
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/1317/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Житняк Л.О.
за участі секретаря Чоботар А.С.,
представника позивача Смаль Я.В.,
представника відповідача Балишева М.В.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернігів до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернігів звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області: від 03.04.2020 №0001190500, від 03.04.2020 №0001210500 та від 03.04.2020 №0001200500;
- стягнути з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь КЕВ м. Чернігів судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 17 565,23 грн.
Позов мотивовано тим, що службовими особами відповідача, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігів, з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти нарахування та сплати земельного податку за період 2017-2019рр., за наслідками якої складено акт перевірки від 20.12.2019 №265/05/08351733.
В подальшому, на підставі вказаного акту перевірки, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято:
- податкове повідомлення-рішення від 09.01.2020 №0000050500, про- збільшення позивачу грошового зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб (18010500) на загальну суму 430 112,89 грн, у тому числі за основним платежем - 344 090,31 грн, за штрафними санкціями – 86 022,58 грн;
- податкове повідомлення-рішення від 09.01.2020 №0000070500, про збільшення позивачу грошового зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб (18010500) на загальну суму 515 703,30 грн, У тому числі за основним платежем - 412 562,64 грн, за штрафними санкціями - 103 140,66 грн;
- податкове повідомлення-рішення від 09.01.2020 №0000060500, про збільшення позивачу грошового зобов`язання з земельного податку з юридичних осіб (18010500) на загальну суму 296 924,44 грн, у тому числі за основним платежем - 237 539,55 грн, за штрафними санкціями - 59 384,89 грн.
Отримані вищевказані податкові повідомлення-рішення, були оскаржені КЕВ м. Чернігів в адміністративному порядку, визначеному вимогами ст. 56 ПК України.
Процедура адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень, яка згідно вимог п. 56.18 ПК України вважається досудовим порядком вирішення спору закінчилась 18.03.2020, після отримання КЕВ м. Чернігів від Державної податкової служби України рішення від 13.03.2020 №2678/5/99/00-07-05-06-05 про результати розгляду скарги.
Даним рішенням ДПС України від 13.03.2020 №2678/5/99-00-07-05-06-05, скаргу КЕВ м. Чернігів задоволено частково, скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 09.01.2020 №00000050500 у частині донарахування земельного податку у сумі 14 841,27 грн та застосування штрафу у сумі 3 710,32 грн; №00000060500 у частині донарахування земельного податку у сумі 19 794,96 грн та застосування штрафу у сумі 4 948,74 грн; №00000070500 у частині донарахування земельного податку у сумі 22 744,00 грн та застосування штрафу у сумі 5 686,00 грн, а також повідомлено КЕВ м. Чернігів про право на оскарження їх в судовому порядку відповідно з вимогами п56.18 ПК України.
03.04.2020 Головним управлінням ДПС у Чернігівській області винесено нові податкові повідомлення-рішення №0001190500, №0001210500 та №0001200500, з урахуванням висновків Державної податкової служби України.
КЕВ м. Чернігів вважає, що зазначені податкові повідомлення-рішення є незаконними та протиправними, а також такими, що були винесені всупереч вимогам нормативно-правових актів, якими регулюються відносини з визначення та сплати земельного податку та підлягають скасуванню з огляду на наступне.
Ухвалою суду від 21.04.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представником відповідача, в судовому засіданні позов не визнав, протягом встановленого судом в ухвалі про відкриття провадження строку надав відзив на позов, в якому вказав, що позов є безпідставним та необґрунтованим, а тому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернігів (далі - КЕВ м. Чернігів) код ЄДРПУО 08351733, є юридичною особою та платником земельного податку.
КЕВ м. Чернігів здійснює свою діяльність у відповідності до Закону України від 06.12.1991 №1935-XXI «Про Збройні сили України» та Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернігів, затвердженого командувачем Сил логістики Збройних сил України від 17.12.2020, є державною установою яка створена Міністерством оборони України.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернігів є бюджетною установою.
Відповідно до пп.12 п.1 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Тобто, КЕВ м. Чернігів є неприбутковою організацією.
КЕВ м. Чернігів, є розпорядником коштів 3-го ступеня і керується Інструкцією щодо застосування економічної класифікації від 27.03.2012 зі змінами та доповненнями. Розпорядники 3-го ступеня - керівники які одержують, кошти (від головного розпорядника бюджетних коштів) тільки для безпосереднього витрачання, згідно з кошторисом установи. Тобто, в даному випадку, саме Міністерство оборони України, як головний розпорядник коштів відповідає за зобов`язаннями зі сплати податків.
Відповідно до вимог положень Бюджетного Кодексу України, а саме: ст. 23 та постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
З даного питання Північне територіальне Квартирно-експлуатаційне управління (в тому числі по КЕВ м. Чернігів) надавало на адресу вищого керівництва (Міністерства оборони України) розрахунки потреби коштів на сплату земельного податку. Однак, у зв`язку зі складною фінансовою ситуацією, кошти на дані цілі не передбачались та не передбачаються в поточному році.
Тому при складанні податкової декларації з плати за землю на 2019 рік у Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернігів дійшов висновку, що у нього були відсутні підстави визначення зобов`язань по платежам з бюджету за відсутності відповідного бюджетного призначення.
Крім того, позивач посилається на ст.14 Закону України «Про Збройні Сили України» де зазначається, що земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Відповідно позивач вважає, що Головним управлінням ДПС у Чернігівській області яким здійснювалась перевірка КЕВ м. Чернігів та Державною податковою службою України проігноровано вищенаведені норми чинного законодавства України, а взято до уваги лише виключно ст.282 Податкового кодексу України. Також зазначає, що Головним управлінням ДПС у Чернігівській області та Державною податковою службою України проігноровано інші норми Податкового кодексу України, а саме пункт 56.21. ст.56 де зазначено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
При цьому судом встановлено, що на підставі направлення від 05.12.2019 №898 виданих Головним управлінням ДПС у Чернігівській області, відповідно до ст.20, п.п.78.1.1 та п.п.78.1.4 ст.78 та ст.82 Податкового кодексу України, на підставі наказу начальника Головним управлінням ДПС у Чернігівській області від 05.12.2019 №748 проведена документальна позапланова виїзна перевірка Квартирно-експлутаційного відділу м. Чернігів, податковий номер 08351733, з питання дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти нарахування та сплати земельного податку за період 2017-2019рр.
Перевірка проводилась з 05.12.2019 по 13.12.2019.
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за КЕВ м.Чернігів, зареєстровано право постійного користування земельною ділянкою, які знаходиться на території Ічнянської, Ніжинської, Прилуцьких міських рад, цільове призначення землі - для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України.
Відповідно до поданих КЕВ м. Чернігів податкових декларацій з плати за землю на 2018-2019 роки, платником податку задекларовано 100% пільгу із земельного податку (код пільги 18010510 - пільга із земельного податку, яка надається органами місцевого самоврядування на відповідній території) на земельні ділянки, (землі оборони), за 2018 рік на земельні ділянки площею 682,0644 га та 0,2400 га. - у розмірі 498 257,99 грн, за 2019 рік КЕВ м.Чернігів на, земельні ділянки площею 682,0612 га та 6,2400 га. - у розмірі 178 095,23 грн. Перевіркою встановлено, що відповідно до рішення другої сесії Ічнянської міської ради сьомого скликання від 21.12.2017 №56-VII «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2018 рік» та рішення восьмої (позачергової) сесії Ічнянської міської ради сьомого скликання від 14.06.2018 №500-УІІ «Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2018 рік», якими встановлено ставки земельного податку та перелік пільг для фізичних та юридичних осіб, не встановлювались пільги з земельного податку (не звільнялись від його сплати) для категорій земель - землі оборони або землі Збройних Сил України, їх формувань.
Згідно вище зазначених рішень сесій Ічнянської міської ради, розмір ставок земельного податку для категорій земель - землі оборони або землі Збройних Сил України, їх формувань, складав на 2018 рік - 1% нормативної грошової оцінки (КЕВ м. Чернігів застосував ставку 3%); на 2019 рік - 1% нормативної грошової оцінки.
Перевіркою встановлено, що в порушення вимог пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, КЕВ м. Чернігів, при складанні податкової декларації з плати за землю на 2018 рік, невірно визначено ставку земельного податку, а саме застосовано 3% від нормативної грошової оцінки, замість 1%.
Відповідно до вимог ст. 69 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування», зі змінами та доповненнями, (далі - Закон №280/97-ВР) органи місцевого самоврядування, відповідно до вимог Податкового кодексу України, встановлюють місцеві податки і збори, які зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Згідно пунктів 1,3 ст.73 Закону №280/97-ВР акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно абзацу 2 ст.14 Закону України від 06.12.1991 №1934-ХІІ «Про Збройні Сили України», у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо Сил спеціальних операцій Збройних Сил України» від 07.07.2016 №1437-УПІ, земля, води, і природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, надані їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Статтею 282 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин), не встановлені пільги по сплаті земельного податку для платників податку на категорії земель - землі оборони або землі Збройних Сил України, їх формувань.
Поряд з цим, пунктом 284.1 статті 284 Податкового кодексу України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Як зазначено у відзиві, Головним управлінням ДФС у Чернігівській області до КЕВ м.Чернігів було направлено лист ГУ ДФС у Чернігівській області від 14.03.2019 №4126/10/25-01-12-03-07, яким повідомлено про необхідність подання уточнюючих податкових декларації з плати за землю за 2018-2019 роки до Ічнянської ДПІ Прилуцького управління ГУ ДФС у Чернігівській області (інспекція 2507) із задекларованими податковими зобов`язаннями з земельного податку на загальних підставах та сплати земельного податку відповідно до вимог чинного законодавства та встановлених рішеннями сесій Ічнянської міської ради, до місцевого бюджету м. Ічня.
У відповідь на лист, КЕВ м.Чернігів листом від 03.04.2019 №735 всупереч вимогам податкового законодавства, надано письмове пояснення в якому зокрема повідомлено про неможливість подання уточнюючих декларацій - у зв`язку з відсутністю цілеспрямованих бюджетних призначень та відповідного бюджетного фінансування, зроблено посилання на норми законодавства, які не дають права платнику податків на пільгу зі сплати земельного податку.
Таким чином, перевіркою встановлено, що КЕВ м. Чернігів, в порушення вимог статті 282, пункту 284.1 статті 284, пункту 287.3 та пункту 287.4 статті 287 Податкового кодексу України, неправомірно використано пільгу із земельному податку по земельних ділянках, розташованих Ічнянської міської ради, рішеннями сесій якої не встановлювались пільги з плати за землю на 2018-2019рр. на відповідні земельні ділянки, та не сплачено до місцевого бюджету земельного податку, відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки тільки Податковим кодексом України визначено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п.287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Декларування податкових зобов`язань за земельні ділянки розташовані на території Ічнянської міської ради у податкових деклараціях з земельного податку КЕВ м. Чернігів було здійснено наступним чином:
- за 2018 рік сума податку становить 498 394,37 грн (ставка податку - 3%), в т.ч. пільга (100%) 498 257,99 грн, а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 136,38 грн (за земельні ділянки надані в оренду);
- за 2019 рік становить 178 138,26 грн (ставка податку - 1%), в т.ч. пільга (100%) 178 095,23 грн, а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 43,03 грн (за земельні ділянки надані в оренду).
Перевіркою встановлено, що нарахування сум земельного податку за земельні ділянки розташовані на території Ічнянської міської ради повинні бути здійснені наступним чином, а саме за:
- за 2018 рік складає 166 131,46 грн (ставка податку - 1%), в т.ч. пільга (0%) 0 грн, а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 166 131,46 грн;
- за 2019 рік становить 178 138,26 грн (ставка податку - 1%), в т.ч. пільга (0%) 0 грн, а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 163 117,58 грн(за 11 місяців 2019 року).
