
Справа № 644/1907/16-а
Провадження № 2-а/645/5/20
РІШЕННЯ
Іменем України
10 вересня 2020 року м.Харків
Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі:
головуючого – судді Алтухової О.Ю.,
секретар судового засідання – Волкова А.Р.,
за участю:
позивача – ОСОБА_1 ,
представників відповідача - Яковлевої В.В., Склярової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
22 лютого 2016 року ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (далі - відповідач, УПСЗНА Індустріального району ХМР) та просила суд визнати дії та бездіяльність відповідача неправомірними у зв`язку з позбавленням позивача законного права на отримання повної, своєчасної інформації про призначення субсидії, про можливість її отримання в період часу з листопада 2014 року по квітень 2015 року, про попереджувальні міри стосовно припинення виплати субсидії згідно діючих нормативних документів; зобов`язати відповідача відновити нарахування субсидії з листопада 2015 року по березень 2016 року, відновити строк погашення заборгованості.
Уточнивши позовні вимоги позивач ОСОБА_1 просила суд:
відновити строки оскарження;
визнати незаконною «зняття» відповідачем з позивача субсидії у листопаді 2015 року;
визнати незаконним позбавлення позивача інформації, як отримувача субсидії, у встановлений строк, офіційно повідомити під розпис про скасування позивачу субсидії з листопада 2015 року, повідомивши причини скасування та порядок усунення ОСОБА_1 перепон для відновлення та подальшого отримання державної дотації у вигляді субсидії на отримання житлово-комунальних послуг, а також у строках на здійснення необхідних дій для відновлення субсидії з листопада 2015 року (невидача вмотивованого рішення);
визнати незаконним не розгляд заяви ОСОБА_1 від 14 травня 2015 року про призначення позивачу субсидії відповідачем на протязі 10 днів згідно п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій;
визнати незаконним позбавлення ОСОБА_1 відповідачем інформації стосовно руху її заяви від 14 травня 2015 року, оскільки на неї протягом одного місяця не було надано відповіді;
визнати незаконним позбавлення відповідачем ОСОБА_1 інформації про те, що лише у серпні 2015 року буде розглядатися питання про призначення (або відмову) позивачу субсидії, оскільки цей період невизначеності негативно відобразився на стані здоров`я ОСОБА_1 ;
визнати незаконним позбавлення ОСОБА_1 відповідачем права на своєчасне щомісячне отримання повідомлень з травня 2015 року по грудень 2015 року, в зв`язку із чим позивач була позбавлена права на отримання інформації про розрахунки сум обов`язкових платежів по кожному місяцю платежу, та сплачувала на власний розсуд;
визнати незаконними дії відповідача, який зробив невірний, необґрунтований висновок про те, що сім`я ОСОБА_1 не знаходиться у складних життєвих обставинах з 16 жовтня 2014 року по 30 березня 2015 року, без створення комісії та складання акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї позивача для призначення субсидії за попередній (з дня подачі відповідної заяви – 15 травня 2015 року) період, у зв`язку із існуванням відповідного права, яке виникає при наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та розміром визначеного КМУ обов`язкового проценту платежу (п. 4 Положення № 848) та не призначення позивачу субсидії з 16 жовтня 2014 року по 30 березня 2015 року одночасно з призначенням субсидії з 01 квітня 2015 року;
визнати незаконним документ без назви за № 8108/4-02 від 17 листопада 2015 року, який відповідач назвав «Повідомленням», у якому відповідачем незаконно встановлений строк для погашення ОСОБА_1 заборгованості до 20.11.2015 року, тобто у триденний термін, тоді як законодавством (п. 14 Положення № 848) передбачений інший порядок повідомлення про скасування субсидії та інший строк;
визнати дії відповідача незаконними, оскільки останній змусив ОСОБА_1 у березні 2016 року повторно звернутися до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради із заявою та декларацією про призначення субсидії (11 березня 2016 року), ігноруючи вимоги позивача про відновлення субсидії після погашення «так званої» заборгованості та зазначаючи про те, що без повторного звернення позивач може лишитися без субсидії;
визнати дії відповідача з 14 травня 2015 року такими, що дискримінують ОСОБА_1 як рівноправного громадянина України, принижуючими честь та гідність позивача, порушуючими права позивача, зазначену у ст.ст. 3, 24, 27, 28, 40, 45, 46, 47, 48, 55, 57 Конституції України, ст.ст. 2, 5, 6, 22, 28 Загальної Декларації прав людини.
