
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2020 року м. ПолтаваСправа № 528/628/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27.07.2020 ОСОБА_1 через систему "Електронний суд" звернувся до Гребінківського районного суду Полтавської області з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Полтавській області щодо виправлення арифметичної помилки в підрахунку стажу, зарахування в наявні в персоніфікації суми, перерахування пенсійних нарахувань та стажу після виправлення з дати призначення пенсії ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 );
- зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області зарахувати наявні в персоніфікації ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) за 2004 рік сплачені суми за період додаткової роботи у підприємця (ІНН2150918263) з 8-го по 12-й місяць 155 грн х 5 місяців = 755 грн;
- зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області перерахувати та виправити помилку, яка в системі підрахунку ПФУ в сумі видає на один рік менше, ніж зазначено по факту за періодами (по рокам), а саме: років - 28; місяців - 33 (або 2 роки і 9 місяців); днів - 1094 (або 3 роки); разом у підсумку виходить 33 роки 9 місяців, перерахувати пенсійний стаж та нарахування ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) з дати призначення пенсії;
- зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області надати відомості з пенсійної справи ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) про стаж в підсумку після виправлення помилки та донарахування.
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивує тим, що при нарахуванні йому пенсії за віком пенсійним органом протиправно не були враховані щомісячні суми страхових внесків у розмірі 155,00 грн, нараховані за нього, як найманого працівника, його роботодавцем ФО-П ОСОБА_2 за період серпень-грудень 2004 року. Зазначає, що в персоніфікації позивача щомісячні суми в розмірі 155,00 грн за серпень-грудень 2004 року відображені, але в підсумку для пенсії вказані місяці (серпень-грудень 2004 року) не враховані. Поряд з цим, по підрахунку стажу, який здійснив Гребінківський відділ обслуговування громадян, розмір стажу ОСОБА_1 складає 32 роки 9 місяців 19 днів, що є помилковим, оскільки в результаті самостійного перерахунку відпрацьованих днів у стовпчик стаж останнього становить 33 роки 9 місяців. В результаті звернення до пенсійного органу із вимогами виправити вказану вище помилку та зарахувати зазначені вище суми та стаж, позивач жодного рішення з цього приводу не отримав, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Гребінківського районного суду Полтавської області від 28.07.2020 справу №528/628/20 за позовом ОСОБА_1 направлено за підсудністю до Полтавського окружного адміністративного суду.
Справа надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 05.08.2020 та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями розподілена судді Гіглаві О.В.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.08.2020 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
18.08.2020 судом одержано відзив ГУПФУ в Полтавській області на позов, у якому управління заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 (а.с. 30-32). Зазначає, що відповідно до індивідуальних відомостей ОСОБА_1 за період з серпня 2004 року по грудень 2004 року включно наявна інформація про нарахування страхових внесків, що подавалися страхувальником у складі звітності в розмірі 155,00 грн за кожен з вказаних місяців, але проти вказаних сум зазначена відмітка з позначкою "Ні", яка означає, що вказані суми були нараховані, але не сплачені роботодавцем, а саме, ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_2 ), яка, в свою чергу, відповідно до вимог законодавства несе повну відповідальність за сплату таких страхових внесків. Отже, відповідно до частин 2, 3 статті 16 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" застрахована особа, в даному випадку позивач, має право отримати від страхувальника - роботодавця підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі та вимагати від страхувальника сплати страхових внесків, у тому числі у судовому порядку. Відповідно до статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. З огляду на викладене, управління правомірно не врахувало при обрахуванні заробітної плати суми, які відповідно до даних, які містяться в системі персоніфікованого обліку, були нараховані, але не були сплачені. Щодо помилки в підрахунку загального стажу позивача відповідач вказує, що при арифметичному підрахуванні тривалості періодів всього стажу ОСОБА_1 дійсно мало місце некоректного відображення на розрахунку періодів стажу. Зазначений недолік було усунуто, при цьому, тривалість страхового стажу 32 роки 09 місяців 19 днів не змінилась і розраховувалася вірно. Стосовно перерахунку стажу позивача управління наполягає на тому, що спір з цього приводу був розглянутий Полтавським окружним адміністративним судом і за його наслідками прийнято рішення від 11.03.2020 у справі №528/956/19, яким зобов`язано ГУПФУ в Полтавській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди зайняття підприємницькою діяльністю, а саме: жовтень - грудень 1995 року, січень - грудень 2004 року, квітень - грудень 2005 року, січень - грудень 2006 року, січень - грудень 2007 року, січень - грудень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - червень 2010 року та здійснити перерахунок з урахуванням збільшеного стажу, починаючи з 14.09.2019. Вказане судове рішення набрало законної сили 16.06.2020 та виконане управлінням в добровільному порядку шляхом зарахування вказаних вище періодів до стажу ОСОБА_1 з 14.09.2019. Після перерахунку загальна тривалість стажу позивача становить 37 років 10 місяців 24 дня, а розмір пенсії становить з 14.09.2019 - 2000,00 грн, а з 01.05.2020 2100,00 грн.
