
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2020 р. справа № 400/2829/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач), в якому просить зобов`язати відповідача відновити з 01.06.2020 р. пенсійну виплату в розмірі 6983,63 грн., виплатити та виплачувати надалі пенсію в зазначеному розмірі; зобов`язати відповідача виплатити недоотриману суму різниці заборгованості за період з 01.01.2017 р. по 31.07.2018 р. за рішенням суду від 04.05.2018 р. в сумі 13175,12 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно з 01.06.2020 р. зменшив розмір пенсії та доплату різниці між отриманою та донарахованою за період з 01.01.2017 р. по 31.07.2018 р. за рішенням суду, посилаючись на втрату чинності постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294».
Ухвалою від 17.07.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що ним правомірно проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. №103 (далі- Постанова №103), адже постанова №1036 втратила чинність. Також відповідач зазначив, що у випадку коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішенням судів, яким зобов`язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строку, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесені рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон №2262).
У квітні 2018 р. відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови №103 з 01.01.2018 р., яка склала 6348,10 грн.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.05.2018 р. у справі №814/370/18 зобов`язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 55% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2017 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294" від 28.12.2016 року № 1036.
На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок і розмір пенсії позивача склав 6983,63 грн., а доплата різниці між отриманою пенсією та за рішенням суду за період з 01.01.2017 р. по 31.08.2018 р. склала 52602,88 грн.
01.06.2020 р. позивачем було проведено перерахунок пенсії позивача, за результатами якого її розмір склав 6348,10 грн., а також було зменшено доплату різниці на суму 37545,60 грн., яку позивачу виплачено та виплачено 1882, 16 грн.
Як зазначив позивач у листі та відзиві, підставою для перерахунку стала втрата чинності Постанови №1036.
Таким чином, пенсія позивача з 01.06.2020 року склала 6348,10 грн., замість 6983,63 грн.
Такий перерахунок пенсії позивач вважає безпідставним, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 (в редакції на момент перерахунку пенсії 01.01.2017 р.) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою від 28.12.2016 року № 1036 внесено зміни до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зокрема збільшено розмір грошового забезпечення співробітникам Державної пенітенціарної служби, у тому числі на посаді, на якій працював позивач.
Постанова № 1036 від 28.12.2016 року набрала чинності з 01.01.2017 року.
Як встановлено рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.05.2018 р. у справі №814/370/18, відповідач зобов`язаний був з 01.01.2017 року провести перерахунок пенсії позивача, що було в подальшому здійснено відповідачем на виконання рішення суду.
Так, після проведення перерахунку позивачу пенсії її розмір склав 6983,63 грн., а доплата різниці між виплаченими сумами та за рішенням суду склала 52602,88 грн., що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 18.01.2019 р.
З 01.06.2020 р. відповідачем знову проведено перерахунок пенсії позивача, але як зазначив відповідач на підставі п. 1 постанови №103 і у зв`язку із втратою чинності Постанови 1036.
Так, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 р. прийнято постанову № 103, яка набрала законної сили 24.02.2018 р.
Відповідно до п. 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. набрало законної сили 05.03.2019 р.
Таким чином, на час застосування для перерахунку пенсії позивача (01.06.2020 р.) п. 1 Постанови №103 вона не була чинною, відтак відповідач протиправно провів перерахунок пенсії позивачу з 01.06.2020 р.
Крім того, Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі – Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідачем не надано доказу, що з 01.06.2020 р. змінився розмір одного з видів грошового забезпечення або у ведення в дію нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення чи прийняття рішення Кабінетом Міністрів України, що є підставами для перерахунку пенсії.
Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Враховуючи вищевикладене, відповідач протиправно провів перерахунок пенсії позивача з 01.06.2020 р., внаслідок якого позивачу зменшено розмір пенсії та не проведено доплату різниці між виплаченими сумами та за рішенням суду за період з 01.01.2017 р. по 31.07.2018 р. в сумі 13175,12 грн. (52602,88 грн. – 1882,16 грн. – 37545,60 грн., згідно листів відповідача).
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача надалі виплачувати пенсію в зазначеному розмірі, то ця вимога задоволенню не підлягає, оскільки на час розгляду даної справи у суду відсутні підстави вважати, що в подальшому відповідач порушить право позивача на отримання пенсії в установленому розмірі, тобто судом не може бути прийнято рішення на майбутнє.
Позов задовольнити частково.
Крім того, позивач заявив клопотання про звернення до негайного виконання рішення суду, однак, дане клопотання задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 371 КАС України передбачене негайне виконання рішення про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць. Рішення суду у даній справі носить зобов`язальний характер та в ньому не вирішується питання про стягнення коштів з відповідача, тому дія п. 2 ч. 1 ст. 371 КАС України на дані правовідносини не розповсюджується.
Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір позивачем сплачено в розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією №95 від 13.07.2020 р.і з урахуванням того, що вимога в якій повивачу відмовлено є похідною, судовий збір присуджуються позивачу в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити частково.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) відновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.06.2020 р. пенсійну виплату в розмірі 6983,63 грн., виплатити пенсію в зазначеному розмірі.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоотриману суму різниці заборгованості за період з 01.01.2017 р. по 31.07.2018 р. за рішенням суду від 04.05.2018 р. в сумі 13175,12 грн.
4. В решті позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80 грн.
6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич