 25.10.2018 був здійснений відбір проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м.Київ, бульвар Вернадського, 34/1 з контрольних колодязів 4/14, 5/15, 6/16 відповідача для вимірювання показників їх складу та властивостей.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 25.10.2018 працівниками департаменту екологічного нагляду позивача були складені протоколи, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які Абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища закріпленим в Правилах №1879.
Таким чином, діями щодо скиду стічних вод в систему каналізації м. Києва з перевищенням вмісту в них забруднюючих речовин відповідач порушив вимоги ст. 32 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідно до якої державні стандарти в галузі охорони навколишнього природного середовища є обов`язковими для виконання і визначають поняття і терміни, режим використання й охорони природних ресурсів, методи контролю за станом навколишнього природного середовища, вимоги щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.
У випадку перевищення допустимої концентрації (допустима концентрація - встановлений рівень концентрації забруднюючої речовини у стічних водах, які відводяться до міської каналізації) при визначенні величини сплати за скидання стічних вод використовується коефіцієнт кратності (далі - Кк), передбачений Правилами №1879.
Листом-повідомленням №15/4754-Т від 30.10.2018 відповідача було повідомлено про результати хімічних аналізів стічних вод, які ним скидалися у систему міської каналізації.
Так, за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м.Київ, бульвар Вернадського, 34/1, відібраних 25.10.2018 з контрольного колодязя 4/14 відповідача виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по п`яти компонентам: вміст завислих речовин становить 14 485,00 мг/дм, допустима концентрація - 300,00; вміст фосфатів становить 31,75 мг/дм, допустима концентрація - 8,00; вміст амонія (азот амонійний) становить 85,03 мг/дм, допустима концентрація - 20,00; окислюваність (ХСК) становить 11 330,00 мг/дм, допустима концентрація - 500,00; вміст нафтопродуктів становить 16,75 мг/дм, допустима концентрація - 4,50.
Відповідно до п.7.4 Правил № 1879 загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Кк виходить більше ніж 10, то приймається Кк=10.
З урахуванням п. 7.4 Правил № 1879 та у зв`язку з тим, що коефіцієнт кратності перевищує 10 (по розрахунку 77,88), при проведені позивачем нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин застосовується коефіцієнт кратності 10 (Кк у контрольному колодязі 4/14 = 10).
З контрольного колодязя 5/15 відповідача виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по п`яти компонентам: вміст завислих речовин становить 2 083,00 мг/дм, допустима концентрація - 300,00; вміст фосфатів становить 12,70 мг/дм, допустима концентрація - 8,00; вміст амонія (азот амонійний) становить 32,43 мг/дм, допустима концентрація - 20,00; окислюваність (ХСК) становить 1 988,00 мг/дм, допустима концентрація - 500,00; вміст нафтопродуктів становить 13,70 мг/дм, допустима концентрація - 4,50.
Відповідно до п.7.4 Правил № 1879 загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Кк виходить більше ніж 10, то приймається Кк=10.
З урахуванням п. 7.4 Правил № 1879 та у зв`язку з тим, що коефіцієнт кратності перевищує 10 (по розрахунку 12,17), при проведені позивачем нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин застосовується коефіцієнт кратності 10 (Кк у контрольному колодязі 5/15 = 10).
З контрольного колодязя 6/16 відповідача виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин по чотирьом компонентам: вміст завислих речовин становить 1 157,00 мг/дм, допустима концентрація - 300,00; вміст фосфатів становить 34,85 мг/дм, допустима концентрація - 8,00; вміст амонія (азот амонійний) становить 82,70 мг/дм, допустима концентрація - 20,00; окислюваність (ХСК) становить 1 990,00 мг/дм, допустима концентрація - 500,00.
Відповідно до п.7.4 Правил № 1879 загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Кк виходить більше ніж 10, то приймається Кк=10.
З урахуванням п.7.4 Правил № 1879 та у зв`язку з тим, що коефіцієнт кратності перевищує 10 (по розрахунку 12,34), при проведені позивачем нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин застосовується коефіцієнт кратності 10 (Кк у контрольному колодязі 6/16 = 10).
Відповідно до п.7.5 Правил №1879, плата за скид Абонентом стічних вод з перевищенням ДК, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього аналізу, проведеного Водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Абонентом за цей період з даного об`єкта.
Оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався понад три місяці від відбору проби, у якій зафіксовано перевищення допустимих концентрацій (13.09.2016), обсяг скинутих стічних вод відповідача вираховується за три попередні місяці, а саме з 26.07.2018 по 25 10.2018.
