
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2020 р. № 520/10460/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 21 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” - протиправною;
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду в Харківській області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ст.21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в України" з 29.02.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 21 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні” є протиправними та такими, що порушують її право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача, 27.08.2020 року надав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначив, що 03.03.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перевірку права на призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З заявою про призначення пенсії за віком позивач не зверталась, відповідно, рішення про відмову в призначенні пенсії Управлінням не приймалося.
Крім того, зазначив, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України №5-р/2018 на законодавчому рівні не врегульовано право на призначення таких пенсій, порядок та умови їх призначення та виплати, а також перелік необхідних документів для призначення дострокової пенсії за нормами статті 21 Закону №3721-ХІІ.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 03.03.2020 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перевірку права на призначення пенсії згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у графі вид перерахунку зазначивши «перевірка права».
Повідомленням №35 від 10.03.2020 р. Відділ з питань перерахунків пенсій №11 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на заяву позивача від 03.03.2020, з урахуванням наданих документів, повідомив, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 41 рік 4 місяці 15 днів та надав довідку про наявний страховий стаж. Вказав, що згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до віку позивача ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та страхового стажу право виходу на пенсію ОСОБА_1 набуває з 08.06.2021 року.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до статті 21 Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-ІV.
Згідно із ч. 1 ст. 44 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п.1.1 Порядку від 25 листопада 2005 року № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно з п.4.2 Порядку №22-1 від 25.11.2005, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7. Порядку).
Відповідно до п.4.1 Порядку №22-1 від 25.11.2005 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Зазначена форма заяви містить графу вид пенсії, за якою звертається заявник.
Тобто, вказаним Порядком чітко встановлено форму заяви про перерахунок пенсії.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Аналізуючи вищезазначені приписи законодавства, суд приходить до висновку, що законодавцем чітко визначено, що для призначення пенсії необхідно волевиявлення особи, яке оформлене заявою встановленої пунктом 4.1 Порядку форми.
Крім того, повноваження відповідача по розгляду заяв пенсіонерів визначені в Порядку № 22-1 від 25.11.2005.
Відповідно до п.4.3 Порядку №22-1 від 25.11.2005, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З системного аналізу вищенаведених правових норм можна дійти висновку, що чинним законодавством визначений чіткий алгоритм дій щодо порядку призначення пенсії, зокрема, прийняттю рішення органом Пенсійного фонду передує певна процедура розгляду поданої заявником встановленої форми заяви, спрямована на перевірку правильності оформлення поданих документів та їх достатності.
Суд зауважує, що заява до пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до установи пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути заяву відповідно до діючого законодавства та вирішити питання про призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція щодо того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 425/1867/16-а, від 19.04.2018 у справі № 601/198/16.
Проте, судом з дослідженої заяви позивача від 03.03.2020 встановлено, що у спірних правовідносинах ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою саме про перевірку права на призначення пенсії, де у графі вид перерахунку зазначено «перевірка права», що також підтверджено особистим підписом позивача напроти вказаної графи щодо правильності визначення виду перерахунку.
Крім того, позивачем долучено до матеріалів справи заяву довільної форми від 04.03.2020, в якій позивач просить прийняти документи для оформлення пенсії за віком та яку було направлено до відповідача засобами поштового зв`язку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не зверталась з письмовою заявою встановленої п.4.1 Порядку №22-1 форми та змісту, а саме, щодо призначення пенсії, що в свою чергу не призводить до наслідків у вигляді вирішення питання про призначення пенсії.
Отже, позивачем не дотримано встановленого порядку звернення за призначенням пенсії, оскільки вона не подавала заяву про призначення пенсії за віком, яка б відповідала встановленому зразку, тобто, без дотримання вимог статті 44 Закону №1058-IV.
Крім того, відповідачем не приймалось рішення про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком, а лише повідомленням №35 від 10.03.2020 р. повідомлено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 41 рік 4 місяці 15 днів та відповідно до віку позивача ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та страхового стажу право виходу на пенсію ОСОБА_1 набуває з 08.06.2021 року, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що владний суб`єкт жодних рішень щодо відмови в призначенні пенсії, у відповідності до вимог законодавства, не приймав, у зв`язку з чим зазначений позов є необґрунтованим та передчасним, оскільки відсутні ознаки порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин