Постанова № 91534263, 02.09.2020, Полтавський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
02.09.2020
Номер справи
545/1817/20
Номер документу
91534263
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 545/1817/20

Провадження № 3/545/571/20

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"02" вересня 2020 р. Суддя Полтавського районного суду Полтавської області - Гальченко О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях Красноперова С.Г. про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , працюючого : головою Ковалівської сільської ради Полтавського району, ідентифікаційний код - НОМЕР_1 , інші дані суду не відомо,

за ст.188-40 ч.1 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В :

Гр. ОСОБА_1 , працюючи на посаді голови Ковалівської сільської ради Полтавського району, як встановлено 17.07.2020 року, не виконав законні вимоги Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а саме : в результаті проведеного вибіркового моніторингу 08.05.2020 року працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Єдиного державного веб-порталу відкритих даних https://data.gov.ua ( Портал ) було встановлено, що Ковалівською сільською радою Полтавського району Полтавської області ( Рада ) не оприлюднені набори даних, передбачені «Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. № 835 ( із змінами ), обов`язок оприлюднення яких визначено у статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Незважаючи на неодноразові листи-зауваження регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області від 19.05.2020р. № 3154.2/20/46, який був надісланий на офіційну електронну пошту kovalivkasr@gmail.com Ковалівської сільської ради та рекомендованим листом від 19.05.2020р. № 3600807774504 та від 12.06.2020р. № 4092.2/20/46, до цього часу Ковалівською сільською радою Полтавського району Полтавської області не виконано вимоги абзацу другого частини першої статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», який зобов`язує розпорядників інформації оприлюднювати і регулярно оновлювати публічну інформацію у формі відкритих даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Письмових відповідей на зазначені листи регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області Ковалівською сільською радою не надано.

Крім того, відповідно до повідомлення Полтавської дирекції АТ «Укрпошта» від 13.07.2020р. № 01.1-17/555 під час доставки листоношею до Ковалівської сільської ради рекомендованого листа від 19.05.2020р. № 3600807774504, уповноважена особа Ковалівської сільської ради в усній формі відмовилась від його отримання, а тому поштове відправлення було повернуто як невручене.

Таким чином, законні вимоги регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області залишились не виконаними.

Статтею 14 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та статтею 17 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини покладено здійснення парламентського контролю за дотримання права на доступ до публічної інформації.

Мета парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина визначається статтею 3 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини». Так, відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті метою парламентського контролю, який здійснює Уповноважений, є запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню. 22.06.2020 року представником Уповноваженого з прав людини в східних областях направлено лист-запит за вихідним № 4551.2/20/46 на офіційну електронну адресу kovalivkasr@gmail.com Ковалівської сільської ради з вимогою надати завірені копії організаційно-розпорядчих документів сільської ради та обґрунтовані пояснення сільського голови Ковалівської сільської ради та посадових осіб сільської ради, які організовують та забезпечують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, зокрема, оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних, щодо обставин та причин порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації». При цьому, у листі повідомлено, що відповідно до статті 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім`ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.

Відповідь та завірені копії запитуваних організаційно-розпорядчих документів Ковалівською сільською радою на лист представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях від 22.06.2020 року за вихідним № 4551.2/20/46 не надано.

Таким чином, законні вимоги представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях залишились не виконаними.

10.07.2020 року представником Уповноваженого з прав людини в східних областях за вихідним № 5350.2/20/46 повторно направлено лист-зауваження Ковалівському сільському голові, який був вручений регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області нарочним секретарю Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області -Гордієнко С.А. згідно ату від 11.07.2020р.

В той же час, обов`язок співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та його представниками випливає зі статей 11 та 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини». Так, органи державної влади, їхні посадові особи, до яких звернувся Уповноважений або представник Уповноваженого, зобов`язані співпрацювати та надавати інформацію і пояснення стосовно фактичної і правової підстави своїх дій та рішень, забезпечувати доступ до матеріалів і документів, у тому числі на засадах, визначених законодавчими актами щодо захисту інформації з обмеженим доступом. У статті 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» ( Закону ) закріплений обов`язок співпраці з Уповноваженим. А саме, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, об`єднання громадян, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, посадові та службові особи, до яких звернувся Уповноважений, зобов`язані співпрацювати з ним і подавати йому необхідну допомогу, зокрема :

1)забезпечувати доступ до матеріалів і документів, у тому числі на засадах, визначених законодавчими актами щодо захисту інформації з обмеженим доступом;

2)надавати інформацію і давати пояснення стосовно фактичної і правової підстави своїх дій та рішень;

3)розглядати пропозиції Уповноваженого щодо поліпшення їх діяльності у сфері захисту прав і свобод людини і громадянина та у місячний строк з дня одержання пропозицій надавати вмотивовану письмову відповідь на них.

Відмова органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадових і службових осіб від співпраці, а також умисне приховування або надання неправдивих даних, будь-яке незаконне втручання в діяльність Уповноваженого з метою протидії тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.

Пункт 7 статті 13 Закону закріплює право Уповноваженого запрошувати посадових і службових осіб, громадян України, іноземців та осіб без громадянства для отримання від них усних або письмових пояснень щодо обставин, які перевіряються по справі.

Згідно частини другої статті 22 Закону відмова органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадових і службових осіб від співпраці, а також умисне приховування або надання неправдивих даних, будь-яке незаконне втручання в діяльність Уповноваженого з метою протидії тягнуть за собою відповідальність згідно з чинним законодавством.

Відповідно до пункту 5 статті 13 Закону Уповноважений має право на ознайомлення з документами, у тому числі тими, що містять інформацію з обмеженим доступом, та отримання їх копій в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об`єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, органах прокуратури, включаючи справи, які знаходяться в судах. Доступ до інформації з обмеженим доступом здійснюється в порядку, встановленому законом.

Згідно частини першої статті 11 Закону Уповноважений має право призначати своїх представників у межах виділених коштів, затверджених Верховною Радою України.

Відповідно до пункту 1 Положення про представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 26.07.2012 р. № 7/8-12 ( Положення ), представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є посадовими особами, яким з метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина делегуються визначені повноваження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та на яких розповсюджуються гарантії забезпечення діяльності Уповноваженого.

Відповідно до пункту 6.3. «Положення…» представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини має право на ознайомлення з документами та отримання їх копій в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об`єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, органах прокуратури, включаючи справи, які знаходяться в судах.

При цьому, пунктом 6.4. «Положення…» встановлено, що представник Уповноваженого з прав людини має право підписувати листи ( з використанням бланку затвердженого зразка представника Уповноваженого ) до органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб ( крім Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України, народних депутатів України, керівників центральних органів виконавчої влади ), органів прокуратури України ( крім Генерального прокурора України ), органів судової влади ( крім голів вищих спеціалізованих судів та ВСУ ), керівників підприємств, установ та організацій, громадських організацій з питань забезпечення соціально-економічних та гуманітарних прав людини, зокрема порушених у зверненнях до Уповноваженого, разом із рекомендаціями щодо дотримання стандартів у галузі прав людини, контролює їх розгляд, а також остаточні відповіді громадянам.

Таким чином, вимоги представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях про надання обґрунтованих пояснень посадових осіб Ковалівської сільської ради щодо порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» та завірених копій відповідних організаційно-розпорядчих документів сільської ради, зазначених у листах-запитах від 22.06.2020р. за вихідним № 4551.2/20/46 та від 10.07.2020р. за вихідним № 5350.2/20/46 ґрунтуються на положеннях Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини».

В той же час, ненадання запитуваних Представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях копій організаційно-розпорядчих документів Ковалівської сільської ради перешкоджає здійсненню контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації, оскільки унеможливлює їх перевірку на предмет відповідності вимогам законодавства.

При цьому, статтею 188-40 КУпАП за невиконання законних вимог Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини передбачено адміністративну відповідальність посадових осіб.

Крім того, листом від 10.07.2020р. за № 9350.2/20/46 Ковалівського сільського голову - гр. ОСОБА_1 було запрошено до представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях ( вул. Академіка Проскури, 1, м. Харків ) о 11 год. 16 липня 2020 року, з метою забезпечення безпосередньої реалізації прав, визначених статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП під час розгляду матеріалів справи та складання адміністративного протоколу за ст.18840 КУпАП та надання обґрунтованих пояснень щодо порушень вимог Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України». У вище зазначеному листі, гр. ОСОБА_1 , було роз`яснено, що невиконання законних вимог Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини - тягне за собою відповідальність згідно статті 18840 КУпАП. Також, роз`яснені положення статті 63 Конституції України та статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

16.07.2020р. на 11.00 год. Ковалівський сільський голова - гр. ОСОБА_1 на запрошення представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях не з`явився, що зафіксовано відповідним актом.

Таким чином, законні вимоги представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях Ковалівським сільським головою ( Ковалівська сільська рада Полтавського району Полтавської області ) - гр. ОСОБА_1 не виконані, чим гр. ОСОБА_1 вчинив адмінправопорушення, передбачене ст.188-40 ч.1 КУпАП.

Гр. ОСОБА_1 повторно на виклик до суду на 02.09.2020 року не з`явився, хоча заздалегідь повідомлявся належним чином за адресою свого проживання, про що маються підтвердження в матеріалах справи у вигляді повернутих на адресу суду повісток з відміткою пошти : «адресата не було вдома». Від нього станом на 02.09.2020 року, не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, тому даний матеріал можливо розглянути в його відсутності відповідно до ст. 268 КУпАП, враховуючи, що судом вжито всіх необхідних заходів на виконання вимог ст. 268 КУпАП.

Винність гр. ОСОБА_1 повністю підтверджується матеріалами справи в їх сукупності, а саме : скрін-шотом веб-порталу http://e-data.gov.ua від 08.05.2020 року ( а с. 3, 4 ); копією листа регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області від 19.05.2020р. № 3154.2/20/46 ( а. с. 5-8 ); скрін-шотом про направлення листа регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області від 19.05.2020р. № 3154.2/20/46 на офіційну електронну адресу Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ( а. с. 9 ); копією рекомендованого листа від 19.05.2020р. № 3600807774504 ( а. с. 10 ); копією листа регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області від 12.06.2020р. № 4092.2/20/46 ( а. с. 11-14 ); скрін-шотом про направлення листа регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Полтавській області від 12.06.2020р. № 4092.2/20/46 на офіційну електронну адресу Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ( а. с. 15 ); копією запиту до Полтавської дирекції АТ «Укрпошта» від 26.06.2020р. № 4843.2/20/46 ( а. с. 16-18 ); копією листа-відповіді Полтавської дирекції АТ «Укрпошта» від 13.07.2020 № 01.1-17/555 ( а. с. 19-20 ); копією листа представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях від 22.06.2020р. № 4551.2/20/46 ( а. с. 21-22 ); скрін-шотом про направлення листа представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях від 22.06.2020р. № 4551.2/20/46 на офіційну електронну адресу Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ( а. с. 23 ); копією листа представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях від 10.07.2020р. № 5350.2/20/46 ( а. с. 24-25 ); скрін-шотом про направлення листа представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях від 10.07.2020р. № 95350.2/20/46 на офіційну електронну адресу Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ( а. с. 26, 27 ); копією акту від 11.07.2020 року про вручення листа представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях ( а. с. 28-29 ); копією акту від 16.07.2020 року про неявку Ковалівського сільського голови - гр. ОСОБА_1 до представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в східних областях ( а. с. 35 ); копією «Положення про представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» ( а. с. 31- 33 ).

Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу гр. ОСОБА_1 , обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, необхідно визнати його винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 188-40 ч.1 КУпАП, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу.

Керуючись ст.ст.283-284,287-290 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Гр. ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-40 ч.1 КУпАП, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в сумі 1 700 ( одна тисяча сімсот ) гривень на користь Держави.

Стягнути з гр. ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 420,40 грн.,одержувач коштів : ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України ( ЕАП ), рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги.

Постанова надрукована суддею та є оригіналом.

Суддя Полтавського районного суду

Полтавської області О.О. Гальченко