
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/1374/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Жовковської Ю.В.
з участю представників
від позивачів – Ящинський А.Л.,
від відповідача – Бойчук Ю.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів ОСОБА_3 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Львівського міського комунального підприємства «Айсберг», про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом, в якому просять визнати протиправним та скасувати Розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 04.10.2019 року «Про демонтаж трьох кондиціонерів, самовільно встановлених на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_1 .
Позивачі аргументують, що розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 352 від 04.10.2019 року «Про демонтаж трьох кондиціонерів, самовільно встановлених на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_2 » не відповідає вимогам чинного законодавства. Дії по встановленню кондиціонерів відбулись у 2001 році, коли позивачі не були власниками квартири за адресою АДРЕСА_3 . На момент встановлення кондиціонерів не діяв жодний нормативно-правовий акт, який би забороняв вищевказане. Крім того, посилається на позицію Верховного суду, викладену у постанові №461/1439/15-а від 27.04.2020 року.
У своїх запереченнях відповідач зазначає, що кондиціонери за адресою АДРЕСА_3 встановлені всупереч вимогам Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76. Посилання позивачів на те, що такі встановлені ще у 2001 році є неправдивими, оскільки останні виготовлені у 2013 році.
Окрім того, 10.08.2020 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, де позивачі вказують, що встановлення кондиціонерів не є переобладнанням та/або переплануванням приміщення. Посилання відповідача на те, що кондиціонери виготовлені у 2013 році не відповідають дійсності, оскільки в 2014 році віддбулась заміна зовнішнього блоку кондиціонера у зв`язку з його несправністю без будь-якого втручання в несучу конструкцію приміщення чи в систему кондиціонування, що підтверджується відповідними документами.
Представник позивачів просить позов задоволити з урахуванням наведених мотивів.
Представник відповідача проти позову заперечив, просить в його задоволенні відмовити повністю.
Ухвалою суду від 19.02.2020 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 20.08.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Підготовчі судові засідання неодноразово відкладалися за клопотаннями сторін з мотивів запровадженням карантину, пов`язаного із запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19).
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 190390282 від 27.11.2019 року співвласниками квартири за адресою АДРЕСА_3 є ОСОБА_2 , ОСОБА_1 .
Балансоутримувачем будинку за адресою АДРЕСА_2 є Львівське міське комунальне підприємство «Айсберг» (далі – ЛМКП «Айсберг»).
04.10.2019 року Галицька районна адміністрація Львівської міської ради спірним актом індивідуальної дії розпорядилась демонтувати кондиціонери, встановлені на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_4 .
Дане розпорядження приймалось з урахуванням листа третьої особи на стороні відповідача від 09.09.2019 року за №2-27559-31, керуючись Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76 та Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002 року, у зв`язку з відсутністю погодженої проектної документації.
Не погодившись з вказаним розпорядженням позивачі звернулися з позовом до адміністративного суду.
Змістом спірних правовідносин є прийняття розпорядження Галицькою районною адміністрацію Львівської міської ради № 352 від 04.10.2019 року «Про демонтаж трьох кондиціонерів, самовільно встановлених на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_2 ».
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.7 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Згідно з п.4.34 розділу 4 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 01.11.2016 № 977 (з наступними змінами та доповненнями) до повноважень Галицької районної адміністрації віднесено здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій; розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом, щодо фактів самовільного будівництва (погодження, приведення до попереднього стану, демонтажу тощо).
Забезпечення нормального функціонування жилих будівель, проведення єдиної технічної політики в житловій сфері регулюють Правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 25.08.2005 року за №927/11207 (з наступними змінами та доповненнями) (далі – Правила).
При цьому, суд вважає за необхідне акцентувати увагу на даті прийняття цих Правил – 17.05.2005 року.
Згідно з пп.1.4.1 п.1.4 Правил переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Підпункт 1.4.2 п.1.4 Правил передбачає, що переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
Відповідно до пп.1.4.3 п.1.4 Правил до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.
Підпункт 1.4.4 п.1.4 Правил вказує, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих, у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкції будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.
Як вбачається з матеріалів справи, 09.09.2019 року комісією ЛМКП «Айсберг» проведено обстеження технічного стану будинку за адресою АДРЕСА_2 , за результатами якого, складено акт, у якому зазначено наступне, - перепланування: втручання в капітальну стіну дворового фасаду будинку АДРЕСА_2 з влаштуванням кондиціонерів.
Враховуючи зміст пп.1.4.2 п.1.4 та пп.1.4.3 п.1.4 Правил, можна прийти до висновку, що влаштування кондиціонерів не вважаються переобладнанням чи переплануванням.
Порядок розгляду питань щодо розміщення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд у м.Львові регулює Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, затверджене рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002 (з наступними змінами та доповненнями) (далі – Положення).
Згідно з п.2.1. розділу 2 Положення технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, є:
- пп.2.1.1. пристрої та устаткування інженерного забезпечення будинків і транспорту;
- пп.2.1.2. пристрої нічного оформлення та освітлення фасадів будинків;
- пп.2.1.3. великі радіоприймальні антени, антени супутникового телебачення;
- пп.2.14. пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря;
- пп.2.1.5. пристрої та устаткування для генерації електроенергії.
Відповідно до пп.3.1.2. п.3.1. розділу 3 Положення забороняється розміщення та встановлення технічних елементів (пристроїв), перелічених у підпунктах 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4, 2.1.5, на видимих зі сторони вулиць та площ фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд, які знаходяться на території історичного ареалу, а також на усіх фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд – пам`ятках архітектури.
При цьому, суд вважає за необхідне акцентувати увагу на даті прийняття цього Положення – 01.02.2002 року.
Судом встановлено, що право власності на квартиру за адресою АДРЕСА_3 набуте на підставі договору купівлі-продажу квартири від 12.05.2000 року, укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з однієї сторони та ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , з іншої сторони, посвідченого державним нотаріусом Бояківським О.В.
Як вбачається з матеріалів справи, кондиціонери були встановлені ОСОБА_3 20 грудня 2001 року, що підтверджується актом здачі-приймання виконаних робіт до договору на виконання робіт № 12.11/01 від 11.12.2001 року.
Наведене вказує на те, що на момент встановлення кондиціонерів Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова від 01.02.2002 року ще не було прийняте.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Відтак, суд на підставі доказів, зібраних у справі та аналізу норм законодавства дійшов висновку, що дії по встановленню кондиціонерів були виконані в час, коли чинне законодавство не містило заборон та обмежень щодо їх встановлення.
З приводу твердження відповідача, що при візуальному огляді одного із кондиціонерів комісією ЛМКП «Айсберг» було встановлено обставину його виготовлення у 2013 році, то суд не бере його до уваги, оскільки таке спростовується наявними в матеріалах справи актом дефектації № 325 від 26 лютого 2016 року, договіром підряду № 122-6 від 03.03.2014 року, додатоком № 1 до вказаного договору та актом заміни та введення обладнання в експлуатацію від 04.03.2014 року, які у своїй сукупності вказують на факт здійснення ремонту кондиціонера та пояснює наявність на ньому маркування з роком виготовлення 2013, а не його встановлення.
Щодо постанови Верховного Суду №461/1439/15-а від 27.04.2020 року, на яку покликається позивач, то суд зазначає, що в ній аналізується порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд у м.Львові, передбачений згаданим Положенням, а у даній справі встановлено обставини протиправності застосування цього Положення до правовідносин, які виникли до його прийняття.
Як наслідок згадана постанова Верховного Суду не може бути покладена в основу цього судового рішення.
Що стосується звернень-скарг мешканців будинку АДРЕСА_2 щодо кондиціонерів влаштованих на фасаді згаданого будинку, на які посилається відповідач, то суд зазначає, що останні не були підставою прийняття розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради № 352 від 04.10.2019 року «Про демонтаж трьох кондиціонерів, самовільно встановлених на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_2 », а тому цим доказам не надається оцінка.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване розпорядження не відповідає критерію правомірності, передбаченого п.1 ч.2 ст.2 КАС України, оскільки воно ґрунтувалось на нормативно правових актах, які прийняті після розміщення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд у м.Львові, а тому підлягають скасуванню.
Відтак, позовні вимоги є обгрунтованими, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивачів.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 04.10.2019 року № 352 «Про демонтаж трьох кондиціонерів, самовільно встановлених на дворовому фасаді будинку АДРЕСА_2 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (адреса: м.Львів, вул.Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 20847537) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (адреса: м.Львів, вул.Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 20847537) на користь ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11 вересня 2020 року.
Суддя В.Я.Мартинюк