
Справа № 560/2517/20
УХВАЛА
15 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянувши клопотання Хмельницької обласної державної адміністрації в адміністративній справі за позовом Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Рихтівська сільська рада , Зіньковецька сільська рада , Кадиєвецька сільська рада , Заліська сільська рада, до Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Довжоцька сільська рада Кам`янець-Подільського району Хмельницької області звернулася в суд з позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Хмельницької обласної державної адміністрації по не підготовці висновку згідно з частиною 4 статті 7 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" №157-VIII від 05.02.2015, на відповідність Конституції та законам України, проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам`янець-Подільського району "Про добровільне об`єднання територіальних громад" поданих листом від 24.12.2019 №02-26-657;
- визнати протиправними дії Хмельницької обласної державної адміністрації по формуванню та направленню, листом від 11.02.2020 №57/38-13-802/2020, на затвердження Кабінету Міністрів України, проекту перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, в частині віднесення Довжоцької, Зіньковецької, Рихтівської сільської ради Кам`янець-Подільського району до складу Кам`янець-Подільської територіальної громади із адміністративним центром у місті Кам`янець-Подільський, а Заліської та Кадиївської сільської ради Кам`янець-Подільського району до Оринінської територіальної громади із адміністративним центром в селі Оринін;
- зобов`язати Хмельницьку обласну державну адміністрацію вчинити дії відповідно до Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" №157-VII від 05.02.2015 та висновку від 20.03.2020 №270/2020-р на відповідність Конституції та законам України проектів рішень Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської сільських рад Кам`янець-Подільського району щодо внесення змін до перспективного плану формування територій громад Хмельницької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №475-р, шляхом доповнення переліку спроможних територіальних громад Хмельницької області Довжоцькою територіальною громадою у складі Довжоцької, Заліської, Зіньковецької, Кадиївської, Рихтівської територіальних громад.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.06.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заявив клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Департаменту розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 39067570).
Клопотання мотивоване тим, що Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації здійснював попередній розгляд документів, поданих головою Довжоцької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області від 24.12.2019 №02-26-657, проводив перевірку їх відповідності законодавству та, відповідно, готував проект розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 20.03.2020 №270/2020-р "Про затвердження висновку на відповідність проєктів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції України та законам України".
До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача про залучення третьої особи, оскільки усі департаменти, підрозділи, відділи та інші структурні підрозділи створені відповідачем, виконують функції та завдання останнього. Вважає, що рішення по справі не вплине на права та обов`язки Департаменту розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації, оскільки позовні вимоги адресовані виключно до Хмельницької обласної державної адміністрації, а не до одного з його підрозділів. Також зазначає, що положення глави 10 Кодексу адміністративного судочинства України (Розгляд справ за правилами спрощеного позовного провадження) не передбачає подання заяв (клопотань) відповідачем про залучення третіх осіб.
До суду надійшли письмові пояснення Кадиєвецької сільської ради, Зіньковецької сільської ради, Рихтівської сільської ради та Заліської сільської ради щодо відзиву, за змістом яких, зокрема, відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача про залучення третьої особи. Вказано, що в силу положень статей 5, 39, 42 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" структурний підрозділ місцевої держадміністрації утворюється головою місцевої адміністрації, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань. Тобто, усі департаменти, підрозділи, відділи та інші структурні підрозділи створені відповідачем, виконують функції та завдання останнього. Вважає, що рішення по справі не вплине на права та обов`язки Департаменту розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації, оскільки позовні вимоги адресовані виключно до Хмельницької обласної державної адміністрації, а не до одного з його підрозділів.
До суду надійшли заперечення на відповідь позивача на відзив, в яких, зокрема, зазначено про те, що право заявляти клопотання про залучення третіх осіб встановлено приписами частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України. Також зазначено про те, що хоч усі департаменти, підрозділи, відділи та інші структурні підрозділи створені відповідачем, виконують його функції та завдання, проте, в силу положень пунктів 5, 6 Положення про Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації, на останнього покладено обов`язок щодо виконання завдань із забезпечення реалізації державної політики у сферах розвитку місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою.
Розглянувши клопотання відповідача про залучення третьої особи, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Зі змісту викладених норм слідує, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки осіб, які не є стороною у справі.
Згідно з підпунктами 7, 8, 9, 15 пункту 6 Положення про Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 13.02.2020 №162/2020-р, Департамент відповідно до визначених повноважень виконує такі завдання: забезпечує реалізацію державної політики з питань децентралізації державної влади та реформи місцевого самоврядування; надає методологічну, консультативну та інформаційну підтримку утворенню об`єднаних територіальних громад в області; розробляє проект перспективного плану формування об`єднаних громад; розробляє проєкти розпоряджень голови обласної державної адміністрації, у визначених законом випадках - проєкти нормативно-правових актів з питань реалізації галузевих повноважень.
Тобто, саме Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації готував проект розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 20.03.2020 №270/2020-р "Про затвердження висновку на відповідність проєктів рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад Конституції України та законам України", внесення змін до якого є однією з позовних вимог.
Також, суд вважає безпідставним твердження позивача про те, що положеннями глави 10 Кодексу адміністративного судочинства України не встановлено подання заяв (клопотань) відповідачем про залучення третіх осіб, оскільки таке право визначено пунктом 3 частини 3 статті 44 та частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, суд вважає, що рішення у цій справі та обставини, які будуть встановлені, можуть вплинути на права та обов`язки Департаменту розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації, а тому, є доцільним його залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Керуючись статтями 49, 50, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
клопотання Хмельницької обласної державної адміністрації про залучення третьої особи задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Департамент розвитку громад, будівництва та житлово-комунального господарства Хмельницької обласної державної адміністрації (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький,вул. Грушевського буд. 87, код ідентифікаційний код 39067570).
Запропонувати третій особі подати письмові пояснення щодо позову та надати докази на їх підтвердження до 30.09.2020, але не менше, ніж протягом п`яти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк