
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2051/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П. при секретарі Сосновській В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Кіровоградській області до Державного підприємства «Дослідне господарство «Червоний землероб» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції національної академії аграрних наук України» про стягнення податкового боргу, -
ВИКЛАД ОБСТАВИН:
Головне управління ДПС у Кіровоградській області (надалі - ГУ ДПС у Кіровоградській області, позивач) звернулося до суду, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, про стягнення з ДП «Дослідне господарство «Червоний землероб» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції національної академії аграрних наук України» (надалі - відповідач) податкового боргу у сумі 6027657,05 грн.
Позов мотивовано тим, що відповідач має податковий борг за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 29326,12 грн., з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентами з доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 2686806,74 грн., по військовому збору в сумі 202110,01 грн., по надходженню від розміщення відходів у спеціально відвведених для цього місцях чи об`єктах в сумі 534,17 грн., по надходженню від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 2923,43 грн., по частині чистого прибутку господарських організацій (державних унітарних підприємств) в сумі 472719,76 грн., з податку на додану вартість у сумі 2383460 грн. Оскільки податковий борг відповідачем добровільно не погашений, позивач просить суд стягнути його до Державного бюджету України з рахунків відповідача.
Ухвалою судді від 25.06.2020 року відкрито загальне позовне провадження у справі та встановлено сторонам строк для подання до суду відзиву на позовну заяву та відповідь на відзив та призначено підготовче судове засідання.
Представником ДП «Дослідне господарство «Червоний землероб» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції національної академії аграрних наук України» подано відзив на позов, в яких остання зазначила про те, що на даний час підприємство знаходиться на стадії банкрутства отже діє мораторій на задоволення вимог кредиторів, відтак боржник повинен виконувати зобов`язання, що виникли після введення мораторію, але пені та штраф за їх невиконання або неналежне виконання не нараховуються, за винятком випадків, встановлених спеціальними нормами законодавства. Крім того, зазначила про те, що податковий борг, який виник на підставі податкових повідомлень-рішень є неузгодженим, оскільки такі рішення не надсилались на адресу відповідача. Також зазначено про те, що стягнення боргу, який виник у результаті несплати грошових зобов`язань, визначених у податкових деклараціях, такий борг стягується без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та не сплачується протягом 90 календарних днів.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 31.08.2020 року (а.с.44-45 т.2).
31 серпня 2020 року сторони в судове засідання не з`явились, хоча були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за правилами письмового провадження (а.с.54 т.2).
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши справу за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження, суд дослідив докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд, -
В С Т А Н О В И В:
ДП ДГ «Червоний землероб» КДСГДС НААН з 19.03.1992 року зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку платників податків в ГУ ДФС у Кіровоградській області та є платником податку на додану вартість.
Згідно пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (надалі ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю за правильністю нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахунків та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи.
Контролюючими органами, у відповідності до пункту 41.1 статті 41 ПК України є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 41.2 статті 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень.
Відповідно до підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
За даним податкового обліку за ДП "ДГ "Червоний землероб" КДСДС НААН України рахується податковий борг в сумі 6027657,05 грн.
Податковий борг по рентній платі за спеціальне використання води в сумі 249776,82 грн., який нарахований на підставі акту перевірки №18/11-28-05-10/00729913 від 22.10.2019 року податковим повідомленням-рішення (форма 'Р') №00000080510 від 20.11.2019 року (а.с.30 т.1).