За приписами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 з 08.11.2018 є отримувачем пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначеної ГУПФУ у м. Києві з урахуванням стажу 31 рік 9 місяців 19 днів, як це видно з витягу з підсистеми призначення та виплати пенсії.
Згідно з довідками Гребінківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) про доходи ОСОБА_1 від 11.11.2019 №451 та від 13.01.2020 №54, пенсія позивача за віком складала у листопаді 2018 року - 1100,17 грн, грудні 2018 року - вересні 2019 року - 1497,00 грн, в жовтні - листопаді 2019 року - 1564,00 грн, у грудні 2019 року - 1638,00 грн.
14.03.2019 ОСОБА_1 взято на облік Управлінням соціального захисту населення Гребінківської районної державної адміністрації Полтавської області, як внутрішньо переміщену особу, про що свідчить довідка від 14.03.2019 №1608-5000073952.
Цього ж дня ОСОБА_1 звернувся до Гребінківського ОУПФУ із заявою, в якій просив здійснити запит його пенсійної справи з ГУПФУ у м. Києві у зв`язку з тимчасовим проживанням у м. Гребінка.
Рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 21.03.2019 №05 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком.
Рішенням Гребінківського ОУПФУ від 17.04.2019 №262440001238 пенсійну справу взято на облік з 01.05.2019.
13.09.2019 ОСОБА_1 звернувся до Гребінківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) із заявою (вх. 4870/К-02 від 16.09.2019), в якій просив надати розгорнуту довідку про трудовий стаж, що врахований при призначенні пенсії за віком.
13.09.2019 позивач звернувся до Гребінківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) ще й із заявою (вх №4871/К-02) від 16.09.2019, в якій просив зарахувати йому весь трудовий стаж за період підприємницької діяльності за довідкою податкової інспекції, наявною в пенсійній справі на підставі пункту 31 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Указу Президента України №727 від 03.07.1998, здійснивши перерахунок пенсії з 07.11.2018.
Листом першого заступника начальника ГУПФУ у Полтавській області від 20.09.2019 позивачу було надано відповідь за №4870/К-02, в якій вказано, що пенсію за віком йому призначено відповідно до підпункту 1 пункту 31 розділу XV Прикінцевих положень згідно із Законом України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням тривалості страхового стажу 32 роки 9 місяців 19 днів, в тому числі: з 01.09.1974 по 03.03.1978, з 23.10.1978 по 18.10.1980, 18.01.1982 по 21.08.1984, з 09.10.1984 по 06.04.1988, з 07.04.1988 по 29.06.1993, з 02.12.1997 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.12.2018.
Листом першого заступника начальника ГУПФУ у Полтавській області від 30.09.2019 №4871/К-02 ОСОБА_1 надано відповідь, якою повідомлено, що період здійснення підприємницької діяльності з 17.04.1995 по 01.12.1997 не врахований за відсутністю довідки Пенсійного фонду про сплату страхових внесків. Для з`ясування факту сплати страхових внесків за вказаний період здійснено запит до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Також повідомлено, що період перебування на спрощеній системі оподаткування враховано за наявними відомостями персоніфікованого обліку.
Позивач, вважаючи порушеним своє право на отримання пенсії у збільшеному розмірі, 03.10.2019 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ГУПФУ в Полтавській області про: - визнання протиправною відмови управління щодо включення до його трудового стажу часу роботи у статусі фізичної особи-підприємця для нарахування пенсії за віком з 07.11.2018; - зобов`язання управління вчинити дії щодо перерахунку стажу для нарахування пенсії з урахуванням неврахованих періодів стажу, зокрема: з 17.04.1995 по 02.12.1997 - 2 роки 8 місяців 14 днів; з 01.05.2000 по 31.12.2003 - 3 роки 7 місяців 1 день; за 2004 рік - 332 дні; за 2005 рік - 347 днів; за 2006 рік - 278 днів; за 2007 рік - 235 днів; за 2008 рік - 261 день; за 2009 рік - 283 дні; за 2010 рік - 152 дні; за 2018 рік - 365 днів.
