
номер провадження справи 26/8/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
28.08.2020 Справа № 908/713/20 (908/1472/20)
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя Юлдашев Олексій Олексійович, розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 04053915 (пр. Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105)
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Грааль" код ЄДРПОУ 32119653 (вул. Руставі, 12, м. Запоріжжя, 69093)
про передачу у комунальну власність частини гуртожитку
в межах справи № 908/713/20
про банкрутство - Товариства з обмеженою відповідальністю "Грааль" код ЄДРПОУ 32119653 (вул. Руставі, 12, м. Запоріжжя, 69093)
Кредитор - Комунальне підприємство "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, 61; код в ЄДР 03327121)
УСТАНОВИВ:
Ухвалою суду від 17.06.2020 позовну заяву Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Грааль" про передачу у комунальну власність частини гуртожитку прийнято до розгляду в межах справи № 908/713/20 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Грааль". Розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 21.07.2020 о 10 год 30 хв.
Ухвалою від 21.07.2020 підготовче засідання відкладено на 04.08.2020 об 11-30.
Ухвалою від 04.08.2020 підготовче засідання відкладено на 13.08.2020 о 10-30.
Ухвалою суду від 13.08.2020 позовну заяву було залишено без руху, відповідно до ч.ч. 11, 12 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України. Позивачу - Запорізькій міській раді надано строк - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків, а саме, надати суду: докази сплати судового збору у розмірі 176 680,99 грн або надати суду альтернативну оцінку вартості 759/1000 частини спірного майна та квитанцію про сплату судового збору у відповідності до нової оцінки.
Після судового засідання 13.08.2020 позивачем подано клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення.
Заявник посилається на наступне: відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Запорізька міська рада утримується та фінансується за рахунок доходів місцевого бюджету.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що доходи місцевих бюджетів належать на праві комунальної власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
За змістом ст. 8 Закону України "Про судовий збір" питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом (п. 3 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.11.2015 №01-06/2093/15 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" (зі змінами та доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 22.05.2015 №484-VIII)").
Як роз`яснено в пп. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у ст. 8 названого Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
За існуючого стану економічних відносин господарським судам, за наявності достатніх підстав вважати, що учасник господарських відносин дійсно має складний майновий стан, а судові витрати є перешкодою на шляху до отримання ним судового захисту, слід частіше надавати доступ до правосуддя шляхом відстрочення або розстрочення оплати судового збору. Протилежна позиція зумовлює ілюзорність права на судовий захист, особливо для значної кількості суб`єктів малого та середнього підприємництва.
Вимога про сплату судового збору є стримуючою мірою для потенційних позивачів від пред`явлення безрозсудних і необґрунтованих позовів. Для того, щоб гарантувати справедливий баланс між підтримкою нормального функціонування судової системи і захистом інтересів заявника при поданні позову до суду, внутрішньодержавні суди звільняють від сплати судового збору заявників, які можуть підтвердити свій поганий фінансовий стан (п. 111 рішення ЄСПЛ від 20 лютого 2014 року у справі «Шишков проти Росії» («Shishkov v. Russia»).
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі «Kniat v. Poland»; пункти 63- 64 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі «JedamskiandJedamska v. Poland»).
Відсутність можливості реалізувати право на звернення до суду у зв`язку з несплатою судового збору є перешкодою у доступі до правосуддя, що підтверджується прецедентною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема рішенням ЄСПЛ від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі».
Зважаючи на наявність обставин, які дійсно свідчать про утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлені строки, з метою забезпечення доступу до правосуддя, суд дійшов висновку про обґрунтованість клопотання Запорізької міської ради та можливість відстрочення сплати судового збору до розгляду Господарським судом Запорізької області позовної заяви по суті у розмірі 176 680,99 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 7 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 3, 12, 176, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Підготовче засідання призначити на 15.09.2020р. об 11-30.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Запорізької області за адресою: 69001, м. Запоріжжя, вул.Гетьманська, 4.
Відстрочити сплату судового збору у розмірі 176 680,99 грн до розгляду Господарським судом Запорізької області позову по суті.
Згідно з ч.2 ст. 235 ГПК України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвалу складено та підписано 28.08.2020.
Суддя О.О. Юлдашев