Податковий борг по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 29325,85 грн. який:
- 05.03.2018 року в сумі 1902,81 грн. нарахований платником самостійно згідно уточнюючої податкової декларації з рентної плати від 02.03.2018 року (а.с.66-68 т.1);
- 19.03.2018 року в сумі 1902,81 грн. нарахований платником самостійно згідно уточнюючої податкової декларації з рентної плати від 19.03.2018 року (а.с.69-70 т.1);
- 20.05.2018 року в сумі 4063,51 грн. нарахований платником самостійно згідно звітної податкової декларації з рентної плати від 08.05.2018 року (а.с.71-74 т.1);
- 19.08.2018 року в сумі 3363,03 грн. нарахований платником самостійно згідно звітної податкової декларації з рентної плати від 08.08.2018 року (а.с.75-78 т.1);
- 19.11.2018 року в сумі 3296,81 грн. нарахований платником самостійно згідно звітної податкової декларації з рентної плати від 09.11.2018 року (а.с.79-82 т.1);
- 21.02.2019 року в сумі 3366,51 грн. нарахований платником самостійно згідно звітної податкової декларації з рентної плати від 11.02.2019 року (а.с.83-86 т.1);
- 20.05.2019 року в сумі 4258,49 грн. нарахований платником самостійно згідно звітної податкової декларації з рентної плати від 08.05.2019 року (а.с.87-90 т.1);
- 19.08.2019 року в сумі 3206,28 грн. нарахований платником самостійно згідно звітної податкової декларації з рентної плати від 09.08.2019 року (а.с.91-94 т.1) ;
- 19.11.2019 року в сумі 2271,89 грн. нарахований платником самостійно згідно звітної податкової декларації з рентної плати від 11.11.2019 року (а.с.95-98 т.1);
- 27.12.2019 року в сумі 1693,71 грн. донараховано основного платежу на підставі акту перевірки №18/11-28-05-10/00729913 від 22.10.2019 року податковим повідомленням-рішенням (форма 'Р') №00000090510 від 20.11.2019 року (а.с.99 т.1).
Так, у заяві про зменшення позовних вимог зазначено про наявність податкового боргу за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 29326,12 грн., натомість арифметичний обрахунок сум податкового боргу становить 29325,85 грн. про що подана заява про уточнення суми податкового боргу від 11.09.2020 року, в яких назначено про те, що при обрахунку суми податкового боргу виникла арифметична помилка, в зв`язку з чим просив суд вважати вірною загальну суму 29325,85 грн.
Проте, дану заяву суд не приймає, як заяву про зменшення позовних вимог, з огляду на те, що згідно частини 1 статті 47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання.
Крім того, представником позивача не було подано заяву про зменшення суми позовних вимог, оскільки у поясненнях від11.09.2020 року відсутнє будь-яке посилання не зменшення усієї суми заявленої позивачем до стягнення.
Податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 2686806,74 грн. який нарахований на підставі акту перевірки №18/11-28-05-10/00729913 від 22.10.2019 року податковим повідомленням-рішенням (форма 'Д') №0000353305 від 20.11.2019 року.
Податковий борг по військовому збору в сумі 202110,01 грн. який 06.03.2020 року нарахований на підставі акту перевірки №18/11-28-05-10/00729913 від 22.10.2019 року податковим повідомленням-рішенням (форма 'Д') №0000363305 від 20.11.2019 року.
Дане податкове-повідомлення рішення було оскаржене до Кіровоградського окружного адміністративного суду. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.06.2020 року, яке набрало законної сили 07.08.2020 року, у задоволенні позову відмовлено (а.с.53-55 т.2).
Податковий борг по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах в сумі 534,17 грн. який:
- 19.08.2017 року в сумі 97,13 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.08.2017 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.137 т.1);
- 19.11.2017 року в сумі 61,29 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.11.2017 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.140 т.1);
- 20.05.2018 року в сумі 45,61 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 08.05.2018 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.143 т.1); ;
- 19.08.2018 року в сумі 32,11 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.08.2018 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.146 т.1);
- 19.11.2018 року в сумі 73,22 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.11.2018 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.149 т.1);
- 21.02.2019 року в сумі 34,06 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 11.02.2019 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.153 т.1);
- 20.05.2019 року в сумі 66,54 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 08.05.2019 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.156 т.1);
- 19.08.2019 року в сумі 47,07 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.08.2019 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.160 т.1);
- 19.11.2019 року в сумі 40,14 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 11.11.2019 року за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах (додаток 3) (а.с.164 т.1);
- 27.12.2019 року в сумі 37,00 грн. донараховано на підставі акту перевірки №18/11-28-05-10/00729913 від 22.10.2019 року податковим повідомленням-рішенням (форма 'Р') №00000100510 від 20.11.2019 року (а.с.165 т.1).
Податковий борг по надходженню від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 2923,43 грн. який:
- 19.08.2017 року в сумі 230,24 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.08.2017 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.136 т.1);
- 19.11.2017 року в сумі 46,05 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.11.2017 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.139 т.1);
- 20.05.2018 року в сумі 153,62 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 08.05.2018 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.142 т.1);
- 19.08.2018 року в сумі 204,82 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.08.2018 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.145 т.1);
- 19.11.2018 року в сумі 204,82 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.11.2018 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.147 т.1);
- 21.02.2019 року в сумі 256,03 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 11.02.2019 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.152 т.1);
- 20.05.2019 року в сумі 675,91 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 08.05.2019 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.155 т.1);
- 19.08.2019 року в сумі 537,66 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 09.08.2019 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.157 т.1);
- 19.11.2019 року в сумі 384,04 грн. нарахований платником самостійно згідно податкової декларації з екологічного податку від 11.11.2019 року за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (додаток 1) (а.с.163 т.1);
- 27.12.2019 року в сумі 230,24 грн. нарахований на підставі акту перевірки №18/11-28-05-10/00729913 від 22.10.2019 року податковим повідомленням-рішенням (форма 'Р') №00000110510 від 20.11.2019 року (а.с.171 т.1).
Податковий борг по частині чистого прибутку господарських організацій (державних унітарних підприємств) в сумі 472719,76 грн. який:
- 20.05.2019 року в сумі 8000,00 грн. нарахований платником самостійно згідно розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 10.05.2019 року (а.с.187 т.1);
- 19.08.2019 року в сумі 63000,00 грн. нарахований платником самостійно згідно розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 09.08.2019 року (а.с.188 т.1);
19.11.2019 року в сумі 348000,00 грн. нарахований платником самостійно згідно розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 11.11.2019 року (а.с.189 т.1);
- 11.03.2019 року в сумі 53719,76 грн. нарахований платником самостійно згідно розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 11.02.2019 року. Згідно письмових пояснень від 11.09.2020 року податковий борг по частині чистого прибутку господарських організацій (державних унітарних підприємств) який виник 11.03.2019 року нараховано платником самостійно згідно розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 11.02.2019 року № 9310255222 за 2018 рік в сумі 294750,00 грн. (а.с.186 т.1), у зв`язку не врахуванням поданого підприємством - 10.03.2020 року розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 02.03.2020 року № 9335180183 за 2019 рік, в якому нарахована до зменшення сума в розмірі - 378500,00 грн. (а.с.190 т.1).
Згідно інтегрованої картки платника податків за 2020 рік зменшено боргу минулих років розрахунок частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 11.02.2019 року № 9310255222 по розрахунку частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 02.03.2020 року № 9335180183 в сумі 241030,24 грн., залишок боргу становить 53719,76 грн.
Податковий борг по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів в сумі 2383460,00 грн. який:
- 21.02.2019 року в сумі 310335,00 грн. збільшено суму ПДВ по уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 20.02.2019 року (а.с.216 т.1);
- 01.03.2019 року в сумі 219337,00 грн. нарахований ПДВ по податковій декларація з податку на додану вартість від 19.02.2019 року (а.с.217 т.1);
- 07.03.2019 року в сумі 9310,00 грн. нарахований платником самостійно штрафні санкції по уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 07.03.2019 року (а.с.218 т.1);
- 30.03.2019 року в сумі 261049,00 грн. нарахований ПДВ по податковій декларація з податку на додану вартість від 18.03.2019 року (а.с.219 т.1);
- 03.04.2019 року в сумі 13577,00 грн. збільшено суму ПДВ по уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 03.04.2019 року (а.с.220 т.1);
- 03.04.2019 року в сумі 407,00 грн. нарахований платником самостійно штрафні санкції по уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 03.04.2019 року (а.с.221 т.1);
- 30.12.2019 року в сумі 1369231,00 грн. нарахований ПДВ по податковій декларація з податку на додану вартість від 17.12.2019 року (а.с.231 т.1);
- 30.01.2020 року в сумі 200214,00 грн. нарахований ПДВ по податковій декларація з податку на додану вартість від 17.01.2020 року (а.с.232 т.1).
У встановлені строки суми податків, визначені у цих податкових деклараціях, відповідачем до бюджету не сплачені.
ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено документальну планову виїзну перевірку податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за наслідком якої складено акт №18/11-28-05-10/00729913 від 22.10.2019 року про виявлені порушення в частині декларування та адміністрування податків (а.с.31-63 т.1). На підставі цього акту винесені податкові повідомлення-рішення форма 'Р' №00000080510 від 20.11.2019 року, форма 'Р' №00000090510 від 20.11.2019 року, форма 'Д' №0000353305 від 20.11.2019 року, форма 'Д' №0000363305 від 20.11.2019 року, форма 'Р' №00000100510 від 20.11.2019 року, форма 'Р' №00000110510 від 20.11.2019 року, які були направлені на адресу відповідача, що підтверджується фіскальним чеком АТ «Укрпошта» від 20.11.2019 року (а.с.228 т.1).
Згідно відповіді Укрпошти від 16.01.2020 року №04-07/Т-90 направленої на адресу ГУ ДПС у Кіровоградській області рекомендований лист №2500668494552 з рекомендованим повідомленням вручений 22.11.2019 року директору ОСОБА_1 (а.с.228-230 т.1).
Згідно пунктів 42.1 - статті 42.1 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до пункту 45.2 статті 45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Крім того, як свідчать матеріали справи, одне з податкових повідомлень-рішень, яким визначено військовий збір, винесеним на підставі акту перевірки №18/11-28-05-10/00729913 від 22.10.2019 року було оскаржене до суду, що як на думку суду спростовує доводи представника відповідача про неотримання податкових повідомлень-рішень. Більш того, після надходження копії позовної заяви на адресу відповідача із відповідними додатками (а.с.1 т.2) жодного позову щодо оскарження податкових повідомлень-рішень до суду не надходило.
Враховуючи вищеописане суд дійшов висновку, що позивачем були надіслані на адресу відповідача податкові повідомлення - рішення згідно норм ПК України, а відтак відхиляє доводи відповідача про неотримання таких рішень.
Податкову вимогу сформовано 24.06.2016 року за №26772-11 на суму 18405,51 грн. та направлено відповідачу засобом поштового зв`язку 30.06.2016 року (а.с.240 т.1).
Відповідно до пунктів 59.1, 59.5 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У зв`язку з тим, що податковий борг ДП ДГ "Червоний землероб" КДСГДС НААН існував з моменту його виникнення, податкова вимога від 24.06.2016 року за №26772-11 на суму 18405,51 грн. не відкликалась та додатково не надсилалась, ці обставини підтверджуються даними інтегрованої картка платника податків у розрізі податків (а.с.56-103 т.2), а відтак нову податкову вимогу позивач не був зобов`язаний направляти відповідачу.
З огляду на зазначене, судом також відхиляються доводи представника відповідача про не направлення податкової вимоги на суму податкового боргу.
Абзацом другим пункту 95.5 статті 95 ПК України визначено, що у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов`язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутні зобов`язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань.
Представник відповідача у відзиві зазначила про те, що позивач мав право стягувати податковий борг без звернення до суду, оскільки податковий борг становить більше 5 мільйонів гривень.