Вказані вище обставини встановлені Полтавським окружним адміністративним судом під час розгляду справи №528/956/19 та не підлягають доказуванню у даній справі №528/628/20.
Під час розгляду даної справи судом встановлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 у справі №528/956/19 позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Полтавській області в особі Гребінківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУПФУ в Полтавській області щодо відмови зарахувати до страхового стажу періоди підприємницької діяльності ОСОБА_1 , а саме: жовтень - грудень 1995 року, січень - грудень 2004 року, квітень - грудень 2005 року, січень - грудень 2006 року, січень - грудень 2007 року, січень - грудень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - червень 2010 року. Зобов`язано ГУПФУ в Полтавській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди зайняття підприємницькою діяльністю, а саме: жовтень - грудень 1995 року, січень - грудень 2004 року, квітень - грудень 2005 року, січень - грудень 2006 року, січень - грудень 2007 року, січень - грудень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - червень 2010 року. Зобов`язано ГУПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням збільшеного страхового стажу, починаючи з 14.09.2019. В решті позову відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 частину судових витрат, що пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 384,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Полтавській області (а.с. 36-38).
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2020 у справі №528/956/19 апеляційні скарги ОСОБА_1 та ГУПФУ в Полтавській області залишені без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 у справі №528/956/19 - без змін (а.с. 39-42).
На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 у справі №528/956/19, яке набрало законної сили 16.06.2020, пенсійний орган у добровільному порядку, зокрема, зарахував до страхового стажу ОСОБА_1 періоди зайняття підприємницькою діяльністю, а саме: жовтень - грудень 1995 року, січень - грудень 2004 року, квітень - грудень 2005 року, січень - грудень 2006 року, січень - грудень 2007 року, січень - грудень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - червень 2010 року. В результаті цього загальна тривалість стажу позивача стала складати 37 років 10 місяців 24 дня /страховий стаж 32 роки 9 місяців 19 днів + страховий стаж за періоди зайняття підприємницькою діяльністю згідно рішення ПОАС від 11.03.2020/ (а.с. 57).
15.07.2020 позивач, вважаючи, що при розрахунку його пенсії за віком пенсійним органом протиправно не були враховані щомісячні суми страхових внесків у розмірі 155,00 грн, нараховані за нього, як найманого працівника, його роботодавцем ФО-П ОСОБА_2 за період серпень-грудень 2004 року, а також, що при підрахунку загального стажу, який здійснив Гребінківський відділ обслуговування громадян, помилково розрахований загальний розмір стажу у кількості 32 роки 9 місяців 19 днів, замість вірних 33 років 9 місяців, звернувся до ГУПФУ в Полтавській області із заявою, в якій просив виправити помилки, зарахувати вказані вище суми та стаж, перерахувати пенсійні нарахування з дати призначення пенсії (а.с. 8).
Листом від 24.07.2020 №1600-0606/8/36780 ГУПФУ в Полтавській області повідомило ОСОБА_1 , що джерелом формування Реєстру застрахованих осіб, який ведуть органи Пенсійного фонду, є персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, що подаються страхувальниками у складі звітності. Згідно проведеного аналізу, у страхувальника ФО-П ОСОБА_2 , з якою заявник перебував в трудових відносинах, відсутні дані про сплату внесків за найманих працівників з серпня по грудень 2004 року включно. При цьому, відповідальність щодо нарахування, сплати страхових внесків та складання звітності покладено на страхувальника - роботодавця, з якими заявник перебував на той час в трудових відносинах (а.с. 7).
Не погодившись з такою відповіддю та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Основного Закону передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
За змістом статті 1 Закону №1058-IV:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частинами 1 та 2 статті 20 Закону №1058-IV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до частини 6 цієї статті страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
А в силу положень частини 10 згаданої статті, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Положеннями частини 12 статті 20 Закону №1058-IV визначено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
За змістом статті 21 Закону №1058-ІV персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять, зокрема, від: - роботодавців; - застрахованих осіб; - податкових органів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією.
Частиною 2 статті 22 Закону №1058-ІV передбачено, що відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються:
1) виконавчими органами Пенсійного фонду для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування"; надання страховим організаціям, що здійснюють страхування довічних пенсій; надання аудитору, який відповідно до цього Закону здійснює аудит Накопичувального фонду; обміну інформацією з централізованим банком даних з проблем інвалідності;
2) структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад для призначення всіх видів державної соціальної допомоги та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
За приписами статті 41 Закону №1058-ІV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;
3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (далі - Положення).
Пунктами 4 та 5 розділу І "Загальні положення" цього Положення визначено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб. Реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 1 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення Реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені частиною третьою статті 20 Закону та частиною третьою статті 21 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 3 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником (абзац перший пункту 4 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення).
Згідно з абзацами 2, 3 пункту 4 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Суд звертає увагу на те, що предметом спору у даній справі є наявність або відсутність правових підстав для врахування пенсійним органом при розрахунку пенсії сум виплат (доходу), з яких роботодавцем за свого працівника за даними звітності щомісячні суми страхових внесків нараховувалися, однак фактично не сплачувалися.
За змістом вищезазначених норм Закону №1058-IV обов`язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено саме на страхувальника.
Отже, фактично несплата страхових внесків роботодавцем ФО-П ОСОБА_2 за свого працівника ОСОБА_1 не є підставою для позбавлення останнього права на врахування пенсійним органом сум виплат (доходу), з яких нараховувалися такі страхові внески, для розрахунку пенсії в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних.
За викладених обставин, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Полтавській області щодо не зарахування для розрахунку пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) наявних в його персоніфікації сум страхових внесків за період серпень-грудень 2004 року в загальному розмірі 755,00 грн, нарахованих його роботодавцем ФО-П ОСОБА_2 , а також зобов`язання управління зарахувати для розрахунку пенсії наявні в персоніфікації ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) суми страхових внесків за період серпень-грудень 2004 року в загальному розмірі 755,00 грн, нараховані його роботодавцем ФО-П ОСОБА_2 .
Щодо вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Полтавській області щодо виправлення арифметичної помилки в підрахунку стажу та перерахування пенсійних нарахувань та стажу після виправлення з дати призначення пенсії ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ), зобов`язання ГУПФУ в Полтавській області перерахувати та виправити помилку, яка в системі підрахунку ПФУ в сумі видає на один рік менше, ніж зазначено по факту за періодами (по рокам), а саме: років - 28; місяців - 33 (або 2 роки і 9 місяців); днів - 1094 (або 3 роки); разом у підсумку виходить 33 роки 9 місяців, перерахувати пенсійний стаж та нарахування ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) з дати призначення пенсії, а також зобов`язання відповідача надати відомості з пенсійної справи ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) про стаж в підсумку після виправлення помилки та донарахування, то суд не вбачає підстав для їх задоволення, з огляду на наступне.
За змістом відзиву на позовну заяву, письмових пояснень управління, а також розрахунків страхового стажу позивача з первинним некоректним відображенням даних та подальшим приведенням їх у відповідність, судом встановлено, що спочатку дійсно мало місце некоректне відображення на паперовому розрахунку періодів стажу позивача, а саме, за період з січня 2004 року по червень 2010 року кожен місяць стажу відображався двічі і в результаті арифметичного підрахування тривалості такого стажу в підсумку дійсно виходило більше.
Разом з тим, 14.05.2020 управлінням було усунуто зазначений недолік, при цьому, тривалість дійсного страхового стажу позивача 32 роки 9 місяців 19 днів не змінилась і розраховувалася вірно весь час.
Вказана обставина підтверджується шляхом порівнювання даних про тривалість страхового стажу кожного місяця з січня 2004 року по червень 2010 року з даними про стаж в індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК5).
У подальшому, в результаті перерахунку стажу позивача на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 у справі №528/956/19 та зарахування до його страхового стажу періодів його зайняття підприємницькою діяльністю, а саме: жовтень - грудень 1995 року, січень - грудень 2004 року, квітень - грудень 2005 року, січень - грудень 2006 року, січень - грудень 2007 року, січень - грудень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - червень 2010 року, загальна тривалість стажу останнього збільшилася і наразі складає 37 років 10 місяців 24 дня.
Таким чином, станом на момент вирішення судом даної справи стаж позивача у розмірі 37 років 10 місяців 24 дня розрахований вірно, підтверджений матеріалами пенсійної справи, а відтак, підстав для здійснення відповідачем будь-яких виправлень, перерахунків чи зарахувань суд не вбачає.
Резюмуючи викладене, суд доходить висновку, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Підстави для розподілу судових витрат в даному випадку відсутні, враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору за подання даного позову ухвалою суду від 10.08.2020.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не зарахування для розрахунку пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) наявних в його персоніфікації сум страхових внесків за період серпень-грудень 2004 року в загальному розмірі 755,00 грн, нарахованих його роботодавцем ФО-П ОСОБА_2 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати для розрахунку пенсії наявні в персоніфікації ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) суми страхових внесків за період серпень-грудень 2004 року в загальному розмірі 755,00 грн, нараховані його роботодавцем ФО-П ОСОБА_2 .
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава