
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2020 року м. Київ № 640/21368/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Київської міської територіальної виборчої комісії, за участю третьої особи - Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач 1) з позовом до Київської міської територіальної виборчої комісії (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 07.09.2020 №7 «Про утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем прийнято постанову від 07.09.2020 №7 з порушенням встановленого чинним законодавством строку. При цьому, позивач вважає, що з моменту пропуску Київською міською територіальною виборчою комісією строку на прийняття рішення щодо утворення територіальних виборчих округів з виборів депутатів Київської міської ради, повноваженнями щодо прийняття такого рішення була наділена виключно Центральна виборча комісія.
Позивач вказує на те, що оскаржувана постанова Київської міської територіальної виборчої комісії про створення на території міста Києва 13-ти територіальних виборчих округів з виборів депутатів Київської міської ради є протиправною, такою, що суперечить абзацу 4 пункту 6 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України №805-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства», яким закріплено принцип - одна територіальна виборча комісія на один територіальний виборчий округ.
Позивач є мешканцем Деснянського району міста Києва, його виборча адреса - АДРЕСА_1 , а тому вважає, що поділ Деснянського району міста Києва навпіл прямо впливає на низку особливостей виборчого процесу, в тому числі і на встановлення результатів місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2020 відкрито провадження у справі з урахуванням особливостей, передбачених статтями 268-273 КАС України.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача вважає, що постанова Київською міською територіальною виборчою комісією прийнята з урахуванням усіх норм чинного законодавства та положень Виборчого кодексу України, а тому є обґрунтованою та правомірною.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2020 залучено в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Центральну виборчу комісію (далі також ЦВК, третя особа).
Представником третьої особи подано у встановлений судом строк пояснення з приводу заявлених позовних вимог, в яких зазначив, що постанова Київської міської територіальної виборчої комісії від 07.09.2020 №7 «Про утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року» прийнята в межах повноважень комісії та відповідно до приписів чинного законодавства, а вимоги позивача є безпідставними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2020 об`єднано в одне провадження дану справу зі справою №640/21297/20 за позовом ОСОБА_2 до Київської міської територіальної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови від 07.09.2020 №7 «Про утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року».
ОСОБА_2 (далі - позивач 2, ОСОБА_2 ) обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що територіальні виборчі округи в м. Києві мали бути сформовані до 06.09.2020 включно, що свідчить, на думку позивача 2, про порушення відповідачем при прийнятті постанови строків, встановлених статтею 201 Виборчого кодексу України.
Також вважає, що згідно оскаржуваної постанови територіальні виборчі округи утворені з ігноруванням різної кількості (у декілька разів) виборців в таких округах, оскільки встановлений відповідачем розподіл міста Києва на територіальні виборчі округи зменшує шанси кандидатів у депутати в невеликих (за кількістю виборців) округах бути обраним до Київської міської ради (за територіальними виборчими списками).
Позивач має намір висуватися в депутати Київської міської ради на чергових виборах 25 жовтня 2020 року, а тому вважає, що оскаржуваним рішенням відповідача порушено його пасивне право балотуватися на чергових виборах до Київської міської ради у рівних умовах з іншими кандидатами, яким він має намір скористатися в майбутньому та його активне виборче право обирати депутатів Київської міської ради на рівних умовах з іншими виборцями, які належать до територіальної громади міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2020 заяву позивача 2 про зміну предмету позову повернуто без розгляду.
На підставі частини четвертої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішив розглядати справу у письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 196, частин другої, пункту 9 частини третьої статті 197, пункту 2 частини першої, частин третьої - п`ятої, сьомої статті 201, частини першої, пункту 2 частини другої статті 206, частини третьої статті 232 Виборчого кодексу України, з урахуванням відомостей щодо кількості виборців, поданих відділом ведення Державного реєстру виборців Солом`янської районної у місті Києві державної адміністрації від 1 вересня 2020 року, керуючись постановами Центральної виборчої комісії від 30.08.2020 №151 «Про Роз`яснення щодо окремих питань організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб», від 28.08.2020 №204 «Про Роз`яснення щодо утворення виборчих округів для організації і проведення місцевих виборів», від 25.08.2020 № 200 «Про Порядок інформування Центральної виборчої комісії про перебіг виборчого процесу місцевих виборів», Київською міською територіальною виборчою комісією прийнято постанову від 07.09.2020 № 7 «Про утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року» (далі - Постанова).
Вказаною постановою визначено кількість територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року - 13 (тринадцять) та утворено територіальні виборчі округи з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року, встановлено їх межі та єдину нумерацію згідно з додатком.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Виборчий кодекс України від 19.12.2019 № 396-IX відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до статті 20 Виборчого кодексу України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно з частиною 1 статті 22 Виборчого кодексу України суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 196 Виборчого кодексу України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Відповідно до частин 1, 3 статті 201 Виборчого кодексу України встановлено, що систему територіальної організації виборів депутатів обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) складають:
1) єдиний багатомандатний виборчий округ;
2) територіальні виборчі округи;
3) виборчі дільниці.
Територіальні виборчі округи з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) утворюються відповідно обласною, районною, районною в місті, міською, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв`язності територій) таких округів та, за можливості, з урахуванням адміністративно-територіального устрою. Відповідна виборча комісія тим самим рішенням присвоює номери територіальним виборчим округам.
Судом встановлено, що Верховна Рада України постановою від 15.07.2020 №795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року, крім виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, а також депутатів Донецької та Луганської обласних рад (пункти 2 і 3 цієї Постанови).
За приписами частин 1, 8 статті 195 Виборчого кодексу України визначено, що чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев`яносто днів до дня виборів, позачергові місцеві вибори - не пізніше ніж за шістдесят днів до дня виборів. Виборчий процес розпочинається за п`ятдесят днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів. Центральна виборча комісія шляхом прийняття відповідного рішення оголошує про початок виборчого процесу чергових місцевих виборів, перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, додаткових виборів депутатів сільських, селищних рад.
Згідно постанови Центральної виборчої комісії від 30.08.2020 №208 «Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року» початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року, оголошено з 5 вересня 2020 року.
Таким чином, з огляду на те, що з 5 вересня 2020 року розпочався виборчий процес місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року, територіальні виборчі округи у м. Києві мали бути утворені до 6 вересня 2020 року.
Разом з тим, відповідачем оскаржувану постанову прийнято 07.09.2020.
В спростування зазначеного представник відповідача пояснив, що при винесенні оскаржуваної постанови він керувався положеннями частиною 3 статті 4 Виборчого кодексу України, якими передбачено, що першим днем обчисленого у днях строку, який відповідно до цього Кодексу має початися у зв`язку з настанням певної події, є день, наступний після дня настання вказаної події. На думку відповідача, оскільки виборчий процес був розпочатий 05.09.2020, а відповідно до вищезазначених норм Виборчого кодексу України, першим днем слід вважати саме 06.09.2020, у зв`язку з чим постанова від 07.09.2020 прийнята на другий день виборчого процесу у відповідності до вимог Виборчого кодексу України.
Як встановлено судом в ході розгляду справи, з метою забезпечення однакового застосування на всій території України законодавства про місцеві вибори під час організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, на підставі статей 11 - 13, пункту 4 статті 17, пункті 1 - 3 статті 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Центральною виборчою комісією прийнято постанову від 08.08.2020 № 163 «Про Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року».
Відповідно до Календарного плану, затвердженого цією Постановою зі змінами внесеними постановою ЦВК від 30.08.2020 №212, утворення територіальних виборчих округів з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) (частина третя статті 201 Кодексу) необхідно було здійснити не пізніш як на другий день виборчого процесу, тобто до 6 вересня 2020 року включно.
Представник третьої особи в судовому засіданні вказані обставини підтримав та одночасно наголосив, що сама констатація факту порушення відповідачем строку, передбаченого частиною третьою статті 201 Виборчого кодексу України для утворення територіальних виборчих округів, не може бути достатньою підставою для визнання постанови протиправною та її скасування.
