Рішення № 91497994, 22.08.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2020
Номер справи
160/5380/20
Номер документу
91497994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2020 року Справа № 160/5380/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дніпровської міської ради, треті особи - Комунальне підприємство «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради, Інспекція з питань благоустрою Дніпровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

19.05.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Дніпровської міської ради (далі - відповідач), треті особи - Комунальне підприємство «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради, Інспекція з питань благоустрою Дніпровської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Дніпровської міської ради № 427 від 07.04.2020.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення Виконавчого комітету Дніпровської міської ради № 427 від 07.04.2020 «Про вжиття заходів щодо усунення порушень Правил благоустрою території міста», відповідно до якого вирішено провести демонтаж металевого гаражу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , є протиправним, оскільки прийнято з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню. Крім того, позивач вказує, що рішення прийнято щодо об`єкта, який належить позивачу на праві власності, яке відповідно до норм чинного законодавства, є непорушним.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.05.2020 відкрито провадження у справі № 160/5380/20 та призначено розгляд останньої за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання по справі № 160/5380/20 призначено на 22.06.2020.

18.06.2020 на адресу суду від представника відповідача надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував посилаючись на те, що оскільки об`єкт благоустрою - металевий гараж розміщено з порушенням Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою території міста Дніпра, то відповідно спірне рішення є правомірним та таким, що скасуванню не підлягає. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

У зв`язку з перебуванням судді Рищенко А.Ю. у щорічній відпустці з 15.06.2020 по 30.06.2020, підготовче засідання по справі № 160/5380/20 перенесено на 08.07.2020.

07.07.2020 на адресу суду від представника третьої особи - КП «Управління контролю за благоустроєм міста» ДМР надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що зайняття земельних ділянок, порушення об`єктів благоустрою (їх частини) та використання їх не за цільовим призначенням повинно здійснюватися з дотриманням норм чинного законодавства. Разом з тим, земельна ділянка, на якій розміщувався металевий гараж за адресою: вул. Титова, 2А, використовувалась без правовстановлюючих документів, які б підтверджували право володіння чи користування земельною ділянкою. З огляду на що, зазначений металевий гараж поряд з іншими було внесено до переліку самовільно встановлених на території міста споруд, що підлягають демонтажу.

08.07.2020 на адресу суду від представника третьої особи - Інспекції з питань благоустрою Дніпровської міської ради надійшли письмові пояснення, в яких було зазначено, що позивачем не було підтверджено законність розташування зазначеного металевого гаража, а тому на останній було внесено до переліку самовільно встановлених на території міста споруд, що підлягають демонтажу. Отже, прийняте відповідачем рішення № 427 від 07.04.2020 «Про вжиття заходів щодо усунення порушень Правил благоустрою території міста» є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.

08.07.2020 підготовче засідання по справі № 160/5380/20 відкладено на 15.07.2020.

15.07.2020 представники сторін у судове засідання не з`явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представників сторін надійшли клопотання про розгляд справи № 160/5380/20 в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що перешкоди для розгляду справи передбаченні ст. 205 КАС України відсутні, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Комунальним підприємством «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради у вересні 2018 була проведена перевірка використання об`єктів благоустрою міста у районі буд. АДРЕСА_2 та з метою з`ясування законності розміщення на території міста тимчасових споруд - металевих гаражів на них були наклеєні відповідні приписи.

18.02.2020 Інспекція з питань благоустрою Дніпровської міської ради звернулась з листом № 3/3-141 до міського голови ОСОБА_2 , в якому просила підготувати проєкт рішення виконавчого комітету міської ради про вжиття заходів щодо усунення порушень Правил благоустрою території міста, у зв`язку з виявленням тимчасових споруд, розміщених на міській території самовільно без дозвільних документів, з метою забезпечення виконання вимог Правил благоустрою міста Дніпра, затверджених рішенням міської ради від 27.11.2013 № 44/43.

