
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 вересня 2020 року м. Ужгород№ 260/2329/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді – Калинич Я.М.,
при секретарі судового засідання – Попович М.М.,
сторони в судове засідання не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини 2142 Державної прикордонної служби України (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Недецеї, 45, код ЄДРПОУ 14321676) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника – адвоката Осташук Олега Васильовича, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до військової частини 2142 Державної прикордонної служби України, в якому просить: 1. Визнати протиправними дії відповідача військової частини 2142 Державної прикордонної служби України у відношенні до ОСОБА_1 щодо встановлення для обчислення індексації грошового забезпечення у період проходження військової служби з січня 2016 року по червень 2016 року - базового місяця липень 2015 року, а з червня 2016 року по лютий 2018 року - базового місяця червень 2016 року. 2. Зобов`язати військову частину 2142 Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, згідно п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 з встановленням для обчислення індексації грошового забезпечення місяця підвищення тарифних ставок (окладів) - базового місяця січень 2008 року, та індексацію грошового забезпечення за січень 2019 року. 3. Встановити судовий контроль шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Позов мотивовано тим, що відповідач станом на день прийняття наказу про виключення зі списків особового складу позивача не провів з ним усіх розрахунків, зокрема, щодо індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 року та за січень 2019 року. Позивач вказує, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці і її проведення, у зв`язку зі зростанням споживчих цін, є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Враховуючи наведене, зазначив, що невиплата індексації грошового забезпечення втрати частини доходів є обмеженням Конституційних прав позивача та є незаконною.
Ухвалою суду від 26.06.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі за даним позовом з повідомлення учасників справи.
Заперечуючи проти позову, 20.07.2020 року відповідачем подано до суду відзив, в якому вказує про безпідставність позовних вимог. Відповідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункту 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 індексація грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. У межах наявного фінансового ресурсу можливості здійснити виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у Міністерства оброни України не було. Також відповідач зазначив, що у зв`язку з тим, що в червні 2015 року у позивача збільшився посадовий оклад обчислення ставки здійснюється з липня 2015 року.
30 липня 2020 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, у якій останній акцентував увагу на безпідставності доводів відповідача.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_2 від 25.02.2015 року позивач ОСОБА_1 є учасником бойових дій.
До 26.04.2019 року ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині 2142 (Мукачівський (27) прикордонний загін Державної прикордонної служби України), військове звання - прапорщик, на момент звільнення обіймав посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - кулеметника 1 відділення інспекторів прикордонної служби мобільної прикордонної застави «Мукачеве» 27 прикордонного загону.
Відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», Указу Президента України від 29.12.2009 №1115/2009 «Про Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України», наказом начальника 27 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 18.04.2019 №153-ОС ОСОБА_1 звільнено з військової служби.
Наказом начальника 27 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 25.04.2019 №164-ОС ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
В супереч норм законодавства позивачу не було проведено виплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, та за січень 2019 року.
Вважаючи, що відповідач протиправно не здійснив нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У рішенні від 15.10.2013 р. № 9-рп/2013 Конституційного Суду України у справі щодо офіційного тлумачення положення частини 2 статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Частинами першою та п`ятою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Приписами частини другої статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Згідно з частиною шостою статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Посилання відповідача на відсутність у бюджеті коштів для виплати індексації судом не береться до уваги, оскільки індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним зі способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Отже, вказані відповідачем обставини не позбавляють його обов`язку провести індексацію грошового забезпечення позивача у встановленому законом порядку.
У Верховному Суді сформована практика у справах щодо нарахування і виплати індексації грошового забезпечення, зокрема, аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 19.06.2019 у справі №825/1987/17.
Стосовно доводів позивача про необхідність застосування базового місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року «січень 2008 року», суд зазначає наступне.
Як вбачається з наданої відповідачем довідки про нарахування та виплату індексації на ОСОБА_1 доданої до відповіді №11/757 від 27 січня 2020 року, у період з січня 2016 року по червень 2016 року, відповідачем при розрахунку індексації грошового забезпечення враховувався базовий місяць - липень 2015 року, а у період з червня 2016 року по лютий 2018 року - червень 2016 року, спираючись на підвищення у цих місяцях суми грошового забезпечення позивача, за рахунок інших його складових, без зміни розміру посадового окладу.
У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та підлягала застосуванню з 01.12.2015 року, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення.
Внесеними змінами передбачено ряд новел в порядку проведення індексації грошових доходів населення. Зокрема, якщо раніше базовим місяцем вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати), то після прийняття Постанови № 1013 від 09.12.2015 року місяцем підвищення став місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат із соціального страхування, що здійснюються відповідно до законодавства (пункт 5 Порядку № 1078). Крім того, якщо раніше базовий місяць (місяць підвищення) визначався у разі коли зросла зарплата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати, то після внесення змін - тільки у разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад).
У редакції Постанови № 1013 від 09.12.2015 року пункт 5 Порядку № 1078 викладено у такій редакції: «У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу».
Отже, починаючи з 01.12.2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.
Наведене підтверджується роз`ясненнями Мінсоцполітики, наданими Департаменту фінансів Міністерства оборони України листом від 08.08.2017 року № 78/о/66-17.
Відповідні зміни до Порядку № 1078 були внесені постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).
Пунктом першим вказаної Постанови передбачено підвищення з 01.12.2015 року посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників.
При цьому, підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців. Тобто, Постановою № 1013 були підвищені оклади майже в усіх галузях бюджетної сфери (за винятком працівників 1- 3-го тарифних розрядів за ЄТС), окрім окладів у складі грошового забезпечення військовослужбовців.
При цьому, зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 року у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Це стало підставою для зміни місяця підвищення (базового місяця) у цілях нарахування індексації військовослужбовцям з січня 2016 року на березень 2018 року.
Отже, з прийняттям Постанови № 1013, якою було змінено порядок проведення індексації, тобто з 01.12.2015 року і включно до 01.03.2018 року, посадові оклади військовослужбовців не змінилися.
Відтак, оскільки у період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року підвищення тарифних ставок (окладів), відповідно до законодавства не відбулося, то індексацію потрібно нараховувати з урахуванням базового місяця січень 2008 року.
Таким чином, згідно пункту 5 Порядку №1078 місяць, у якому підвищено заробітну плату, вважають базовим для індексації за дотримання таких умов:
1. підвищення тарифних ставок (окладів), що здійснюються відповідно до законодавства;
2. сума підвищення більша, ніж можлива індексація.
А отже зміна грошового забезпечення у липні 2015 року та у червні 2016 року не повинна впливати на розмір індексації грошового забезпечення і встановлення «базового місяця» з огляду на наступне:
- зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад - роз`яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 №48/о/66-17;
- у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення - роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 18.04.2018 № 28/о/66- 18;
- зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей підприємства не є підставою вважати місяць базовим, при розрахунку індексу для проведення індексації - роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 09.02.2005 № 024-106;
- у разі збільшення зарплати за рахунок постійної надбавки, доплати, премії тощо, без підвищення посадового окладу суму індексації не потрібно зменшувати на розмір такого підвищення зарплати, тобто збільшення розміру заробітної плати за рахунок надбавок, доплат та винагород без збільшення посадового окладу не впливає на зміну «базового місяця» - абзац 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078.
- місяць в якому відбувається підвищення грошових доходів, працівників, зокрема у зв`язку із збільшенням розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу) - роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 19.10.2015 № 15782/0/14-15/10 на запит АДПСУ
Таким чином, «базовим місяцем» вважається місяць в якому підвищена тарифна ставка (посадовий оклад) військовослужбовця за посадою, яку він займає. В даному випадку визначення «базового місяця» залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), на законодавчому рівні які вперше відбулись у січні 2008 року (Постанова KM від 7 листопада 2007 р. № 1294), місяці якому відбулося збільшення розміру посадового окладу згідно штату, при цьому сума збільшення грошового забезпечення перевищила суму індексації нараховану в цьому періоді (абзац 1, 2 пункту 5, пункту 10-2 Порядку №1078).
Отже, якщо станом на 01.12.2015 року останнє підвищення окладу за посадою відбулося у січні 2008 року, то для визначення суми індексації такому працівнику має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з лютого 2008 (роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 28.04.2016 №201/10/137-16).
В такому порядку нарахування індексації повинно здійснюватися до наступного підвищення розміру посадового окладу ОСОБА_1 , яке відбулось у березні 2018 року (Постанова KM від 30 серпня 2017 р. №704, наказ Міністерства внутрішніх справ України 02 березня 2018 року №169, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 р. за №318/31770).
У період з січня 2016 року по червень 2016 року відповідачем при розрахунку індексації грошового забезпечення враховувався базовий місяць - липень 2015 року, хоча в липні 2015 року підвищення розміру посадового окладу на законодавчому рівні не відбулося, зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), на цей період в останнє відбулись у січні 2008 року (Постанова KM від 7 листопада 2007 р. № 1294).
