Рішення № 91501974, 14.09.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2020
Номер справи
808/1382/18
Номер документу
91501974
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 вересня 2020 року Справа № 808/1382/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами загального, в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166)

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

16.04.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 25.01.2018 №0008061305 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким на позивача накладені штрафні санкції у сумі 18 700 грн. 02 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в ході проведення документальної планової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 , результати якої оформлено актом від 15.12.2017 №4779/08-01-13-05/ НОМЕР_1 , контролюючий орган дійшов необґрунтованих висновків про порушення позивачем вимог п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що призвело до заниження сум єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 110 666,57 грн., у т.ч. за 2015 рік на суму 76 333,63 грн., за 2016 рік на суму 34 332,94 грн. Так, відповідачем встановлено заниження ФОП ОСОБА_1 суми чистого оподатковуваного доходу від здійснення підприємницької діяльності, на який нараховується єдиний внесок, на загальну суму 4 306 060,10 грн., в т.ч. за 2015 рік в сумі 1 738 058,20 грн., за 2016 рік в сумі 2 568 001,90 грн., в результаті встановлення взаємовідносин позивача з контрагентами - постачальниками - ТОВ «Абсолют-Буд-Сервіс», ТОВ «Адденум», які мають ознаки фіктивності та які є фігурантами кримінальних проваджень. Вказане, на думку контролюючого органу, свідчить про безтоварне оформлення операцій, маніпулювання звітними даними з метою формування технічного податкового кредиту ФОП ОСОБА_1 . Позивач вважає такі висновки протиправними, оскільки має первинні документи, складені за результатами господарських операцій з даними контрагентами. Крім того, позивач не несе відповідальності за дії контрагентів. Звідси, вважає оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.01.2018 №0008061305 протиправним та просить скасувати його.

Ухвалою суду від 23.04.2018 позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. В межах встановленого строку недоліки усунуто.

Ухвалою суду від 29.05.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №808/1382/18 та призначено підготовче засідання на 26.06.2018.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому посилається на те, що позивачем порушено вимоги Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а отже оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску та вимоги про сплату боргу (недоїмки) є правомірними. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Протокольною ухвалою суду від 26.06.2018 відкладено підготовче засідання до 16.07.2018.

04.07.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №20860), в якій він спростовує аргументи відповідача.

Ухвалою суду від 16.07.2018, за клопотанням представника відповідача, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання до 29.08.2018.

У зв`язку із перебуванням судді Бойченко Ю.П. у відпустці, підготовче засідання перенесено на 03.09.2018.

Ухвалою суду від 03.09.2018, за клопотанням представників сторін, провадження у справі зупинено до 02.10.2018 для надання їм часу для примирення.

Ухвалою суду від 02.10.2018 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 02.10.2018, за клопотанням представника відповідача, провадження у справі №808/1382/18 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №808/1383/18.

Ухвалою суду від 05.06.2020 поновлено провадження у справі; підготовче засідання призначено на 11.06.2020.

Протокольною ухвалою суду від 11.06.2020 відкладено підготовче засідання до 01.07.2020.

Ухвалою суду від 01.07.2020 закрито підготовче засідання у справі та призначено розгляд справи по суті.

На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 02.04.1999 зареєстрований в якості фізичної особи - підприємця. Основним видом господарської діяльності позивача є інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (код КВЕД 52.29).

З 20.11.2017 по 08.12.2017 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено документальну планову невиїзну перевірку Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2016, за результатами якої складено акт від 15.12.2017 №4779/08-01-13-05/ НОМЕР_1 .

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог:

п. 177.2, п. 177.4, ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за 2015 - 2016 роки на загальну суму 804 466,50 грн., в т.ч. за 2015 рік в сумі 342 226,16 грн., за 2016 рік в сумі 462 240,34 грн.;

пп. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164, пп. 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а саме заниження суми утриманого військового збору з суми чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 64 587,45 грн., в т.ч. за 2015 рік в сумі 26 067,42 грн., за 2016 рік в сумі 38 520,03 грн.;

пп. «в» п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України, а саме встановлено перекручення даних, наданих в декларації за 2015 - 2016 рік, а саме завищення валових витрат за 2015 - 2016 рік;

п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 8 ст. 9 (у редакції, що діяла по 2015 рік), п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 5 ст. 8, п. 8 ст. 9 (у редакції, що діє з 01.01.2016) Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що призвело до заниження сум єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 110 666,57 грн., у т.ч. за 2015 рік на суму 76 333,63 грн., за 2016 рік на суму 34 332,94 грн.;

пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14, п. 198.1, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, а саме завищення податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 855 400,00 грн.

25.01.2018, на підставі акту перевірки від 15.12.2017 №4779/08-01-13-05/ НОМЕР_1 , ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято, серед іншого, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0008061305, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 18 700,02 грн.

Позивачем оскаржено дане рішення до ДФС України, рішенням якої від 23.03.2018 №4165/П/99-99-11-02-02-25 у задоволенні скарги відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням, ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Матеріалами справи підтверджено, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску стали висновки акту перевірки від 15.12.2017 №4779/08-01-13-05/ НОМЕР_1 , отже для вирішення спору по суті необхідно дослідити обґрунтованість цих висновків, зокрема в частині порушення позивачем вимог п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 8 ст. 9 (у редакції, що діяла по 2015 рік), п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 5 ст. 8, п. 8 ст. 9 (у редакції, що діє з 01.01.2016) Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що призвело до заниження сум єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу на загальну суму 110 666,57 грн., у т.ч. за 2015 рік на суму 76 333,63 грн., за 2016 рік на суму 34 332,94 грн.

Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У відповідності до положень п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5--1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

У відповідності до ч. 11 ст. 8 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції, чинній до 01.01.2016) єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

За змістом п. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції, чинній з 01.01.2016) єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Частиною 1 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (в редакції, чинній на момент прийняття спірного рішення) передбачено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску ( п. 3 ч. 11 ст. 25 цього Закону).

У частинах 2, 3 ст. 9 Закону № 2464-VI встановлено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Наведені норми свідчать, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є похідним від податку на доходи фізичних осіб.

Так, в акті перевірки від 15.12.2017 №4779/08-01-13-05/ НОМЕР_1 встановлено порушення позивачем, серед іншого, вимог п. 177.2, п. 177.4, ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за 2015 - 2016 роки на загальну суму 804 466,50 грн., в т.ч. за 2015 рік в сумі 342 226,16 грн., за 2016 рік в сумі 462 240,34 грн.

Висновки податкового органу ґрунтуються на тому, що позивачем занижено суми чистого оподатковуваного доходу від здійснення підприємницької діяльності, на який нараховується єдиний внесок, на загальну суму 4 306 060,10 грн., в т.ч. за 2015 рік в сумі 1 738 058,20 грн., за 2016 рік в сумі 2 568 001,90 грн., в результаті встановлення взаємовідносин позивача з контрагентами - постачальниками - ТОВ «Абсолют-Буд-Сервіс», ТОВ «Адденум», які мають ознаки фіктивності та які є фігурантами кримінальних проваджень. Вказане, на думку контролюючого органу, свідчить про безтоварне оформлення операцій, маніпулювання звітними даними з метою формування технічного податкового кредиту ФОП ОСОБА_1 .

Разом із тим, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.02.2019 у справі № 808/1923/18, яке набрало законної сили 02.07.2019, адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення, прийняте Головним управлінням ДФС в Запорізькій області, від 25.01.2018 №0008051305 про збільшення Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 розміру грошового зобов`язання за платежем «податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування» на суму 804 466,50 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 402 233,25 грн.

Так, у вказаному рішенні суд встановив, що в акті перевірки суб`єктом владних повноважень не зазначено жодних належних та допустимих доказів про відсутності фактичного виконання позивачем господарських операцій за укладеними договорами, про відсутність витрат позивача у спірних правовідносинах, про несумісність предмету укладених договорів з напрямом господарської діяльності позивача, що зумовило необґрунтованість і невідповідність закону висновків суб`єкта владних повноважень про їх вчинення без мети реального настання правових наслідків.

Аналогічних висновків Запорізький окружний адміністративний суд і у рішенні від 03.12.2019 у справі №808/1383/18, яке набрало законної сили 27.01.2020, яким визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 25.01.2018 №Ф-0008071305, винесену Головним управлінням ДФС у Запорізькій області внаслідок проведення вищезазначеної документальної планової невиїзної перевірки позивача.

В силу приписів ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин, враховуючи, що рішеннями суду у справах № 808/1923/18 та №808/1383/18 встановлено, що висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки від 15.12.2017 №4779/08-01-13-05/ НОМЕР_1 , зокрема щодо заниження позивачем податку з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за 2015 - 2016 роки на загальну суму 804 466,50 грн., в т.ч. за 2015 рік в сумі 342 226,16 грн., за 2016 рік в сумі 462 240,34 грн. є необґрунтованими, зважаючи на похідний характер визначення спірної суми штрафної санкції за оскаржуваним рішенням від факту заниження позивачем бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб, та на скасування у судовому порядку вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 25.01.2018 №Ф-0008071305, рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.01.2018 №0008061305 підлягає скасуванню як протиправне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням встановлених обставин, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ФОП ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.01.2018 №0008061305.

3. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок присудити на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код ЄДРПОУ 39396146).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення складено та підписано 14.09.2020.

Суддя Ю.П. Бойченко