Рішення № 91477810, 07.09.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2020
Номер справи
280/5369/20
Номер документу
91477810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А-0281
  • 2) В/Ч А2900
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07 вересня 2020 року о/об 15 год. 45 хв.Справа № 280/5369/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до 1.Військової частини А2900 (10005, Житомирська область, м.Житомир, вул.Чуднівська, буд.114; код ЄДРПОУ 26616327), 2.Військової частини А0281 (10005, Житомирська область, м.Житомир, проспект Миру, буд.39; код ЄДРПОУ 08104621)

про визнання бездіяльності протиправною,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) до Військової частини А2900 (надалі - відповідач-1, ВЧ А2900), Військової частини А0281 (надалі - відповідач-2, ВЧ А0281), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2900 щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 28.11.2017 по 16.03.2018; 2) визнати протиправною бездіяльність Військової частини А0281 щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 17.03.2018 по 01.12.2018.

У позові зазначено, що позивач проходив військову службу у період з 28.11.2017 по 16.03.2018 у Військовій частині А2900 та у період з 17.03.2018 по 02.10.2019 у Військовій частині А0281. Наказом командира Військової частини А2900 (по строковій частині) від 16.03.2018 за №67 позивач був звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу військової частини. Однак, в період проходження служби нарахування грошового забезпечення проводилося не в повному обсязі, а саме за період з 28.11.2017 по 16.03.2018 та з 17.03.2018 по 02.10.2019 (по день виключення зі списків особового складу) відповідачами-1,2 не проводилась індексація грошового забезпечення. Позивач звертався до відповідачів-1,2 з заявою в якій просив нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 28.11.2017 по 16.03.2018 та з 17.03.2018 по 02.10.2019 обраховану на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Листом від 29.07.2020 за №468 Військова частина А2900 повідомила позивача про те, що індексація грошового забезпечення з 28.11.2017 по 16.03.2018 не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки в Міністерства оборони України були відсутні фінансові ресурси на виплату індексації грошового забезпечення. У відповідь на звернення позивача Військова частина А0281 повідомила його про те, що індексація грошового забезпечення з 17.03.2018 по 30.11.2018 не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки в Міністерства оборони України були відсутні фінансові ресурси на виплату індексації грошового забезпечення. А за період з 01.12.2018 по 02.10.2019 індексація грошового забезпечення нарахована та виплачена.

Позивач підтримав позовні вимоги.

Відповідачем-1 не подано до суду відзив на позовну заяву. Про день, час і місце розгляду справи відповідач-1 повідомлявся належним чином.

Відповідачем-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Права позивача не було порушено, а навпаки Військовою частиною А0281 виконано заходи щодо дотримання та підвищення соціальних стандартів і гарантій позивача. Відповідач-2 власних коштів не має, а фінансується виключно за рахунок Державного бюджету України. У вказаний період відповідач-2 виплату грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям здійснював виключно в межах фінансових ресурсів. Також, відповідно до Довідки №1493 від 27.08.2020 про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 17.03.2018 по 02.10.2019 у розмірі 1363,83 грн. Відповідач діяв з дотриманням вимог Конституції України, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України, в межах наданих йому повноважень. Будь-якої вини чи протиправних дій з боку відповідача стосовно позивача допущено не було.

Відповідач-2 проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 17.08.2020 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та призначено судове засідання на 07.09.2020.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

У Витязі з Наказу командира ВЧ А2900 (по стройовій частині) від 16.03.2018 за №67 зазначено: «… 11.Солдата ОСОБА_2 , курсанта навчального взводу навчальної роти навчального батальйону військової частини А2900 Високомобільних десантних військ Збройних Сил України призначеного наказом командувача Високомобільних десантних військ Збройних Сил України (по особовому складу) №12-РС від 10 березня 2018 року номером обслуги мінометного взводу мінометної батареї парашутно-десантного батальйону військової частини А0281, ВОС - 143533Д, з 16 березня 2018 року вважати таким, що справи та посаду здав. З 16 березня 2018 року виключити зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення, з котлового забезпечення виключити з обіду 16 березня 2018 року та вважати таким, що вибув до нового місця служби. …» (а.с.15).

У Витязі з Наказу командира ВЧ А0281 (по стройовій частині) від 02.10.2019 за №227 зазначено: «… 10.Старшого солдата військової служби за контрактом ОСОБА_2 , старшого водія мінометного взводу мінометної батареї 1 десантно-штурмового батальйону, звільненого наказом командира 95 окремої десантно-штурмової бригади (по особовому складу) від 20 вересня 2019 року №100-РС з військової служби у запас відповідно до частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» за пунктом 2 підпунктом «б» (за станом здоров`я), з 02 жовтня 2019 року виключити із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, з котлового забезпечення з обіду 03 жовтня 2019 року та направити для зарахування на військовий облік до Запорізького ОМВК Запорізької області. Відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260 стаж безперервної військової служби рахувати із 28 листопада 2017 року по 02 жовтня 2019 року. Календарна вислуга років у Збройних Силах становить – 1 (один) рік 10 (десять) місяців 4 (чотири) дня, пільгова – 0 (нуль) років 3 (три) місяці 4 (чотири) дня, загальна – 2 (два) роки 1 (один) місяць 8 (вісім) днів. …» (а.с.9).

Згідно з Посвідченням серії НОМЕР_2 , виданого 31.10.2019, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій (а.с.8).

Судом досліджено: Довідку від 29.07.2020 за №467 про грошове забезпечення та відрахування для пред`явлення за місцем вимоги за листопад 2017 – березень 2018 років стосовно позивача, видану ВЧ А2900 (а.с.15-зворот); Довідку від 20.07.2020 за №3417 про розмір нарахованого грошового забезпечення позивачу, видану ВЧ А0281 (а.с.16); Довідку від 20.07.2020 за №3420 про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, видану ВЧ А0281 (а.с.17).

У листі від 29.07.2020 за №468 ВЧ А2900 на звернення позивача зазначено: «… Відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ здійснюють фактичні видатки на грошове забезпечення лише в межах фонду і ротового забезпечення. Відповідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. З січня 2016 на підставі розпорядження Директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016 року №248/3/9/1/2 військовослужбовцям припинена виплата індексації грошового забезпечення, в зв`язку з відсутністю фінансового ресурсу у Міністерства оборони України. Відповідно до вимог телеграми від 26 березня 2018 року вих.№248/1479 з 01 березня 2018 року встановлено нові розміри посадових окладів, окладів за військові звання, надбавку за вислугу років, інші додаткові види грошового забезпечення. Тому базовим місяцем для обчислення індексації для військовослужбовців встановлено березень 2018 року. Виходячи із зазначеного вище, в період з 28 листопада 2017 року по день Вашого виключення із списків частини (16 березня 2018 року), індексація Вам не нараховувалась та не виплачувалась. …» (а.с.14).

Позов підлягає частковому задоволенню враховуючи вище викладене та через наступне.

У ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

У Преамбулі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Як зазначено у ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення – це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

У ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зазначено: «Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: … оплата праці (грошове забезпечення); … Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення».

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ч.1 ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів (ч.1 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Згідно з ч.2 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У п.1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого 17.07.2003 постановою Кабінету Міністрів України №1078 (надалі – «Порядок проведення індексації грошових доходів населення»), зазначено: «1-1. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. … Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003р. №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". …».

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз.7 п.4 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення»).

Згідно з пп.2 п.6 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Враховуючи наведені норми права суд вважає, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Суд зауважує, що обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, відповідач-1,2 не посилається на відсутність обставин, передбачених ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» для проведення індексації. Відповідач-1,2 зазначає фактично лише про те, що у межах коштів ВЧ А2900, ВЧ А0281, передбачених на виплату грошового забезпечення, виплата індексації грошового забезпечення є неможливою.

Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням коштів і базується на спеціальних і чинних, на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не залежить від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян.

Суд зазначає, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у цій справі.

Твердження відповідача-1,2 про те, що проведення індексації грошових доходів здійснюється виключно у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів є необґрунтованими, оскільки ч.6 ст.5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», на яку посилається відповідач, не обмежує проведення, передбачених чинними нормами права, виплат, а вказує на джерела походження цих коштів.

Роз`яснення Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовими актами, а тому не можуть встановлювати порядок нарахування та/або припинення виплат індексації грошового забезпечення.

Посилання відповідача-1,2 на неможливість проведення індексації грошових доходів за минулі періоди часу є безпідставними, оскільки така індексація позивачу не проведена з вини саме відповідача-1,2, а тому останні і повинні забезпечити її проведення та віднайти такий механізм.

Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні, тобто військовими частинами.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені.

Аналогічне застосування норм права здійснено: Верховним Судом у постановах від 12.12.2018 у справі №825/874/17 (адміністративне провадження №К/9901/17256/18), від 19.07.2019 у справі №240/4911/18 (адміністративне провадження №К/9901/12055/19); Третім апеляційним адміністративним судом у постановах від 07.08.2019 у справі №1140/3491/18, від 18.06.2019 у справі №340/36/19.

Водночас, судом з`ясовано, що за 01.12.2018 позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення.

Також, з метою захисту прав та інтересів позивача, суд з огляду на ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, вважає за необхідне зобов`язати ВЧ А2900 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 28.11.2017 по 16.03.2018 та зобов`язати ВЧ А0281 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 17.03.2018 по 30.11.2018.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача-1,2 частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А2900 (10005, Житомирська область, м.Житомир, вул.Чуднівська, буд.114; код ЄДРПОУ 26616327) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 28.11.2017 по 16.03.2018.

Зобов`язати Військову частину А2900 (10005, Житомирська область, м.Житомир, вул.Чуднівська, буд.114; код ЄДРПОУ 26616327) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 28.11.2017 по 16.03.2018.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А0281 (10005, Житомирська область, м.Житомир, проспект Миру, буд.39; код ЄДРПОУ 08104621) щодо не нарахування та не виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 17.03.2018 по 30.11.2018.

Зобов`язати Військову частину А0281 (10005, Житомирська область, м.Житомир, проспект Миру, буд.39; код ЄДРПОУ 08104621) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 17.03.2018 по 30.11.2018.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

У стягненні на користь позивача судових витрат щодо судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1,2 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 11.09.2020.

Суддя О.О. Прасов