Відтак, на переконання суду, при розрахунку індексації грошового забезпечення з 01 січня 2016 року по 28.02.2018 року відповідач зобов`язаний був застосовувати для обчислення місяць підвищення тарифних ставок (окладів) - (базовий місяць) січень 2008 року, натомість у червні 2016 року відповідачем змінено базовий місяць для нарахування індексації. Згідно архівної відомості з січня 2016р. по грудень 2016р. у ОСОБА_1 в червні 2016 року збільшилось грошове забезпечення за рахунок виплати премії, ДГВ - додаткової грошової нагороди. Сума, збільшення грошового забезпечення за рахунок постійних складових не відбулося, як і не відбулося підвищення розміру тарифної ставки (посадового окладу) на законодавчому рівні. Оскільки, наступне після січня 2008 року підвищення розміру тарифної ставки (посадового окладу) на законодавчому рівні відбулось, тільки у березні 2018 року (Постанова KM від 30 серпня 2017 р. №704, наказ Міністерства внутрішніх справ України 02 березня 2018 року №169, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 р. за №318/31770).
Враховуючи положення Порядку №1078 базовим місяцем для проведення індексації грошового забезпечення з січня 2016 року по лютий 2018 року мав бути січень 2008 року, в якому Постановою № 1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, а не - квітень 2011 року та червень 2016 року, а підвищення грошового доходу позивача у зазначений період не перевищило суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу та яка мала нараховуватися із базового місяця січень 2008 року (пункт 5 Порядку №1078; роз`яснення Міністерства соціальної політики України від 18.04.2018 №28/0/66-18).
Суд приходить до переконання, що при проведенні індексації грошового забезпечення з січня 2016 року відповідачем протиправно не враховані зміни внесені Постановою КМУ постанови № 1013 від 09.12.2015 року до пункту 5 Порядку №1078.
У абзаці 5 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення №1078 визначено, що у разі збільшення зарплати за рахунок надбавки, доплати, премії тощо без підвищення посадового окладу суму індексації не потрібно зменшувати на розмір такого підвищення зарплати, тобто збільшення розміру заробітної плати за рахунок надбавок, доплат та винагород без збільшення посадового окладу не впливає на зміну «базового» місяця.
Згідно з абз.6 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Аналіз наведеної норми пункту 5 Порядку № 1078 дає підстави для висновку, що місяць в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) є базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, то базовий період не змінюється, а сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі - Постанова №1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком №1 до Постанови №1294.
Підвищення тарифних ставок (окладів) після 01.01.2008, в тому числі в період перебування позивача на службі (до березня 2018 року), що є підставою для встановлення іншого базового місяця при проведенні індексації - не відбувалося.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода, надбавка, премія, нагорода не впливає на розмір індексації грошового забезпечення, відтак червень 2016 року не повинен визначатися як базовий місяць, а виплата індексації повинна була здійснюватися за розрахунками базового місяця - січня 2008 року.
В такому порядку, нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу військовослужбовця, яке відбулося у березні 2018 року, (Постанова KM від 30 серпня 2017 р. №704, наказ Міністерства внутрішніх справ України 02 березня 2018 року №169, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 2018 р. за №318/31770).
Враховуючи положення Порядку нарахування індексації, позивач вважає, що базовим місяцем для проведення таких розрахунків з 01 січня 2016 року по 28.02.2018 року має бути - січень 2008 року, в якому Постановою №1294 від 07.11.2007 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, а не липень 2015 року та червень 2016 року.
Щодо встановлення судового контролю, то суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до змісту статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, і має застосовуватися у виключних випадках.
Разом з тим, слід вказати, що позивач зазначаючи про необхідність встановлення судового контролю не зазначає про причини такої (необхідності) чи обставини, які б свідчили, що рішення суду ухвалене у даній справі не буде виконано відповідачем.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов`язувати суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір» та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до військової частини 2142 Державної прикордонної служби України (89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Недецеї, 45, код ЄДРПОУ 14321676) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії військової частини 2142 Державної прикордонної служби України щодо встановлення для обчислення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у період проходження військової служби з січня 2016 року по червень 2016 року - базового місяця липень 2015 року, а з червня 2016 року по лютий 2018 року - базового місяця червень 2016 року.
Зобов`язати військову частину 2142 Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року, згідно п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 з встановленням для обчислення індексації грошового забезпечення місяця підвищення тарифних ставок (окладів) - базового місяця січень 2008 року, та індексацію грошового забезпечення за січень 2019 року.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 11 вереснч 2020 року.
СуддяЯ. М. Калинич