Рішення № 91527228, 03.09.2020, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
03.09.2020
Номер справи
908/3386/19
Номер документу
91527228
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 17/250/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.09.2020 Справа № 908/3386/19

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсуна В.Л.,

при секретарі судового засідання Василенко В.В.,

розглянувши матеріали справи № 908/3386/19

за позовною заявою: публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж, 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", 69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В

про стягнення 39 421,20 грн.

Присутні представники:

від позивача: Сарібекян Н.А., договір від 01.01.20 № 39

від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

05.12.19 до господарського суду Запорізької області від публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі ПАТ "Запоріжжяобленерго" в особі ЗМЕМ) надійшла позовна заява за вих. від 27.11.19 № 338/33 про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (надалі ТОВ "Місто для людей Запоріжжя") 39 421,20 грн. за договором про постачання електричної енергії від 01.11.17 № 14418.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи № 908/3386/19 між суддями, 05.12.19 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою суду від 10.12.19 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/3386/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, присвоєно справі номер провадження - 17/250/19.

03.01.20 до суду від відповідача надійшов відзив за вих. від 02.01.20 № 20/006, в якому представник відповідача заперечує проти позову та просить суд відмовити позивачу в задоволені позову.

16.01.20 до суду надійшла відповідь за вих. від 15.01.20 № 21/33 на відзив, в якому представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою від 10.02.20 судом оголошено про подальший розгляд справи № 908/3386/19 за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 03.03.20.

03.03.20 судом прийнято до розгляду:

- відзив ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" за вих. від 02.01.20 № 20/006 на позовну заяву;

- відповідь ПАТ "Запоріжжяобленерго" за вих. від 15.01.20 № 21/33 на відзив на позовну заяву.

03.03.20 судом закрито підготовче провадження у даній справі та на підставі спільної заяви сторін розпочато розгляд справи по суті.

Під час розгляду справи № 908/3386/19 по суті судом (на підставі ст. 216 ГПК України) оголошувалась перерва на 10.03.20, 25.03.20 та 02.04.20 відповідно.

02.04.20 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким, зокрема, внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України та доповнено розділ X «Прикінцеві положення» пунктом 4 такого змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, ..., розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, ..., судового розгляду справи, ..., подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.20 № 211 (із змінами), від 20.05.20 № 392 (із змінами), від 22 липня 2020 р. № 641, з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі COVID-19), установлено з 12 березня 2020 р. до 31 серпня 2020 р. на всій території України карантин. Крім того, 26.08.20 постановою Уряду адаптивний карантин в Україні продовжено до 31.10.20.

З метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, судом ухвалою від 02.04.20 відкладено розгляд справи № 908/3386/19 на строк дії карантину, запровадженого з метою недопущення поширення випадків COV1D - 19.

17.07.20 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким п. 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України викладено в новій редакції: " 4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином".

Пунктом 2 Перехідних положень даного Закону встановлено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

З огляду на викладене, з метою забезпечення належного розгляду справи, дотримання основних засад господарського судочинства та процесуальних прав учасників судового процесу під час дії карантинних заходів, суд ухвалою від 07.08.20 дійшов висновку про необхідність призначення судового засідання у цій справі на дату після закінчення процесуальних строків, які було продовжено в зв`язку з карантином, а саме на 03.09.20.

03.09.20 до суду надійшла заява за вих. від 03.09.20 про розгляд справи без участі відповідача, в якій представник відповідача просить суд розглядати справу без участі відповідача за наявними в матеріалах справи доказах. Проти позову заперечує в повному обсязі та позовні вимоги не визнає.

Розгляд справи здійснювався із застосуванням технічних засобів фіксації (не в режимі відеоконференції) судового процесу за допомогою ПАК «Оберіг» та комплексі «Акорд».

У засіданні суду 03.09.20, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представнику позивача повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.

Позивач, в судових засіданнях заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві за вих. від 27.11.19 № 338/33, у відповіді за вих. від 15.01.20 № 21-33 на відзив. Просив суд стягнути з ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" заборгованість у розмірі 39 421,20 грн. за договором про постачання електричної енергії від 01.11.17 № 14418.

Відповідач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях проти позову заперечив в повному обсязі з підстав викладених у відзиві за вих. від 02.01.20 № 20/006 на позовну заяву. Просив суд відмовити позивачу в задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

01.11.17 між публічним акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (постачальник еклектичної енергії) та товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" від імені співвласників, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до додатку № 11 (споживач) був кладений договір про постачання електричної енергії № 14418, відповідно до умов якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 "Точки продажу електричної енергії споживачу" (п. 1 договору).

В додатку № 2 "Точки продажу електричної енергії споживачу" до договору зазначено, що точки продажу електричної енергії на електроустановки (об`єкти) вказані у додатку № 5 цього договору встановлюються на межі балансової належності електричних мереж споживача.

Відповідно до додатка № 2 "Точки продажу електричної енергії" до Договору, електрична енергія поставлялась постачальником на об`єкти споживача (відповідача), серед яких зазначено об`єкт за адресою: м. Запоріжжя, вул. Рубана, 7.

З 11.06.17 набрав чинності Закон України від 13.04.17 № 2019-VIII "Про ринок електричної енергії", який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 13.04.17 № 2019-VIII "Про ринок електричної енергії", господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 13.11.18 № 1415 (пункти 1, 2) постановлено:

- видати публічному акціонерному товариству "Запоріжжяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", та електричних мереж ін. власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством);

- анулювати ПАТ "Запоріжжяобленерго" (код ЄДРПОУ 00130926) з 01.01.19 ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.09.96 № 73, та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.09.96 № 74, на підставі п. 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії".

Згідно з п.п. 3 п. 3 вказаної постанови зобов`язано ПАТ "Запоріжжяобленерго" до 01.01.19 укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії ПАТ "Запоріжжяобленерго", та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01.01.19.

14.03.18 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", відповідно до пунктів 1, 2 якої затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії, а також визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

За приписами п. 6 постанови НКРЕКП від 14.03.18 № 312, після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

З 01.01.19 ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" приєдналось до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який розміщено на офіційному сайті ПАТ "Запоріжжяобленерго" і є у загальному доступі. Приєднання відбулось на умовах договору про постачання електричної енергії від 01.11.17 № 14418. За даним договором позивач є оператором системи, а відповідач - споживачем.

В заяві приєднання визначено об`єкти електропостачання споживача, в т.ч. об`єкт за адресою: м. Запоріжжя, вул. Рубана, 7.

За умовами п. 6.2 договору, споживач зобов`язався забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; невідкладно повідомляти оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання; забезпечувати доступ представникам оператора системи, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта до обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

Аналогічні обов`язки покладено на споживача п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затв. Постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 312 (далі ПРРЕЕ). Так, споживач зобов`язаний: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

01.07.19 під час здійснення технічної перевірки електроустановки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Рубана, 7, було виявлено порушення п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: пошкодження розрахункового засобу обліку електричної енергії, при підключенні навантаження диск лічильника обертається, а покази не змінюються, спожита електрична енергія не враховується. Порушення було виявлено під час проведення технічної перевірки.

За результатами перевірки складено Акт про порушення від 01.07.19 № 00001627 який підписано уповноваженими представниками ПАТ "Запоріжжяобленерго" та представником споживача - інж. енергетик ОСОБА_1 . Про наявність будь-яких зауважень з боку представника відповідача у наданому суду акті не зазначено (докази зворотнього в наведеному вище Акті відсутні).

Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у т.ч. фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі Акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

Акт про порушення № 00001627 від 01.07.19 містить запрошення представника відповідача на засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акту про порушення на 25.07.19 о 13 год. 00 хв., за адресою: м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, 25, каб. 306.

25.07.19 відбулось засідання комісії ПАТ «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж по розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ № 00001627 від 01.07.19, на якому було прийнято рішення виконати розрахунок недоврахованої електроенергії по акту згідно Методики затвердженої постановою НКРЕ № 562 від 04.05.06 за порушення зазначене у п. 2.1.3 Методики за період з 04.03.19 по 02.07.19 та визначено кількість недоврахованої електроенергії на суму 39 421,20 грн. Рішення оформлено протоколом № б/н від 25.07.19.

Засідання проведено за відсутності представника споживача (відповідача).

Другий примірник протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ № 1627 від 01.07.19, розрахунок і рахунок на сплату недорахованої електроенергії на суму 39 421,20 грн. відповідачу направлено поштою.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (затв. постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562 чинній на момент винесення рішення оператором системи), Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку встановленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення пошкодження приладів обліку (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу, тощо), інших дій споживача, які призвели до зміни показів приладів обліку (фіксація індикатором впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів (у разі підтвердження факту встановлення та передачі на збереження споживачу цього індикатора), ви користування фазо зсувного трансформатора, тощо).

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у п.п. 3 п. 2.1 Методики, недоврахована електрична енергія розраховується за формулою зазначеною у п. 2.5 Методики. Розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб. = Р * t доб. * Кв.), розраховується за формулою (2.4) Методики. Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6) Методики.

Господарський суд перевіривши правильність розрахунку вартості недоврахованої електроенергії, встановив, що розрахунок здійснено у відповідності до п. 2.5 Методики.

За приписами п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Матеріалами справи доведено безоблікового споживання електричної енергії споживачем.

Доказів оплати виставленого позивачем рахунку на суму 39 421,20 грн. відповідачем не надано.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 39 421,20 грн. боргу за необліковану електроенергію є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню.

Доводи представника відповідача, які викладені у відзиві на позовну заяву стосовно того, що ТОВ "Місто для людей Запоріжжя" не є балансоутримувачем будинків м. Запоріжжя, а лише є управителем багатоквартирних будинків, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирному будинками, та не має у своїй власності, або господарському віданні електроустановки, а дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, як спільне майно співвласників, спростовуються наступним.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №13 від 02.02.09.

Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України № 417-VIII "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватись управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Управління ББ управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління ББ (ч. 1 ст. 11 Закону).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", "управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

Статтею 1 Закону України № 417-УШ визначено: "співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку" та "спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у т.ч. допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджу вальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія".

Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.09 № 13, визначено наступне:

- пункт 1.2 Правил: об`єкт управління (далі - об`єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, що надається в управління. При цьому: а) житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс; б) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у т.ч. допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче- огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на при будинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (п. п. 6 п. 1 ст. 1 Закону № 417-УІІІ); послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об`єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об`єкта в житлово-комунальних послугах; управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель);

- пунктом 1.7. Правил визначено, що для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об`єкта та організації забезпечення потреб мешканців об`єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об`єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).

Водночас, взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.18 № 312.

Відповідно до п. 1.1 вказаних Правил, вони (Правила) регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з ін. учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Відповідно до п. 1.2.7 ПРРЕЕ, постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.17 № 520 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя", відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затв. наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.16 № 150, Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (затв. наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.09 № 13), за результатами проведеного конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку у м. Запоріжжі на підставі протоколу засідання конкурсної комісії від 29.08.17, виконавчий комітет Запорізької міської ради вирішив:

1. Призначити управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі, згідно з додатком №1 до цього рішення, за об`єктом конкурсу (група будинків) №1 ТОВ «Керуюча компанія «Мрія», ідентифікаційний код юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 40413159.

2. Призначити управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі, згідно з додатком №2 до цього рішення, за об`єктом конкурсу (група будинків) №2 ТОВ «Керуюча компанія «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 41279924.

3. Призначити управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі, згідно з додатком №3 до цього рішення, за об`єктом конкурсу (група будинків) №3 комунальне підприємство «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 22144952.

4. Призначити управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі, згідно з додатком №4 до цього рішення, за об`єктом конкурсу (група будинків) №4 ТОВ «Керуюча компанія «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи у єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 41279924.

5. Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради спільно з департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради підготувати проект договору з надання послуг з управління багатоквартирними будинками м. Запоріжжя, що має бути укладений від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу уповноваженою особою виконавчого комітету Запорізької міської ради, строком на один рік, з обов`язком управителя розпочати надання послуг з управління багатоквартирними будинками з 01.11.17.

6. Уповноважити заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками м. Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу.

7. Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради забезпечити доведення до відома співвласників багатоквартирних будинків інформації про управителя, з яким укладено договір, шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Запорізької міської влади та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них, відповідного оголошення, що має містити інформацію про повне найменування управителя, його контактні телефони, номер та дату укладення договору, ціну послуги.

8. Комунальному підприємству «Наше місто» Запорізької міської ради до 31.10.17 здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.09 № 13.

9. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М.

На виконання вищезазначеного рішення Запорізької міської ради та для забезпечення електропостачання багатоквартирних житлових будинків, що передані в управління ТОВ "Місто для людей Запоріжжя", яке у розумінні Правил є "споживачем електричної енергії", було укладено договір про постачання електричної енергії з ПАТ "Запоріжжяобленерго", за умовами якого Споживач зобов`язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов`язань.

Що стосується посилання відповідача про те, що акт підписано ПАТ "Запоріжжяобленерго" як представником постачальника електричної енергії, а не оператором системи розподілу, а отже не може бути належним доказом, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що про виявлене порушення ПРРЕЕ зазначено в Акті про порушення № 00001627 від 01.07.19, який є застарілого зразка. Разом з тим, судом встановлено, що Акт складено представниками оператора системи розподілу електричної енергії ПАТ "Запоріжжяобленерго". Зазначення у бланку застарілого зразку формулювання "представники постачальника електричної енергії" не спростовує проведення перевірки об`єкту саме представниками ПАТ "Запоріжжяобленерго" та факту виявленого ними порушення відповідачем ПРРЕЕ.

Крім того, згідно із ч.1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Частиною 1 ст. 218 ГК України передбачено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ч. 2 ст. 218 ГК України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

У відповідності до ч. 1 ст. 222 ГК України, учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб`єктів зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.

Положеннями ч. 1 ст. 235 ГК України визначено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та ін. учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку.

Частиною 2 наведеної статті передбачено, що до суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Згідно із ч. 1 ст. 237 ГК України, підставою для застосування оперативно-господарської санкції є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання.

Відповідно до ч. 2 ст. 237 ГК України, порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутись до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Отже, відповідач є юридичною особою та суб`єктом господарських правовідносин. За порушення зобов`язання у сфері господарювання (порушення умов договорів, а також норм чинного законодавства у сфері електроенергетики) до відповідача була застосована оперативно-господарська санкція у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії за актом про порушення ПРРЕЕ. В свою чергу, відповідач був ознайомлений із актом про порушення ПРРЕЕ, нарахувань по ньому, отримав належним чином копії цих документів, рахунки на сплату. Але з боку відповідача відповідно до ч. 2 ст. 218 ГК України ніяких заходів, реагувань на отримані документи та доведенні протилежного не відбувалось.

Відповідно до ч. 2 ст. 237 ГК України, відповідач також не скористався своїм правом щодо оскарження нарахованої оперативно-господарської санкції до суду.

Також слід зазначити, що у своєму відзиві Відповідач ніяким чином не спростовує факт порушення викладеного в Акті, не заперечує наявності порушення, не оскаржує суму, нараховану за Актом, а лише намагається знайти недоліки в складеному Акті та уникнути відповідальності.

Згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 24, 42, 46, 73-80, 129, 202, 236, 237, 238, 240, 241, ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 131-В, код ЄДРПОУ 41279924) на користь публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго" в особі Запорізьких міських електричних мереж (69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська,25, код ЄДРПОУ 00130926) - 39 421 (тридцять дев`ять тисяч чотириста двадцять одну) грн. 20 коп. заборгованості за недораховану електроенергію та 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» ГПК України.

Повний текст рішення складено 14.09.2020

Суддя В.Л. Корсун