Рішення № 91478191, 10.09.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2020
Номер справи
380/470/20
Номер документу
91478191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №380/470/20

10 вересня 2020 року

зал судових засідань № 10

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Ходань Н.С.,

за участю:

представника позивача Кісіля Р.Л.,

представника відповідача Яцишина А.В.

розглянув у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Державного підприємства «Аргентум» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

встановив:

Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Аргентум» (місцезнаходження: 81137, Львівська область, Пустомитівський район, с.Горішній), в якому просить суд надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу відповідача за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має податковий борг у сумі 1918203,59грн., який добровільно не погашає. Майно Державного підприємства «Аргентум» перебуває у податковій заставі, яка зареєстрована у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.11.2014 у справі №813/5969/13-а з рахунків Державного підприємства «Аргентум» стягнуто податковий борг на суму 1317555,92грн., постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2015 у справі №813/5393/15 стягнуто з рахунків відповідача податковий борг у сумі 863250,80грн. З метою погашення податкового боргу на підставі зазначених рішень суду позивачем надсилались інкасові доручення, однак вони були повернуті без виконання, у зв`язку із відсутністю коштів на рахунках відповідача, що є підставою для надання судом дозволу на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Ухвалою суду від 17.01.2020 відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.

19.06.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, з якого видно, що відповідач заперечує щодо позову з тих підстав, що на підприємстві відбулася зміна керівництва, наслідком чого стала відсутність передачі фінансової та бухгалтерської документації. Крім того, відповідач у відзиві зазначив, що позивач пропустив строк звернення до суду.

Ухвалою суду від 10.09.2020 суд відмовив відповідачу у задоволенні заяви про залишення позовної заяви без розгляду у зв`язку з відсутністю підстав пропуску строку звернення до суду.

Представники сторін систематично подавали клопотання про відкладення розгляду справи з огляду на зайнятість у інших судових засіданнях та через запровадження карантину.

У судовому засідання представники сторін підтримали викладене ними у заявах по суті справи.

Державне підприємство «Аргентум» перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Львівській області.

Відповідно до розрахунку податкового боргу ДП «Аргентум» станом на 17.09.2019 року по податку на додану вартість заборгованість становить 1918203,59грн. (а.с. 11).

22.01.2013 затверджено акт опису майна опису майна №8/1900/355215021, що належить ДП «Аргентум».

18.11.2013 року затверджено акт опису майна №20/1520/355215021, що належить ДП «Аргентум».

29.01.2013, 10.12.2013, 15.01.2018 року до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено запис про накладення обтяження (податкової застави) на майно ДП «Аргентум» на підставі ст.ст.88-89 ПК України.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.11.2014 у справі №813/5969/13-а з рахунків Державного підприємства «Аргентум» стягнуто податковий борг на суму 1317555,92грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2015 у справі №813/5393/15 стягнуто з рахунків відповідача податковий борг на суму 863250,80грн. Зазначені постанови суду набрали законної сили.

На виконання вищезазначених постанов суду позивач направив до установ банків, де обслуговується відповідач, інкасові доручення, які повернуті без виконання у зв`язку з відсутністю коштів на рахунку для погашення податкового боргу.

Позивач, покликаючись на наявність податкового боргу ДП «Аргентум» на суму 1918203,59грн., звернувся до суду із вказаним позовом.

При ухваленні рішення суд виходить з такого.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 Податкового кодексу України).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до пунктів 87.1, 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до пункту 88.1 статті 88 Податкового кодексу України, яка регулює питання змісту податкової застави, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Отже, податковий борг може бути погашений як за рахунок грошових коштів так і за рахунок майна платника податків.

Згідно зі статтею 89 вказаного Кодексу право податкової застави виникає у разі:

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

Згідно з підпунктом 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Пунктом 89.5 статті 89 зазначеного Кодексу передбачено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Відповідно до пунктів 95.1, 95.2, 95.3, 95.10 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

З метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу. Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Відповідно до пункту 93.4 статті 93 Податкового кодексу України у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 цього Кодексу таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.

Абзацом 2 пункту 95.3 статті 95 цього ж Кодексу передбачено право контролюючого органу звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Податковим кодексом України визначено черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.

Тобто, звертаючись до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі контролюючий орган має надати суду докази вчинення дій щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують даного платника.

Зі змісту статті 95 Податкового кодексу України слідує, що достатньою умовою для звернення контролюючого органу до суду, за якої можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - є відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів.

Долученими до матеріалів справи копіями інкасових доручень підтверджено, що кошти на розрахункових рахунках ДП «Аргентум» для погашення податкового боргу відсутні.

Таким чином, згідно з вимогами статті 95 Податкового кодексу України, в разі недостатності коштів на рахунках платника податків, контролюючий орган здійснює погашення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває в податковій заставі.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про можливість задоволення позовних вимог щодо надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна.

За наведених підстав та вказаних правових норм, враховуючи дотримання контролюючим органом законодавчо встановленого порядку реалізації свого права на звернення до суду з позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває в податковій заставі, суд вважає позовні вимоги про надання дозволу на погашення податкового боргу в розмірі 1918203,59грн. за рахунок майна відповідача, що перебуває в податковій заставі обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не стягується.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

в и р і ш и в :

адміністративний позов Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35) до Державного підприємства «Аргентум» (місцезнаходження: 81137, Львівська область, Пустомитівський район, с.Горішній), про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу Державного підприємства «Аргентум» за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі задовольнити повністю.

Надати Головному управлінню ДПС у Львівській області дозвіл на погашення суми податкового боргу в розмірі 1918203,59грн. за рахунок майна Державного підприємства «Аргентум», що перебуває у податковій заставі.

Судові витрати не належить стягувати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повне рішення складено 11.09.2020.

Суддя Лунь З.І.