З метою забезпечення виконання Правил благоустрою території міста Дніпра, затверджених рішенням міської ради від 27.11.2013 № 44/43, на підставі листа Інспекції з питань благоустрою Дніпровської міської ради від 18.02.2020 вх. № 8/924, Виконавчим комітетом Дніпровської міської ради 07.04.2020 було прийнято рішення № 427 «Про вжиття заходів щодо усунення порушень Правил благоустрою території міста», яким було зобов`язано, зокрема:

- вжити заходів щодо усунення порушень Правил благоустрою території міста Дніпра, затверджених рішенням міської ради від 27.11.2013 № 44/43 (зі змінами) (далі - Правила), стосовно самовільно встановлених на території міста гаражів, споруд (у тому числі пересувних), огорож згідно з переліком (додаток), а саме зобов`язати власників зазначених об`єктів демонтувати їх власними силами протягом 1 дня з дня прийняття цього рішення та привести земельні ділянки на місцях демонтованих об`єктів до первісного стану;

- у разі невиконання вимог (п. 1 цього рішення) інспекції з питань благоустрою Дніпровської міської ради, Комунальному підприємству «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради власними силами або із залученням інших комунальних підприємств та сторонніх організацій вжити заходів щодо усунення наслідків порушень Правил шляхом демонтажу об`єктів (п. 1 цього рішення), забезпечити їх транспортування, зберігання та складання акта, який підписується представниками інспекції з питань благоустрою Дніпровської міської ради, КП «Управління контролю за благоустроєм міста» та залученими особами, що були присутні під час його проведення.

Пунктом 31 додатку до рішення Виконавчого комітету Дніпровської міської ради № 427 від 07.04.2020 під визначенням споруда № 3 (графічний матеріал № 11) визначено гараж ОСОБА_1 .

У зв`язку з не підтвердженням законності розташування металевого гаражу ОСОБА_1 , що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , КП «Управління контролю за благоустроєм міста» на останньому було розміщено попередження № 1452 від 17.04.2019 про необхідність здійснити демонтажу.

Вважаючи рішення Виконавчого комітету Дніпровської міської ради № 427 від 07.04.2020 «Про вжиття заходів щодо усунення порушень Правил благоустрою території міста» протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання). Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Таким чином, зайняття земельних ділянок, порушення об`єктів благоустрою (їх частини) та використання їх не за цільовим призначенням повинно здійснюватися з дотриманням норм чинного законодавства.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон) та підпункту 2.4.2 Правил благоустрою території міста Дніпра, затверджених рішенням міської ради від 27.11.2013 № 44/43, громадяни у сфері благоустрою міста зобов`язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів; не порушувати права і законні інтереси інших суб`єктів благоустрою населених пунктів тощо.

Згідно з підпунктом 3.2.1 Правил забороняється самовільно порушувати об`єкти благоустрою (їх частини) та/або використовувати їх не за цільовим призначенням; огороджувати території загального користування та/або чинити інші дії, що супроводжуються порушенням об`єктів благоустрою міста, змінення об`єктів благоустрою та/або погіршенням їх існуючого стану; чинити дії, які заважають використанню за своїм призначенням пожежних проїздів біля будівель, споруд, інших об`єктів тощо; самовільно обмежувати рух пішоходів і транспорту.

Згідно з ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Відповідно до п. 44 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів, організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.

З аналізу наведених норм, судом встановлено, що розташування металевого гаражу потребує дозволу власника земельної ділянки.

Разом з тим, позивачем жодними належними та допустимими доказами, в розумінні ст.ст. 73 та 74 КАС України, не підтверджено факту законного розташування металевого гаражу, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Таким чином, оскільки позивачем не були надані правовстановлюючі документи ані на земельну ділянку, ані на металевий гараж, а також, не було надано дозволу власника земельної ділянки, то відповідачем правомірно було винесено оскаржуване рішення саме в частині, що стосується металевого гаражу за адресою: АДРЕСА_2 (п. 31 додатку до рішення № 427 від 07.04.2020, номер графічного матеріалу 11, споруда № 3).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до статті 139 КАС України, у зв`язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов`язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дніпровської міської ради, треті особи - Комунальне підприємство «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровської міської ради, Інспекція з питань благоустрою Дніпровської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.

Повний текст рішення суду складений 22 серпня 2020 року.

Суддя А. Ю. Рищенко