Ухвала суду № 91497427, 08.09.2020, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
08.09.2020
Номер справи
5021/2509/2011
Номер документу
91497427
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

м. Суми

08.09.2020 Справа № 5021/2509/2011Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Данілової Т.А., розглянувши матеріали справи матеріали справи № 5021/2509/2011, порушеної за заявою кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Промислові інвестиції", м. Київ до боржника - публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" (м. Суми, вул. Харківська, п/в 12, ід. код 05766356), про визнання банкрутом,

за участі учасників справи:

боржника: адвокат Фанта Т.О.; адвокат Ільєнок Є.М.;

представник керуючого санацією: адвокат Ільєнок Є.М.;

кредитора: АТ "Державний експортно-імпортний банк" - Сотник Ю.В.;

Фонду державного майна України: Марченко В.М.;

Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції - Вакула С.М.;

прокурор: Чепурна С.М.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Сумської області від 24.10.2011 за заявою ТОВ "Компанія з управління активами "Промислові інвестиції" порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Сумихімпром" відповідно до ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011).

30.10.2012 судом введено процедуру санації боржника, керуючим санацією призначено голову правління ПАТ "Сумихімпром" Лазаковича І.В., розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Марченка Р.В.

Ухвалою господарського суду від 05.10.2017 року продовжено строк процедури санації у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром" на шість місяців до 04.04.2018. Вирішено подальшу процедуру санації ПАТ "Сумихімпром" здійснювати без урахування особливостей провадження санації боржника його керівником відповідно до ст.53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Припинено повноваження керуючого санацією Лазаковича І.В. у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром". Припинено повноваження розпорядника майна у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром" арбітражного керуючого Марченка Р.В. Призначено керуючим санацією у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром" арбітражного керуючого Нікітіна Дмитра Васильовича (свідоцтво Міністерства юстиції України № 1811 від 06.07.2017, 40024, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 36, оф. 2).

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 25 квітня 2018 року ухвалу господарського суду Сумської області від 05.10.2017 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 12.12.2017 у справі №5021/2509/2011 в частині припинення повноважень керуючого санацією Лазаковича І.В., розпорядника майна Марченка Р.В., перехід до загальної процедури санації без урахування особливостей провадження санації боржника його керівником відповідно до ст. 53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", призначення керуючим санацією арбітражного керуючого Нікітіна Д.В. скасовано, а справу в скасованій частині направлено на новий розгляд.

Ухвалою суду від 22.05.2019 продовжено повноваження розпорядника майна ПАТ "Сумихімпром" - арбітражного керуючого Марченка Романа Вікторовича; керуючим санацією ПАТ "Сумихімпром" призначено керівника боржника Лазаковича Ігоря Васильовича; провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром" постановлено здійснювати із урахуванням особливостей провадження санації боржника його керівником відповідно до ст.53 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"

Продовжено строк процедури санації у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром" на шість місяців до 22.11.2019 (ухвала суду від 22.05.2019).

27.03.2018 до суду надійшло клопотання № 10-52-5938 від 26.03.2018 (вх. №673(з)) Фонду державного майна України про припинення провадження у справі № 5021/2509/2011.

30.07.2018 до суду надійшло клопотання Фонду державного майна України №10-52-13026 від 02.07.2018 (вх. № 5547) про припинення провадження у справі №5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром".

10.08.2020 до суду надійшло клопотання №б/н від 06.08.2020 Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про закриття провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром".

Ухвалою суду від 12.08.2020 призначено розгляд клопотань в судове засідання на 08.09.2020.

21.11.2019 до суду надійшло клопотання № 85-4194 від 21.11.2019 ПАТ "Сумихімпром" про продовження строку процедури санації.

Ухвалою суду від 12.08.2020 призначено розгляд клопотання в судове засідання на 02.09.2020.

Ухвалою суду від 02.09.2020 відкладено розгляд клопотання в судове засідання на 08.09.2020.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 24.10.2011 за заявою ТОВ "Компанія з управління активами "Промислові інвестиції" порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Сумихімпром" відповідно до ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011).

