Рішення № 915405, 15.08.2007, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
15.08.2007
Номер справи
2/111пд
Номер документу
915405
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

15.08.07 р. Справа № 2/111пд

Суддя господарського суду Донецької області Мартюхіна Н.О.

при секретарі судового засідання Москаленко О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Дочірнього підприємства “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського колективного підприємства “Флора” м. Амвросіївка

до відповідача 1: Приватного підприємця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1

до відповідача 2: Управління житлово-комунального господарства Амвросіївського виконкому м. Амвросіївка

про: спонукання укласти договір на участь у витратах по утриманню дому та прибудинкової території

За участю

представників сторін:

від позивача: Молікова Л.Ф. - за довір.

від відповідача 1: ОСОБА_1 - прив. підпр.

від відповідача 2: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Дочірнє підприємство “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського колективного підприємства “Флора” м. Авросіївка, звернувся з позовом до Приватного підприємця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1про спонукання укласти договір на участь у витратах по утриманню будинку та прибудинкової території.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Розпорядження обласної державної адміністрації НОМЕР_1,НОМЕР_2, Рішення міської ради НОМЕР_3., норми Закону України “Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання при будинкової території”, проект договору на участь у витратах по утриманню будинку та прибудинкової території від 02.01.2007р., ст. ст. 179, 187 ГК України.

Відповідно до ст. 22 ГПК України позивач надав заяву від 21.06.2007р., де просить збільшити позовні вимоги та стягнути з відповідача понесені витрати по утриманню дому та при будинкової території за період з грудня 2005р. по травень 2007р. включно в розмірі 1706,98грн.

Відповідач проти позову заперечує, надав відзив на позовну заяву НОМЕР_4, де вказує, що прибирання прибудинкової території, що закріплена за приміщенням - магазину, здійснює своїми силами за свій рахунок на договірній основі, обслуговування димвентканалів його приміщенні не здійснюється з тих причини, що такі канали відсутні; оскільки в приміщенні центральне опалення відсутнє, то в послугах з утіплення труб, промивці домів не потребує, утримання виробничої бази, амортизація ОЗ, рентабельність та єдиний податок - не має нічого спільного з тими послугами, які необхідні для утримання будинку та при будинкової території.

Ухвалою Господарського суду від 01.08.2007р. до участі у справі в якості другого відповідача залучено Управління житлово-комунального господарства Амвросіївського виконкому м. Амвросіївка.

Відповідачем Управлінням житлово-комунального господарства надано відзив на позов НОМЕР_5, де вказує, що з метою збереження тарифу по квартплаті на колишньому рівні, було створене нове підприємство ДП “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського КП “Флора”, наділене функціями управління майном шляхом ведення господарської діяльності з надання житлово-комунальних послуг з належної експлуатації житлового фонду та забезпечення його збереження та подальшого благоустрою, своєчасного проведення поточного та капітального ремонтів, забезпечення безперебійної роботи внутрибудинкового інженерного обладнання житлових домів. Вказує на те, що з січня 2007р. Управління житлово-комунального господарства не здійснює ніякої господарської діяльності та просить задовольнити позовні вимоги позивача на користь першого відповідача.

Зважаючи на достатність представлених сторонами документів, дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідачу відповідно до договору купівлі-продажу вбудованого приміщення від 25.11.2005р. належить на праві власності вбудоване нежиле приміщення (магазин) та підвальне приміщення, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до вимог Закону України “Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій” встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності сплачують комунальні послуги за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання та пропорційну частку витрат на утримання прибудинкової території. Обов'язковою умовою договорів на надання комунальних послуг та утримання при будинкових територій є забезпечення зобов'язань відповідно до чинного законодавства.

Згідно до ст. 28 Закону України “Про місцеве самоврядування” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які належать до комунальної власності.

Відповідно до ст. 14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” ціни/тарифи на комунальні послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.

Відповідно до рішення виконкому Амвросіївської міської ради НОМЕР_6, Управлінням житлово-комунального господарства був знятий з балансу житловий фонд, що знаходився на його обслуговуванні, та переданий територіальній громаді м. Амвросіївки. Отже, у відповідача другого зазначені функції з надання житлово-комунальних послуг станом на 26.12.06р. відсутні, та належать позивачу.

Зазначені обставини підтверджуються тим, що між Амвросіївською міською радою та Дочірнім підприємством “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського колективного підприємства “Флора” був укладений договір від 02.01.07р. про надання останнім послуг з обслуговування та ремонту житлових будинків та при будинкових територій, які знаходяться в комунальній власності територіальної громади. Відповідно до додатку № 1, який є невід'ємною частиною даного договору, позивачу передано на обслуговування житловий фонд в кількості 78 домів, загальною площею - 151,6 тис. м2.

Будинок, в якому відповідач є власником вбудованого нежитлового приміщення, переданий на обслуговування позивачу, що підтверджується матеріалами справи.

Амвросіївською міською радою Рішенням № 329 від 11.10.2006р. було затверджено порядок участі суб'єктів підприємницької діяльності в розрахунках за утримання житлових будинків та при будинкових територій в межа затвердженого тарифу у розмірі 0,49грн. за 1м2 загальної площі приміщення.

Додатком до зазначеного рішення є розрахунок собівартості витрат по експлуатації та утриманню житлового фонду та прибудинкової території на 2006р., до якого увійшли такі види витрат: прибирання при будинкової території; обслуговування димветканалів; поточний ремонт крівлі, сантех. мереж, відмістків, фасадів; підготовка до роботи в осінню-зимовий період : утримання транспорту, промивка домів; утримання виробничої бази; амортизація ОЗ.

Позивачем на підставі вище вказаних норм супровідним листом НОМЕР_7 на адресу відповідача було направлено проект Договору на участь в витратах по утриманню будинку та при домової території від 02.01.2007р. Відповідач проти отримання зазначеного проекту договору не заперечує.

Сторонами до суду було надано копію проекту договору на участь в витратах по утриманню будинку та прибуденкової території. Відповідачем вказаний проект договору підписаний та повернутий позивачу не був.

Статтею 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” визначено, що утриманням будинків і прибудинкових територій є господарська діяльність, спрямована на задоволення потреб фізичних чи юридичних осіб щодо забезпечення експлуатації та\або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків, споруд, комплексів будинків і споруд, а також, утримання прилеглої до них (при будинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Згідно із ст.19 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

 Статтею 21 цього закону передбачено, що виконавець за договором на надання житлово-комунальних послуг зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Стаття 26 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” містить перелік істотних умов договору на надання житлово-комунальних послуг, якими є: найменування сторін; предмет договору; вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг; порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги; строк дії договору; дата і місце укладення договору.

Відповідно до п. 3 ст. 180 Господарського кодексу України, при укладанні господарського договору сторони у будь-якому разі зобов'язані погодити предмет, ціну та строк дії договору.

З урахуванням вимог вказаних норм законів, дослідивши зміст проекту договору, якій направлявся позивачем для укладання відповідачу, суд вважає, що він містить всі істотні умови, про що сторони не заперечували.

Пунктом 5 ст. 26 Закону “Про житлово-комунальні послуги” встановлено, що процедура погодження договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.

Порядок укладання договорів визначається ст.ст.179-188 Господарського кодексу України.

В силу ч.3 ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.4 цієї ж статті, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч.7 ст.179 Господарського кодексу України).

Так, відповідно до ч.3 ст.184 Господарського кодексу України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, сторони не досягли згоди щодо умов договору та договір не підписали, крім того сторонами не було складено протоколу розбіжностей та протоколу погодження розбіжностей.

Згідно Статуту Дочірнього підприємства “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського колективного підприємства “Флора”, підприємство засноване Амвросіївським колективним підприємством “Флора” з метою управління майном, яке належить територіальній громаді шляхом ведення господарської діяльності з надання житлово-комунальних послуг, з належної експлуатації житлового фонду та виконання інших пов'язаних функцій.

Крім того, згідно з пунктом 1.14 Статуту, підприємство відповідає по обов'язкам всіх укладених договорів Управлінням житлово-комунального господарства з юридичними та фізичними особами.

Статтею 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначено, що житлово-комунальними послугами у тому числі є послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).

Правилами утримання жилих будинків та при домових територій визначено поняття житлово-комунальних послуг, а саме, це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Відповідно до Правил утримання жилих будинків та при домових територій бід комунальними послугами розуміється - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи в забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, установленому законодавством.

Судом встановлено, що позивач здійснює певні витрати, пов'язані з утриманням багатоквартирного житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Відповідач, є власником вбудованого нежилого приміщення в цьому будинку, витрати позивача в утриманні будинку та при будинкової території не відшкодовує, від укладання договору ухиляється.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність у позивача порушеного права стосовно укладення договору, оскільки відповідач, отримавши від позивача відповідний проект договору, ухиляється від його укладення, про що свідчать матеріали справи.

Розглянувши зміст спірного договору та заперечення відповідача, щодо його укладання суд встановив, що заперечення відповідача стосуються ні обставин укладання цього договору, а належних обсягів та якості обслуговування позивачем. Зокрема, відповідач посилається на те, що фактично прибирання придомової території здійснюється його власними силами, на договірних засадах з найманими особами; обслуговування димветканалів в її приміщенні не проводиться, оскільки такі канали у неї в приміщенні відсутні, крім того посилається на відсутність опалення, тому в послугах з утіплення труб, промивці домів на потребує.

Так відповідно до Правил утримання жилих будинків та при будинкових територій встановлено поняття при будинкової території, а саме, це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

Посилання відповідача на укладання договору про надання послуг з прибирання території навколо магазину „Солнечний” по АДРЕСА_1 від 01.02.2005р. судом не приймається.

Так умовами зазначеного договору п. 1.1. передбачено, що ПП ОСОБА_2 доручає, а пенсіонерка ОСОБА_3 приймає на себе зобов'язання по наданню послуг: прибирання придомової території біля магазину „Солнечний” по АДРЕСА_1.

Необхідно зазначити, що Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій визначено періодичність прибирання тротуарів, яка визначається залежно від інтенсивності руху пішоходів тротуарами, визначена рекомендована періодичність зимових та літніх прибирань тротуарів.

Відповідно до акту обстеження систем опалення та вентиляції в магазині „Солнечний” по АДРЕСА_1 від 19.06.2007р. комісією у складі ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_7 обстежена система опалення та вентиляції в магазині „Солнечний”. За результатами обстеження встановлено, що в магазині опалення відсутнє: стояки є в наявності, батареї від стояків відключені. Вентиляційні канали (1) в наявності. В домі димові канали відсутні. Зазначений акт підписаний членами комісії та Приватним підприємцем ОСОБА_1 без застережень.

Відповідно до п. 2.8.3. Правил при підготовці до зими (проведення гідравлічних випробувань, ремонт, перевірка та налагодження) підлягає весь комплекс пристроїв, що забезпечують безперебійне постачання тепла в квартири (котельні, внутрішньо будинкові мережі, групові і місцеві теплові пункти в будинках, системи опалення, вентиляції).

Пунктом 2.8.5. Правил визначено, що у приміщеннях, що не опалюються, у період підготовки до зими слід перевірити стан і зробити ремонт ізоляційних труб водопроводу і каналізації, центрального опалення і гарячого водопостачання, утеплити протипожежний водопровід.

Щодо посилання відповідача на заперечення несення витрат з утримання виробничої бази, транспорту, амортизації ОЗ, рентабельності та єдиного податку, то зазначені заперечення відповідача судом не приймаються, оскільки відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типові договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, то зазначені витрати відносяться до накладних витрат, а саме загально виробничих та адміністративних, порядок розрахунку яких визначено цим Порядком.

На підставі зазначено суд вважає, що вимоги позивача, що спонукання відповідача укласти договір на участь у витратах по утриманню дому та прибудинкової території є обґрунтованим, доведеними належним чином та підлягають задоволенню.

 Суд відмовляє позивачу у прийнятті клопотання про збільшення позовних вимог в частині стягнення з відповідача суми понесених витрат за період з грудня 2005р. по травень 2007р. включно в розмірі 1706,98грн. Зазначене клопотання заявлено у порушення вимог ст. 22 Господарського процесуального кодексу України стосовно зміни позивачем до прийняття рішення по справі підстави або предмету позову, мають характер самостійного позову та змінюють одночасно підстави та предмет позову, що є неприпустимим.

За таких обставин, враховуючи, що позов повністю доведений позивачем, виходячи з того, що заперечення відповідачів проти позову недоведені, вимоги Дочірнього підприємства “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського колективного підприємства “Флора” до Приватного підприємця ОСОБА_1 про спонукання укласти договір на участь у витратах по утриманню дому та прибуденкової території, підлягають задоволенню.

У судовому засіданні 15.08.07р., за згодою сторін була оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідачів повністю рівними частками на підставі ч. 4 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Беручи до уваги вищевикладене, керуючись ст. ст. 4, 4-3, 33, 34, 35, ч. 4 ст. 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Дочірнього підприємства “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського колективного підприємства “Флора” м. Амвросіївна до Приватного підприємця ОСОБА_1 про спонукання укласти договір на участь у витратах по утриманню дому та придомовї території - задовольнити.

Зобов'язати Приватного підприємця ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) укласти договір на участь у витратах по утриманню будинку та прибудинкової території з Дочірнім підприємством “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського колективного підприємства “Флора” (вул. 8-й з'їзд Рад, 100а, м. Амвросіївна, 87304, р/р 260041022058 в Амвросіївському ощадбанку України № 3312, МФО 394244, ОКПО 34283717) в редакції проекту договору від 02.01.07р., запропонованого позивачем.

Стягнути з Приватного підприємства ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1) на Дочірнього підприємства “Управління житлово-комунального господарства” Амвросіївського колективного підприємства “Флора” (вул. 8-й з'їзд Рад, 100а, м. Амвросіївна, 87304, р/р 260041022058 в Амвросіївському ощадбанку України № 3312, МФО 394244, ОКПО 34283717) витрати по сплаті державного мита в сумі 85грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписаний 20.08.2007р.

Суддя