Постанова № 91540432, 15.09.2020, Василівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.09.2020
Номер справи
311/2128/20
Номер документу
91540432
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

311/2128/20

15.09.2020

Провадження № 3/311/898/2020

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 вересня 2020 року місто Василівка

Суддя Василівського районного суду Запорізької області Задорожко Д.А., за участі захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – адвоката Кари Р.Т., розглянувши адміністративний матеріал (протокол серії ОБ № 101025 від 21 червня 2020 року), що надійшов з Василівського ВП ГУ НП в Запорізькій області у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В :

21 червня 2020 року о 16 годині 40 хвилині по вулиці Шевченка у місті Василівка Запорізької області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом – скутер Хонда Діо, без державної реєстрації, з явними ознаками алкогольного сп`яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння пальців рук). Від проходження огляду на визначення стану сп`яніння в закладі охорони здоров`я відмовився в присутності двох свідків. Своїми діями ОСОБА_2 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.

В судовому засіданні захисник просив провадження закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП. Додатково зазначила, що під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, свідки, зазначені в протоколі, були відсутні, а транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 , поліцейські не зупиняли.

Також захисник зазначила, що з 01.07.2020 правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, віднесені до кримінальних проступків, а відповідна норма КУпАП втратила чинність, а тому провадження підлягає закриттю на підставі п.6 ст.247 КУпАП через скасування акту, який встановлює адміністративну відповідальність.

Оглянувши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступних висновків.

Згідно положень ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративних правопорушень, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.

Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі – стан сп`яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі за текстом - Інструкція).

Відповідно до п.2,3 розділу І Інструкції, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного,наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ від 17 грудня 2008 року N 1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС (пункт 2); у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8).

Незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї провини у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина знайшла своє повне підтвердження з досліджених судом доказів, зокрема, протоколу про адміністративне правопорушення від 21 червня 2020 року, згідно якого 21 червня 2020 року о 16 годині 40 хвилині по вулиці Шевченка у місті Василівка Запорізької області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом – скутер Хонда Діо, без державної реєстрації, з явними ознаками алкогольного сп`яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння пальців рук). Від проходження огляду на визначення стану сп`яніння в закладі охорони здоров`я відмовився в присутності двох свідків.

Згідно письмових пояснень, зроблених ОСОБА_1 в протоколі, він підтвердив факт вживання ним алкогольних напоїв (пива), керування транспортним засобом (скутер) та відмови від медичного огляду на стан сп`яніння. Згідно письмових пояснень свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 останні підтвердили обставини, викладені в протоколі, зокрема, відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп`яніння.

З огляду на викладене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП доведена у повному обсязі та підтверджується матеріалами справи.

Додатково суд зазначає, що відсутні правові підстави для задоволення закриття провадження відповідно до положень п.6 ст. 247 КУпАП, виходячи з наступного.

01.07.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VIII від 22.11.2018 року, яким керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижує їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортними засобами особі,яка перебуває в стані алкогольного сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду, було виключено з частини першої та третьої статті 130 КУпАП та закріплено у ст.286-1 КК України.

Згідно ч.1 ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Вимогами ст.8 КУпАП передбачено, що закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Виходячи із зазначених положень особи, які до 01 липня 2020 року вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за статтею 286-1 КК України, оскільки Законом було посилено юридичну відповідальність і замість адміністративної відповідальності було передбачено кримінальну відповідальність.

На підставі викладеного, до осіб, які до 01 липня 2020 року вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, має бути застосований закон, що діяв під час і за місцем вчинення правопорушення.

Таким чином, враховуючи, що адміністративне правопорушення вчинене 21 червня 2020 року, підстава для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачена пунктом 6 статті 247 КУпАП відсутня, оскільки відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП, була посилена.

При визначенні розміру стягнення, суд враховує характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, обставини скоєння адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , відсутність у нього посвідчення на право керування транспортним засобом, вважає необхідним піддати його адміністративному стягненню у виді адміністративного штрафу без позбавлення права керування транспортним засобом.

Керуючись ст.ст.130 ч.1, 283, 284 КУпАП, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави в розмірі шестиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 10 200,00 (десять тисяч двісті) гривень без позбавлення права керування транспортним засобом.

Одержувач: УК у Василівському районі Запорізької області код платежу р/р UA UA708999980313000149000008001, код платежу 21081100, код ЄДРПОУ: 38025519, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок (судовий збір сплачувати на користь держави, розрахунковий рахунок № UА908999980313111256000026001, отримувач коштів – ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача за ЄДРПОУ 37993783 (п.5), банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030106).

Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред`явлення постанови до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.

Суддя Василівського районного суду

Запорізької області Д.А. Задорожко