
Справа № 703/1793/20
2/703/1111/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2020 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Ігнатенко Т.В.
секретар судових засідань Бондаренко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла Черкаської області, в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про захист прав споживачів
встановив:
05 червня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить: визнати неправомірними дії КП «Смілакомунтеплоенерго» щодо не здійснення йому перерахунку нарахованих та сплачених сум за централізоване опалення з врахуванням використаних Гкал теплової енергії іншими власниками квартир житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , які також користувалися місцями загального користування і які опалювалися за рахунок централізованого опалення; зобов`язати КП «Смілакомунтеплоенерго» здійснити йому перерахунок за період опалювального періоду з 01 листопада 2018 року по 04 лютого 2019 року, нарахованих та сплачених сум за централізоване опалення наданого йому, як споживачу квартири АДРЕСА_2 , з урахуванням використаних Гкал теплової енергії іншими власниками квартир житлового будинку за вказаною адресою, які користувалися місцями загального користування (допоміжними приміщеннями) і на які також було затрачено централізоване опалення.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він був споживачем комунальної послуги – централізованого опалення квартири АДРЕСА_2 . Вказана послуга йому надавалася КП «Смілакомунтеплоенерго», що є договірними відносинами. На початку опалювального сезону 2018 року вказаний житловий будинок був обладнаний приладом обліку теплової енергії, з якого надавалася інформація про розмір фактично використаних Гкал теплової енергії, вартість якої розраховується за відповідною формулою, визначеною КМУ. До 2018 року він користувався та сплачував за надані йому послуги з теплопостачання, а нарахування оплати за ці послуги проводилися за затвердженими тарифами за один квадратний метр загальної площі квартири (без урахування неопалювальної площі квартири). У зв`язку з обладнанням житлового будинку приладом обліку теплової енергії, з 2018 року вартість спожитої послуги розраховувалася кожний місяць по даному приладу індивідуально за відповідною формулою. У період з листопада 2018 року по 04 лютого 2019 року йому сукупно було нараховано за користування послугою з централізованого опалення 19436 гривень 27 копійок.
04 лютого 2019 року було складено акт КП «Смілакомунтеплоенерго» про відключення споживачів від мережі централізованого опалення у відповідності до правил. Послугами з централізованого опалення у вказаний період користувалися всі мешканці будинку, хоча у більшості квартир було автономне опалення.
Відповідно до норм житлового законодавства, житловий будинок складається з обладнаних квартир та допоміжних приміщень. Під допоміжними приміщеннями слід розуміти приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, поза квартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти й машинні відділення ліфтів, вентиляціні камери та інші технічні приміщення). Вважає, що мешканці всього будинку користувалися теплими сходовими клітинами, вестибюлем, поза квартирним коридором, та підвалом, а Гкал за використане тепло сплачують лише квартири, в яких відсутнє автономне опалення.
У березні 2020 року він звертався до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку нарахованих та сплачених сум за централізоване опалення за період з жовтня 2018 року по 03 лютого 2019 року, однак листом від 11 березня 2020 року йому було повідомлено лише про дебіторську заборгованість.
Вважає, що споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальну (автономну) систему опалення повинні сплачувати послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва від 31 жовтня 2006 року №359. Відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від участі в оплаті за опалення місць загального користування.
Ухвалою судді від 22 червня 2020 року відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі та відповідачу надано строк для надіслання суду відзиву на позовну заяву.
Відповідач КП «Смілакомунтеплоенерго», у визначений вищевказаною ухвалою строк, надіслав на адресу суду відзив на позов ОСОБА_1 , відповідно до якого, вказує, що рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 23 лютого 2018 року №70 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг», КП «Смілакомунтеплоенерго» визначено виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення та послуг з постачання теплової енергії для об`єктів усіх форм власності з 01 лютого 2018 року до кінцевих споживачів. Нарахування плати за надані послуги здійснювалося за тарифами, затвердженими рішеннями виконавчого комітету Смілянської міської ради №463 від 10 жовтня 2017 року, №414 від 22 листопада 2018 року та №83 від 28 лютого 2019 року.
Договір про надання послуг з централізованого опалення від 01 лютого 2018 року, згідно якого КП «Смілакомунтеплоенерго» - виконавець, надає споживачу послуги, є договором приєднання, відповідно до ст.634 ЦК України, та публічним договором згідно ст.633 ЦК України.
Позивач є споживачем послуги з централізованого опалення, згідно умов договору про надання послуги з централізованого опалення та має особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Оскільки КП «Смілакомунтеплоенерго» достовірно не відомо про площу усіх приміщень, які знаходяться у будинку АДРЕСА_1 , їх технічні і будівельні характеристики, наразі не можливо здійснити нарахування послуги опалення місць загального користування внаслідок відсутності необхідної інформації.
З врахуванням викладене відповідач просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Позивач ОСОБА_1 відповіді на відзив відповідача, у визначений судом строк, до суду не направив.
04 серпня 2020 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із заявою, в якій просив розгляд справи проводити без його участі.