Відповідачем за період з 26.07.2018 по 25.10.2018 скинуто стічних вод до міської каналізаційної мережі в обсязі 4 018 м/куб.
Відповідно до пункту 7.2 Правил № 1879, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовину стічних водах, що скидаються Абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими допустимими концентраціями забруднюючих речовин. Абоненти сплачують Водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» від 16.06.2016 №1141, з 02.08.2016 тариф на послуги водовідведення становить 5,18 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб.м.
Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення Нп складає 3,06 грн (без ПДВ) (5,18 грн * 59%).
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» від 16.06.2016 № 1141 (зі змінами внесеними постановою НКРЕКП від 04.10.2018 № 1168), з 14.10.2018 тариф на послуги водовідведення становить 7,33 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб.м.
Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59 % від затвердженого тарифу на послуги водовідведення Нп складає 4,32 грн (без ПДВ) (7,33 грн * 59%).
Обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод за період з 26.07.2018 по 13.10.2018 складає 3 637 куб.м., за період з 14.10.2018 по 25.10.2018 складає 381 куб.м. Відповідно до Паспорта водного господарства відповідача з КК 4/14 скидається 10% стічних вод; з КК 5/15 скидається 40% стічних вод; з КК 6/16 скидається 10% стічних вод. Отже, плата за скид стічних вод наднормативних забруднень відповідача складає по КК 4/14 - 18 036,10 грн = (3,68*(3 637* 10 %) * 10)+(4.32*(381*10%)*10) +20% (ПДВ); по КК 5/15 - 72 144,38 грн = (3,68*(3 637*40 %)*10 +(4,32*(381*40%)*10)+20% (ПДВ); по КК 6/16 - 18 036,10 грн= (3,68*(3 637 * 10%)* 10) + (4,32*(381*10%)*10)+20% (ПДВ).
Таким чином, розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягають стягненню з відповідача за скид ним стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій, виявлених при відборі проби 25.10.2018 становить 108 216,58 грн.
Листом-попередженням від 26.11.2018 Відповідачу направлені розрахунок № 15/ДК- 2018-10-05/017-Ф від 25.10.2018 нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та рахунок на оплату від 20.11.2018 №06012038.
Відповідно до пункту 6.2.18 Правил №1879 абонент зобов`язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 ГПК України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події.
У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем грошових коштів в розмірі 108 216,58 грн., в зв`язку з чим суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 108 216,58 грн.
Посилання відповідача на відбір проб стічних вод з неналежного місця, суд вважає необґрунтованими, з огляду на те, що пробовідбірником позивача відбір проб стічних вод здійснювався з контрольних колодязів, зазначених відповідачем у паспорті водного господарства. Представником відповідача під час відбору проб стічних вод у журналі-акті відбору проб стічних вод не зроблено жодного зауваження щодо порушення порядку відбору проб стічних вод, також представник відповідача відмовився від відбору проб стічних вод для свого підприємства чим погодився з результатами лабораторних досліджень відповідача, відповідно до п. 6.2.5 Правил № 1879, згідно з яким абонент може не проводити аналізу проби, погоджуючись з результатами аналізу робочої проби.
Відповідно до п. 2.4 Правил № 1879 Абоненти зобов`язані здійснювати відновлення пропускної здатності трубопроводів та колекторів із залученням технічних засобів не рідше одного разу на рік, суб`єктам господарювання, діяльність яких пов`язана з послугами громадського харчування - не рідше двох разів на рік, а при засміченні каналізаційних мереж забруднюючими речовинами, які призводять до обмеження пропускної спроможності міської каналізаційної мережі - негайно; здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з Водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації (визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод Абонента є виключною компетенцією Водоканалу). Тобто, утримання мереж в належному стані, зокрема прочищення каналізаційної мережі, прямо передбачено нормами Правил № 1879, також нормами зазначених правил передбачений обов`язок Абонентів щодо скиду стічних вод в міську каналізаційну мережу з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Відтак, прочищення каналізаційної мережі є обов`язком відповідача та не звільняє його від обов`язку скиду стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Відповідно до ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.74, 76-80, 129, 236 - 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Фізико-технологічного інституту металів та сплавів Національної академії наук України (03142, м.Київ, бульвар Вернадського, 34/1, код ЄДРПОУ 05417153) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м.Київ, вул.Лейпцизька, 1-а, код ЄДРПОУ 03327664) 108 216 (сто вісім тисяч двісті шістнадцять) грн 58 коп - суму грошових коштів за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин та 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп - суму судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шкурдова Л.М.