Ухвалою суду від 30.10.2012 введено процедуру санації боржника, керуючим санацією призначено голову правління ПАТ "Сумихімпром" Лазаковича І.В., розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Марченка Р.В.

Приймаючи до уваги те, що справа № 5021/2509/2011 про визнання банкрутом ПАТ "Сумихімпром" перебуває на стадії санації, провадження по вказаній справі здійснюється відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції діючій до набрання чинності змінами Законом №4212-VI від 22.12.2011) (далі Закон про банкрутство).

Перевіривши матеріали справи, дослідивши подані документи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, судом встановлено наступне.

Щодо клопотання Фонду державного майна України №10-52-5938 від 26.03.2018 (вх.№ 673(з)), клопотання Фонду державного майна України №10-52-13026 від 02.07.2018 (вх.№5547) про припинення провадження у справі.

27.03.2018 до суду надійшло клопотання №10-52-5938 від 26.03.2018 (вх. № 673(з)) Фонду державного майна України про припинення провадження у справі № 5021/2509/2011.

30.07.2018 надійшло клопотання Фонду державного майна України № 10-52-13026 від 02.07.2018 (вх. № 5547) про припинення провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром".

07.09.2020 до суду надійшли заперечення представника ПАТ «Сумихімпром» №15-3436 від 07.09.2020 на клопотання Фонду державного майна України про припинення провадження у справі, в яких просить суд відмовити у його задоволенні, оскільки відсутні обґрунтовані підстави для припинення провадження у справі.

Вказане клопотання обґрунтоване тим, що наказом Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 765 прийнято рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ «Сумихімпром» шляхом продажу належних державі акцій.

Таким чином, з огляду на те, що розмір належного державі пакету акцій Товариства перевищує 50 відсотків, а отже державний пакет акцій Товариства є об`єктом приватизації стосовно якого прийнято рішення про приватизацію, Фонд державного майна України звернувся до суду з клопотанням про припинення провадження у справі про банкрутство ПАТ «Сумихімпром» на підставі п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та ч. 5 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна».

Дослідивши матеріали та обставини справи, судом встановлено наступне.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 22.12.11 № 4212-VI внесено зміни до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 №2343-XII, викладено його в новій редакції.

Відповідно до п.1-1 розділу 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2343-XII від 14.05.1992 «Про внесення змін до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції після 19.01.13) зі змінами та доповненнями, положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.

Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство боржника ПАТ «Сумихімпром» порушено на підставі ухвали господарського суду Сумської області від 24.10.2011 за положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, діючій до набрання чинності змінами, внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011).

Ухвалою суду від 30.10.2012 введено процедуру санації боржника, керуючим санацією призначено голову правління ПАТ "Сумихімпром" Лазаковича І.В., розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Марченка Р.В.

Приймаючи до уваги те, що справа № 5021/2509/2011 про визнання банкрутом ПАТ "Сумихімпром" перебуває на стадії санації, провадження в цій справі здійснюється відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, діючій до набрання чинності змінами , внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011) (далі Закон про банкрутство).

Закон України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18.01.2018 № 2269-VIII набрав чинності 07.03.2018, у зв`язку з чим було внесено зміни до законодавчих актів, зокрема розділ Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції після 19.01.2013) доповнено пунктом 4-3 наступного змісту: «Провадження у справах про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника».

Провадження у справі № 5021/2509/2011 порушено 24.10.2011, тобто до набрання чинності Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції після 19.01.13).

Відтак, судом встановлено, що редакція Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до 19.01.13, не містить положень про закриття провадження у справі відповідно до внесених змін Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна» від 18.01.2018 і, які мають місце у Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції після 19.01.13.

Оскільки провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ «Сумихімпром» розглядається за приписами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.13), на боржника не можуть поширюватися положення п. 4-3 розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4212 щодо закриття провадження у справі.

Як вбачається з тексту наказу Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 765, підставою для прийняття рішення про приватизацію ПАТ «Сумихімпром» є Закон України «Про приватизацію державного та комунального майна» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 358-р, яким було затверджено Перелік об`єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році, до якого серед іншого було включено і ПАТ «Сумихімпром».

Пунктом 3 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» встановлено, що акти Кабінету Міністрів України і Фонду державного майна України з питань приватизації, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють до затвердження Кабінетом Міністрів України і Фондом державного майна України відповідних актів, передбачених цим Законом.

Пунктом 5 цього розділу унормовано, що Фонд державного майна України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечує оприлюднення переліків об`єктів, що підлягають приватизації у році набрання чинності цим Законом в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, а п. 2 встановлено, що приватизація (продаж) об`єктів, щодо яких рішення про приватизацію було прийнято до набрання чинності цим Законом, здійснюється та завершується відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 358-р «Про затвердження переліку об`єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році» видано наказ Фонду державного майна України від 08.06.2018 № 765 «Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій публічного акціонерного товариства «Сумихімпром».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об`єктів приватизації ефективному приватному власнику.

Приватизація здійснюється на основі таких принципів: законності; відкритості та прозорості: рівності та змагальності: державного регулювання та контролю; продажу об`єктів приватизації з урахуванням особливостей таких об`єктів; захисту економічної конкуренції; створення сприятливих умов для залучення інвестицій; повного, своєчасного та достовірного інформування про об`єкти приватизації та порядок їх приватизації; забезпечення конкурентних умов приватизації.

Основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об`єктів приватизації ефективному приватному власнику.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» порядок приватизації державного і комунального майна передбачає: формування та затвердження переліків об`єктів, що підлягають приватизації; опублікування переліку об`єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України, на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі; прийняття рішення про приватизацію; прийняття місцевою радою рішення про приватизацію об`єкта комунальної власності; опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об`єкта та у випадках, передбачених цим Законом, інформації про вивчення попиту для визначення стартової ціни; проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства; проведення у випадках, передбачених законом, аудиту, екологічного аудиту об`єкта приватизації; перетворення державного або комунального підприємства в господарське товариство у процесі приватизації у випадках, передбачених цим Законом; затвердження плану розміщення акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, у випадках, передбачених цим Законом, та його виконання; затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об`єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією; опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об`єкта приватизації; проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу; укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об`єкта шляхом викупу; опублікування інформації про результати приватизації; прийняття рішення про завершення приватизації.

Згідно з ч.ч. 1,2,3,10 ст. 11 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» ініціювати приватизацію об`єктів можуть органи приватизації, уповноважені органи управління, інші суб`єкти управління об`єктами державної і комунальної власності або покупці.

Перелік об`єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна України.

Переліки об`єктів малої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, затверджуються Фондом державного майна України.

Державні органи приватизації щороку до 15 січня поточного року забезпечують оприлюднення переліків об`єктів, що підлягають приватизації на відповідний рік, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України. Якщо протягом року у передбаченому цією статтею порядку приймаються рішення про включення додаткових об`єктів права державної власності до переліків об`єктів, що підлягають приватизації, Фонд державного майна України має включити такі об`єкти до відповідного переліку та оприлюднити відповідний змінений перелік об`єктів, що підлягають приватизації, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» передбачено, що рішення про приватизацію об'єкта, який включено до переліку об`єктів державної власності, що підлягають приватизації, приймається державними органами приватизації шляхом видання наказу, але не пізніше 30 днів з дня включення до переліку об`єктів, що підлягають приватизації, за винятком випадку, передбаченого частиною другою цієї статті.

Опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об`єкта здійснюється протягом п`яти робочих днів з дня видання державним органом приватизації відповідного наказу в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України.

Опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об`єкта комунальної власності здійснюється на офіційних сайтах місцевих рад та в електронній торговій системі протягом п`яти робочих днів з дня ухвалення місцевою радою рішення, передбаченого частиною четвертою статті 11 цього Закону.

Згідно ст. 21 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» органи приватизації здійснюють відповідно до законодавства комплекс заходів щодо забезпечення прозорості приватизації, висвітлення приватизаційних процесів шляхом оприлюднення в засобах масової інформації (на веб-сайті органів приватизації, в офіційних друкованих виданнях органів приватизації, у мережі Інтернет та/або на радіо, телебаченні, рекламних щитах) повідомлень про хід і результати приватизації.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.09.2019 по справі № 826/16110/18, яке набрало законної сили, задоволено позов ПАТ «Сумихімпром», скасовано розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 358-р та від 16.01.2019 № 36-р в частині включення ПАТ «Сумихімпром» до Переліку об`єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації.

Як вже зазначалося, на підставі скасованого розпорядження КМУ видано наказ Фонду державного майна України № 765 від 08.06.2018 «Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ «Сумихімпром», та на який посилається заявник як на підставу для припинення провадження у справі про банкрутство.

Таким чином, за вищевикладених обставин висновки органу, уповноваженого управляти державним майном, про наявність підстав для закриття провадження у справі про банкрутство підприємства на підставі 5 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» на даний час є передчасними.

Крім того, суд зауважує, що Розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» доповнено пунктом 72 згідно із Законом № 540-ІХ від 30.03.2020, відповідно до якого тимчасово, на період встановлення Кабінетом Міністрів України карантину та обмежувальних заходів щодо запобігання виконанню та поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), приватизація (продаж) об`єктів великої приватизації припиняється.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про запобігання поширенню на території України коронавірусу- 19 від 11.03.2020 №211 з 12 березня 2020 року до 03 квітня 2020 року на усій території України установлено карантин, який неодноразово продовжувався.

Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 22.07.2020 № 641 (з урахуванням постанови КМУ «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 26.08.2020 № 760), продовжено дію карантину до 31 жовтня 2020 року на всій території України.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що станом на день розгляду клопотань Фонду державного майна України про припинення провадження у справі у зв`язку з прийняттям рішення про приватизацію ПАТ «Сумихімпром», приватизація останнього припинена дією карантину, що виключає цю підставу для закриття провадження у справі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частиною 3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Виходячи з вищенаведеного, судом встановлено, що клопотання Фонду державного майна України про припинення провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство публічного акціонерного товариства «Сумихімпром» є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.

Щодо клопотання № б/н від 06.08.2020 Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про закриття провадження у справі.

10.08.2020 до суду надійшло клопотання № б/н від 06.08.2020 Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про закриття провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ "Сумихімпром".

07.09.2020 представник боржника подав до суду заперечення № 15-3435 від 07.09.2020 на клопотання Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про закриття провадження у справі, в яких просить суд відмовити в задоволенні клопотання, оскільки висновки заявника про необхідність закриття провадження у справі є необґрунтованими.

В обґрунтування клопотання заявник зазначив про наступне.

21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII.

Частиною 4 Прикінцевих та перехідних положень встановлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

20.10.2019 набрав чинності Закон України «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» № 145-IX.

Пунктом 2 розділу ІІІ цього Закону встановлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.

З цих підстав заявник просить суд закрити провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ «Сумихімпром».

Провадження у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство боржника ПАТ «Сумихімпром» порушено ухвалою господарського суду Сумської області від 24.10.2011 за положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом №4212-VI від 22.12.2011).

Ухвалою суду від 30.10.2012 введено процедуру санації боржника, керуючим санацією призначено голову правління ПАТ "Сумихімпром" Лазаковича І.В., розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Марченка Р.В.

Приймаючи до уваги те, що справа № 5021/2509/2011 про визнання банкрутом ПАТ "Сумихімпром" перебуває на стадії санації, провадження у вказаній справі здійснюється відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції, діючій до набрання чинності змінами Законом №4212-VI від 22.12.2011) (далі Закон про банкрутство).

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратив чинність Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно з ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу з дня його введення в дію подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Станом на теперішній час процедуру санації не завершено, боржником здійснюється господарська діяльність, вчиняються заходи спрямовані на відновлення платоспроможності у відповідності до законодавства. Боржника не було включено до Переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Тому до провадження в цій справі не застосовуються вимоги Кодексу України з процедур банкрутства, що набрав чинності 21.10.2019.

Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство санація - система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.

Згідно з ч.5 ст. 5 Закону про банкрутство положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб-підприємств, що є об`єктами державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об`єктів.

