
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
14 вересня 2020 року Чернігів Справа № 620/3714/20
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Соломко І.І. перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 30.03.2020 у виконавчому провадженні №61343180,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ( далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 30.03.2020 у виконавчому провадженні ВП 62818434.
Так, відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
У свою чергу відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За визначенням статті 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до підпункту 1 частини першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 840,80 грн.
Позивачем до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору.
У той же час, як на підставу звільнення його від сплати судового збору позивач, з посиланням на пункт 1 частини першої статті 5 Закону України ''Про судовий збір'' зазначає, що оскільки оскаржується постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження про стягнення одноразової допомоги при звільненні, то це є складовою заробітної плати, тому від сплати судового збору позивач звільняється.
Однак з аналізу положень пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» поданий позов не підпадає до заяви, за подання якої судовий збір не сплачується, оскільки позивачем оскаржується постанова в порядку, визначеному статтею 287 КАС України.
Отже, враховуючи те, що позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 287 КАС України, стосовно оскарження постанови посадової особи органу державної виконавчої служби, яка винесена в межах виконавчого провадження з виконання виконавчого листа Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.01.2020 по справі №620/3477/19 та є окремим документом в зазначеному виконавчому провадженні, а також, оскільки розгляд такої позовної заяви, за наявності на те підстав, передбачає відкриття провадження по справі, позивачем має бути сплачений судовий збір на підставі пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про судовий збір» у розмірі, визначеному в частині другій статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Щодо клопотання позивача про витребування з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), Чернігівського окружного адміністративного суду, Управління поліції охорони в Чернігівській області певних доказів, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Положеннями статті 167 КАС України визначено вимоги до письмового клопотання.
Однак клопотання про витребування доказів не відповідає положенням частини другої статті 80 та статті 167 КАС України.
Також, відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Так, частинами першою та другою статті 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; 2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
За приписами частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Предметом позову є визнання протиправною та скасування постанови відповідача про закінчення виконавчого провадження від 30.03.2020 у ВП № 61343180.
Натомість до суду позов подано лише 08.09.2020, тобто поза межами десятиденного строку звернення до суду, передбаченого частиною другою статті 287 КАС України.
При цьому заяви про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом до суду позовна заява не містить, а також доказів на підтвердження поважності причин не отримання позивачем спірної постанови.
Посилання представника позивача у позові, що про оскаржувану постанову стало відомо 04.09.2020, після направлення адвокатського запиту від 23.08.2020, суд не приймає до уваги, оскільки у відповіді, наданої відповідачем 31.08.2020 № 19323 вказано, що спірна постанова направлена сторонам виконавчого провадження і направляється адвокату повторно.
Вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, тому позов слід залишити без руху, а позивачу необхідно надати строк для усунення зазначених недоліків.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути у десятиденний строк з дня вручення даної ухвали про усунення недоліків шляхом подання до суду:
- оригіналу документу про сплату судового збору за звернення до суду з адміністративним позовом майнового характеру у розмірі 840,80 грн;
- письмового клопотання про витребування доказів у відповідності до вимог частини другої статті 80 та статті 167 КАС України.
- письмового клопотання про визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду та його поновлення.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліку протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду та роз`яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.І. Соломко