Більш того, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що відповідачем 06.09.2020 о 12 годині в приміщенні Київської міської ради було призначено засідання Київської міської територіальної виборчої комісії, до порядку денного якого було включено також питання щодо утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року.
Оскільки перед початком засідання членами виборчої комісії подано на розгляд комісії 5 робочих проектів, що стосувалися питання №3 порядку денного, а саме про утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року, комісією прийнято рішення про оголошення перерви до 16 год. 30 хв. 06 вересня 2020 року. Після відновлення роботи комісії, жоден із запропонованих проектів не був підтриманий членами комісії, а тому було прийнято рішення про закриття засідання комісії та призначення наступного засідання на 06 вересня 2020 року о 20 год. 00 хв.
Разом з тим, близько 21 години вечора засідання Київської міської територіальної виборчої комісії було зірвано відповідними особами, які блокували та перешкоджали роботі Комісії та її членам, про що зафіксовано у повідомленні голови Київської міської територіальної виборчої комісії від 06.09.2020, адресованому заступнику голови Центральної виборчої комісії ОСОБА_3 .
У зв`язку з такими обставинами, Комісією прийнято рішення про оголошення перерви у роботі виборчої комісії до 12 год. 00 хв. 07 вересня 2020 року.
Відповідно, на засіданні, призначеному 07 вересня 2020 року о 13 год. 22 хв., відповідачем прийнято оскаржувану постанову.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що засідання з розгляду питання щодо утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року було призначено виборчою комісією на другий день виборчого процесу у відповідності до вимог частини третьої статті 201 Виборчого кодексу України, разом з тим неприйняттю за його результатами відповідного рішення саме 06.09.2020 слугували об`єктивні причини, які не залежали від волі відповідача.
Окрім того, як встановлено судом, з метою здійснення контролю за організацією підготовки і проведення місцевих виборів, своєчасного отримання інформації про перебіг виборчого процесу та результати виборів, відповідно до частин другої, третьої статті 47, частини сьомої статті 195, пункту 4 частини першої статті 205, частини четвертої статті 206, частини третьої статті 225, частини восьмої статті 227, частини восьмої статті 228, частини дев`ятої статті 229, частини п`ятої статті 231, частини третьої статті 232, частини тринадцятої статті 242, частини вісімнадцятої статті 254, частини першої статті 281, частини сьомої статті 283 Виборчого кодексу України, керуючись статтями 11 - 13, пунктами 1, 2, 7 статті 21 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Центральна виборча комісія прийнята постанову від 25.08.2020 №200, якою затвердила Порядок інформування Центральної виборчої комісії про перебіг виборчого процесу місцевих виборів (далі - Порядок).
Цей Порядок регулює питання інформування територіальними виборчими комісіями Центральної виборчої комісії про перебіг виборчого процесу та результати місцевих виборів в обсязі, передбаченому Кодексом та цим Порядком, у тому числі визначає порядок заповнення та опрацювання електронних версій документів, що подаються до Центральної виборчої комісії.
Відповідно до пункту 3.4 Порядку виборча комісія Автономної Республіки Крим, територіальні виборчі комісії, які утворюють відповідні виборчі округи, інформують Центральну виборчу комісію про:
а) номери територіальних виборчих округів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних в місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше), опис їх меж, орієнтовну кількість виборців - форма № 11 (додаток 11 до цього Порядку);
б) номери багатомандатних виборчих округів з виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), опис їх меж, орієнтовну кількість виборців, кількість депутатських мандатів, що розподіляються у кожному такому окрузі, - форма № 12 (додаток 12 до цього Порядку).
Як підтверджується матеріалами справи, Київською міською територіальною виборчою комісією подано 07.09.2020 Відомості про утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року за формою №11, визначеною згідно Додатку 11 до Порядку, тобто у встановлений Порядком та положенням Виборчого кодексу України строк.
Крім того, частиною 7 статті 201 Виборчого кодексу України встановлено, що рішення про утворення територіальних виборчих округів разом із зазначенням номера кожного такого округу відповідна територіальна виборча комісія не пізніше наступного дня після прийняття рішення про їх утворення оприлюднює у визначений нею спосіб з урахуванням положень цього Кодексу.
Також, зазначені вимоги передбачені Календарним планом, що затверджений Постановою від 08.08.2020 № 163 (зі змінами внесеними постановою ЦВК від 30.08.2020 №212), зокрема, відповідній територіальній виборчій комісії необхідно оприлюднити рішення про утворення територіальних виборчих округів не пізніше наступного дня після прийняття рішення про їх утворення.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана постанова оприлюднена в день її прийняття 07.09.2020, тобто з дотриманням встановлених чинним законодавством строків.
Суд зазначає, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватись безпосередньо індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Будь-який пропуск строку не може бути виправлений, адже перебіг часу вже відбувся і не залежить від будь-чиєї волі. Однак лише у разі, якщо внаслідок недотримання такого строку порушення прав, свобод чи інтересів особи продовжується, тільки тоді таке порушення є реальним.
Встановивши зазначені вище обставини, які підтверджуються належними і допустимими доказами, наявними у матеріалах справи, суд вважає, що неутворення відповідачем виборчих округів мало б наслідком порушення прав як позивачів, так і інших виборців у м. Києві. Разом з тим, навіть якщо оскаржуване рішення прийнято несвоєчасно, із незалежних від відповідача обставин, ним вказане оскаржуване рішення прийняте на підставі, у межах наданих йому повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України, з дотриманням принципу безперервності, безсторонності та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.
Що стосується тверджень позивачів про те, що у разі пропуску Київською міською територіальною виборчою комісією строку на прийняття рішення щодо утворення територіальних виборчих округів з виборів депутатів Київської міської ради, повноваженнями щодо прийняття такого рішення була наділена виключно Центральна виборча комісія суд не бере до уваги.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 205 Виборчого кодексу України Центральна виборча комісія може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно).
Виходячи з викладених норм, суд зазначає, що скасування рішення територіальної виборчої комісії є правом, а не обов`язком Центральної виборчої комісії за умови якщо остання вбачає очевидну незаконність рішення або бездіяльність такої виборчої комісії.
Як пояснив представник третьої особи, оскаржувана постанова була прийнята у відповідності до вимог Виборчого кодексу України з урахуванням постанов Комісії, відомості щодо утворення територіальних виборчих округів разом із зазначенням номерів кожного такого округу за встановленою формою подано у межах встановленого строку та оприлюднено рішення у день його прийняття, а тому Центральна виборча комісія не вбачала протиправності прийнятого відповідачем рішення, як і не було допущено ним бездіяльності щодо прийняття відповідного рішення.
З приводу доводів позивачів стосовно протиправності оскаржуваної постанови в частині утворення територіальних виборчих округів з порушенням поділу меж таких округів, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 32 Виборчого кодексу України територіальні виборчі комісії діють як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, Кодексом та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 33 Виборчого кодексу України територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 206 Виборчого кодексу України до повноважень відповідної територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів належить утворення територіальних, багатомандатних виборчих округів відповідно до Кодексу, встановлення їх меж та єдиної нумерації.
Територіальна організація місцевих виборів залежить від виборчої системи, за якою проводяться відповідні місцеві вибори згідно з Кодексом.
Згідно з частиною другою статті 192 Виборчого кодексу України вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, міста, району в місті, села, селища згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією міської, сільської, селищної територіальної громади.
Як передбачено частиною четвертою статті 201 Виборчого кодексу України орієнтовна кількість багатомандатних округів, зазначених у частині третій цієї статті, визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на 10. При утворенні цих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж два округи.
З метою забезпечення реалізації на рівних засадах виборчих прав громадян України, дотримання принципів і засад виборчого процесу, однакового застосування положень Виборчого кодексу України щодо територіальної організації місцевих виборів Центральною виборчою комісією затверджено постановою від 28.08.2020 №204 Роз`яснення щодо утворення виборчих округів для організації і проведення місцевих виборів (далі - Роз`яснення).
Згідно з пунктами 3.1 та 3.2 Роз`яснення, положення якого відповідають приписам статті 201 Кодексу, для проведення виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій територіальна (обласна, районна, районна у місті, міська, сільська, селищна) виборча комісія утворює територіальні виборчі округи, на які поділяється відповідний єдиний багатомандатний виборчий округ.
Єдиний багатомандатний виборчий округ включає територію відповідно області, району, району в місті, міста (міської територіальної громади), села (сільської територіальної громади), селища (селищної територіальної громади).
Орієнтовна кількість територіальних виборчих округів з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на 10.
Під час утворення цих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж два округи.
Згідно пункту 3.3 Роз`яснення визначено, що у разі неможливості врахування системи адміністративно-територіального устрою рішення про утворення виборчих округів на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць чи їх частин приймається відповідною виборчою комісією виходячи з приблизно рівної кількості виборців, які мають право голосу на відповідних виборах у кожному окрузі, а обласною чи районною виборчими комісіями також - з необхідності забезпечення представництва спільних інтересів територіальних громад під час виборів депутатів обласної чи районної ради.
При цьому, під час визначення кількості територіальних виборчих округів територіальна виборча комісія повинна враховувати вимоги частини п`ятої статті 219 Виборчого кодексу України щодо кількості кандидатів у депутати, яку повинен включати територіальний виборчий список місцевої організації політичної парти, та частини третьої статті 197 Виборчого кодексу України стосовно загального складу відповідної ради з тим, щоб кількість визначених територіальних виборчих округів забезпечувала можливість висування кандидатів у депутати в територіальних виборчих округах відповідно до загального складу (кількості депутатів) місцевої ради.
Частинами другою, третьою статті 197 Кодексу передбачено, що загальний склад (кількість депутатів) сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради визначається відповідно до частин третьої та четвертої цієї статті залежно від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, району, області.
Загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради становить при чисельності виборців понад 2 мільйони виборців - 120 депутатів.
Відповідно до даних розміщених на сайті Державного реєстру виборців у місті Києві станом на 31.08.2020 зафіксовано 2 192 276 виборців. Київська міська рада налічує 120 депутатів.
Виходячи з наведених вище положень Виборчого кодексу України під час утворення територіальних виборчих округів з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом територіальні виборчі округи утворюються за можливості в межах відповідних районів у місті.
До меж територіального виборчого округу з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом не можуть входити частини територій різних районів у місті чи частини територій різних населених пунктів (сіл, селищ, міст), що входять до складу території відповідної міської територіальної громади, або район у місті та частина території населеного пункту (села, селища, міста), що входить до складу території відповідної міської територіальної громади.
Разом з тим у межах району з місті може бути утворено більше ніж один територіальний виборчим округ; до меж територіального виборчого округу з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом може входити декілька суміжних районів у місті.
При цьому територіальні виборчі округи з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом утворюються з дотриманням принципу неперервності її меж.
Між тим, Верховною радою України 16.07.2020 прийнятий Закон України № 805-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства».
Згідно з абзацом 4 пункту 6 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України від 16.07.2020 №805-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб утворюються з розрахунку одна на територіальний округ для здійснення передбачених цим Кодексом повноважень та встановлення підсумків голосування у відповідному територіальному виборчому окрузі щодо виборів депутатів міських рад та міського голови за умови входження до території такого округу двох чи більше районів у місті або їх частин.
З приводу зазначеного представник третьої особи пояснив, що Центральною виборчою комісією від 30.07.2020 №151 було затверджено Роз`яснення щодо окремих питань організації підготовки і а проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб, які було розроблено з метою однакового застосування положень Виборчого кодексу України, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно вдосконалення виборчого законодавства» від 16.07.2020 № 805-ІХ при організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб.
Розробляючи вказані Роз`яснення Комісія прийшла до висновку, що пункт 6 розділу II Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» від 16.07.2020 № 805-ІХ не містить повного алгоритму утворення територіальних виборчих округів в містах з районним поділом з кількісно виборців 2 млн і більше осіб, а тому Центральною виборчою комісією на підставі здійсненого системного аналізу положень Кодексу та вказаних положень роз`яснено, що під час організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 рику утворення територіальних виборчих округів у місті Києві здійснюються відповідно до положень Виборчого кодексу України, зокрема статті 201.
Позивач 1, обґрунтовуючи позовні вимоги вказав на те, що відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови не дотримано зазначених вимог пункту 6 розділу II Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» від 16.07.2020 № 805-ІХ, яким, на його думку, закріплено принцип - одна територіальна виборча комісія на один територіальний виборчий округ.
Відповідно до постановою Центральної виборчої комісії від 10.08.2020 №172 «Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій» у місті Києві утворено 10 районних у місті виборчих комісій: Голосіївська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Дарницька районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Деснянська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Дніпровська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Оболонська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Печерська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Подільська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Святошинська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Солом`янська районна у місті Києві територіальна виборча комісія, Шевченківська районна у місті Києві територіальна виборча комісія.
Згідно оскаржуваної постанови від 07.09.2020 №7 Київською міською територіальною виборчою комісією утворено 13 територіальних виборчих округів.
Абзац четвертий пункту 6 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України від 16.07.2020 №805-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» передбачає, що районні у місті виборчі комісії у містах з районним поділом з кількістю виборців 2 млн і більше осіб утворюються з розрахунку одна на територіальний округ для здійснення передбачених цим Кодексом повноважень та встановлення підсумків голосування у відповідному територіальному виборчому окрузі щодо виборів депутатів міських рад та міського голови за умови входження до території такого округу двох чи більше районів у місті або їх частин.
Проаналізувавши зміст вказаних положень, вбачається, що дана норма підлягає застосуванню у випадку утворення районних у місті виборчих комісій з розрахунком одна на територіальний округ за умови входження до території такого округу двох чи більше районів у місті або їх частин.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, згідно додатку до оскаржуваної постанови від 07.09.2020 №7 утворено 13 територіальних виборчих округів та до жодного з них не віднесено двох чи більше районів у місті Києві або їх частин.
Навпаки, вбачається створення окремих територіальних виборчих округів, до яких входять лише частина одного району у місті.
При цьому, суд не вбачає допущення порушень при утворенні територіальних виборчих округів згідно оскаржуваної постанови, оскільки такий поділ відбувся з урахуванням приписів частини третьої статті 197, частини п`ятої статті 219 та частини четвертої статті 201 Виборчого кодексу України.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що постанова Київської міської територіальної виборчої комісії від 07.09.2020 №7 «Про утворення територіальних виборчих округів з чергових виборів депутатів Київської міської ради 25 жовтня 2020 року» прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений Виборчим кодексом України, обґрунтовано, а також з дотриманням інших критеріїв визначених частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та не призвела до порушень прав та інтересів позивачів.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку позивачами не доведено правомірність обставин, якими позивачі обґрунтовують свої позовні вимоги.
З урахуванням вищевикладеного, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та надавши оцінку доказам, наявним у матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Позивачами не сплачено судовий збір при поданні до суду позовних заяв, а також на момент вирішення справи.
Частиною дев`ятою статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною сьомою статті 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачено, що з 1 січня 2020 року установлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 грн.
Як слідує зі змісту позовних заяв, позивачами заявлено по одній позовній вимозі немайнового характеру, тобто при зверненні до адміністративного суду підлягав до сплати судовий збір у розмірі 840,80 грн.
За таких обставин, враховуючи, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, доказів на підтвердження звільнення позивачів від сплати судового збору суду не надано, суд приходить до висновку про необхідність стягнення до Державного бюджету України з позивачів судового збору в розмірі по 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246, 273 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва (отримувач коштів - УК у Печерському районі/Печерський район, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101) судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва (отримувач коштів - УК у Печерському районі/Печерський район, код отримувача (код ЄДРПОУ) - 38004897, рахунок отримувача - UA908999980313181206084026007, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101) судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими частиною 2 статті 278 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом двох днів з дня його проголошення.
Суддя В.П. Шулежко