Представник відповідача КП «Смілакомунтеплоенерго» у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з клопотанням, в якому просив розгляд справи провести без його участі.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався за відсутності учасників судового процесу, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Суд, врахувавши позицію сторін, яка викладена в їх заявах про розгляд справи без їх участі, а також у відзиві на позов представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно ст.15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , у період з 01 листопада 2018 року по 04 лютого 2019 року, на підставі договору приєднання, відповідно до ст.634 ЦК України, був споживачем житлово-комунальної послуги - послуги з централізованого опалення житла, яка надавалася відповідачем КП «Смілакомунтеплоенерго».
За період з 01 листопада 2018 року по 04 лютого 2019 року ОСОБА_1 за споживання послуги з централізованого опалення житла КП «Смілакомунтеплоенерго» нараховано до сплати 19436 гривень 27 копійок.
04 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до КП «Смілакомунтеплоенерго» із заявою, в якій просив здійснити перерахунок, за період опалювального періоду з листопада 2018 року по 04 лютого 2019 року, нарахованих та сплачених сум за централізоване опалення наданого споживачу квартири АДРЕСА_2 , власником якої він є, з урахуванням використаних Гкал теплової енергії іншими власниками квартир житлового будинку за вказаною адресою, які користувалися допоміжними приміщеннями, і на які також було затрачено відповідні Гкал централізованого опалення.
Вказану заяву ОСОБА_1 обґрунтував тим, що як вбачається із засобів масової інформації у деяких містах нашої країни проводяться саме такі перерахунки витраченої теплової енергії на допоміжні приміщення житлового будинку.
Листом №399 від 11 березня 2020 року КП «Смілакомунтеплоенерго» повідомлено ОСОБА_1 про те, що дійсно відповідно до бази даних підприємства йому за період з листопада 2018 року по 04 лютого 2019 року сукупно було нараховано за комунальну послугу з централізованого опалення 19736 гривень 27 копійок, оплачено за спожиті послуги теплопостачання 15327 гривень 22 копійки, дебіторська заборгованість станом на 01 лютого 2020 року становить 4409 гривень 05 копійок, яка виникла за період січень-лютий 2019 року. Крім того роз`яснено, що відповідно до постанови КМУ від 21 липня 2005 року №630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно площі квартири за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку та/або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування будинку. У разі нездійснення таких заходів споживач не сплачує за опалення місць загального користування.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 , як на підстави для здійснення перерахунку за період опалювального періоду з 01 листопада 2018 року по 04 лютого 2019 року, нарахованих та сплачених сум за централізоване опалення наданого йому як споживачу, квартири АДРЕСА_2 , посилається на неврахування використаних Гкал теплової енергії іншими власниками квартир житлового будинку за вказаною адресою, які користувалися місцями загального користування (допоміжними приміщеннями) і на які також було затрачено централізоване опалення.
Між сторонами виникли правовідносини з приводу постачання теплової енергії, які регулюються Законами України «Про теплопостачання», «Про житлово-комунальні послуги», Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та Правилами користування приміщеннями житлових будинків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року №45.
Згідно ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил; комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31 жовтня 2006 №359 затверджено Методику розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, якою встановлено порядок визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування (далі - МЗК) у багатоквартирних житлових будинках для встановлення розміру плати за неї споживачами (пункт 1.2 Методики).
Відповідно до пункту 12 вказаних Правил, у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалювальній площі квартири за умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку або виконавцем заходів з утеплення місць загального користування. У разі нездійснення таких заходів споживач не сплачує за опалення місць загального користування будинку.
Підпунктом 2.1.1. пункту 2.1. Методики встановлено можливість визначення витрат теплової енергії на опалення місць загального користування за показами приладу обліку, лише у разі якщо системою будинкового обліку передбачено окремий прилад обліку теплової енергії, спожитої на опалення місць загального користування; у інших випадках - визначення кількості теплової енергії проводиться розрахунковим способом, за формулами, зазначеними у пунктах 2.1.-2.2. Методики.
З вищевказаних норм вбачається, що для споживачів послуг з централізованого опалення квартири кількість спожитої теплової енергії для її оплати, визначалася згідно з пунктом 12 Правил, а для споживачів, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, кількість теплової енергії спожитої на опалення місць загального користування для її оплати, визначалася згідно з пунктами 2.1.-2.2. Методики.
Крім того, відповідно до п.1 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року №315, який набрав чинності 25 січня 2019 року, ця Методика встановлює порядок визначення обсягів спожитої у будівлі теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об`єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції); обсягів холодної, гарячої води, витраченої на загальнобудинкові потреби; обсягів холодної та гарячої води, спожитої споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку; порядок розподілу обсягів спожитих комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання (далі - комунальні послуги), визначає вимоги до приладів-розподілювачів теплової енергії, поправкові коефіцієнти для розподілу обсягу спожитої теплової енергії між окремими споживачами у будівлях, оснащених вузлами комерційного обліку теплової енергії та/або гарячої, та/або холодної води, де налічуються два та більше споживачів.
Згідно п.1 та п.2 розділу ІІІ вказаної Методики, обсяг теплової енергії, витрачений на опалення МЗК та допоміжних приміщень будівлі, визначається на підставі показань вузлів розподільного обліку теплової енергії, вузлів розподільного обліку витрати теплоносія (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді) або приладів-розподілювачів теплової енергії у разі оснащення ними 100 % МЗК та допоміжних приміщень. У разі відсутності вузлів розподільного обліку у МЗК та допоміжних приміщеннях будівлі обсяг теплової енергії, витрачений на опалення МЗК та допоміжних приміщень будівлі, визначається як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі (Qопбуд): одноповерхова будівля - 20 %; двоповерхова - 18 %; триповерхова - 16 %; чотириповерхова - 14 %; п`ятиповерхова - 12 %; шестиповерхова та вище - 10 %.
У постановах від 26 вересня 2018 року (справа № 703/58/16-ц) та від 3 жовтня 2019 року (справа № 539/2966/15-ц) Верховний Суд зазначив, що оскільки житло відповідача знаходиться у багатоквартирному будинку, вона зобов`язана нести витрати з утримання та обслуговування будинку спільно з іншими власниками квартир цього будинку, отже, оплачувати послуги з централізованого опалення місць загального користування згідно з встановленими тарифами.
Крім того, у постанові Верховного Суду від 7 лютого 2018 року (№ 703/4963/15-ц ) висловлено правову позицію про те, що нарахування оплати за опалення місць загального користування здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства та існуючих нормативних документів, відповідачі дану послугу фактично отримують, а тому повинні її оплачувати. Нарахування плати за послугу з централізованого опалення у місцях загального користування проводиться рівномірно на всіх мешканців - користувачів багатоквартирного будинку, незалежно від того, підключений цей мешканець до централізованого опалення чи має індивідуальну систему опалення, що відповідає вимогам Методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення, затвердженої наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 31 жовтня 2006 № 359.
Таким чином, як споживач послуги з централізованого опалення квартири, так і споживачів, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, здійснюють оплату вартості витрат теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень.
Будь-яких доказів, які свідчать про те, що відповідачем оплату вартості витрат теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень в будинку АДРЕСА_1 , покладено виключно на споживачів послуги з централізованого опалення житла, позивачем не надано та під час судового розгляду не отримано.
Крім того, позивач, як на підставу заявлених вимог, зазначає, що у будинку АДРЕСА_1 , наявні допоміжні приміщення, що не враховано відповідачем при здійсненні нарахування йому суми, яка підлягає сплаті, як споживачу послуги з централізовано опалення житла.
Згідно ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.83 ЦПК України, сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Згідно ст.1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», допоміжними приміщенням багатоквартирного будинку є приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).
Однак, жодних доказів, які свідчать про наявність в будинку АДРЕСА_1 , допоміжних приміщень, а також відомостей щодо їх площі, позивачем не надано.
При цьому, за клопотанням позивача ухвалою суду від 10 серпня 2020 року зобов`язано Смілянську міську раду Черкаської області надати документи, в разі їх наявності, - технічну документацію щодо площі місць загального користування (допоміжні приміщення, бомбосховище, тощо) будинку АДРЕСА_1 , які опалювалися в період з 01 листопада 2018 року по 04 лютого 2019 року.
Відповідно до листа №1296/03-52 від 18 серпня 2020 року виконавчого комітету Смілянської міської ради, який наданий на виконання вищевказаної ухвали, рішенням сесії Смілянської міської ради від 06 квітня 2020 року №122-44/VІІ «Про надання дозволу СКП «Наш дім» на списання з балансу багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 , та передачу його в управління ОСББ «Мальва» надано дозвіл СКП «Наш дім» на списання з балансу багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та передачу його в управління ОСББ «Мальва». На сьогоднішній день за вищевказаною адресою зареєстровано юридичну особу – ОСББ «Мальва». З огляду на викладене, рекомендовано звернутися до керівника ОСББ «Мальва» для отримання технічної документації.
Позивач ОСОБА_1 до суду з клопотання про звернення до керівника ОСББ «Мальва» для витребування відповідної технічної документації не звертався, та не забезпечив надання відповідних доказів суду самостійно, хоча, як власник квартири, являється членом відповідного ОСББ.
Згідно ч.2 та ч.3 ст.13 ЦПК України, збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких
Підстави для збирання доказів за ініціативи суду у даній справі під час судового розгляду не встановлено.
Відповідно до ч.1, 2 та 3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ч.6 ст.141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_1 , який звільнений від сплати судового збору за подання даної позовної заяви, задоволенню не підлягають, судові витрати у даній справі слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.1, 2, 13, 76, 77, 81, 82, 89, 247, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України,
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Смілакомунтеплоенерго» про захист прав споживачів - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
Позивач – ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .
Відповідач – Комунальне підприємство «Смілакомунтеплоенерго», адреса: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. В`ячеслава Чорновола, 72-а, код ЄДРПОУ 33648312.
Головуючий Т.В. Ігнатенко