Відповідно до ч.7 ст. 5 Закону про банкрутство положення цього Закону не застосовуються до юридичних осіб - казенних підприємств.

За підсумками процедури санації керуючий санацією складає звіт, який розглядається комітетом кредиторів та затверджується судом (ст. 21 Закону про банкрутство).

З підстав, зазначених у ст. 40 Закону про банкрутство господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо: 1) боржник не включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України або до Реєстру суб`єктів підприємницької діяльності; 2) подано заяву про визнання банкрутом ліквідованої або реорганізованої (крім реорганізації у формі перетворення) юридичної особи; у провадженні господарського суду є справа про банкрутство того ж боржника; затверджено звіт керуючого санацією боржника в порядку, передбаченому цим Законом; затверджено мирову угоду; затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому статтею 32 цього Закону; боржник виконав усі зобов`язання перед кредиторами; кредитори не висунули вимог до боржника після порушення провадження у справі про банкрутство за заявою боржника.

Провадження у справі про банкрутство може бути припинено у випадках, передбачених пунктами 1, 2 та 5 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство, тобто як до, так і після визнання боржника банкрутом; у випадках, передбачених пунктами 3, 4, 7 і 8, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 6, - лише після визнання боржника банкрутом.

Відповідно до ч.1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо:

- спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства;

- відсутній предмет спору;

- суд встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 2, 4, 5 частини першої статті 175 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною другою статті 175 цього Кодексу;

- позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом;

- після відкриття провадження у справі між сторонами укладено угоду про передачу спору на вирішення до міжнародного комерційного арбітражу або третейського суду, якщо тільки суд не визнає, що така угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконана;

- настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва;

02.10.2019 прийнято Закон України «Про визнання таким, що втратив чинність Закон України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №145-ІХ, цей закон набрав чинності з 20.10.2019.

Пунктом 2 Розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність Закон України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 02.10.2019 №145-ІХ встановлено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом. Під час процедури санації нерухоме майно таких підприємств може бути відчужене лише у випадках, передбачених планом санації, погодженим з органом (суб`єктом), уповноваженим управляти державним майном.

У нашому випадку боржник - ПАТ «Сумихімпром» є акціонерним товариством із державною часткою у статутному капіталі, що становить 99,9953%, органом управління державним майном (часткою) є Фонд державного майна України. Стосовно цього державного підприємства в законний спосіб було порушено справу про банкрутство, введено процедуру санації, яка триває і до сьогодні.

Норми Господарського процесуального кодексу України та Закону про банкрутство не передбачають такої підстави для закриття провадження у справі про банкрутство, як незастосування процедури санації у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств з державною часткою в статутному капіталі, що перевищує 50%.

Суд вважає, що норма пункту 2 Розділу III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність Закон України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» №145-ІХ передбачає незастосування процедури санації у справах про банкрутство державних підприємств або акціонерних товариств з державною часткою у статутному капіталі, що перевищує 50%, якщо така процедура не була застосована раніше.

Жодних вказівок на необхідність припинення уже існуючої процедури санації, яка була розпочата до 20.10.2019, Закон України «Про визнання таким, що втратив чинність Закон України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 02.10.2019 №145-ІХ, не містить.

Тому висновки заявника про необхідність закриття провадження у справі №5021/2509/2011 є помилковими: процедуру санації у справі №5021/2509/2011 було розпочато ще у 2012 році, тобто майже ніж за 7 років до набрання законної сили Законом № 145-ІХ, а норми цього закону не встановлюють можливості припинення вже застосованої процедури санації та закриття лише з цих підстав провадження у справі про банкрутство.

Північно-Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Суми) зроблено хибне посилання на абзац перший частини другої розділу ІІІ Закону України «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», оскільки ПАТ «Сумихімпром» не входило до вищезазначеного переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Отже застосування Закону України «Про перелік об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» не є можливим через відсутність відповідних правових підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст.78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

У відповідності до ч.1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному повному, об`єктивному та безпосередньому дослідження наявних у справі доказів.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про закриття провадження у справі № 5021/2509/2011.

