
Справа № 212/1039/19
2/212/349/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 серпня 2020 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Пустовіта О.Г.,при секретарі судового засідання Мігрін Н.С., за участю представник позивача ОСОБА_1 , представника відповідачів Шатунова А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кривий Ріг, у порядку спрощеного провадження з викликом сторін в залі суду цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, яким просить стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу в сумі 99 791,06 грн.
В обґрунтування позову, позивач посилається на те, що відповідно до постанови НКРЕКП №1274 від 16.04.2015 року про видачу ліцензії на розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ПАТ «Криворіжгаз», Позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району в місті Кривий Ріг) та Криворізького району Дніпропетровської області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні ПАТ «Криворіжгаз». Відповідно до абзацу 1 ч. 6 Розділу VII Закону України «Про ринок природного газу», введеного в дію з 01.10.2015, провадження діяльності з постачання та розподілу природного газу здійснюється на підставі чинних ліцензій, що були видані до дня введення в дію цього Закону, протягом трьох місяців після затвердження ліцензійних умов на провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з положеннями цього Закону. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, які набрали чинності з 26.03.2017. З метою приведення господарської діяльності з розподілу природного газу у відповідність до вимог законів України «Про ринок природного газу», «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ» подало до НКРЕКП заяву (вх. НКРЕКП від 19.06.2017 № ЛГ-246/17) про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу. У зв`язку з вищевикладеним постанови НКРЕКП №845 від 29.06.2017 року про видачу ліцензії на розподіл природного ПАТ «Криворіжгаз», Позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району) та Криворізького району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ».
В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс), зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Таким чином, в розумінні п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем Позивач є оператором ГРМ.
06.11.2015 року набрали чинності Правила постачання природного газу, затверджені Постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015р., які регулюють відносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи.
Відповідно до п.2 розділу 3 Правил постачання природного газу, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2500, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Відповідно до п. 3 глави 3 Розділу 6 Кодексу договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п.5 правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та п.4 глави 1 Розділу 1 Кодексу газорозподільних систем).
Так, Відповідачі є споживачами природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . Домоволодіння опалювальною площею 247 м2 має наступне газове обладнання: плита газова - 1; водонаргівач проточний газовий - 1, опалювальний прилад - 1. За адресою домоволодіння зареєстровано 3 (три) особи.
02.10.2018 року на адресу Відповідачів АДРЕСА_1 було направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 11.10.2018 року на територію його домоволодіння (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду. А також Відповідач попереджений про припинення газопостачання шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі у разі відмови в доступі (п.5 гл.7 розділу 6 Кодексу). Цей лист був вручений через кур`єрську службу доставки Відповідачу 1 08.10.2018 року.
11.10.2018 року за адресою Відповідачів представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №3439, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11, ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами шляхом додавання стороннього предмету в середину корпусу лічильника газу, внаслідок чого при встановленні магніту біля вхідного патрубку облік газу припиняється при фактичній витраті газу приладами. Лічильник при мінімальній витраті працює з гальмування. Наявність технічного порушення, а саме гофри на опалювальному приладі». Відповідно до п.4 цього акту порушення було усунуте шляхом демонтажу лічильника на експертизу та припинення розподілу природного газу шляхом опломбування вводу, пломба на вводі С46660583, та згідно п.6 акту запрошено бути присутнім при проведені експертизи 16.10.2018 року о 9:30 годині.
Відповідно до п.5 акту за виявленими порушеннями споживачу необхідно привести у відповідність вузол обліку газу та систему газопостачання в порядку та у строки, передбаченні чинним законодавством України, звернувшись до одного із центрів обслуговування клієнтів ПАТ «Криворіжгаз».
В п.8 Акту про порушення Відповідачам повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 25.10.2018р. 14:00 до 16:00 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон. Таким чином, Відповідачам було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.
Так, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
11.10.2018 за адресою проживання Відповідачів представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт №1252 про демонтаж засобу вимірювальної техніки (копія додається), результатом огляду засобу вимірювальної техніки зазначено: «сторонній предмет в середині лічильника, пломби наявні». Акт Відповідачем підписаний без зауважень.
11.10.2018 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Протокол № 1928 щодо направлення ЗВТ на експертизу, відповідно до якого за результатами перевірки встановлено: перевірка лічильника на мінімальній витраті з гальмування, наявні механічні пошкодження лічильника. В графі докладний опис порушень зазначено: «сторонній предмет в середині лічильника. Лічильник працює з гальмуванням. При встановленні магніту біля вхідного патрубку лічильник зупиняється.»
Відповідно до п.10 та п.11 Протоколу зазначено, що експертиза буде проводитися в ПАТ «Криворіжгаз» 16.10.2018р. о 9.30 год. Цей протокол був складений за адресою Відповідачів і підписаний Відповідачем 1 без зауважень.
11.10.2018 року за адресою проживання Відповідачів було також складено Акт №3439 про демонтаж лічильника газу (Визар G6 зав№0228836) для проведення експертизи, для подальшого його направлення на місце проведення експертизи: м.Кривий Ріг, пр.Металургів,1, а Відповідач запрошується о 9.30 год 16.10.2018р. на її проведення (п.3 акту). В пункті 2 цього акту зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник оператора ГРМ опломбував пакет пломбою оператора ГРМ № 0238981 (цей номер пломби зазначений в акті експертизи від 16.10.2018 року). Цей акт був складений за адресою Відповідачів і підписано без зауважень Відповідачем 1.
Згідно п.1 гл.3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача. Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Відповідно до п.11 гл.5 розділу 11 Кодексу при складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення.
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п.12 гл.5 розділ 11 Кодексу).
На підставі вищевикладеного та протоколу №85 від 25.10.2018, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, за участі Відповідачів, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково в розмірі 45% від суми розрахунку за необлікований об`єм природного газу 9 775,36 м3 за період з 11.10.2017р. по 30.09.2018р. (12 місяців) в сумі 99791,06 грн. (копії витягу з протоколу, розрахунку та акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості додаються).
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
У зв`язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту у жовтні 2018 року, Відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 25.10.2018 року за період з 11.10.2017 по 30.09.2018 року на суму 99 791, 06 грн. До цього часу оплата за необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу не сплачена, тому позивач вимушений був звернутися до суду.
Ухвалою суду від 26 лютого 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження.
25 березня 2020 року на адресу суду надійшов відзив на позов в якому представник відповідачів просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
01 квітня 2020 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
18 квітня 2020 року на адресу суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, де представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 14 травня 2019 року зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 15 жовтня 2019 року поновлено провадження у справі.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила суд задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що результатами експертизи не встановлено як саме сторонній предмет потрапив до лічильника і що в цьому є саме їх провина, тому вони вважають дії позивача щодо укладення договорів на забезпечення газопостачання, дії позивача стосовно припинення газопостачання, проведення експертизи не законними, і тому вони не зобов`язані сплачувати вказаний позивачем борг.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 надала пояснення, що починаючи з серпня по жовтень місяць здійснювали перевірку по АДРЕСА_1 . Коли підійшла черга перевірити будинок АДРЕСА_1 по цій вулиці, власниця будинку не пустила у квартиру, потім свідок підготувала листа про надання доступу до лічильника. Цей лист-повідомлення отримав відповідач, в повідомлені була зазначена дата коли повинна бути здійснена перевірка. Їх пустили до двору, потім пройшли до майстерні, там знаходився лічильник і газовий котел. Під час перевірки помітила, що лічильник гальмує, при споживачеві лічильник демонтували, було помічено зайвий предмет. Споживачі пояснили, що облік газу був зупинений, скали акт про порушення та направили на експертизу.
Так, в судовому засіданні встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини:
Відповідно до постанови НКРЕКП №1274 від 16.04.2015 року про видачу ліцензії на розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ ПАТ «Криворіжгаз», Позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району в місті Кривий Ріг) та Криворізького району Дніпропетровської області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні ПАТ «Криворіжгаз». Відповідно до абзацу 1 ч. 6 Розділу VII Закону України «Про ринок природного газу», введеного в дію з 01.10.2015, провадження діяльності з постачання та розподілу природного газу здійснюється на підставі чинних ліцензій, що були видані до дня введення в дію цього Закону, протягом трьох місяців після затвердження ліцензійних умов на провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з положеннями цього Закону. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, які набрали чинності з 26.03.2017. З метою приведення господарської діяльності з розподілу природного газу у відповідність до вимог законів України «Про ринок природного газу», «Про ліцензування видів господарської діяльності» та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ» подало до НКРЕКП заяву (вх. НКРЕКП від 19.06.2017 № ЛГ-246/17) про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу. У зв`язку з вищевикладеним постанови НКРЕКП №845 від 29.06.2017 року про видачу ліцензії на розподіл природного ПАТ «Криворіжгаз», Позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Кривий Ріг (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району) та Криворізького району Дніпропетровської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ «КРИВОРІЖГАЗ».
В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс), зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - це суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Таким чином, в розумінні п.4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем Позивач є оператором ГРМ.
06.11.2015 року набрали чинності Правила постачання природного газу, затверджені Постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015р., які регулюють відносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи.
Відповідно до п.2 розділу 3 Правил постачання природного газу, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2500, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Відповідно до п. 3 глави 3 Розділу 6 Кодексу договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
В пункті 7 глави 3 Розділу 6 Кодексу зазначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п.5 правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496 та п.4 глави 1 Розділу 1 Кодексу газорозподільних систем).
Як вбачається з вищевикладеного, Відповідачі є споживачами природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується доданими до відзиву на позовну заяву документами (акт про порушення, інформація про зареєстрованих осіб). Домоволодіння опалювальною площею 247 м2 має наступне газове обладнання: плита газова - 1; водонаргівач проточний газовий - 1, опалювальний прилад - 1. За адресою домоволодіння зареєстровано 3 (три) особи.
Відповідно до п.2 гл.6 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем (надалі - Кодекс) протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
-контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
-перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;
-монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред`явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
02.10.2018 року на адресу Відповідачів АДРЕСА_1 було направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 11.10.2018 року на територію його домоволодіння (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду. А також Відповідач попереджений про припинення газопостачання шляхом механічного від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної мережі у разі відмови в доступі (п.5 гл.7 розділу 6 Кодексу). Цей лист був вручений через кур`єрську службу доставки Відповідачу 1 08.10.2018 року.
Відповідно до п.7 гл.9 Розділу 10 Кодексу у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак, зокрема наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення.
11.10.2018 року за адресою Відповідачів представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №3439, відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11, ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами шляхом додавання стороннього предмету в середину корпусу лічильника газу, внаслідок чого при встановленні магніту біля вхідного патрубку облік газу припиняється при фактичній витраті газу приладами. Лічильник при мінімальній витраті працює з гальмування. Наявність технічного порушення, а саме гофри на опалювальному приладі». Відповідно до п.4 цього акту порушення було усунуте шляхом демонтажу лічильника на експертизу та припинення розподілу природного газу шляхом опломбування вводу, пломба на вводі С46660583, та згідно п.6 акту запрошено бути присутнім при проведені експертизи 16.10.2018 року о 9:30 годині.
Відповідно до п.5 акту за виявленими порушеннями споживачу необхідно привести у відповідність вузол обліку газу та систему газопостачання в порядку та у строки, передбаченні чинним законодавством України, звернувшись до одного із центрів обслуговування клієнтів ПАТ «Криворіжгаз».
В п.8 Акту про порушення Відповідачам повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 25.10.2018р. 14:00 до 16:00 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон. Таким чином, Відповідачам було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.
Відповідно до п.5 гл.5 розділу 11 Кодексу споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. Про здійснення фото- та відеофіксації зазначено у п.7 акту (фотокартки та відеозапис додається).
В підпункті 3 пункту 1 глави 2 Розділу 11 Кодексу, зазначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;
приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.
11.10.2018 за адресою проживання Відповідачів представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт №1252 про демонтаж засобу вимірювальної техніки (копія додається), результатом огляду засобу вимірювальної техніки зазначено: «сторонній предмет в середині лічильника, пломби наявні». Акт Відповідачем підписаний без зауважень.
Згідно п.1 гл.10 Розділу 10 Кодексу ГРМ якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
11.10.2018 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Протокол № 1928 щодо направлення ЗВТ на експертизу, відповідно до якого за результатами перевірки встановлено: перевірка лічильника на мінімальній витраті з гальмування, наявні механічні пошкодження лічильника. В графі докладний опис порушень зазначено: «сторонній предмет в середині лічильника. Лічильник працює з гальмуванням. При встановленні магніту біля вхідного патрубку лічильник зупиняється.»
Відповідно до п.10 та п.11 Протоколу зазначено, що експертиза буде проводитися в ПАТ «Криворіжгаз» 16.10.2018р. о 9.30 год. Цей протокол був складений за адресою Відповідачів і підписаний Відповідачем 1 без зауважень.
11.10.2018 року за адресою проживання Відповідачів було також складено Акт №3439 про демонтаж лічильника газу (Визар G6 зав№0228836) для проведення експертизи (копія додається), для подальшого його направлення на місце проведення експертизи: м.Кривий Ріг, пр.Металургів,1, а Відповідач запрошується о 9.30 год 16.10.2018р. на її проведення (п.3 акту). В пункті 2 цього акту зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник оператора ГРМ опломбував пакет пломбою оператора ГРМ № 0238981 (цей номер пломби зазначений в акті експертизи від 16.10.2018 року). Цей акт був складений за адресою Відповідачів і підписано без зауважень Відповідачем 1.
Відповідно до п.5 гл.10 розділу 10 Кодексу споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
16.10.2018 року проведено експертизу лічильника газу, а саме Визар G6 зав№0228836, за результатами якої складно акт № 712 , відповідно до якого виявлено порушення (які зафіксовано фотозйомкою): «всередині лічильника на колекторі вимірювального механізму біля вхідного патрубку наявний непередбачений заводом-виробником отвір, у якому знаходиться сторонній предмет, а саме медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом. Дане порушення здійснено прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації». Експертиза проведена в присутності Відповідача 1, який відмовився від підпису акту експертизи, що підтверджується відеофіксацією. Фотокартки та диск з відеофіксацією додаються. Крім цього, в акті експертизи зазначено цілісність пломби на упаковці (сейфпакету) № 0238981, який був опломбований під час демонтажу і складання акту про демонтаж лічильника азу для проведення експертизи № 3439 від 11.10.2018 року.
Окрім того, факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДН-11635/18 від 16.10.2018 року, де зазначено перевищення допустимих похибок вимірювання (копія додається). За результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки Визар G6 зав№0228836 не відповідає вимогам згідно рекомендації Р 50-071-98 «лічильники газу побутові» Методи та засоби повірки.
Згідно п.8 гл.9 Розділу 10 Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Про що було роз`яснено Позивачу під час проведення експертизи та пред`явлено акт надання послуг від 16.10.2018 року про проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника з урахуванням транспортних витрат на загальну суму 3 122,24 грн. з урахуванням податку на додану вартість. Від підпису акту надання послуг Позивач відмовився, що підтверджується відеофіксацією.
З супровідним листом від 29.10.2018 року акт №712 експертизи лічильника газу від 16.10.2018р., довідка ДП «Кривбасстандартметрологія» №Т-ДН-11635/18 від 16.10.2018, акт від 16.10.2018р. надання послуг з проведення експертизи на суму 3 122,24 грн. були надіслані Відповідачу.
Відповідно до п.10 гл.5 розділу 11 Кодексу споживач зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (п.8 гл.5 розділу 11 Кодексу). В п.8 Акту про порушення № 3439 від 11.10.2018 року Відповідачам повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 25.10.2018р. з 14:00 до 16:00 год. за адресою: м.Кривий Ріг, пр.Металургів,1 та зазначено контактний телефон.
Таким чином, Відповідачів було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання.
Відповідно до п.11 гл.5 розділу 11 Кодексу за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково). При задоволенні комісією акту про порушення складається акт-розрахунок недооблікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Так, відповідачі звернулися до суду з позовом до ПАТ «Криворіжгаз» про визнання незаконними акту про порушення та дій припинення газопостачання у порядку захисту прав споживачів.
11.06.2019 року Жовтневим районним судом м. Кривого Рогу у вказаній справі було ухвалено рішення, згідно якого позивачам у справі було відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 08.10.2019 року рішення Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу від 11.06.2019 року залишено без змін.
Отже, дії ПАТ «Криворіжгаз» є законними і не суперечать чинному законодавству, що є встановленим фактом.
Так, згідно п.1 гл.3 розділу 11 Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи). Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Відповідно до п.11 гл.5 розділу 11 Кодексу при складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення.
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
При складанні акта-розрахунку враховується, зокрема, що розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п.12 гл.5 розділ 11 Кодексу).
На підставі вищевикладеного та протоколу №85 від 25.10.2018 (копія додається), за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, за участі Відповідачів, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково в розмірі 45% від суми розрахунку за необлікований об`єм природного газу 9 775,36 м3 за період з 11.10.2017р. по 30.09.2018р. (12 місяців) в сумі 99791,06 грн. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (п.12 гл.5 Розділу XI Кодексу).
У зв`язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту у жовтні 2018 року, Відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 25.10.2018 року за період з 11.10.2017 по 30.09.2018 року на суму 99 791, 06 грн.
Розрахунок необлікованого об`єму природного газу в сумі 99 791,06 грн., який виконано згідно акту про порушення №3439 від 11.10.2018р., здійснений в наступному порядку:
-Домоволодіння Відповідача устатковане: плита газова - 1, водонагрівач проточний газовий - 1, опалювальний прилад -1, опалювальна площа 247,0 м2.
-Граничні об`єми споживання природного газу населенням у разі порушення вимог Кодексу визначені у Додатку № 15 до Кодексу, а саме визначена норма обсягу споживання в 11 м 2 на індивідуальне опалення в будинках на 1 м2 опалювальної площі. При цьому згідно п.2 приміток якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.
-Додатком 15 до Кодексу визначена норма обсягу споживання на плиту газову та водонагрівач 23,6 м3 людино-місяць. Враховуючи той факт, що в домоволодінні зареєстровано 3 осіб граничний об`єм споживання при розрахунку підлягає помноженню на 3.
-Відповідно до п.4 гл.1 розділу1 Кодексу опалювальний період - період з 01 жовтня по 30 квітня включно.
-Розрахунки здійснені наступним чином:
23,6 (норма обсягу споживання на плиту газову та водонагрівач)*3 (кількість зареєстрованих осіб) = 70,8 м3 за повний місяць.
11 м3 (граничний об`єм споживання індивідуальне опалення) * 247,0 м2 (опалювальна площа) = 2717,0 м3 за повний місяць в опалювальний період.
11 м3 (граничний об`єм споживання індивідуальне опалення) * 247,0 м2 (опалювальна площа)*30% = 815,10 м3 за повний місяць в не опалювальний період.
Розрахунок за опалювальний період: 2787,8 м3 (2717,0 м3 +70,80 м3) - об`єм спожитий по лічильнику;
Розрахунок за не опалювальний період: 885,90 м3 (815,10 м3 + 70,80 м3) - об`єм спожитий по лічильнику.
Отже, суд не приймає наведені відповідачем обставини стосовно неправомірності дій позивача, так-як дана обставина встановлена судовими рішеннями, і не може бути не взята до уваги, та вважає, що позивач повинен сплатити борг згідно чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-83, 141, 247, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу в сумі 99791 (дев`яносто дев`ять тисяч сімсот дев`яносто одна) гривня 06 копійок, з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", МФО 300647.
Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» судові витрати по справі в сумі 1921,00 грн. по 960,50 грн. з кожного, з подальшим перерахуванням на рахунок № НОМЕР_1 у АБ "КЛІРИНГОВИЙ ДІМ", МФО 300647.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», юридична адреса: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1, код ЄДРПОУ 03341397.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Суддя: О. Г. Пустовіт