Таким чином перевіркою встановлено, що КЕВ м.Чернігів занижено податкових зобов`язань з земельного податку за 2018 рік та 11 місяців 2019 року, до місцевого бюджету м. Ічня на суму 329 249,04 грн, в т. ч. за: 2018 рік - 165 995,08 грн; 11 місяців 2019 року - 163 117,58 грн.
Крім того, перевіркою встановлено, що КЕВ м. Чернігів на території Ніжинської міської ради має у користуванні ряд земельних ділянок, категорій земель - землі оборони або землі Збройних Сил України, їх формувань.
Також, в ході перевірки встановлено, що згідно уточнюючої податкової декларації з плати за землю № 9042284374 від 12.03.2019, поданої КЕВ м.Чернігів до Ніжинського управління ГУ ДФС у Чернігівській області (інспекція 2524), задекларовано пільгу зі сплати земельного податку на 2019 рік в сумі 2 375 395,48 грн, що складає від суми земельного податку - 100% за землі, які знаходяться на території Ніжинської міської ради.
Згідно рішення Ніжинської міської ради 7 скликання від 11.04..2018 №5-37/2018 «Про внесення змін до Положення про плату за землю, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради 6 скликання від 08.07.2015 №6-69/2015 «Про затвердження місцевих податків» Квартирно-експлуатаційному відділу м.Чернігів надано пільгу в розмірі 90% в сумі земельного податку, що складає 2 137 855,93 грн.
Таким чином, сума податкового зобов`язання з земельного податку, яку КЕВ м.Чернігів мав би сплатити до місцевого бюджету м. Ніжин складає 237 539,55 грн.
Як зазначено у відзиві, Ніжинським управлінням ГУ ДФС у Чернігівській області до КЕВ м.Чернігів було направлено лист від 01.04.2019 №4976/10/25-01-51-05, щодо уточнення показників звітності з плати за землю за 2019 рік у відповідності до рішення Ніжинської міської ради.
У відповідь на лист, КЕВ м.Чернігів листом від 08.04.2019 №765, всупереч вимогам податкового законодавства, надано письмове пояснення в якому також повідомлено про неможливість подання уточнюючих декларацій у зв`язку з відсутністю цілеспрямованих бюджетних призначень та відповідного бюджетного фінансування, зроблено посилання на норми законодавства, які не дають права платнику податків на 100 відсоткову пільгу зі сплати земельного податку.
З огляду на вищевикладене, КЕВ м.Чернігів, порушено вимоги статті 282, пункту 284.1 статті 284, пункту 287.3 та пункту 287.4 статті 287 Податкового кодексу України, а саме використано пільгу із земельному податку по землях Ніжинської міської ради в розмірі 100%, а не 90% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, як було визначено згідно рішень Ніжинської міської ради та не сплачено сум податкового зобов`язання з земельного податку.
Враховуючи зазначене, в ході даної документальної перевірки здійснено розрахунок сум податкового зобов`язання з земельного податку за 2019 рік, які КЕВ м.Чернігів має сплатити до місцевого бюджету відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Податкові зобов`язання, які КЕВ м.Чернігів задекларовано по Ніжинській міській раді, подавши податкову декларацію з земельного податку за: 2019 становить 2 375 584,99 грн (ставка податку - 1%), в т.ч. пільга - 2 375 395,48 грн, «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 189,51 грн. (за земельні ділянки надані в оренду).
За даними перевірки встановлено, що сума податкового зобов`язання з земельного податку по Ніжинській міській раді за 2019 рік становить 2 375 584,99 грн (ставка податку-1%), в т.ч. пільга (90%) 2 137 855,93 грн, а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 237 729,06 грн.
Таким чином, перевіркою встановлено, що КЕВ м.Чернігів занижено податкових зобов`язань по сплаті земельного податку до місцевому бюджету м. Ніжин за 11 місяців 2019 року на суму 217 744,59 грн.
Також, за результатами перевірки встановлено, що згідно податкових декларацій з плати за землю, поданих КЕВ м.Чернігів до Прилуцької ДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області (інспекція 2525), встановлено, що КЕВ м.Чернігів у 2017 році задекларовано пільгу із земельного податку (код пільги 18010510 - пільга із земельного податку, яка надається органами місцевого самоврядування на відповідній території на земельні ділянки (землі оборони) загальною площею 822,1111 га у розмірі 70 036,93 грн, у 2018 році площею 780,238 га - 69 597,74 грн, у 2019 роді площею 767,3266 га - 272 445,67 грн.
Рішеннями Прилуцької міської ради встановлювались ставки земельного податку на 2017-2019 роки, а саме: дев`яносто п`ятої сесії шостого скликання від 08.10.2015 №4 «Про місцеві податки і збори»; двадцять першої сесії сьомого скликання від 23.12.2016 №22 «Про пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб»; тридцять шостої сесії сьомого скликання від 20.12.2017 №19 «Про пільги щодо сплати земельного податку для юридичних осіб»; рішення сорок другої сесії сьомого скликання від 23.04.2018 №15 «Про внесення змін до рішення міської ради від 08.10.2015 №4 «Про місцеві податки і збори» (95 сесія шостого скликання).
Відповідно до рішень сесій Прилуцької міської ради, розмір земельного податку для категорій земель - землі оборони або землі Збройних Сил України, їх формувань, складав на: 2017 рік - 0,03% нормативної грошової оцінки; 2018 рік - 0,03% нормативної грошової оцінки; 2019 рік - 0,03% нормативної грошової оцінки.
Відповідно до рішень сесій Прилуцької міської ради пільги зі сплати земельного податку для категорій земель - землі оборони або землі Збройних Сил України, їх формувань на 2017-2019 роки не були передбачені.
Як зазначачено у відзиві, враховуючи факти безпідставного визначення пільг по сплаті земельного податку у 2017 - 2019 роках, до КЕВ м.Чернігів було направлено лист ГУ ДФС у Чернігівській області від 24.05.2019 №7552/10/25-01-12-03-07, яким повідомлено про необхідність подання уточнюючих податкових декларації з плати за землю за 2017 -2019 роки до Прилуцької ДПІ Прилуцького управління ГУ ДФС у Чернігівській області (інспекція 2525) із задекларованими податковими зобов`язаннями стосовно земельного податку на загальних підставах та сплати земельного податку відповідно до вимог чинного законодавства до місцевого бюджету м.Прилуки.
У відповідь на лист, КЕВ м.Чернігів листом від 29.05.2019 №111411, всупереч вимогам податкового законодавства, надано письмове пояснення в якому також повідомлено про неможливість подання уточнюючих декларацій у зв`язку з відсутністю цілеспрямований бюджетних призначень та відповідного бюджетного фінансування, зроблено посилання на норми законодавства, які не дають права платнику податків на 100 відсоткову пільгу зі сплати земельного податку.
Таким чином, КЕВ м. Чернігів, порушено вимоги ст.282, п. 284.1 ст. 284, п. 287.3, п.287.4 ст.287 Податкового кодексу України, а саме задекларовано пільгу зі сплати земельному податку по земельних ділянках розташованих на території Прилуцької міської ради та не сплачено податковий зобов`язань, враховуючи, що згідно рішень Прилуцької міської ради пільги зі сплати земельного податку для категорій земель - землі оборони або землі Збройних Сил України, їх формувань на 2017-2019 роки не були передбачені.
Враховуючи зазначене, в ході даної документальної перевірки здійснено розрахунок сум податкового зобов`язання з земельного податку за 2017 - 2019 роки, які КЕВ м. Чернігів має сплатити до місцевого бюджету м. Прилуки, відповідно до вимог Податкового кодексу України.
Податкові зобов`язання з земельного податку, які КЕВ м. Чернігів були задекларовані по земельним ділянкам, розташованим на території Прилуцької міської ради у поданих податкових деклараціях з земельного податку за:
- 2017 рік - 70 690,06 грн (ставка податку - 0,03%), в т.ч. пільга (100%) 70 036,93 грн., а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 653,13 грн (за земельні ділянки надані в оренду);
- 2018 рік становить 70 235,59 грн (ставка податку - 0,03%), в т.ч. пільга (100%) 69 597,74 грн, а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 637,85 грн (за земельні ділянки надані в оренду);
- 2019 рік становить 273 314,75 грн (ставка податку - 0,03%), в т.ч. пільга (100%) 272 445,67 грн, а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 386,78 грн (за земельні ділянки надані в оренду).
За даними перевірки розраховано суму податкових зобов`язань КЕВ м.Чернігів із сплати земельного податку по земельних ділянках розташованих на території Прилуцької міської ради, а саме:
- за 2017 рік - 70 690,06 грн (ставка податку - 0,03%), в т.ч. пільга (0%) 0 грн., а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 70 690,06 грн;
- за 2018 рік - 70 235,59 грн (ставка податку - 0,03%), в т.ч. пільга (0%) 0 грн, а «Річна сума
земельного податку (до сплати)» складає 70 235,59 грн;
- за 2019 рік - 273 314,75 грн. (ставка податку - 0,03%), в т.ч. пільга (0%) 0 грн., а «Річна сума земельного податку (до сплати)» складає 273 314,75 грн.
Таким чином, КЕВ м.Чернігів занижено податкові зобов`язання з земельного податку др місцевого бюджету м. Прилуки за 2017-2018 р.р. та 11 місяців 2019 року 389 818 64 грн, в т. ч. за: 2017 рік - 70 036,93 грн; 2018 рік - 69 597,74 грн; 2019 рік - 250 183,97 грн.
З огляду на вищевикладене, КЕВ м.Чернігів, порушено вимоги Податкового кодексу України, а саме з приводу використаня пільги із земельному податку.
03.04.2020 ГУ ДПС України у Чернігівській області винесено податкові повідомлення-рішення №0001190500, №0001210500, №0001200500 - які є предметом даного спору.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зазначає наступне.
Так, в силу прямої дії частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.
Так, в преамбулі Податкового кодексу України законодавець визначив сферу його дії, встановивши, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).
Відповідно до вимог підпункту 269.1.1 та 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв): землекористувачі.
Підпунктами 270.1.1 та 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України визначено, що об`єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно положень підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом: площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України визначено, шо рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до вимог ст.69 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування», зі змінами за доповненнями, (далі - Закон №280/97-ВР) органи місцевого самоврядування, відповідно до вимог Податкового кодексу України, встановлюють місцеві податки і збори, які зараховуються до відповідних місцевих у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Згідно пунктів 1,3 статті73 Закону №280/97-ВР акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як було вже зазначено, статтею 282 Податкового кодексу України, не встановлені пільги по сплаті земельного податку для платників податку на категорії земель - землі оборони або землі Збройних Сил України, їх формувань. Вказана правова норма в силу імперативності застосування сфери дії Податкового кодексу України, яка регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, превалює над нормою абзацу 2 статті 14 Закону України від 06.12.1991 №1934-ХІІ «Про Збройні Сили України», у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо Сил спеціальних операцій Збройних Сил України» від 07.07.2016 №1437-УПІ, а отже, підлягає застосуванню саме стаття 282 Податкового кодексу України.
А тому до позивача має застосовуватись пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, згідно якого податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд встановив, що позивачем не надано жодного доказу, який би свідчив про порушення відповідачем вимог чинного законодавства.
З огляду на викладене, суд вважає, що податкові повідомлення рішення від 03.04.2020 №0001190500, від 03.04.2020 №0001210500 та від 03.04.2020 №0001200500 скасуванню не підлягають, відповідно у позові Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернігів до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень належить відмовити повністю.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, згідно ст.139 КАС України, підстави для відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігів до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернігів (вул.В.Дрозда, 19, м.Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 08351733);
Відповідач - Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича,11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966).
Повне рішення суду складено 15.09.2020.
Суддя Л.О. Житняк