
Справа № 420/5580/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (адреса: 65014, м. Одеса, вул. Успенська 4, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов,-
ВСТАНОВИВ:
26.06.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, у якій позивач просить визнати протиправними та скасувати постанови Управління Державної служби України з безпеки на транспорті в Одеській області про застосування адміністративно - господарського штрафу № 206643 від 09.06.2020 року та № 206658 від 09.06.2020 р.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.04.2020 року на автодорозі «М-05» працівниками Управління Державної служби з безпеки на транспорті в Одеській області здійснено перевірку вантажних транспортних засобів позивача, за результатами якої складено акт перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. 09.06.2020 року, в.о. начальника Управління Державної служби з безпеки на транспорті в Одеській області розглянув справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт за відсутності уповноважених осіб та представників позивача та виніс постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 206658 та № 206643, якими накладено штраф у сумі 17000 грн. по кожній постанові. Не погоджуючись із постановами Управління Державної служби з безпеки на транспорті в Одеській області про накладення адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 01.07.2020 року позов залишено без руху.
Ухвалою суду від 13.07.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
27.07.2020 року за вх. № ЕП/11379/20 від відповідача надійшло клопотання про продовження строку на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 26.08.2020 року продовження строку на подання відзиву на позовну заяву.
02.09.2020 року вх. №34643 Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області надано відзив, в якому зазначено, що у ході зважування транспортних засобів, що належать позивачу, працівниками Управління виявлено правопорушення нормативних вагових параметрів, їх перевищення. На підставі виявлених порушень, працівниками Управління складено довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акти про перевищення транспортник засобом нормативних вагових параметрів. На підставі наявних матеріалів адміністративних правопорушень, начальником Управління винесено Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу. На переконання відповідача останнім виконано всі вимоги передбачені законодавство, а рішення про застосування адміністративно-господарського штрафу ґрунтуються на наявних доказах, з огляду на що, визнання о дій протиправними як по складанню матеріалів перевірки так і по застосування штрафу є безпідставним.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
28.04.2020 року працівники Управління Укртрансбезпеки в Одеській області провели перевірку транспортного засобу DAF д.н.з. НОМЕР_2 з причепом KOGEL д.н.з. НОМЕР_3 , що належить ОСОБА_1 та здійснено ваговий контроль вищезазначеного транспортного засобу.
За результатами зважування автомобіля встановлено, що його повна маса становить 43,91 тонн при нормативно допустимій - 40,00 тонн, навантаження на першу вісь 7,15 тон (нормативно допустиме 11,00 тон), навантаження на другу вісь 10,16 тон (нормативно допустиме 11,00 тон), навантаження на третю вісь 8,88 тон., навантаження на четверту вісь 9,04 тон., навантаження на п`яту вісь 8,68 тон., загальне навантаження на строєну вісь - 26,6 тонн при нормативно допустимій - 22,00 тонн.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю встановлено перевищення навантаження на строєну вісь.
За результатами перевірки співробітниками Управління Укртрансбезпеки в Одеській області 28.04.2020 року складено акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 224211 (а.с. 18), довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 044350 від 28.04.2020 року (а.с.26), розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та видано чек зважування (а.с. 19-20).
Також, 28.04.2020 року працівники Управління Укртрансбезпеки в Одеській області провели перевірку транспортного засобу DAF 95 XF д.н.з. НОМЕР_4 з причепом KRONE д.н.з. НОМЕР_5 , що належить ОСОБА_1 та здійснено ваговий контроль вищезазначеного транспортного засобу.
За результатами зважування автомобіля встановлено, що його повна маса становить 43,95 тонн при нормативно допустимій - 40,00 тонн, навантаження на першу вісь 7,02 тон (нормативно допустиме 11,00 тон), навантаження на другу вісь 9,34 тон (нормативно допустиме 11,00 тон), навантаження на третю вісь 9,43 тон., навантаження на четверту вісь 9,2 тон., навантаження на п`яту вісь 8,96 тон., загальне навантаження на строєну вісь - 27,59 тонн при нормативно допустимій - 22,00 тонн.
Таким чином, під час габаритно-вагового контролю встановлено перевищення навантаження на строєну вісь.
За результатами перевірки співробітниками Управління Укртрансбезпеки в Одеській області 28.04.2020 року складено акт про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 224246 (а.с. 21), довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0039882 від 28.04.2020 року (а.с.27), розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та видано чек зважування (а.с. 22-23).
Управління Укртрансбезпеки у Одеській області направило на адресу позивача повідомлення-запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, яке відбудеться 09.06.2020 року з 10.00 до 13.00 год.
02.06.2020 року позивач звернувся до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області із клопотанням про відкладення розгляду справи на іншу дату (а.с.28-29).
У визначений час 09.06.2020 представник позивача на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області не з`явився.
09.06.2020 року постановою в.о. начальника управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 206643 на позивача накладено штраф в сумі 17000,00 грн. за правопорушення передбачене абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 24).
Також, постановою в.о. начальника управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 206658 на позивача накладено штраф в сумі 17000,00 грн. за правопорушення передбачене абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 25).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно п.п.1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Підпунктами 15 та 27 п. 5 названого Положення визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю в тому числі, шляхом проведення рейдових перевірок.
Відповідно до п. 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації. (абз. 2 п.16 Порядку № 1567).
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого, наявність визначених ст. 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів. (п. 15 Порядку № 1567).
Отже, проведення габаритно-вагового контролю належить до повноважень управління Укртрансбезпеки під час здійснення рейдової перевірки, а тому посилання позивача на те, що перевірка була проведена відповідачем поза межами його компетенції, є безпідставним та не приймається судом до уваги.
Водночас, оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів, передбачені п. 20-30 Порядку № 1567.
Так, виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. (п. 20-22 Порядку № 1567).
Відповідно до п. 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктами 26-27 Порядку № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, оскаржувані постанови № 206643 та № 206658 від 09.06.2020 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000,00 грн. прийняті органом державного контролю за вчинення позивачем правопорушення, відповідальність за яке передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
При цьому, підставою прийняття оскаржуваної постанови є матеріали здійснених посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області заходів державного контролю на автомобільному транспорті шляхом проведення 28.04.2020 року габаритно-вагового контролю транспортних засобів позивача DAF д.н.з. НОМЕР_2 з причепом KOGEL д.н.з. НОМЕР_3 та DAF 95 XF д.н.з. НОМЕР_4 з причепом KRONE д.н.з. НОМЕР_5 . В ході зважування встановлено перевищення вказаними транспортними засобами нормативних вагових параметрів.
Як встановлено зі змісту актів перевірки від 28.04.2020 року, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області встановлено порушення позивачем п. 2.4.-1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, якою затверджено Правила дорожнього руху, а саме перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень на строєну вісь.
Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажив на території України, у тому числі - габаритно-ваговий контроль транспортних засобів.
Згідно із положеннями ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Як встановлено судом вище, в ході проведення габаритно-вагового контролю транспортних засобів позивача DAF д.н.з. НОМЕР_2 з причепом KOGEL д.н.з. НОМЕР_3 та DAF 95 XF д.н.з. НОМЕР_4 з причепом KRONE д.н.з. НОМЕР_5 , встановлено перевищення нормативно допустимого навантаження, а саме: 26,6 тон та 27,59 тон на строєну вісь при нормативно допустимому навантаженні 22 тон.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено) ; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні та оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача викладені в позовній заяві є не обґрунтованими, а відповідно такими, що не підлягають задоволенню.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255, 243-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволені адміністративного позову приватного підприємства ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Державної служби України з безпеки на транспорті в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Токмілова Л.М.
.