Ухвалою судді від 01 березня 2016 року позовна заява ОСОБА_1 залишена без руху, а ухвалою від 15 березня 2016 року – повернута позивачу.
Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року апеляційні скарги ОСОБА_1 на ухвали Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 01 березня 2016 року та від 15 березня 2016 року залишені без задоволення, а ухвали суду І інстанції залишені без змін.
Ухвалою колегії суддів Вищого адміністративного суду України від 19 квітня 2017 року скасовано ухвали Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 01 березня 2016 року,15 березня 2016 року та Харківського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року, а справа направлена для продовження розгляду до суду І інстанції.
15 травня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху судом І інстанції, а ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 29 травня 2017 року відкрито провадження у справі.
20 червня 2017 року ОСОБА_1 подано заяви про залучення до участі у справі в якості відповідача суддю Орджонікідзевського районного суду м. Харкова ОСОБА_2 .
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22 червня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради передано до Фрунзенського районного суду м. Харкова.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 04 липня 2017 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за додатковими позовними вимогами ОСОБА_1 , до судді Орджонікідзевського районного суду м.Харкова Ізмайлова І.К. про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 19 грудня 2017 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням за заявою ОСОБА_1 про відвід судді Бондарєвій І.В.
Провадження у справі відновлено ухвалою суду від 27 грудня 2017 року.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 29 травня 2018 року залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради передано до Фрунзенського районного суду м. Харкова.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2018 року ухвала Фрунзенського районного суду м. Харкова від 29 травня 2018 року скасована, а справа направлена до суду І інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 14 листопада 2018 року справу передано на розгляд Харківському окружному адміністративному суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2018 року справа повернута (передана) до Фрунзенського районного суду м. Харкова. Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року вказана ухвала залишена без змін.
23 січня 2019 року справу прийнято до провадження суддею Фрунзенського районного суду м. Харкова ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 18 квітня 2019 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради залишено без розгляду.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року скасована ухвала Фрунзенського районного суду м. Харкова від 18 квітня 2019 року, справа направлена для продовження розгляду до суду І інстанції.
18 вересня 2019 року справу прийнято до провадження судді Фрунзенського районного суду м. Харкова Алтухової О.Ю. та призначено судовий розгляд у відкритому судовому засіданні.
У судовому засіданні 09 січня 2020 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 зі зміненими та доповненими вимогами.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, в особі начальника управління Сушкової О.М., 17 січня 2020 року подав відзив на заяву ОСОБА_1 про зміну та доповнення позовних вимог, та зазначив, що заперечує проти визнання дій з припинення субсидії незаконними, бо управління діяло в межах норм чинного законодавства. Так, відповідно до п. 20 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі – Положення) (в редакції, яка діяла на момент спірних правовідносин), надання раніше призначеної субсидії припиняється за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об`єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов`язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. У разі коли через несплату громадянином відповідної частки житлово-комунальних послуг надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії. За поданням КП «Харківські теплові мережі» про несплату відповідної частки за послуги теплопостачання по громадянам, яким призначено субсидії за жовтень 2015 року, з 01.11.2015 року субсидію позивачу припинено, про що ОСОБА_1 було повідомлено 17.11.2015 року за вих. № 8108/4-02.
Управлінням неодноразово у відзиві, додаткових поясненнях по справі зазначалось, що частина позовних вимог Управлінням вже виконана. Так, 16.03.2016 року ОСОБА_1 надала до Управління роздруківку з КП «Харківські теплові мережі» про щомісячну часткову оплату за послуги теплопостачання та гаряче водопостачання. Враховуючи надані документи, житлову субсидію було призначено з 01.11.2015 року по 31.12.2015 року – 1289,96 грн., з 01.01.2016 року по 29.02.2016 року - 1298,25 грн., з 01.03.2016 року по 31.03.2016 року– 1325,73 грн. Розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання становив на вказаний період часу з 01.11.2015 року – 1473,80 грн., з 01.01.2016 року – 1482,09 грн., з 01.03.2016 року – 1509,57 грн. Субсидію розраховано відповідно до вимог чинного законодавства.
Стосовно вимоги ОСОБА_1 визнати незаконним позбавлення її інформації, як отримувача субсидії в належний строк, офіціально повідомивши під підпис. Такі вимоги не відповідають нормам чинного законодавства. Відповідно до абз. 8 п. 14 Положення, після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.
Управління, відповідно до норм чинного законодавства, зобов`язане письмово проінформувати про прийняте рішення. Ця вимога Управлінням була виконана, оскільки ОСОБА_1 про припинення субсидії було повідомлено 17.11.2015 року за вих. № 8108/4-02.
Стосовно вимоги щодо визнання незаконними дії Управління по непризначенню субсидії з 16.10.2014 року по 30.03.2015 року, то для призначення субсидії ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою та декларацією 14.05.2015 року. Згідно з п. 14 Положення, якщо громадяни, зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), з незалежних від них причин (відрядження, хвороба, смерть близької людини тощо), що підтверджується відповідними документами, не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидій, в окремих випадках субсидії можуть призначатися з дня виникнення права, але не більше ніж за три місяці до звернення за призначенням субсидії.
Жодних документів, які підтверджували б наявність у ОСОБА_1 таких причин, до Управління не надходило.
Щодо оскарження дій Управління стосовно неповідомлення ОСОБА_1 про результати розгляду заяви від 14.05.2015 року, то згідно з абз. 8 п. 14 Положення, після закінчення терміну отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та письмово інформують про прийняте рішення громадян.
Таким чином, Управління зобов`язане повідомляти отримувачів субсидії про призначення або не призначення субсидії по результатам розгляду питання про продовження надання субсидії на наступний період. Про первинне призначення, а також про щомісячне нарахування субсидії в межах одного періоду, Управління не зобов`язане повідомляти отримувача.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
ОСОБА_1 подала таку заяву на стадії розгляду справи по суті, тому Управління вважало за необхідним просити суд відмовити у доповненні та зміні позовних вимог по справі № 644/1907/16-а.
Ухвалою суду від 09.01.2020 року постановлено задовольнити клопотання позивача про витребування доказів і витребувано у відповідача копію справи отримувача субсидії № 302725 на ім`я ОСОБА_1 , яка надійшла до суду 17 січня 2020 року.
У судовому засіданні 09.01.2020 року, ухвалою суду (без виходу до нарадчої кімнати) постановлено прийняти до розгляду змінені та уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 .
У судовому засіданні 27.08.2020 року, ухвалою суду (без виходу до нарадчої кімнати) постановлено відмовити представнику відповідача в задоволенні клопотання про відмову у прийнятті до розгляду змінені та уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 .
У судовому засіданні 27.08.2020 року, ухвалою суду (без виходу до нарадчої кімнати) постановлено надалі іменувати відповідача - Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі, просила суд позов задовольнити.
Представники відповідача - Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради – Яковлева В.В., ОСОБА_4 , які діють на підставі довіреностей, у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували в повному обсязі, просили у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Згідно ч.ч.1,2 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
21 жовтня 1995 року Кабінетом Міністрів України затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива №848, зі змінами та доповненнями (далі - Положення).
Зазначеним Положенням визначаються умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
При розгляді даної справи суд враховує ту редакцію Положення, яка діяла на час виникнення спірних відносин.
Судом встановлено, що 14 травня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії (т. 4 а.с. 155).
Рішення про призначення ОСОБА_1 субсидії було прийняте 22 серпня 2015 року, житлову субсидію було призначено ОСОБА_1 з квітня 2015 року по березень 2016 року включно, з квітня 2015 року по квітень 2015 року щомісячно в сумі 636, 66 грн. (т. 4 а.с. 156); з травня 2015 року по травень 2015 року – 433, 96 грн. (т. 4 а.с. 157); з червня 2015 року по червень 2015 року – 440,07 грн. (т.4 а.с. 158).
28 вересня 2015 року прийнято рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 з квітня 2015 року по березень 2016 року включно, з вересня 2015 року по вересень 2015 року щомісячно в сумі 461, 79 грн. (т. 4 а.с. 159).
24 жовтня 2015 року прийнято рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 з квітня 2015 року по березень 2016 року включно, з жовтня 2015 року по жовтень 2015 року щомісячно в сумі 988, 29 грн. (т. 4 а.с. 160).
13 листопада 2015 року Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради прийнято рішення, яким субсидію, призначену ОСОБА_1 з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року, відмінено з листопада 2015 року в зв`язку із несплатою обов`язкового платежу (т. 4 а.с.161).
17 листопада 2015 року на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення за № 8108/4-02 про невнесення обов`язкової плати в період отримання субсидії, та роз`яснено, що в разі несплати боргу до 20.11.2015 року нарахування субсидії буде припинено (т.4 а.с. 163).
21 листопада 2020 року відповідачем складено повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 302725 ( ОСОБА_1 ), згідно якого житлову субсидію, призначену з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року, відмінено з листопада 2015 року, в зв`язку із несплатою обов`язкового платежу (т. 4 а.с. 164).
29 лютого 2019 року Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради складено повідомлення адресоване ОСОБА_1 про термінове звернення до відповідача з питання призначення субсидії на житлово-комунальні послуги (т. 4 а.с. 165).
11 березня 2016 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії (т. 4 а.с. 167).
Рішенням про призначення субсидії від 24 березня 2016 року житлову субсидію було призначено ОСОБА_1 з листопада 2015 року по жовтень 2016 року включно (т. 4 а.с. 168).
З положень п. 13 Положення (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 106 від 28.02.2015 року) вбачається, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі- за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами.
Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб - житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, в яких зазначається вартість послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, - житлово-експлуатаційними організаціями, житлово-будівельними(житловими) кооперативами, об`єднаннями співвласників багатоквартирного будинку та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги; доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС у порядку , встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; суми пенсійних виплат осіб, пенсії яким призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), а також осіб, які отримують пенсії не за місцем реєстрації - Пенсійним фондом України.
Для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від служб зайнятості населення, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС, Державтоінспекції, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, суб`єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об`єктів нерухомого майна, вищих навчальних закладів, фондів соціального страхування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.
У судовому засіданні представники відповідача повідомили, що заява ОСОБА_1 про призначення субсидії від 14 травня 2015 року не була розглянута у 10-ти денний строк, у зв`язку із нещодавніми на той час змінами у законодавстві та відсутністю у відповідача відповідного програмного забезпечення.
Проте, доказів на підтвердження даних фактів, суду не надано, в зв`язку із чим суд приходить до висновку, що при розгляді відповідачем заяви позивача про призначення субсидії від 14 травня 2015 року, Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради було порушено вимоги п. 13 Положення (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 106 від 28.02.2015 року) щодо строків розгляду таких заяв, оскільки рішення про призначення ОСОБА_1 субсидії було прийняте лише 22 серпня 2015 року.
Щодо вимог позивача про визнання незаконним позбавлення ОСОБА_1 відповідачем інформації стосовно руху її заяви від 14 травня 2015 року, оскільки на неї протягом одного місяця не було надано відповіді, та визнання незаконним позбавлення відповідачем ОСОБА_1 інформації про те, що лише у серпні 2015 року буде розглядатися питання про призначення (або відмову) позивачу субсидії, оскільки цей період невизначеності негативно відобразився на стані здоров`я ОСОБА_1 , то в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки такого обов`язку відповідача на час виникнення спірних правовідносин не було передбачено Положенням (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 106 від 28.02.2015 року).
Відповідно до п. 14 Положення (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 475 від 26.06.2015 року) субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається на календарний рік. При цьому, субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року. У разі звернення із заявою про призначення субсидії протягом двох місяців з початку опалювального періоду (з дати зміни цін і тарифів на житлово-комунальні послуги) як виняток субсидія призначається з початку опалювального періоду (з місяця, в якому відбулися такі зміни).
Постановою № 583 від 03 березня 2015 року «Про встановлення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення» збільшені роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення (з урахуванням податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом).
Враховуючи викладене, житлову субсидію було призначено ОСОБА_1 з квітня 2015 року.
Згідно абзацу 7 пункту 14 Положення зі змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 570 від 05.08.2015 року, якщо громадяни перебувають у складних життєвих обставинах і не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидії, на підставі рішень районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися з дня виникнення права, але не більше ніж за шість місяців до звернення за призначенням субсидії.
У абзаці 1 пункту 4 Положення (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 409 від 06.08.2014 року), на невиконанні якого відповідачем наполягає позивач, в обґрунтування позовних вимог щодо ненарахування субсидії за попередній період, зазначено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу (.
Соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами встановлюються Кабінетом Міністрів України (пункт 4 доповнено новим абзацом згідно з Постановою Кабінета Міністрів № 106 від 28.02.2015 року).
Згідно абз. 3 п. 4 Положення (в редакції Постанови Кабінету Міністрів № 106 від 28.02.2015 року) окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин субсидії можуть призначатися структурними підрозділами з питань соціального захисту населення непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла за рішеннями районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або комісій, які ними утворюються. Рішення про призначення (непризначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів. Положення про комісії затверджують органи, які їх утворили.
З матеріалів особової справи № 302725 ОСОБА_1 вбачається, що із заявою про призначення субсидії позивач звернулася 14 травня 2015 року, до заяви було долучено лише декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Інших документів на виконання пункту 4 Положення (у редакції на 01 травня 2015 року) ОСОБА_1 надано не було.
Таким чином, даною нормою (п. 4 Положення) на час виникнення спірних правовідносин не було закріплено обов`язку Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради при вирішенні питання про призначення субсидії з дня виникнення права на неї, створювати комісію та складати акт обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї позивача ОСОБА_1 для призначення субсидії за попередній (з дня подачі відповідної заяви – 15 травня 2015 року) період, враховуючи те, що позивачем ОСОБА_1 не надано суду доказів того, що нею у день подання заяви про призначення житлової субсидії від 14 травня 2015 року або протягом місяця з дня подання такої заяви, були подані до Управляння документи на підтвердження поважності причин несвоєчасного звернення за призначенням субсидій, що дало б ОСОБА_1 право для призначення субсидії з 16 жовтня 2014 року по 30 березня 2015 року.
Також, позивач просить суд визнати незаконним позбавлення ОСОБА_1 відповідачем права на своєчасне щомісячне отримання повідомлень з травня 2015 року по грудень 2015 року, в зв`язку із чим відповідач була позбавлена права на отримання інформації про розрахунки сум обов`язкових платежів по кожному місяцю платежу, та сплачувала на власний розсуд.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (т. 2 а.с. 18).
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 в обґрунтування позовних вимог продемонструвала суду оригінали квитанцій ПАТ «Мегабанк» за вересень-жовтень 2015 року, сформованих на кв. АДРЕСА_2 , копії яких знаходяться у матеріалах справи (т. 2 а.с. 32). У вказаних документах, у графі «Субс» зазначені суми субсидії, в зв`язку із чим суд вважає, що доводи позивача про її необізнаність щодо розміру обов`язкових платежів по кожному місяцю платежу, в зв`язку із чим вона сплачувала на власний розсуд, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.
Окрім того, зі змісту Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива №848, зі змінами та доповненнями (зі змінами станом на 01.05.2015 року – 30.10.2015 року), вбачається, що на час виникнення спірних правовідносин не було закріплено такого обв`язку відповідача, як щомісячне направлення повідомлень особам, яким нараховано субсидію, про розрахунки сум обов`язкових платежів по кожному місяцю платежу.
У п. 14 Положення зі змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 570 від 05.08.2015 року, було передбачено лише обов`язок структурних підрозділів з питань соціального захисту населення письмово інформувати громадян про прийняте рішення щодо розрахунку субсидії на наступний період, тобто після закінчення терміну отримання субсидії.
Окрім того, позивач ОСОБА_1 просить суд визнати незаконним скасування відповідачем субсидії у листопаді 2015 року; позбавлення її інформації, як отримувача субсидії, у встановлений строк, офіційне неповідомлення під розпис про скасування субсидії з листопада 2015 року, не повідомлення причини скасування та порядок усунення ОСОБА_1 перепон для відновлення та подальшого отримання державної дотації у вигляді субсидії на отримання житлово-комунальних послуг, а також у строках на здійснення необхідних дій для відновлення субсидії з листопада 2015 року (невидача вмотивованого рішення).
Відповідно до абз. 3 п. 15 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів № 487 від 25.03.2015 року) громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов`язані щомісячно сплачувати свою обов`язкову частку витрат на оплату цих послуг.
У абзаці 1 пункту 20 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів № 752 від 23.09.2015 року) зазначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об`єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов`язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 не заперечувала, що сплачувала субсидійні платежі на власний розсуд, хоча, як встановлено судом, вказані суми, були прописані у квитанції ПАТ «Мегабанк», факту отримання яких позивач не заперечувала.
Судом встановлено, що рішенням Управління від 13.11.2015 року субсидія призначена ОСОБА_1 з 01 жовтня 2015 року по 31 березня 2016 року була відмінена з листопада 2015 року в зв`язку із несплатою обов`язкового платежу (т. 4 а.с.161).
Необхідно відмітити що хоча держава і гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку визначеному Положенням, проте в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію, обов`язки щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, а також протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (пункт 14 Положення). Наслідком не виконання обов`язків визначених Положенням є припинення надання раніше призначеної субсидії, зокрема за поданням організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії - з місяця, в якому надійшло таке подання.
Отже, на час прийняття рішення про припинення субсидії відповідач, як орган соціального захисту населення, що наділений контрольною функцією стосовно призначення та цільового використання субсидій, мав припинити раніше призначену субсидію, оскільки отримав повідомлення про несплату ОСОБА_1 обов`язкових платежів.
17 листопада 2015 року на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення за № 8108/4-02 про невнесення обов`язкової плати в період отримання субсидії, та роз`яснено, що в разі несплати боргу до 20.11.2015 року нарахування субсидії буде припинено (т.4 а.с. 163).
Позивач вважає, що позбавлення її інформації про припинення субсидії є незаконним, оскільки відповідне повідомлення не було вручене їй під розпис, вона не була повідомлена про причини скасування субсидії та порядок їх усунення, також їй не було повідомлено строки на здійснення необхідних дій для відновлення субсидії з листопада 2015 року.
Проте, у Положенні (в редакції станом на 30.10.2015 року) не було закріплено обов`язку структурних підрозділів з питань соціального захисту населення письмово інформувати громадян про прийняте рішення про скасування субсидії. Причина скасування субсидії, відповідні строки сплати боргу зазначені у повідомленні від 17.11.2015 року, в зв`язку із чим підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.
Позивач просить суд визнати незаконним документ без назви за № 8108/4-02 від 17 листопада 2015 року, який відповідач назвав «Повідомленням», у якому, на думку позивача, відповідачем незаконно встановлений строк для погашення ОСОБА_1 заборгованості до 20.11.2015 року, тобто у триденний термін, тоді як законодавством (п. 14 Положення № 848) передбачений інший порядок повідомлення про скасування субсидії та інший строк.
Необхідно відмітити, що Порядок повідомлення громадян про скасування субсидії у Положенні (станом на 30.10.2015 року) закріплений не був, у зв`язку із чим позивачу було направлено листа, який є предметом оскарження.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Суд вважає, що документ, який позивач просить визнати незаконним, сам по собі не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України і носить лише інформативний характер, а тому позовні вимоги, спрямовані на фактичне визнання його протиправним, не підлягають задоволенню.
Окрім того, позивач просить суд, визнати незаконними дії відповідача, оскільки останній змусив ОСОБА_1 у березні 2016 року повторно звернутися до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради із заявою та декларацією про призначення субсидії (11 березня 2016 року), ігноруючи вимоги позивача про відновлення субсидії після погашення «так званої» заборгованості та зазначаючи про те, що без повторного звернення позивач може лишитися без субсидії.
У абзаці 7 пункту 20 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів № 774 від 06.07.2011 року) зазначено, що у разі коли через несплату громадянином відповідної частки житлово-комунальних послуг надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.
З матеріалів справи вбачається, що 11 березня 2016 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії, в якій додатково зазначила, що її змушують подавати таку заяву і просила відновити субсидію з листопада 2015 року (т. 4 а.с. 167).
Надання раніше призначеної субсидії припиняється з місяця, в якому було виявлено порушення (п.20 Постанови). З матеріалів справи вбачається, що порушення були виявлені в листопаді 2015 року, що і призвело до припинення надання раніше призначеної субсидії з 1 листопада 2015 року.
Рішенням про призначення субсидії від 24 березня 2016 року житлову субсидію було призначено ОСОБА_1 з листопада 2015 року по жовтень 2016 року включно (т. 4 а.с. 168).
Доказів того, що подання заяви про призначення субсидії з доданими до неї документами було здійснене позивачем під примусом відповідача, суду не надано, субсидію було призначено з листопада 2015 року, тобто з часу, коли вона була скасована, в зв`язку із чим позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.
Позивач просить суд визнати дії відповідача з 14 травня 2015 року такими, що дискримінують ОСОБА_1 як рівноправного громадянина України, принижуючими честь та гідність позивача, порушуючими права позивача, зазначені у ст.ст. 3, 24, 27, 28, 40, 45, 46, 47, 48, 55, 57 Конституції України, ст.ст. 2, 5, 6, 22, 28 Загальної Декларації прав людини.
Посилання позивача ОСОБА_1 на її дискримінацію, на думку суду, є безпідставними, оскільки не підтверджені будь-якими доказами, а зі змісту позовних вимог не вбачається, що позивача обмежено у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, що відповідно до Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» можна вважати дискримінацією.
Керуючись ст.ст. 241, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України України, суд, -
у х в а л и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, яка виразилася у порушенні строків розгляду заяви ОСОБА_1 від 14 травня 2015 року про призначення субсидії.
У задоволенні решти вимог позову – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його оголошення до Другого апеляційного адміністративного судучерез Фрунзенський районний суд м.Харкова.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 15 вересня 2020 року.
Суддя