Щодо клопотання № 85-4194 від 21.11.2019 керуючого санацією про продовження строку процедури санації.

21.11.2019 до суду надійшло клопотання № 85-4194 від 21.11.2019 ПАТ "Сумихімпром" про продовження строку процедури санації.

Ухвалами господарського суду Сумської області строк процедури санації неодноразово продовжувався.

11.11.2019 відбулося засідання комітету кредиторів ПАТ «Сумихімпром» на якому було вирішено звіт керуючого санацією Лазаковича І.В. взяти до уваги, визнати діяльність керуючого санацією задовільною та уповноважити керуючого санацією звернутися до суду з клопотанням про продовження процедури санації на шість місяців. Вказане підтверджено протоколом засідання комітету кредиторів ПАТ «Сумихімпром» № 11/11-КК від 11.11.2019.

Відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами Законом №4212-VI від 22.12.2011) (далі Закон про банкрутство) до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про: вибори голови комітету; скликання зборів кредиторів; підготовку та укладення мирової угоди; внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника.

За умовами ч.ч.1, 2 ст. 17 Закону про банкрутство господарський суд за клопотанням комітету кредиторів у строк, що не перевищує строку дії процедури розпорядження майном, установленого відповідно до цього Закону, має право винести ухвалу про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією. Санація вводиться на строк не більше дванадцяти місяців. За клопотанням комітету кредиторів чи керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжено ще до шести місяців або скорочено. Комітет кредиторів приймає рішення про погодження кандидатури керуючого санацією, вибір інвестора (інвесторів).

Відповідно до Рекомендації президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 № 04-5/1193 «Про деякі питання практики застосування Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами Законом №4212-VI від 22.12.2011) відновлення встановлених Законом строків конкретних процедур не допускається, але ці строки можуть бути продовжені судом у випадках, передбачених самим Законом. Наприклад, за правилами частини 1 статті 17 та частини 2 статті 22 Закону можуть бути продовжені судом строки санації боржника та ліквідації банкрута. Планом санації може бути передбачено терміни здійснення розрахунків з кредиторами, включеними до реєстру, що перевищують визначений у частині 1 статті 17 Закону строк, на який вводиться процедура санації.

Під час вирішення цього питання суд бере до уваги те, що процес приватизації ПАТ «Сумихімпром» припинено, альтернативи процедурі санації боржника у даному випадку не має, керуючому санації необхідний час для приведення плану санації у відповідність до зауважень Фонду державного майна України, схвалення його на зборах кредиторів, погодження його з органом, уповноваженим управляти державним майном, і затвердження судом.

За таких обставин, враховуючи рішення комітету кредиторів від 11.11.2019, а також ту обставину, що головною метою Закону є відновлення платоспроможності суб`єкта господарювання - боржника, господарський суд дійшов висновку про доцільність задоволення клопотання керуючого санацією, продовжити строк процедури санації боржника на шість місяців.

Керуючись ст. ст. 17-21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції діючій до набрання чинності змінами Законом № 4212-VI від 22.12.2011), ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотань Фонду державного майна України № 10-52-5938 від 26.03.2018 (вх.№673(з)), № 10-52-13026 від 02.07.2018 (вх.№5547) про припинення провадження у справі № 5021/2509/2011 відмовити.

2. У задоволенні клопотання № б/н від 06.08.2020 Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про закриття провадження у справі № 5021/2509/2011 відмовити.

3. Клопотання № 85-4194 від 21.11.2019 керуючого санацією про продовження строку процедури санації задовольнити.

4. Продовжити строк процедури санації у справі № 5021/2509/2011 про банкрутство ПАТ «Сумихімпром» на шість місяців до 08.03.2021.

5. Ухвалу надіслати кредиторам, керуючому санацією, розпоряднику майна, боржнику, Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Фонду державного майна України, Північно-Східному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Суми), Сумській місцевій прокуратурі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття (оголошення).

Відповідно до статей 256-257 ГПК України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повну ухвалу складено 14.09.2020.

Суддя В.В. Яковенко