Такі доводи представника відповідача суд відхиляє, з огляду на те, що податковий орган має право на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу в силу норм статті 20 ПК України. Крім того, заявлена позивачем сума податкового боргу складається як із сум, самостійно визначених платником податків, так і за грошовим зобов`язанням, визначеним податковим повідомленням-рішенням. Так, сума податкового боргу, яка визначена відповідачем самостійно у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках є меншою ніж 5 мільйонів гривень.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов`язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється ПК України.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з підпунктами 54.3.2, 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом. (пункт 54.5 статті 54 ПК України).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Статтею 203 ПК України передбачено порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом.
За визначеннями, наведеними у підпунктах 14.1.39, 14.1.265, 14.1.156, 14.1.175, 14.1.152 пункту 14.1 статті 14 ПК України:
- податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);
- грошове зобов`язанням - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Згідно з пунктом 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Відповідно до частини 3 статті 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (чинного на час відкриття провадження про банкрутство) протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Відповідно до частин 1-3 статті 41 Кодекс України з процедур банкрутства мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Ухвалою від 13.09.2016 господарський суд Кіровоградської області порушив провадження у справі про банкрутство ДП ДГ "Червоний землероб" КДСГДС НААН. Ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника ДП ДГ "Червоний землероб" КДСГДС НААН України (а.с.104-107). Саме на ці обставини звернуто увагу у відзиві на позов, натомість сума податкового боргу. яка заявлена до стягнення, є поточною (яка виникла після оголошення мораторію) та не включає в себе суми штрафів та пені, які підпадають під дію мораторію.
Матеріалами справи підтверджено, що станом на 11.09.2020 року податковий борг відповідача сягнув 6027656,78 грн., що узгоджується з даними інтегрованої картки платника в розрізі податків.
Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Зважаючи на доведеність розміру податкового боргу у сумі 6027656,78 грн., вимоги адміністративного позову про стягнення цих коштів слід задовольнити, водночас позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 0,27 грн. задоволенні не підлягають, з огляду на їх недоведеність.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501) до Державного підприємства «Дослідне господарство «Червоний землероб» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції національної академії аграрних наук України» (с. Чарівне, Бобринецький район, Кіровоградська область, 27241; код в ЄДРПОУ 00729913) про стягнення податкового боргу задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Дослідне господарство «Червоний землероб» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції національної академії аграрних наук України» суму заборгованості:
- по рентній платі за спеціальне використання води - 249776,82 грн., на рахунок №UA408999980333149357000011064, код платежу 85 13020100, одержувач Управління державної Казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області, код 37928321, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- по рентній платі за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення - 29325,85 грн., на рахунок № UA888999980333129366000011088, код платежу 85 13030100, одержувач Управління державної Казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області, код 37928321, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.
- по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати - 2686806,74 грн., на рахунок № UA638999980333119340000011467, код платежу 85 11010100, одержувач Управління державної Казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області, код 37928321, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- по військовому збору - 202110,01 грн., на рахунок № UA038999980313000063000011064, код платежу 30 11011000, одержувач Управління державної Казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області, код 37928321, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- по надходженню від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах - 534,17 грн., на рахунок № UA768999980333189364000011088, код платежу 85 19010300, одержувач Управління державної Казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області, код 37928321, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- по надходженню від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 2923,43 грн., на рахунок № UA408999980333149362000011088, код платежу 85 19010100, одержувач Управління державної Казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області, код 37928321, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- частини чистого прибутку господарських організацій (державних унітарних підприємств) - 472719,76 грн., на рахунок № UA858999980313060074000011064, код платежу 30 21010100, одержувач Управління державної Казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області, код 37928321, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998;
- по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів - 2383460,00 грн., на рахунок № UA738999980313060029000011064, код платежу 30 14010100, одержувач Управління державної Казначейської служби України у Бобринецькому районі Кіровоградської області, код 37928321, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук