
Справа № 567/985/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2020 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Назарук В.А.
при секретарі - Гічиновська Я.В.
за участю:
заявника ОСОБА_1
предстанвика заявника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України
встановив:
в Острозький районний суд Рівненської області із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), звернулася ОСОБА_1 .
В обґрунтування заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в м.Севастополь, АР Крим, помер її брат – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказує, що факт його смерті підтверджуються лікарським свідоцтвом про смерть, виданим відповідними органами на тимчасово окупованій території України, яке не відповідає вимогам законодавства України, окрім того факт смерті ОСОБА_3 відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Зазначає, що в зв`язку з невідповідністю виданих документів на тимчасово окупованій території України зразку документів відповідно до вимог законодавства України, вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть брата, що позбавляє її можливості реалізувати свої права пов"язані з відкриттям спадщинин після його смерті.
В судовому засіданні заявник та її представник заяву підтримали з підстав та доводів викладених у заяві.
Пояснили, що брат заявника – ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживав на тимчасово окупованій території України, а саме в м.Севастополь, АР Крим, де помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказують, що заявник звернулася до Острозького районного відділу РАЦС, де їй було відмовлено в реєстрації смерті ОСОБА_3 , так як нею були пред`явлені документи, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
За вказаних обставин просять суд заяву задоволити в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Острозького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Заперечень проти заяви не подав.
Суд, визначивши юридичну природу правовідносин і закон, який їх регулює, заслухавши пояснення заявника, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є сестрою померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження заявника № НОМЕР_1 , виданим 22.05.1964 року, свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_2 , Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст.126, 133, 135 від 21.08.2020, випискою з погосподарської книги від 19.08.2020.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається – сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Статтею 2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях", встановлено, що правовий статус тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також правовий режим на зазначених територіях визначаються цим Законом, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права. Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 1 цього Закону, незалежно від її тривалості є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав. Діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Згідно інформаційного листа ВССУ №9-1130/0/4-16 "Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VІІІ "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України" документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України, як виняток можуть братися до уваги та оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку статті 257-1 ЦПК України.
Відповідно до п.п.13, 18 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають відповідні органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно лікарського свідоцтва про смерть серії 67 №045379, виданого 27.04.2020, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м.Севастополь, Крим.
Вказані докази, узгоджуються з поясненнями заявника та підтверджені в сукупності та взаємозв`язку з іншими доказами по справі в частині обставин щодо дати та місця смерті ОСОБА_3 та беруться до уваги судом саме в цій частині.
Відповідно до ст.315 ЦПК України, суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.2 ст.317 ЦПК України, справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Частинами другою і третьою статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Зважаючи на вимоги вказаного Закону, лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , видане на тимчасово окупованій території України, не вважається документом, що має юридичну силу на території України і не може створювати правових наслідків.
Для отримання передбаченого діючим законодавством України свідоцтва про смерть ОСОБА_3 заявник звернулася до Острозького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), однак їй було відмовлено у його видачі, оскільки заявником для підтвердження факту смерті пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
За вказаних обставин, враховуючи, що в судовому засіданні знайшли підтвердження обставини на які посилається заявник, встановити даний факт іншим шляхом заявник не має змоги, що перешкоджає реалізації її прав, суд вважає за необхідне заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України задовольнити. Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України слід допустити негайне виконання рішення суду.
Керуючись ст.2, 10, 258, 265, 317, 318 ЦПК України,
вирішив:
заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), заінтересована особа Острозький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) (місцезнаходження: м.Острог пр-т.Незалежності,83 Рівненської області, код ЄДРПОУ 35119085), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с.Почапки Острозького району Рівненської області, 25 квітня 2020 року на тимчасово окупованій території України в м.Севастополь, Автономна Республіка Крим.
Допустити негайне виконання судового рішення. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Копію рішення невідкладно направити до Острозького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) для виконання.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.